5 Haziran 2020 ,Cuma

Zetion Şampuan

Mantar öldürücü etkili kepek şampuanı denince en ucuzu olarak karşımıza çıkan Zetion Şampuan aşırı kepek ve kafa kaşıntısına son veriyor.

Daha önceki konularımızda kepek probleminin hafif ve aşırı olmak üzere iki gruba ayrıldığını belirttik, burada yaptığımız ayrıştırmanın nedeni çözüm arayışına yöneliktir. Belirttiğimiz detaylarda hafif kepek için marketlerde satılan şampuanlar etkili olurken, aşırı kepek probleminde ise sorunun kaynağı büyük oranda kafada mantar (Malassezia furfur) olması nedeniyle market şampuanlarının yeterli olmayacağını sürekli aktarıyoruz. Çünkü burada ihtiyacımız olan sadece bir temizleyici değil, bunun yanında mantar öldürücü bilimsel madde içermesidir. Dünya genelinde mantar öldürücü olan günlük kullanıma uygun olan / olmayan şekilde bir çok madde bulunmaktadır. Climbazole, Ketokonozal, İtrakonazol ve Zinc Pyrithione en çok kullanılmaktadır. Türkiye’de satılan mantar öldürücü şampuanlardan biride Zetion olup, sayfada bu ürün ile ilgili detaylara bakacağız.

En Ucuz Kepek Şampuanı Denilebilir
Ülkemizde daha çok Ketokonazol içeren ürünler olmasına karşın Zetion Zinc pyrithione içeren nadir markalardan biridir. Yanılmıyorsam birde Sanfiyto Bitkisel Kepek Şampuanı olarak taktim edilen üründe Zinc pyrithione içermektedir. Kepeğe karşı etkili olan bu madde ile aynı zamanda kafada mantar sonucu ortaya çıkan kaşıntı probleminde de kurtulmuş olursunuz.

100 ml Boyutunda Üretilmektedir
Market raflarında yer alan şampuanlara göre biraz farklı olan mantar öldürücü şampuanlar genelde 100 ile 250 ml boyutlarında taktim edilmektedir. Zetion’da aynı şekilde 100 ml olarak üretilmekte olup, şişe tasarımı daha çok ilaç kutusunu andırmaktadır.

Sadece Eczanelerde Bulabilirsiniz
Aşırı kepek problemi için geliştirilen medikal şampuanların market raflarında satılması uygun olmadığı için genelde eczanelerde satılmaktadır. Bu sadece Zetion için değil aynı şekilde Seboderm, Konazol, Ketoral, Nizoral hepsi için geçerlidir. Çünkü medikal ürünler market raflarında satışı yasal değildir.

Zetion Fiyatı Ne Kadar?
Mustafa Nevzat İlaç Sanayi A.Ş. tarafından üretilen Zetion tanıtımına yönelik kapsamlı bir site bulma imkanınız olmayabilir. Fiyat aralığı belirtmek gerekirse 6 ile 10 TL arasında satılmaktadır.

Zararı Var mı?
Üreticinin hazırladığı bilgilendirme dosyasında haftada iki kez kullanılması mümkün olduğu belirtilmiş olup, fakat siz yine haftada en fazla bir kez kullanmaya özen gösterin. Bu şekilde dikaktli kullandığınızda tespit edilmiş her hangi bir zararı yoktur.

Saç Döker mi?
Zetion ile ilgili yapılan aramalar ve gelen sorulara baktığımızda saç dökülmesi yapar mı şeklinde insanların kafasına takılan sorular görülüyor. Bu üründe dahil olmak üzere hiç bir şampuan saç dökülmesi yapmaz. Yıkama esnasında görülen saç telleri genelde saçların yenilenme aşaması yada zaten sizin dökülme sorununuz olduğu anlamına gelir. Yıkadığınız için kafanızdan ayrılmakta ve dikkat çekici olmaktadır.

Saç Dökülmesini Önler mi?
Öncelikle saçların dökülmesi bir çok nedene bağlı olduğu için her dökülmenin tedavisi farklı olmaktadır. Örnek erkeklerde sık görülen genetik dökülmeye herhangi bir faydası olmaz. Aynı şekilde kadınlarda görülen kansızlığa bağlı dökülmelerde de herhangi bir etkisi olmayacaktır. Sadece kafada mantara bağlı olarak ortaya çıkan sorunları engelleyerek kırılarak dökülmeleri önleyebilir.

Nasıl Kullanılır?
Ürün içeriğinin farklı olması kullanımda ciddi farklar oluşturmaz. O nedenle sadece yukarıda belirttiğim husus dışında normal şampuanlar gibi önce köpürtün 2-3 dakika köpüğün saçlarınızda kalmasını sağlayın. Bu sürede saç diplerinize parmaklarınızla hafif masaj hareketleri yapabilirsiniz.

Hamile Kadınlarda Kullanımı Mümkün mü?
Evet arkadaşlar gebelik durumu olan hanımlarda bu ürünü güvenle kullanabilir. Çünkü ağızdan alınan bir ilaç olmadığı için kana karışma gibi etkisi olmayacaktır.

Bulunmadığı Yönünde Şikayetler Geliyor
Yapılan aramalara baktığımızda insanlar bu ürünü bulamadıklarını belirtiyorlar. Üretici Mustafa Nevzat İlaç Sanayi A.Ş. İnternet sitesine baktığımızda ürün bilgisi dışında satış, stok vs bilgisi yer almamaktadır. Yani üretiminin son bulduğu, yada satılmadığı yönünde herhangi bir açıklama yer almıyor. Yapılacak tek şey size en yakın eczaneye giderek bu ürün olup, olmadığını sormaktır.

Zetion Kepek Şampuanı

Zetion Kullanıcı Yorumları (Görüşünüzü Paylaşın)
Benim ürün hakkında aktaracaklarım bu kadar olup, sizler için denedim sadece kokusunda herhangi bir aroma olmadığı için biraz rahatsız oldum. Özellikle Konazol Şampuan deneyenler onun elma aromasına hayran kaldıktan sonra bunda biraz şaşkınlık yaşayabilir. Bu ürünü kullanan arkadaşlar varsa aşağıda yer alan yorum formunu kullanarak ürün hakkında deneyimleri ve görüşlerini paylaşabilir.

 

(Visited 14.371 times, 17 visits today)
İçerik, yazar ve inceleyen uzman bilgisi
Kontrol tarihi
incelenen yazı
Zetion Şampuan
Uzman görüşü
51star1star1star1star1star

Hakkında Doktor Atilla Kaya

Check Also

Seboderm Şampuan

Seboderm Şampuan (Etken Maddesi Climbazol)

Saçta kepek normal ve aşırı (seboreik dermatit) olmak üzere ikiye ayrılmakta olup, hafif kepek problemine market şampuanları çözüm olurken, aşırı kepek tedavisi ise yalnızca mantar öldürücü şampuanlar ile mümkündür. Mantar öldürücü en etkili madde Climbazol olup, Türkiye'de Climbazol içeren şampuan ise Hair Pharma tarafından üretilen Seboderm Şampuandır.

47 Yorum

 1. Uzun süre kullanmıştım, aşırı kepeklenme kesilmişti, kullanmayı bırakınca tekrar kepek oluştu, zetion bulamadığım ve üretiminin bittiğini artık üretilmediğini söylendi, bende türlü piyasa şampuanları alıyorum, kepeği azaltıyor ama istediğim düzeyde değil, yorumlarınızdan üretiminin devam ettiğini anlıyorum, eczanelere sorup tekrar kullanmak istiyorum. Herkese sağlıklı günler dilerim.

  • Ekrem: Zetiion şampuan ana maddesi zinch pyrithione bu içeriği barındıran şampuanlar ya da ketokonazol içeren konazol ya da ketoral marka şampuanları kullanabilirsin.

   • Fatma gül kaya

    İyi günler. Ben bir şey soracaktım. Benim saç derimde kabuklaşmış yaralar vardı. Dermatoloji uzmanı zetion şampuan yazdı. Bu şampuanı sürekli kullanmam gerektiğini söyledi. Acaba pratisyen hekim yazabilir mi bu şampuanı. Şimdiden teşekkür ederim. Kolay gelsin.

    • Doktor Atilla Kaya

     Fatma: Size yazılan bir ilaç değil şampuan, endişe etmemelisiniz. Sorunu aktardığınız hali ile baktığımda bana da aşırı kepek dediğimiz Seboreik Dermatit gibi geldi. Yazılan şampuan tam etki eder mi? Biraz zayıf kalabilir. Ben olsam Seboderm Şampuan + Dermo TTO Losyon önerirdim.

 2. Zetion da kortizon var mı? Gözümde ssr hastalığı var ve kortizonlu bişeyler kullanınca gözüm kötüleşiyor.o yüzden kortizonsuz ürünler kullanmak zorundayım. zetion un içeriğinde kortizon maddelerinden var mı acaba?

  • Şener: İçeriğine baktığımda sadece zinc pyrithione (mantar öldürücü) madde içerdiği görülüyor. Kortizon genelde kaşıntı kremlerinde, saçkıran tedavisinde kullanılır. Bu tür şampuanlarda olacağını sanmıyorum. Ama dilersen Seboderm kullanmanı öneririm.

 3. Zetion artık bulunmuyor.Eczaneler çıkmadığını söylüyor.Ankara Bahçelievlerdeyim çok memnundum kaşıntı ve kepek kqlmıyor.Neden tutulam nir ürün bulunmuyor yqda kqldırılır.Eczanelerde tekrar yerini alsın lütfen.

 4. Zetionu şu anda tüm eczanelerde bulabilirsiniz. Fiyatı da 7.82 kuruş.
  Haftada 2 yıkama olarak tercih edebilirsiniz. Aynı duşta ilk yıkamada saçınıza bir ceviz tanesi kadar döküp köpürtün ve durulayın, yine aynı duşta 2. Defa saçınıza zetionu döküp 3-5 dakika masaj yaparak ovabilirsiniz. Sonra durulayıp çıkabilirsiniz. Saçtaki kepeklenmeler ile beraber seboroik dermatitte (pullanmaalarda da) kullanabilirsiniz. Yüzdeki,alındaki,koltuk altı ve vücudun muhtelif yerlerindeki pullanmalarda da kullanabilirsiniz. Zetion ile beraber normal şampuanınızı da kullanabilirsiniz.

  • Mesut: Kılsız bölgelerde seboreik dermatit olma yağlı egzama olur. Çözümü ile şampuanlar değil Pruzon gibi kremlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir