Saçkıran İlacı SADBE’yi Denediniz mi?

Saçkıran (Alopecia Areata) tedavisinde SADBE kullanmanızı öneriyoruz. Hair Pharma firması tarafından Roll On formunda üretilmiş olan SADBE kullanımı çok kolay olup, dökülme olan alanı ıslatacak kadar sürmek yeterlidir.

Saçkıran Nasıl Geçer?
Saç sağlık sorunları arasında ilk sırada yer alan Alopecia (Dökülme) daha önceki konularımızda da belirttiğimiz gibi bir çok tipi ve haliyle bir çok nedeni bulunmaktadır. Saç dökülmesi tiplerinden biride Alopecia Areata dediğimiz Saçkıran olup, özellikle çocuk ve gençleri etkilemektedir. Nedenlerine baktığımızda büyük oranda stres olmasına karşın korku, kafaya takma ve ani moral bozuklukları, üzüntüler kişide bağışıklık sisteminin hasar görmesine neden olmaktadır. Hasar gören bağışıklık sistemi ile birlikte vücut kılları yabancı madde olarak kabul ederek onları dökücü sıvı salgılamaktadır. Her ne kadar Saçkıran olarak bilinse de etkilediği alan saçlarla sınırlı kalmayıp, vücudun her yerinde madeni para genişliğinde bir yada birden fazla ani gelişen dökülmeler oluşur.

Saçkıran Tedavisi Mümkün Bir Hastalıktır
Öncelikle şunu bilin ki yaşadığınız sorun tedavisi mümkün, önlenebilen bir hastalıktır. Bu sorunun önüne geçmek için bitkisel ve bilimsel bir çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Uyguladığınız her yöntemin belirli bir başarı yüzdesi olup, dilediğiniz uygulamaya başlayabilirsiniz. Herhangi bir sıralama vs yoktur.

Bitkisel Tedavi Sarımsak İle Başlayabilirsiniz: Tedavide başarı oranı %50 olup, yani her 2 kişinin birinde etki etmektedir. Denemek isteyenler pazardan yada marketten aldıkları sağlam bir diş sarımsağı ortadan keserek saplı kısmından tutarak dökülme olan saçlı deriyi tahriş edene kadar sürüyoruz. Biraz canınızı yakabilir, fakat kan akışını hızlandırmak için gereklidir. 3 Ay düzenli kullanım ile etkisi görülür. Yada sizde herhangi bir etkisi olmayan %50 arasında yer alabilirsiniz. Herhangi bir etki beklemek için en az 3 ay kullanmak gerekir. Hafiften bir düzelme işareti olması halinde eski sağlığınıza kavuşana kadar devam etmelisiniz.

Doktorunuz Kortizon Enjeksiyonu Önerecektir: Sağlığımıza çok fazla fazla önem veren bir millet olmadığımız söylenebilir. Aynı durum saç sağlığı içinde geçerli olup, doktora gitmeden önce bir çok yöntemi deneriz. Genelde son çare olarak bir dermatoloğa muayene olmaya karar veririz. Doktora gittiğinizde büyük ihtimal kortizon enjeksiyonu uygulayacaktır. Kortizon aslında bir ilaç değil, vücudun salgıladığı bir sıvıdır. Saçkıran tedavisinde başarı oranı genelde %70-%80 oranında olduğu bilinmektedir. Bu uygulama doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Ne kadar ve hangi sıklıkla yapılacağını doktorunuz karar verecektir. Aynı şekilde en az 3 ay süreyle bu tedaviye devam etmeniz gerekir.

SADBE Kullanmanızı Öneriyoruz

Bizim önerimiz ise bam başka olup, sebebe yönelik bir tedavi yöntemi olan SADBE kullanmanızı öneriyoruz. Dünya genelinde saçkıran tedavisine yönelik geliştirilmiş iki bilimsel madde bulunmaktadır. Bunlardan biri SADBE olup, diğeri ise DPCP (Difensipron) maddesidir. Bu iki maddenin tedavide başarı oranı %95 gibi oldukça yüksek olup, evde saçkıran tedavisi olarak da adlandırabiliriz.

SADBE Nedir?
Kısa adı SADBE olup, açılımı ise Squarik Asit Di Butil Ester olarak bilinmektedir. Tekrar belirtmek gerekirse saçkıran tedavisine yönelik geliştirilmiş bilimsel madde olup, Avrupa’da sürekli kullanılmaktadır. Türkiye’de ise uzun zaman sadece tecrübeli eczacılar tarafından doktor önerisi ile belirlenen dozda hazırlanmıştır.

Hair Pharma Türkiye’de Satışa Sundu
Artık bu konularda tecrübeli eczacı aramanıza gerek kalmadı çünkü Türkiye’de önemli çalışmalara imza atan Hair Pharma firması 2014 yılında madde ile aynı adı taşıyan ürünü satışa sundu. Roll-On şişesi ile kullanımı oldukça kolay olup, yapmanız gereken doktorunuzun belirttiği sürelerde dökülme olan alanı ıslatacak şekilde sürmektir.

SADBE Nasıl Kullanılır?
Öncelikle ürünün 2 çeşidi olduğunu bilmelisiniz. İkisi arasındaki tek fark SADBE dozajı olup, ilk olarak %0,1 ile başlamalısınız. Yaklaşık 2-3 ay kadar %0,1 formunu kullanarak devamında artık dozajı artırarak %1 formuna geçmelisiniz. Yani ilk defa bu ürünü alacaksınız ilk olarak %0,1 formu ile başlayın. 2 Ay kullandıktan sonra dozajı artırarak etki sürecini hızlandıracağız. Kullanımı oldukça kolay olup, günde 2 defa yada doktorunuzun belirttiği sıklıkta dökülme olan alanı ıslatacak kadar sürmelisiniz.

Ürünün İçeriği Nedir?
SADBE ismi aslından ürünün adından çok maddenin ismidir. Açılı yukarıda da belirtildiği gibi Squarik Asit Di Butil Ester olup, Hair Pharma ürüne herhangi bir isim vermeden orjinal adıyla satılmaktadır. O nedenle ürünün içeriği yani ana maddesi SADBE (Squarik Asit Di Butil Ester) olup, ürün çeşidine göre %0,1 ve %1 oranında bulunmaktadır. Bunun dışında Capcaicin olarak bilinen ve acı bibere acı tadını veren bitkisel bir maddedir. SADBE içeriğinde yer alan Capsaicin dünyanın en acı biberi olarak bilinen Chili biberinden elde edilmektedir.

Cildinizde Yanma Yapabilir: Ürünü dökülme olan alana sürdüğünüzde cildinizde yanma olabilir. Bunun nedeni içeriğindeki Capsaicin olup, yanması o bölgede bulunan ve kıl kökünü besleyen damarların genişlemesine neden olur. Genişleyen damarlar kıl köklerine daha fazla kan taşımaktadır. Aynı şekilde sürüldüğü bölgede kısmi bir tahriş durumu oluşturarak hücre yenilenmesine katkı sağlar.

SADBE Ne Kadar Zamanda Etki Eder?
Öncelikle her insanın yaşadığı sorun ve psikolojik durumu farklı olup, firma yetkilileri 1-4 ay arasında etki edeceğiniz belirtmektedir. 6 Ay içerisinde herhangi bir etki olmaması halinde ise ürünü kullanmayı bırakabileceğinizi belirtmektedir. Çünkü 2-3 yıl içerisinde önlenemeyen Saçkıran kıl köklerinin ölmesi nedeni ile yerini kalıcı kelliğe bırakabilir. Fakat 6 aylık süreçte en küçük olumlu gelişme olması halinde ise tamamen sorun ortadan kalkana kadar kullanmaya devam etmelisiniz.

İlk Önce SADBE %0,1 Formu İle Başlayın
Hair Pharma SADBE’de değişiklik yaparak %1 SADBE içeren ürünü satışa sundu ilk olarak %0,1 binde bir formu satılıyordu. Şimdi SADBE alırken dikkat etmeniz gereken ilk 2 ay yani başlangıç %0,1 formu ile başlayıp, 2 ay sonrası ise dozu artırarak %1 formuna geçiş yapmanız gerekir.

Sakal Kıran ve Kaş Kıran İçinde Kullanabilirsiniz
Sorunun latince ismi Alopecia Areata olup, Türkiye’de sorunun görüldüğü yere göre isimler verilmektedir. Saçta olursa Saçkıran, sakalda olursa Sakal Kıran, kaşlarda olursa Kaş Kıran olarak isimlendirilmektedir. Oysaki sorunun hepsi aynı olup, Alopesi Areatadır. O nedenle SADBE saç dışında sakal, kaş, kirpik gibi sorunlu bölgelerde de güvenle kullanılır.

Hayatımızdan Stresi Çıkarmamız Gerekir
Uyguladığımız tedavinin etkili olması için öncelikle saçkıran nedeni olan stres, üzüntü ve kafaya takma gibi sorunlardan uzak durmanız gerekir. Yoksa sürekli tekrarlar ve vücuda yayılmaktadır. Saçkıran yada yaşadığınız sorun her neyse hayatın sonu olmayıp, mutlaka bir çözüm yolu bulunmaktadır. O nedenle stres içinde yaşamaya devam ederseniz sorunu önlemek yerine daha yaygınlaşmasına neden olursunuz. Tedavi esnasında anne babalar, eşler destek olmalı ve kişiyi psikolojik olan rahatlatmalıdır.

Saçkıran Bulaşıcı Bir Hastalık Değil Korkmayın
Toplum olarak maalesef bazı sağlık sorunlarına henüz alışkın değiliz. Saçkıran kaynaklı dökülme biraz daha belirgin olduğu için uzaktan bile kolayca anlaşılır. Bunu gören insanlar sorun yaşayan arkadaşımıza öcü gibi bakmakta ve bir çoğu bulaşıcı endişesi ile uzak durmaya çalışmaktadır. Rahat olan arkadşlar Alopesi Areata bulaşıcı bir hastalık değil, kişinin kendi içerisinde yaşadığı bir sorundur.

Evet arkadaşlar SADBE hakkında aktaracaklarımız şimdilik bu kadar olup, sizlerin sormak, danışmak istediği hususları aşağıda yer alan soru ve yorum formundan iletebilirsiniz.

150 Yorum

 1. hanife

  hocam iyi günler bende3 aydır saç çıkaran var.2aydır sadbe fort kullanıyorum ilaç bitti tekrar devam edeceğim fakat şimdi kırmızı kutusunumu almam gerekiyor teşekkürler iyi günler.

  • Dr. Kaya

   Hanife: İlk başta kırmızı kutu olarak tabir ettiğin %0,1 SADBE içeren ürünle başlaman gerekirdi. Sen %1 ile başlamışsın. Neyse artık SADBE FORTE ile devam etmelisin. Dozu düşürmek mantıklı olmaz. Stres, sıkıntı, korku, gelecek kaygısı gibi sorunların devam ediyor mu?

 2. Nuri

  Hocam, 4 ay önce gırtlak üstündeki bölgede 1 lira büyüklüğünde sakalkıran oldu. İlk 2 ay sadbe kullandım hafiften tüylenme oldu. Sonrasında Dermatoloğa gittim bir karışım reçete etti eczaneye yaptırarak kullanıyorum şu an sarı tüylenme sıklaştı lakin henüz siyaha geçiş olmadı. Bu iyileşmeye işaret midir , ve tahmini olarak ne kadar bir zamanda tüyler sakala dönüşür ?

  • Dr. Kaya

   Nuri: Dökülen kılların yerine çıkanlar ilk etapta farklı renkte ya da kıvırcık olabilmektedir. Bu normal bir durumdur. 6 Ay içerisinde normale dönmesi gerekir. Moralini yüksek tut, bu sorunu ileri de hatırlamayacaksın bile

 3. Timuçin

  Merhaba hocam saçımda, sakalım da ve vücudumun çeşitli yerlerinde saç kiran var SADBE’yi çeşitli yağlar ve e vitamini ve Bepanthen kapsülü ile karıştırdım öyle kullanıyorum bir zararı olur mu veya etkisi azalır mı ? Teşekkürler.

  • Dr. Kaya

   Timuçin: Yağlar ve vitaminlerin zararı olmaz. Ama yararı da olmaz. O nedenle ilk olarak sakin olmalı ve hayata umutla bakmalısın. Saçkıran stres, kaygı yapan insanların hastalığıdır. Bunu aşmak için SADBE kullanmanı öneririm. Maddi imkanım yok dersen sarımsak ile de deneme yapabilirsin. Saç köküne kan taşıyan damarları harekete geçirecektir.

 4. Edip

  Merhaba hocam ben 6aydır saçkıran ve sakalkıranla uğraşıyoyorum kortzon iğneleri kulandım sonuç yok yaşadığım bisıkıntımda yok denemediğim ilaç kalmadı şu al tek sıkıntım saçım

  • Dr. Kaya

   Edip: Birde SADBE kullanmanı öneririm. Diğer tedavi yöntemlerinden daha etkilidir. Birazda bağışıklık sistemini güçlendirmek için önlemler almalısın.

 5. Ahmet kacar

  Eczaneye gittim sakal için ilaç istedim sadbe ilacını verdi ama internete girdim saç kıran la ilgili ilaç yazıyor sanırım bu ilacı sakal çıkması için yüzüme sürmem sıkıntı yaratır mı veya sakal çıkarmaya yardımcı olur mu

  • Dr. Kaya

   Ahmet: Sadbe sakal çıkarmak değilde daha çok saçkıran sonucu dökülen saç ve sakalları çıkarmak içindir. Sende saçkıran yoksa boşuna masraf etmemelisin. Sakalların yok ya da seyrek ise bu hormonlarla alakalı bir durumdur. Bu durumda sakal ekimi yaptırabilirsin.

 6. lalabey

  muhterem hocam benim başımın her yerinde saç kıran rahatsızlığı var başta ensemden çıktı sonra başımın her yerini kapladı her şeyi denedik sonunda bir doktor ELİDEL krem verdi onunla saçlarım tamamen geldi ama daha sonra tekrar döküldü şimdi saçımın her yerini kapladı altı yedi aydır çekiyrum SADBE.ELİDEL DERMOVATE MERHEM MİNOXİL BİOTEN gibi ilaçlar verdi prof doktor abiler ama şuana kadar bir gelişme yok saç köklerim ölmemiş çok sağlam diyorlar ama saç çıkmıyor PRP OZON TEDAVİ oldum sonuç değişmedi lütfen bana ne önerirainiz ben ne yapmam lazım

  • Dr. Kaya

   Lalabey: En önemli çözüm ne biliyor musun? Stres, sıkıntı, endişe, korkudan yani yaşadığın sorunlardan uzak durmakla mümkündür. Bunu yapamadığın sürece ne kullanırsan kullan düzelmez ya da yeniden oluşur. Dilersen bana yaşadığın sıkıntıyı anlat, çözüm bulalım.

 7. Ali

  Merhaba hocam! Bende 1-2 aydır saç kiranla uğraşıyorum. Yorumları okudum hep o SADBE ilacını örnek gösteriyorsunuz. Pek iyi ben Özbekistan vatandaşıyım, benim bu ilacı internette sipariş verme imkanım varmı?

  • Dr. Kaya

   Ali: Tabii ki satın alabilirsin. Fakat üretici firma yurt dışına 300 TL ve üzeri siparişleri göndermektedir. Yani 4-5 tane alman lazım. Türkiye’de olduğu gibi tekli alım mümkün değildir.

 8. Ismail

  Merhaba Dr Kaya bey benim yaşım 26 adım ismail yaklaşık 15senedir sac kiran hastalığı var bazı tedaviler uyguladım hiç payda etmedi doktor gittim saç hucreleri ölmüş dedi kafamin üst bölgesi 3 parca yerde saçkıran var çözüm nadir acaba

  • Dr. Kaya

   İsmail: Saç hücreleri öldüğünü belirten doktor, nasıl bir muayene yaparak karar verdi?

 9. Aslı

  Merhaba hocam bende yaklaşık 4 aydır sac kiran var igne tedavisi gördüm 2 yerde vardı şimdi 3 yerde var ne önerirsiniz bana ne yapmak doğru olur ne yaptıysam daha kötüye gitti

  • Dr. Kaya

   Aslı: İlk yapman gereken sorun, sıkıntı, stres, korku ve endişeli bir yaşamdan uzak durmalısın. Yani rahat olmalısın. Aksi halde sorun yayılarak devam edecektir. Buna ek olarak ise SADBE kullanmanı öneririm.

 10. Rıdvan

  Slm hocam benim saçlarımın %70 20 gün içinde döküldü vücutta d vitamini eksikligi var ( 8.3 )sadbe kullanıyorum 10 gündür sorum şu yanma ve kızarıklık yapmıyor ve doktorumun söylemesi uyguladıktan 20 dakika sonra yıkama yapmam bu uygulama doğrumu dur tşkler

  • Dr. Kaya

   Rıdvan: Cildin yanması her insanda değişiklik gösterir. Sinir hassasiyetine göre değişir. Uygulama sonrası 3-4 saat uyguladığın alanı yıkamamak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.