6 Haziran 2020 ,Cumartesi

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Günümüzde insanların büyük ölçüde kel olduğuna bakmayın. Bilimsel tedavi yöntemleri ile tüm saç dökülmeleri önlenebilmektedir. Aynı şekilde dökülen saçların yerine yenileri çıkmaktadır. Peki sorunun üstesinden gelmek için nasıl bir yol haritası izleyeceğiz? onuda yazımızda görelim.

Konuya geçmeden önce sizlerle bir istatistik paylaşmak istiyorum. Türkiye’de yaşayan erkeklerin 4/1’i kellik problemi ile hayatlarına devam etmektedir. Bu insanların içinde yaşı daha 20-25 olan yüz binlerce insan bulunmaktadır. Bu insanların en büyük yanlışlıkları Saç hastalıkları hakkında yeterince bilgi sahibi olmadıkları, gerekli önlemleri almadıkları içindir. Çünkü saç dökülmesi tedavisi mümkün bir hastalıktır. Sıradan bir problem olmayıp, üzerinde durulması gereken bir hastalıktır. Bu sayfada saç dökülmesi tedavisine dair öneriler yer almaktadır.

Saç Dökülmesi Nedenleri?
Bu sayfayı incelemeden önce sizler için hazırladığımız saç dökülmesi nedenlerine dair detayları incelemeli ve ortaya konan belirtilerden yola çıkarak sizdeki saç dökülmesi tipini belirlemelisiniz. Bunun için lütfen öncelikle aşağıdaki bağlantıyı inceleyiniz. https://www.sachastaliklari.com/sac-dokulmesi-nedenleri/

ERKEKLERDE SAÇ DÖKÜLMESİ NASIL ÖNLENİR?
Bu sorunun en çok mağduru olan erkekler ile konuya başlıyorum. Erkekler saç dökülmesi tedavisinde oldukça şanslı olup, çünkü onlarda sadece 1 (genetik) nedenle dökülme görülür. Erkeklerin %95 gibi büyük bir bölümünü etkileyen bu sorun belirtileri de çözümü de oldukça kolaydır.

Biotin İle Saç Kalitesini Artıracağız
Genetik saç dökülmesi bir anda olmayan, bazı belirtiler ile bizlere önlem alma imkanı sunmaktadır. Özellikle 15-20 yaş aralığına geldiğinizde saç kalitesinde azalma meydana gelir. Saçlarda matlaşma, incelme, parlaklığını kaybetme, şekil almama gibi sorunları kolayca anlarsınız. Bu aşamada adım adım azalan saç kalitesini artırmak için H ve B7 vitaminine önem vereceğiz. Bunu beslenme yönüyle karşılayabileceğimiz gibi dışarıdan takviye olarak alabilirsiniz. Biotin (ürün adı değil madde) saç ve tırnak sağlığı için oldukça önemlidir. İlk etapta 1mg yada 2mg ile Biotin tedavisine başlayacağız. 2mg Biotin ülkemizde çok fazla bulma imkanı olmayıp, sanırım sadece HP Biotin tarafından üretiliyor olması gerekir. 5mg ve 10mg biotin kullanmadan önce uzmanlara danışmalısınız. Biotin tedavisi herhangi bir etki etmemesi halinde hemen DHT baskılayıcı tedavilere biotin destekli devam edeceğiz

DHT Hormonu Baskılayıcı (Procapil, Finasterid, Minoxidil Maddesi) Kullanacağız
Erkeklerde görülen saç dökülmesinin nedeni DHT hormonu ile alakalı olup, kalıtsal nedenlerle sizlere geçmektedir. 15-20 Yaşlarda saçlarda kalite kaybı ile aktif hale gelen DHT hormonu saç köklerine zarar veren bir tür mikroptur. Sizin saçlarınıza savaş açmış olan bu mikroba karşı koymamanız halinde 2-3 yıl gibi bir sürede saç kökleriniz ölecek ve artık sizde ömrünün kalan kısmını kel olarak yaşarsınız.

Procapil: Öncelikle yukarıda başlıkta verdiğim maddeler (ürün değil) bilimsel maddedir. Saç köklerine zarar veren DHT hormonunu engellemeye yönelik geliştirilen bu maddeler saç dökülmesi problemine karşı geliştirilen sprey ve tabletlerde %2 ile %5 oranında kullanılmaktadır. Procapil bu maddelerin en etklisi olup, başarı oranı %98 olarak görülmektedir. Türkiye’de ilk olarak Hair Forte isimli spreyde kullanılmıştır. Hair Pharma tarafından geliştirilen Hair Forte Erkek genetik saç dökülelerinde kullanılırken %3 procapil kullanılmaktadır. Aynı şekilde genetik saç dökülmesi kadınların yarısında görülen bir sorun olup, o nedenle erkek tipi dökülme olarak bilinmektedir. Kadınlar için %2 procapil içeren Hair Forte Kadın kullanımı önerilmektedir.

Minoxidil & Finasterid: DHT baskılayıcı olarak etkinliği kanıtlanmış olan maddelerden biride Minoxidil ve Finasterid olup, DHT baskılayıcı etki oranı %70 ile %75 oranında olmaktadır. O nedenle genetik saç dökülmesinde ilk önceliği Procapil maddesine vermenizi öneriyorum. Erkeklerde saç dökülmesi hakkında önerilerimiz şimdilik bu kadar olup, konunun devamında kadınlarda görülen saç dökülmesinin nasıl önleneceğine dair öneriler yer almaktadır.

KADINLARDA SAÇ DÖKÜLMESİ NASIL ÖNLENİR?
Kadınlarda maalesef sorun birden fazla nedenle olabildiği için öncelikle net bir şekilde saç dökülmesi tipi tespit edilmelidir. %50 genetik olup, aynı şekilde demir eksikliği, hamilelik, hormonal değişimler ile görülür. Önemli gördüğüm ve kelliğe neden olacağını düşündüklerime çözüm önerileri sunacağız.

Erkek Tipi Dökülmenin Çözümü (DHT Baskılayıcı)
Genetik dökülme sadece erkekleri etkilemekle sınırlı kalmaz, aynı zamanda kadınlarda görülen saç dökülmesi nedenlerinin %50 oranını oluşturmaktadır. Sorun yine aynı şekilde erkeklerde olduğu gibi DHT hormonunun saç köklerine zarar vermesine bağlı olduğu için DHT baskılayıcı madde olan Procapil kullanmak gerekir. Bunun içinde %2 oranında Procapil içeren Hair Forte Kadın formunu Biotin destekli kullanmanız önerilir.

Kansızlığa Bağlı Dökülmenin Tedavisi (Cerrahi Müdahale)
Bir çok kadın özellikle 20’li yaşlardan sonra kendilerini çok yorgun, halsiz ve keyifsiz hissederler, bunun nedeni demir eksikliğine bağlı kansızlık olup, vücudumuzun ihtiyacı olan kan miktarı yeterli düzeyde olmamasındandır. Kadınlarda görülen kansızlık genelde özel günlerinde düzensiz adet, fazla kan gitmesi ile ortaya çıkar. Kansızlık sadece halsizlik ve baş dönmesine neden olmayıp, aynı zamanda saç kökleri yeterli miktarda beslenemediği için saç kökleri tutunamayıp, düşerler. Kansızlığa bağlı dökülmelerde ilk olarak yapmamız gereken bir hastaneye giderek kan değerlerimizi ölçtürmek olmalıdır. Doktorunuz gerek görmesi halinde kan yapıcı ilaçlar yada durumun kritik olması halinde bir kaç ünite kan verebilir. Aynı şekilde bundan sonra beslenmemiz demir ağırlıklı olmalı özellikle sofralardan koyu yeşil renkli bitkileri eksik etmemelisiniz. Kansızlık problemi ortadan kalkması ile saç kökleriniz beslenmeye başlayacak ve yeniden çıkacaktır. Kadınlara önerim burada 2 yada 5mg biotin kullanmalarıdır.

Gebelik Döneminde Bekleyin Düzelir: Kadınlarda görülen saç dökülmesi özellikle gebelik döneminde tekrar ortaya çıkabilmekte olup, hormonal dengeler ile kaynaklıdır. Burada herhangi bir ilaç, biotin vs kullanmak yerine sadece H ve B7 yönünden zengin gıdalar tüketerek doğum yapmayı beklemeleri gerekir. Doğum sonrası dengeye oturacak olan hormonlar sorunu ortadan kaldıracaktır.

Menopoz Döneminde İsoflavon ile Östrojen Hormonunu Yükselteceğiz
Kadınlard bir çok süreç olup, onlardan biride artık doğurganlığın son bulmasıdır. 35-45 Yaş arası görülen menopoz ani ateş basması, terleme gibi sorunlar yanında östrojen hormonunda azalma görülür. Buda saç dökülmesine neden olmaktadır. Östrojen hormonunu tekrar yükseltebilmek için yapmamız gereken İsoflavon maddesi almaktır. Bunun için ülkemizde Menopoecia Tablet şeklinde bir ürün bulunmaktadır. Özellikle menopoz döneminde saç dökülmelerine karşı geliştirilmiş olup, tavsiyem mutlaka uzmanlara danışarak kullanmanızdır. Bunun için üreticinin numarası 444 37 22 olup, mutlaka bilgi alarak kullanmalısınız.

SAÇKIRAN TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Farklı bir dökülme sorunu olan Saçkıran (Alopecia Areata) ise çocuk ve gençleri etkilemektedir. Bölgesel dökülme olup, nedeni genelde aşırı stres ve moral bozukluğuna bağlıdır. Tedavisi çok çeşitli olup, onlardan ilk denenmesi gereken ise Sarımsak, Kortizon, DPCP ve SADBE olup, Saçkıran tedavisi ile ilgili detayları aşağıdaki linke tıklayarak inceleyebilirsiniz. https://www.sachastaliklari.com/sackiran-nasil-gecer/

Kelliğin Tedavisi, Çözümü Var mı?
Son olarak kellik problemi yaşayan insanlara kötü bir haber vermek istiyorum. Maalesef kelliğin çözümü yoktur. 3 Yıl boyunca kellik problemi yaşayan insanların saç kökleri ölmesi nedeniyle artık yeniden saç çıkması çok düşük bir ihtimaldir. Bu durumda tek çözüm yolu Saç Ekimi yaptırmak olup, bunun içinde en az 5.000 TL gibi bir masrafı gözden çıkarmanız gerekir. O nedenle saç dökülmesi ile mücadele çok önemlidir.

Saç Dökülmesine Karşı Şampuan Çözüm olur mu?
Yukarıda görülen sorunlara karşı bilimsel öneriler sunduk, şimdi sizlerden gelen ve önemli gördüğüm sorulara yanıt vermek istiyorum. İlk olarak hatalı bir bilgiyi düzelterek başlayalım. Genetik saç dökülmesi saç kökü ile alakalı olması nedeniyle şampuan markası, içeriği ne olursa olsun saç dökülmesini önleyici etkisi yoktur.

Saçı Kazıtmak Faydası Olur mu?
Bazı insanlar saçlarını sıfıra vurur yada ustura ile kazıtma yönünde adım attıkları görülmektedir. Bunun saç dökülmesine hiç bir etkisi olmayıp, saç derisinde biriken mantar mikrobuna kısmen etkisi olup, geçici olarak kepek problemine etkisi olduğu söylenebilir.

Saç Dökülmesi Tedavi

Bıttım Sabunu Etkisi Olur mu?
2 Dakikalık yıkama işlemi ile saç köklerine olumlu hiç bir etkisi olmayacaktır. Sabun, şampuan vs ürünler medikal olmamaları nedeniyle sadece temizleyici vazifesi görmektedir.

(Visited 1.262 times, 2 visits today)

Hakkında Doktor Atilla Kaya

Check Also

Saç analizi

Saç Analizi Nasıl Yapılır?

Saç analizi konusunda bilgi vermeden önce önemli bir hususu aktarmak istiyorum. Saçta çıkan sorunların büyük …

635 Yorum

 1. Hocam ben 118nyasindayim nerden baksan 2 yildir saclarim dokuluyor babam kel ve amcalarimda saclarim dokuluyor ve dokulme cogaldi seyreldi monoxsil mi ne onu kullandim 1 ay ben sonra buraktim doktor demisti 6 ay kullanmam gerekmis ve saclarim inceldi napmam gerek yardimci olun lutfen piskolojim bozuldu iyice

  • Onur: Evet saçınız genetik dökülmeye maruz kalmakta olup, doktorunuz doğru bir öneri yapmış ve 6 ay kullanın demekle haklıdır. Fakat 6 ay sonra bırakırsanız yine dökülme başlar, bu yaşadığınız süreçte kulanım sıklığı azaltılıp, sürekli kullanılmalıdır.

 2. Merhaba hocam bende yaklaşık 6 aydır filan saçlarımda dökülme var bioderma bioksin kullandım geçmedi sonra ezcanelerde ücretsiz saç danışma filan yapılıyor kandım ona girdim doktora gittim minopecia fort verdi saçlarımda kepeklebne kaşınma var napacam lütfen yardım edin

  • Enes: Ailende dökülme yoksa muhtemelen mantar problemi ile alakalı olabilir. 2 Aylık süreçte mantar öldürücü şampuan kullan çözüm olmazsa tekrar konuşalım.

 3. 16 yaşındayım ve elimi saçıma attığımda geliyor genelde saçımı yıkadıktan sonra 3.gunde basliyor cunki sacim kepeklenip yaglaniyor moralim cok bozuluyor lutfen yardim edin 🙁

 4. hocam meraba ben 23 yasindayim 3 -4 yildan beri saclarimda dokulme var doktora 2 yil once gitmistim anti hair placenta sampuan ve serum verdi kullandim ama gecmedi ben zamana biraktim ama gecmiyo bi turlu dogum yaptiktan sonrada iyice artti ne yapmam lazim artik piskolojim bozulmak uzere lutfrn yardim edin ozellikle sacimin orta kismi cok fena dokuluyor

  • Birsen: Öncelikle anne babanınızda dökülme olup, olmadığına bakmalısınız. Böyle bir sorun yoksa ilk yapılması gereken kan değerlerini ölçtürmelisiniz. Çünkü kadınlarda saç dökülmesi %50 demir eksikliğine bağlı kansızlık nedeniyle görülür. Ayrıca stres saç dökülmesi tedavisinde başarısızlığa neden olmaktadır.

 5. Hocam Merhaba , Lütfen Bişey Deyin Bana Napcagmi Bilmiyorum , Yaşım 23 3 Yıldır Saçımda Sürekli Bir Dökülme Var Onunla birlikte Aşırı Yağlanma Hangi Şampuanı kulandımsa Etkili Olmadı Sabun ve bebek Şampuanları Dahil. Doktora Gittim Bana medikal şampuan önerdi ketoral konazol vs. onları da kullandım ama bi etkisini göremedim genetik olablir evet babam da kel ama ben öyle olmak istemiyorum daha şimdiden üstten saçım kalmamıs dökülmeyi önleyecek yada tekrardan saçlarımı kazanacak bi sprey bi şampuan önereblirmisiniz.. örnek hairyforte floxia gibi nasıl etki eder lütfennnn…

  • Ahmet: Merhaba öncelikle yağlanma sürekli olan bir sorun olup, dökülme ile birlikte daha belirgin hale gelmektedir. Çözümü diğer hekimlerinde önerdiği gibi mantar öldürücü şampuanlar olup, genelde ketonokazol içeren ürünler kullanmışsın birde Climbazol içeren ürün denemelisin. Seboderm şampuan olabilir. Bunun dışında genetik dökülmenin önlenmesi için Procapil içeren spreylerden Hair Forte Erkek formunu kullanmalısın. 3. Husus bu durum sende sıkıntıya neden olmakta ve dökülmenin artmasına destek oluyor. Biraz rahat ve huzurlu olmaya bakmalısın. Saç dökülmesi dünyanın sonu değildir.

 6. 18 yaşındayım saçlarim dökülüyor ve genetik ama bu yaşta çok erken dökülüyor ve saçlarımı dökülmesini engelleyip yeniden saçlarımın çıkmasını istiyorum dermatologa gittim ama bi sonuç alamadım genetik ise yapabileceğimiz bişey yok dedi ne yapabilirim ve bu arada saç ekimi yaparsam şimdiki gibi saçlarım çıkar mı yani uzaması gürlüğü değişir mi lütfen yardım edin

  • Onur: Genetik dökülme 16-18 yaşlarında başlamaktadır. Sorunun kaynağı DHT olup, onun baskılanması gerekir. DHT baskılayıcı olarak Hair Forte sprey yanında 5mg biotin kullanmalısınız. Saçların tepe kısmında yaklaşık 100 bin saç bulunmaktadır. Ekim ile en fazla 5 10 bin tane ektirebilir siniz. Çünkü hayli maliyetli olur. Çok gür olmasa bile kel dolaşmaktan daha iyidir.

 7. Günaydın hocam, öncelikle teşekkür ederim ilgilendiğiniz, cevaplandırdığınız icin Allah razı olsun. Doğrusu benim annemde de babamda da sac dokulmesi sorunu yoktu 60lı yaşlarının başlarına kadar. Ailemizde de benim gördügüm kadarıyla genetik anlamda bir saç dökülmesi görmedim ben yaşlandıkça dökülenler hariç. Fakat ben okb ve depresyon geçirmiştim ve 2008 yılından 2013 ortasına kadar aralıksız lustral kullandım. Bu dönem dönem 100 mg oldu dönem dönem 50 mgye indi. 2013 mayısından beri de saç dökülmesi şikayetim başladı. Ve o gunden bugune bursa’da beni takip eden dermatoloji doktorum var -sizlerden iyi olmasın- elinden gelen her şeyi yaptı ama sonuç yine aynı. Dökülmenin önüne geçemedi. İşyerindeki sıkıntı “0” degil tabiki ama eskiye gore önemsememek icin cok caba sarf ediyorum. Ancak %100 huzura ermedim neyazıkki. Bilemiyorum ruhsal anlamda da bu eskiye gore iyileşmiş ama tam olarak iyileşmemiş durum bu kadar cok sac dokülmesi yapar mı? Saçlarım her gun elimde kaldıkça da cok uzuluyorum. Eskiden bir taraf seyrelince obur saçlarla kapatırdım ama artık -tabiki Allah beterinden korusun ama- kapatacka sac da pek yok. Hep dua ediyorum. Allahım lutfen saclarım dokulmesin diye ama sonuc bu. Duanın gercekleşme zamanı mı gelmedi, yoksa nasıl dua edecegimi mi bilmiyorum yoksa cennette mi mukafatını alacagım bu benim imtihanım mı anlamadım. Henuz 35 yaşındayım. Yaşım 50 gibi olsa diyecegim ki yaşayacagımı yaşadım artık bu normal. Ama bu yaşlarda sac onemli oluyor. O yuzden saclarımın her gun bana elveda demesi -cunku gelenler pek yok maalesef ya da gelenler cok az ve varlıgı bile belli degil, tuy gibi- o kadar cok psikolojimi bozuyor ki. ne yapacagım bilemiyorum. iyice mutsuz karamsar oldum, hayattan keyfimi yitirmiş gibiyim. En son homeopati uzmanına gitmeye başladım bursadaki doktorumujn tavsiyesi ile. ancak bunların verdikleri ilaçlar saclarımı daha da cok doktu. onlara kalırsa yeniden cıkar diyorlar ama gitmeye başlayalı 4ay oldu bu sure icersinde dökülme azalıp iyileşme/saclarımın cıkmaya başlaması gerekmez miydi yoksa bunlar da para tuzagımı ya da sac biraz daha gec mi cevap veriyor tedaviye anlamadım.hayattan keyfimi yitirmiş, mutlulugu kaybetmiş gibiyim.

  • Fatma: Senin sorunun gerginlik, bitkinlik bu sorundan mutlaka kurtulman lazım. İlaçlardan ve sıkıntıdan kurtulmayı dene gerekirse farklı bir hayat kur kendine mutlu olup, sıkıntılardan uzak olacağın. Aksi halde bu sorunlar ile vücudun sürekli dirençsiz olacaktır.

 8. İyi akşamlar Doktor Bey, benimde aşırı dökülmem var 18 yaşımdan bu zamana kadar. Şu an yaşım 30. Şakaklarım açılmaya başladı yavaş yavaş. Ne önerirsiniz. Tşkler.

  • Kemal: Anlattığın genetik dökülmeyi işaret ediyor. Ailende dökülme yada kellik varsa genetik olduğu sabittir. Bu durumda DHT baskılayıcı Procapil içeren ürünler kullanabilirsin. Aynı şekilde Finasterid ve Minoxidil tercih edilebilir.

 9. Hocam merhaba,
  ben önce psikolojik ilaçlar kullandım (5-6 yıl kadar lustral ve son bir kac ay da depakin) fakat daha sonradan saç dökülmesi oldugu icin depakini psikiyatristim bıraktırmıştı. işyerinde huzursuzluk, sıkıntı olduğu icin ise lustrale devam etmiştim. 3 yıldır saçlarım dökülüyor diye dermatolağa gittim.tahlil sonuçlarım hr defasında normal cıkmasına rağmen hep saçlarım döküldü. her şeyi yaptık kortizonlu igne, biotin, prp,fakat ne yazıkki dökülme durmadı. sonra hemopati uzmanına gitmeye başladım. şu an sözde tedavim devam ediyor ama saçlarım daha da müthiş dökülüyor. ne yapacagımı bilemiyorum. henüz 35 yaşındayım. dökülen saçlarım ya cıkmıyor cıkanlar ise cok cok az ve hayalet saç gibi varlıgı pek belli olmuyor. yalnız bir şey dikkatimi çekti. hemopati ilaçlarını kullanmaya başladıktan sonra daha da cok dökülmeye başladı. siz ne yapmamı önerirsiniz? hemopati saçlar icin doğru bir yöntem mi? cunku bu saç durumu cok farklı bence önce önemli olan dökülmeyi durdurmak. cunku yerine pek yenisi gelmiyorsa bu sıkıntı diye dusunuyorum. bu durumda ne yapmamı önerirsiniz? psikolojim bozulmak uzere. cok caresiz kaldım ne yapacagımı bilmiyorum, resmen yaşamdan keyif almamaya başladım, o kadar cok caresizim ki.

  • Fatma hanım: Öncelikle psikolojinizin düzelmesi için sadece ilaçlara bağlı kalmak yerine bizi yaratan Allah’a sımsıkı sarılmak ondan yardım istemek gerekir. Öncelikle kullandığınız ilaçlar ve aşırı stres saç dökülmesine neden oluyor. Bu durum aynı zamanda Saçkıran problemini de ortaya çıkarmaktadır. Çünkü kortizon sadece saçkıran hastalarına yapılır. Siz bu stres ve sıkıntı altında oldukça hiç bir tedavi sonuç vermez. Öncelikle sorunlardan sıyrılın, yaşadığınız her neyse Allah’a havale edip, ilaçları azaltıp ve tamamen uzaklaşın saçlarınız geri çıkacaktır. Anne babanızda dökülme yada kellik varsa Hair Forte Sprey kadın formu ile 5 mg biotin kullanmalısınız. Ama stresten, sıkıntıdan kurtulamayacak sanız boşuna kullanmayın paranıza yazıktır. Dediğim gibi sıkıntılarımıza, zorluklara çözümü Allah’tan isteyeceğiz. Allah yardımcın olsun, arada yaz dertleşelim.

 10. Hocam önerdiklerinizi denemeye çalışacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir