Kafa Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Kafada kaşıntı her insanın yaşadığı sorunlardan fakat büyük bir bölümümüz maalesef ciddiye almayız. Oysaki kafada kaşıntının nedeni mantar ve hatta bit olabilir. Yazımızı okuyunca işin ciddiyetini anlayacaksınız.

Saçlı derinin kaşınması (Kafa Kaşıntısı) her ne kadar hastalık olarak kabul görmese bile, aslında saç derisinde bir problemin olduğunu ortaya koymaktadır. Head Pruritus (Kafa Kaşıntısı) genellikle Seboreik Dermmatit (Kepek ve Aşırı Kepek) yada Pedikulozis Kapitis (Saç Biti) probleminin varlığını ortaya koymaktadır. Kafa kaşıntısı probleminden kurtulmanın çözümü ise öncelikle sorunu tespit edip, ondan kurtulmakla olur. Çünkü asıl sorun kafa kaşıntısı olmayıp, sadece bir sorunun belirtidir. Şimdi dilerseniz kafa kaşıntısına neden olan faktörleri belirtileri ile birlikte ele alıp, devamında çözüm yollarını sıralayalım.

Kepek ve Aşırı Kepek Probleminin Neden Olduğu Kafa Kaşıntısı
Yetişkinlerde görülen kafa kaşıntısı probleminin en önemli sebebi genelde kepek, yada Seboreik Dermatit dediğimiz aşırı kepek problemidir. Kişi kendinde kepek olduğunu kolayca anlayabilir. Bir kaç gün üzerinize siyah kıyafet giymeniz yeterlidir. kafada kepek olması kaşıntıyı beraberinde getirir. Kepek şiddetinin artması ise daha sık kaşıntıya neden olmaktadır.

Kafada Mantar Mikrobu Neden Olmaktadır!
Kepek ve kaşıntı problemi yaşayan insanların sıkıntısı saç derisinde oluşan mantar mikrobudur. (Malassezia furfur) adı verilen kafada mantar mikrobu her insanda bir miktar bulunur. Asıl sıkıntı bunların üreyip çoğalması ile başlamaktadır. Çoğalan mantar mikrobu saçlı deride kepek, aşırı kepek ve kafa kaşıntısına neden olmaktadır. Evet arkadaşlar suçluyu bulduk, hem kepek, hemde kaşıntının nedeni kafada mantar olup, şimdi çözüm yollarını görelim.

Mantar Öldürücü Şampuan Kullanmak Gerekir!
Saçta kepek problemi bir hastalık olmayıp, fakat sorun olarak ele almalıyız. Kafada mantar mikrobunu yok etmek için geliştirilmiş bir çok bilimsel madde bulunmaktadır. En gelişmiş ve en etkilisi olan Climbazol olup, bunun haricinde ayrıca Ketokonazol, İtrakonazol ve Zinc Pyrithione gibi bilimsel maddeler bulunmaktadır. Bunlar bir ürün marka olmayıp, kafada mantar problemine karşı geliştirilmiş mantar öldürücü bilimsel maddelerdir. Şampuan üreticileri bu maddelerden bir yada bir kaçını ürünlerinde kullanmaktadır. Fakat bu ürünleri almadan önce dikkatli olmanız gerekir.

Climbazol İçeren Seboderm Kullanın
Mantar öldürücü kepek şampuanı olarak ülkemizde yaklaşık 10 farklı marka olup, en gelişmiş ürünler olarak her zaman Climbazol içeren şampuanlar öne çıkmaktadır. Hair Pharma tarafından 2 yıl önce geliştirilen Seboderm Şampuan ana maddesi Procapil olup, aynı zamanda bir diğer mantar öldürücü madde olan Zinc Pyrthione içermektedir.

Kepek Şampuanı Günlük Kullanıma Uygun Olmalıdır!
Konazol, Nizoral ve Ketoral gibi kepek şampuanı markaları olup, bu ürünlerin ana maddesi genelde ketokonazol olmaktadır. Ketokonozal günlük kullanıma uygun olmayıp, 10-15 gün aralıklarla kullanılması gerekir. Çünkü saç derisinde incelme ve tahrişe neden olan ketokonazol yerine günlük kullanıma uygun olan Climbazol içeren şampuanlar kullanmalısınız. Kepek şampuanı hakkında daha fazla bilgiye aşağıda yer alan bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://www.sachastaliklari.com/kepek-sampuani/

Saç Biti Probleminden Oluşan Kafa Kaşıntısı
Özellikle çocuklarda görülen kafa kaşıntısı probleminin ana nedeni genelde saç biti olmaktadır. Sadece çocuklarla sınırlı kalmayan Pedikulozis (Bit) problemi yetişkinlerde de görülür. En sık saçlarda görülmekte olup, aynı şekilde vücut, kasıklar ve insanların giysisinde olmaktadır.

Saç Biti (Pedikulozis Kapitis) Nedir, Neden Olur?
Bit yada tıp literatüründeki adı (Pedikulozis) olup görüldüğü yere göre ismi değişmektedir. İnsanlarda en sık saçlı deride görülmekte olup, Saç Biti (Pedikulozis Kapitis) olarak anılmaktadır. 12 Yaş altındaki kız çocuklarında daha sık görülen saç biti aslına bakarsanız temizlik ile alakası yoktur. Çevrenizdeki insanlar ve hayvanlardan bulaşan Saç Biti bulaştığı insanda çok hızlı üreyip, çoğalmaktadır. Çoğalma yöntemi yumurta ile olup, saç tellerine saç derisi yanına yumurtalarını bırakmaktadır. Bu yumurtaların saç taraması esnasında dökülmemesi için onu oraya yapıştıran salgı salgılamaktadır. Yetişkin bitlerin yaşama şekli bulaştığı insanın saç derisinde küçük bir delik açarak kan emmesi ile mümkündür. Günde 3-4 defa kan emen bitler günlerce kan emmese bile hayatta kalabilir. Saç derisini delmesi ve kan emmesi nedeniyle saç derisinde kaşıntı görülür.

Saç Biti Nasıl Temizlenir?
Öncelikle en doğru ve bilimsel yöntemleri uygulamamız gerekir. Şuan uygulanan yöntemler inanın çok ilkel ve tehlikeli olup, böcek ilaçları ile saç biti temizliği yapılmaktadır. Zehirli ilaçlar saç bitini öldürse bile saç diplerinde yer alan sirke yumurtalarına etki etmemektedir. Aynı şekilde kullanılan böcek ilaçlarına karşı direnç kazanmaktadır. Bitkisel tedaviler zaten zaman ve para kaybından başka bir şey değildir. Saç biti tedavisi denince en etkili yöntem Dimetikon içeren ilaç, sprey yada şampuanlarla mümkündür.

Dimetikon Bit Tedavisinde Etkisi Nedir?
Saç ve kasıklarda görülen bitlerin tedavisi için geliştirilmiş bilimsel madde Dimetikon (Dimethicone) olup, silikon tarzı bir yapıya sahiptir. Bitleri havasız bırakarak öldüren bir yapısı bulunmaktadır. Etkisi sadece birleri öldürmekle kalmayıp, aynı zamanda sirke dönemi (yumurta) halinde olanları da havasız bırakarak öldürmektedir.

Kafada Kaşıntı Nasıl Geçer

Kafa Kaşıntısı Nasıl Geçer?
Evet değerli arkadaşlar kafa kaşıntısı yapan iki farklı sorunun Kafada Mantar ve Saç Biti olduğunu öğrendik, aynı şekilde bu sorunların üstesinden gelmek için bilimsel yöntemleri öğrendik, Kafada mantar ve saç biti sorununu ortadan kaldırdığınızda kafa kaşıntısı gibi bir sorun kalmayacaktır.

60 Yorum

 1. umut

  merhabalar. saç derimin yaklaşık iki ceviz büyüklüğü civarındaki bir kısımda biraz kızarıklık var. onun dışında o bölgedeki saçlarım pürüzlü, kalın ve güçsüz çıkıyor. bölge kafamın sol tarafında, saçımı tarak veya elle yukarı kaldırdığımda öyle duruyor. elektriklenmiş gibi. aynı zamanda biraz geç uzuyor. saçlarımı yıkadıktan sonra ikinci günde o bölgede kaşıntı başlıyor. daha önce beş farklı doktora göründüm, değişen bir şey yok. iki yıldır durum böyle. şimdiden sağolun.

  • Dr. Kaya

   Umut: Muayene olduğunuz doktorlar dermatoloji uzmanı mı? Ayrıca sorun için nasıl bir teşhis kondu?

 2. Husne

  Merhaba benim kızımın sacında mantar enfeksiyonu ciktı saçı dökülüyor ne yapabilirim onerınız varmı cevap verın lütfen

  • Dr. Kaya

   Husne: Seboderm Şampuan + çay ağacı yağı içeren Dermo TTO Losyon kullanmanızı öneririm. Ayrıca dermatoloji uzmanı muayene ederek, gerekirse ağızdan alınan ilaçlarda önerebilir.

 3. Adem

  Hocam başımda kepek olmadığı halde çok kaşınıyor dokununca bile kaşınıyor ve dökülüyor ne yapmalıyım??

  • Dr. Kaya

   Adem: Kaşıntı olması için ille de kepek olması gerekmez. Mantar enfeksiyonu olabilir. Mutlaka bir dermatoloji uzmanına muayene olmalısın.

 4. Ibrahim

  Merhabalr,uzun bir suredir (en az 3 yil) kükürtlü sabun kullaniyorum kafamdaki kepeklenmeden dolayi onceleri gogus killarinin oldugu bolgede bile kepeklenme oluyordu son zmaanlarda kükürtlü sabun kullanmadigimda sadece sakal ve ense tarafinda kepeklenme oluyor ve kasiniyor,saclarim önden baya seyrek,sormak istedigim kükürtlü sabun kepegi baskilamamda etkili ancak yine de saca zararli midir ? Sac ektirmem durumunda bu rahatsizliktan dolayi bir verimsizlik olur mu ? Ayrica benim kulak ustlerim deki sac bolgeside baya seyrek..bilgilendirme için simdiden tesekkurler

  • Dr. Kaya

   İbrahim: Sabunlar PH değerinden dolayı çok tavsiye edilmez. Aynı zamanda seboreik dermatit ve yağlı egzama sorununu artırmaktadır. Bu nedenle daha çok kepeğe karşı etkili şampuanlar + losyonlar birlikte kullanmalısın. Vücudunda ortaya çıkan sorunlarda ise mutlaka bir cildiye uzmanına görünmelisin.

 5. fatma

  hocam benimde son bir ayda kepeklenme oldu ama 1 haftadır aşırı derecede kaşıntı var. kaşıdıkca derim sızlıyor ve bazen kanıyor ne öneriyorsunuz

  • Dr. Kaya

   Fatma: Son 1 aylık süreçte saç bakımı ve temizliği ile ilgili herhangi bir değişiklik yaptın mı?

 6. Suat

  Kafamda sürekli kaşıntı var kentoral dermovate bbetnovate losyonlarını kullanıyorum geçmiyor 7 yıldır kullanıyorum sinirsel dediler ataraks da kullandım geçmiyor lütfen yardımcı olurmusunuz.saygılar

  • Dr. Kaya

   Suat: Büyük ihtimalle kafada mantar problemine bağlıdır. Bu durumda Seboderm Şampuan + Dermo TTO Losyon birlikte kullanıp 2 ay sonra sonucu belirtirsen sevinirim.

 7. seyma

  Merhaba hocam benim oğlum 2 yasinda ve son 2 aydır saç kaşıntısi var ,saçında ne kepeklenmë nede saç döküntüsü var sürekli kasiniyor .birde oğlumun beyin kişti var ondan kaynaklanabilir mi acaba

  • Dr. Kaya

   Şeyma: Kepeklenme, yağlanma gibi gözle görülür sorunlar yoksa beyin kisti ile alakalı olabilir. Seboderm şampuan ile çocuğunuzun saçlarını göze temas etmeyecek şekilde yıkayın. Mantara bağlı bir kaşıntı ise geçecektir.

 8. Hüseyin

  Hocam saçlarından yağlanma, kepek,kaşıntı problemi var nasıl ve ne marka şampuan kullanmam gerekir teşekkürler.

  • Dr. Kaya

   Hüseyin: İlk etapta Seboderm şampuan ile başlamalısın. Bazen şampuanlar yeterli olmayabilir. Sende de yeterli olmaması halinde şampuana ek olarak Dermo TTO Losyon da kullanmaya başlarsın.

 9. Arif sepeci

  Iyi gunler hocam benim sacimda mantar vardi, fakat sacima yapiskin birseyler var, burayi fazla takip edemem belki lutfen Allah rizasi icin benim emailimden iletisime gecebilirmisiniz. ariffab@icloud.com

  • Dr. Kaya

   Arif: Seboderm şampuan kullanarak 1 ay sonucu tekrar değerlendirelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.