Saçkıran İlacı SADBE’yi Denediniz mi?

Saçkıran (Alopecia Areata) tedavisinde SADBE kullanmanızı öneriyoruz. Hair Pharma firması tarafından Roll On formunda üretilmiş olan SADBE kullanımı çok kolay olup, dökülme olan alanı ıslatacak kadar sürmek yeterlidir.

Saçkıran Nasıl Geçer?
Saç sağlık sorunları arasında ilk sırada yer alan Alopecia (Dökülme) daha önceki konularımızda da belirttiğimiz gibi bir çok tipi ve haliyle bir çok nedeni bulunmaktadır. Saç dökülmesi tiplerinden biride Alopecia Areata dediğimiz Saçkıran olup, özellikle çocuk ve gençleri etkilemektedir. Nedenlerine baktığımızda büyük oranda stres olmasına karşın korku, kafaya takma ve ani moral bozuklukları, üzüntüler kişide bağışıklık sisteminin hasar görmesine neden olmaktadır. Hasar gören bağışıklık sistemi ile birlikte vücut kılları yabancı madde olarak kabul ederek onları dökücü sıvı salgılamaktadır. Her ne kadar Saçkıran olarak bilinse de etkilediği alan saçlarla sınırlı kalmayıp, vücudun her yerinde madeni para genişliğinde bir yada birden fazla ani gelişen dökülmeler oluşur.

Saçkıran Tedavisi Mümkün Bir Hastalıktır
Öncelikle şunu bilin ki yaşadığınız sorun tedavisi mümkün, önlenebilen bir hastalıktır. Bu sorunun önüne geçmek için bitkisel ve bilimsel bir çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Uyguladığınız her yöntemin belirli bir başarı yüzdesi olup, dilediğiniz uygulamaya başlayabilirsiniz. Herhangi bir sıralama vs yoktur.

Bitkisel Tedavi Sarımsak İle Başlayabilirsiniz: Tedavide başarı oranı %50 olup, yani her 2 kişinin birinde etki etmektedir. Denemek isteyenler pazardan yada marketten aldıkları sağlam bir diş sarımsağı ortadan keserek saplı kısmından tutarak dökülme olan saçlı deriyi tahriş edene kadar sürüyoruz. Biraz canınızı yakabilir, fakat kan akışını hızlandırmak için gereklidir. 3 Ay düzenli kullanım ile etkisi görülür. Yada sizde herhangi bir etkisi olmayan %50 arasında yer alabilirsiniz. Herhangi bir etki beklemek için en az 3 ay kullanmak gerekir. Hafiften bir düzelme işareti olması halinde eski sağlığınıza kavuşana kadar devam etmelisiniz.

Doktorunuz Kortizon Enjeksiyonu Önerecektir: Sağlığımıza çok fazla fazla önem veren bir millet olmadığımız söylenebilir. Aynı durum saç sağlığı içinde geçerli olup, doktora gitmeden önce bir çok yöntemi deneriz. Genelde son çare olarak bir dermatoloğa muayene olmaya karar veririz. Doktora gittiğinizde büyük ihtimal kortizon enjeksiyonu uygulayacaktır. Kortizon aslında bir ilaç değil, vücudun salgıladığı bir sıvıdır. Saçkıran tedavisinde başarı oranı genelde %70-%80 oranında olduğu bilinmektedir. Bu uygulama doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Ne kadar ve hangi sıklıkla yapılacağını doktorunuz karar verecektir. Aynı şekilde en az 3 ay süreyle bu tedaviye devam etmeniz gerekir.

SADBE Kullanmanızı Öneriyoruz

Bizim önerimiz ise bam başka olup, sebebe yönelik bir tedavi yöntemi olan SADBE kullanmanızı öneriyoruz. Dünya genelinde saçkıran tedavisine yönelik geliştirilmiş iki bilimsel madde bulunmaktadır. Bunlardan biri SADBE olup, diğeri ise DPCP (Difensipron) maddesidir. Bu iki maddenin tedavide başarı oranı %95 gibi oldukça yüksek olup, evde saçkıran tedavisi olarak da adlandırabiliriz.

SADBE Nedir?
Kısa adı SADBE olup, açılımı ise Squarik Asit Di Butil Ester olarak bilinmektedir. Tekrar belirtmek gerekirse saçkıran tedavisine yönelik geliştirilmiş bilimsel madde olup, Avrupa’da sürekli kullanılmaktadır. Türkiye’de ise uzun zaman sadece tecrübeli eczacılar tarafından doktor önerisi ile belirlenen dozda hazırlanmıştır.

Hair Pharma Türkiye’de Satışa Sundu
Artık bu konularda tecrübeli eczacı aramanıza gerek kalmadı çünkü Türkiye’de önemli çalışmalara imza atan Hair Pharma firması 2014 yılında madde ile aynı adı taşıyan ürünü satışa sundu. Roll-On şişesi ile kullanımı oldukça kolay olup, yapmanız gereken doktorunuzun belirttiği sürelerde dökülme olan alanı ıslatacak şekilde sürmektir.

SADBE Nasıl Kullanılır?
Öncelikle ürünün 2 çeşidi olduğunu bilmelisiniz. İkisi arasındaki tek fark SADBE dozajı olup, ilk olarak %0,1 ile başlamalısınız. Yaklaşık 2-3 ay kadar %0,1 formunu kullanarak devamında artık dozajı artırarak %1 formuna geçmelisiniz. Yani ilk defa bu ürünü alacaksınız ilk olarak %0,1 formu ile başlayın. 2 Ay kullandıktan sonra dozajı artırarak etki sürecini hızlandıracağız. Kullanımı oldukça kolay olup, günde 2 defa yada doktorunuzun belirttiği sıklıkta dökülme olan alanı ıslatacak kadar sürmelisiniz.

Ürünün İçeriği Nedir?
SADBE ismi aslından ürünün adından çok maddenin ismidir. Açılı yukarıda da belirtildiği gibi Squarik Asit Di Butil Ester olup, Hair Pharma ürüne herhangi bir isim vermeden orjinal adıyla satılmaktadır. O nedenle ürünün içeriği yani ana maddesi SADBE (Squarik Asit Di Butil Ester) olup, ürün çeşidine göre %0,1 ve %1 oranında bulunmaktadır. Bunun dışında Capcaicin olarak bilinen ve acı bibere acı tadını veren bitkisel bir maddedir. SADBE içeriğinde yer alan Capsaicin dünyanın en acı biberi olarak bilinen Chili biberinden elde edilmektedir.

Cildinizde Yanma Yapabilir: Ürünü dökülme olan alana sürdüğünüzde cildinizde yanma olabilir. Bunun nedeni içeriğindeki Capsaicin olup, yanması o bölgede bulunan ve kıl kökünü besleyen damarların genişlemesine neden olur. Genişleyen damarlar kıl köklerine daha fazla kan taşımaktadır. Aynı şekilde sürüldüğü bölgede kısmi bir tahriş durumu oluşturarak hücre yenilenmesine katkı sağlar.

SADBE Ne Kadar Zamanda Etki Eder?
Öncelikle her insanın yaşadığı sorun ve psikolojik durumu farklı olup, firma yetkilileri 1-4 ay arasında etki edeceğiniz belirtmektedir. 6 Ay içerisinde herhangi bir etki olmaması halinde ise ürünü kullanmayı bırakabileceğinizi belirtmektedir. Çünkü 2-3 yıl içerisinde önlenemeyen Saçkıran kıl köklerinin ölmesi nedeni ile yerini kalıcı kelliğe bırakabilir. Fakat 6 aylık süreçte en küçük olumlu gelişme olması halinde ise tamamen sorun ortadan kalkana kadar kullanmaya devam etmelisiniz.

İlk Önce SADBE %0,1 Formu İle Başlayın
Hair Pharma SADBE’de değişiklik yaparak %1 SADBE içeren ürünü satışa sundu ilk olarak %0,1 binde bir formu satılıyordu. Şimdi SADBE alırken dikkat etmeniz gereken ilk 2 ay yani başlangıç %0,1 formu ile başlayıp, 2 ay sonrası ise dozu artırarak %1 formuna geçiş yapmanız gerekir.

Sakal Kıran ve Kaş Kıran İçinde Kullanabilirsiniz
Sorunun latince ismi Alopecia Areata olup, Türkiye’de sorunun görüldüğü yere göre isimler verilmektedir. Saçta olursa Saçkıran, sakalda olursa Sakal Kıran, kaşlarda olursa Kaş Kıran olarak isimlendirilmektedir. Oysaki sorunun hepsi aynı olup, Alopesi Areatadır. O nedenle SADBE saç dışında sakal, kaş, kirpik gibi sorunlu bölgelerde de güvenle kullanılır.

Hayatımızdan Stresi Çıkarmamız Gerekir
Uyguladığımız tedavinin etkili olması için öncelikle saçkıran nedeni olan stres, üzüntü ve kafaya takma gibi sorunlardan uzak durmanız gerekir. Yoksa sürekli tekrarlar ve vücuda yayılmaktadır. Saçkıran yada yaşadığınız sorun her neyse hayatın sonu olmayıp, mutlaka bir çözüm yolu bulunmaktadır. O nedenle stres içinde yaşamaya devam ederseniz sorunu önlemek yerine daha yaygınlaşmasına neden olursunuz. Tedavi esnasında anne babalar, eşler destek olmalı ve kişiyi psikolojik olan rahatlatmalıdır.

Saçkıran Bulaşıcı Bir Hastalık Değil Korkmayın
Toplum olarak maalesef bazı sağlık sorunlarına henüz alışkın değiliz. Saçkıran kaynaklı dökülme biraz daha belirgin olduğu için uzaktan bile kolayca anlaşılır. Bunu gören insanlar sorun yaşayan arkadaşımıza öcü gibi bakmakta ve bir çoğu bulaşıcı endişesi ile uzak durmaya çalışmaktadır. Rahat olan arkadşlar Alopesi Areata bulaşıcı bir hastalık değil, kişinin kendi içerisinde yaşadığı bir sorundur.

Evet arkadaşlar SADBE hakkında aktaracaklarımız şimdilik bu kadar olup, sizlerin sormak, danışmak istediği hususları aşağıda yer alan soru ve yorum formundan iletebilirsiniz.

150 Yorum

 1. Seher

  Hocam merhaba ben seher oglum 4 yaşında alopesi üviversal oldu.dermotoloji doktorları stres yada üzüntü yada korku diyolar tam 8 ay oldu..4 aydır sadebeye başladık ve biotin hapı alıyoruz 2.5 luk günde 1 tane.hafif tüylenme var kaşında ve saçlarında beyaz acaba etki edip çıkarmı komple.bide dökülebilir tekrar diyolar dökülme olabilirmi acaba sonra yine.4 yaşındaki oglum alerji hastası çölyak hastası glütenli şeyler yasak.sadbe sürdükten sonra çok kaşıntı oluyo kafası kızarıyo bunla alakası olabilirmi.çok tedirginim bi anne olarak kaş kiprik saç hiç yok daha yaşı ufak sadbeye ara vermedik hiç devam edelimmi

  • Doktor Atilla Kaya

   Seher: SADBE’yi çocuklarda kullanımı uygundur. Fakat doktor önerisi ve kontrolünde olmalıdır. Kaşıntının nedeni mutlaka araştırılmalıdır. Çocuğunuz bu sorunu mutlaka atlatacaktır. Onu mutlu edecek şeyler yapmalısınız.

 2. mehmet

  hocam ben kullandım fakat sakallarım beyaz beyaz geldi naıl olucak şimdi ne yapmam lazım

  • Doktor Atilla Kaya

   Mehmet: Dökülen kılların yerine yenileri çıktığında renk ve yapı olarak farklı çıkabilir. Beyaz ya da kıvırcık olabilir. Bu durum 6-12 ay içerisinde normale dönecektir.

 3. Ebru

  Merhaba doktor bey esim trombosit hastasi 1 yildan uzun suredir prednol kullandik dalak ameliyati olduk esimin sakallari dokuluyor simdi yardimci olurmusunuz

  • Dr. Kaya

   Ebru: Öncelikle dermatoloji uzmanı tarafından dökülmenin nedeni tespit edilmesi gerekir.

 4. Gülay Aksoy

  Merhaba ben 19 aydır saçkıran sorunu yaşıyorum. Üç ayrı bölgede biri metal para büyüklüğünde diğer ikisi biraz daha büyük. İlk Dr tedavisine (losyonlar, kortizon iğnesi dahil) başvurdum sonuç alamadım. Berber jilet ile tahriş edip zeytinyağ ve sarımsak uygulaması yaptı ama yeterli saç çıkmadı. Sadbe bu kadar süre geçtikten sonra etkili olur mu? Olur ise hangi Sadbe’yi ve nasıl kullanmalıyım. Teşekkür ederim saygılar.

  • Dr. Kaya

   Gülay: Etkili olması için öncelikle stres ve panik yapmaktan uzak dur, rahat olmaya çalışmalısın. İlk olarak SADBE %0,1 ile başla ikinci kutuya SADBE Forte dediğimiz %1 formu ile devam etmelisin. Unutma bu sorundan kurtulacak ve ilerleyen yıllarda yaşadığın sorunu unutacaksın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.