5 Haziran 2020 ,Cuma

Saçkıran İlacı SADBE’yi Denediniz mi?

Saçkıran (Alopecia Areata) tedavisinde SADBE kullanmanızı öneriyoruz. Hair Pharma firması tarafından Roll On formunda üretilmiş olan SADBE kullanımı çok kolay olup, dökülme olan alanı ıslatacak kadar sürmek yeterlidir.

Saçkıran Nasıl Geçer?
Saç sağlık sorunları arasında ilk sırada yer alan Alopecia (Dökülme) daha önceki konularımızda da belirttiğimiz gibi bir çok tipi ve haliyle bir çok nedeni bulunmaktadır. Saç dökülmesi tiplerinden biride Alopecia Areata dediğimiz Saçkıran olup, özellikle çocuk ve gençleri etkilemektedir. Nedenlerine baktığımızda büyük oranda stres olmasına karşın korku, kafaya takma ve ani moral bozuklukları, üzüntüler kişide bağışıklık sisteminin hasar görmesine neden olmaktadır. Hasar gören bağışıklık sistemi ile birlikte vücut kılları yabancı madde olarak kabul ederek onları dökücü sıvı salgılamaktadır. Her ne kadar Saçkıran olarak bilinse de etkilediği alan saçlarla sınırlı kalmayıp, vücudun her yerinde madeni para genişliğinde bir yada birden fazla ani gelişen dökülmeler oluşur.

Saçkıran Tedavisi Mümkün Bir Hastalıktır
Öncelikle şunu bilin ki yaşadığınız sorun tedavisi mümkün, önlenebilen bir hastalıktır. Bu sorunun önüne geçmek için bitkisel ve bilimsel bir çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Uyguladığınız her yöntemin belirli bir başarı yüzdesi olup, dilediğiniz uygulamaya başlayabilirsiniz. Herhangi bir sıralama vs yoktur.

Bitkisel Tedavi Sarımsak İle Başlayabilirsiniz: Tedavide başarı oranı %50 olup, yani her 2 kişinin birinde etki etmektedir. Denemek isteyenler pazardan yada marketten aldıkları sağlam bir diş sarımsağı ortadan keserek saplı kısmından tutarak dökülme olan saçlı deriyi tahriş edene kadar sürüyoruz. Biraz canınızı yakabilir, fakat kan akışını hızlandırmak için gereklidir. 3 Ay düzenli kullanım ile etkisi görülür. Yada sizde herhangi bir etkisi olmayan %50 arasında yer alabilirsiniz. Herhangi bir etki beklemek için en az 3 ay kullanmak gerekir. Hafiften bir düzelme işareti olması halinde eski sağlığınıza kavuşana kadar devam etmelisiniz.

Doktorunuz Kortizon Enjeksiyonu Önerecektir: Sağlığımıza çok fazla fazla önem veren bir millet olmadığımız söylenebilir. Aynı durum saç sağlığı içinde geçerli olup, doktora gitmeden önce bir çok yöntemi deneriz. Genelde son çare olarak bir dermatoloğa muayene olmaya karar veririz. Doktora gittiğinizde büyük ihtimal kortizon enjeksiyonu uygulayacaktır. Kortizon aslında bir ilaç değil, vücudun salgıladığı bir sıvıdır. Saçkıran tedavisinde başarı oranı genelde %70-%80 oranında olduğu bilinmektedir. Bu uygulama doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Ne kadar ve hangi sıklıkla yapılacağını doktorunuz karar verecektir. Aynı şekilde en az 3 ay süreyle bu tedaviye devam etmeniz gerekir.

SADBE Kullanmanızı Öneriyoruz

Bizim önerimiz ise bam başka olup, sebebe yönelik bir tedavi yöntemi olan SADBE kullanmanızı öneriyoruz. Dünya genelinde saçkıran tedavisine yönelik geliştirilmiş iki bilimsel madde bulunmaktadır. Bunlardan biri SADBE olup, diğeri ise DPCP (Difensipron) maddesidir. Bu iki maddenin tedavide başarı oranı %95 gibi oldukça yüksek olup, evde saçkıran tedavisi olarak da adlandırabiliriz.

SADBE Nedir?
Kısa adı SADBE olup, açılımı ise Squarik Asit Di Butil Ester olarak bilinmektedir. Tekrar belirtmek gerekirse saçkıran tedavisine yönelik geliştirilmiş bilimsel madde olup, Avrupa’da sürekli kullanılmaktadır. Türkiye’de ise uzun zaman sadece tecrübeli eczacılar tarafından doktor önerisi ile belirlenen dozda hazırlanmıştır.

Hair Pharma Türkiye’de Satışa Sundu
Artık bu konularda tecrübeli eczacı aramanıza gerek kalmadı çünkü Türkiye’de önemli çalışmalara imza atan Hair Pharma firması 2014 yılında madde ile aynı adı taşıyan ürünü satışa sundu. Roll-On şişesi ile kullanımı oldukça kolay olup, yapmanız gereken doktorunuzun belirttiği sürelerde dökülme olan alanı ıslatacak şekilde sürmektir.

SADBE Nasıl Kullanılır?
Öncelikle ürünün 2 çeşidi olduğunu bilmelisiniz. İkisi arasındaki tek fark SADBE dozajı olup, ilk olarak %0,1 ile başlamalısınız. Yaklaşık 2-3 ay kadar %0,1 formunu kullanarak devamında artık dozajı artırarak %1 formuna geçmelisiniz. Yani ilk defa bu ürünü alacaksınız ilk olarak %0,1 formu ile başlayın. 2 Ay kullandıktan sonra dozajı artırarak etki sürecini hızlandıracağız. Kullanımı oldukça kolay olup, günde 2 defa yada doktorunuzun belirttiği sıklıkta dökülme olan alanı ıslatacak kadar sürmelisiniz.

Ürünün İçeriği Nedir?
SADBE ismi aslından ürünün adından çok maddenin ismidir. Açılı yukarıda da belirtildiği gibi Squarik Asit Di Butil Ester olup, Hair Pharma ürüne herhangi bir isim vermeden orjinal adıyla satılmaktadır. O nedenle ürünün içeriği yani ana maddesi SADBE (Squarik Asit Di Butil Ester) olup, ürün çeşidine göre %0,1 ve %1 oranında bulunmaktadır. Bunun dışında Capcaicin olarak bilinen ve acı bibere acı tadını veren bitkisel bir maddedir. SADBE içeriğinde yer alan Capsaicin dünyanın en acı biberi olarak bilinen Chili biberinden elde edilmektedir.

Cildinizde Yanma Yapabilir: Ürünü dökülme olan alana sürdüğünüzde cildinizde yanma olabilir. Bunun nedeni içeriğindeki Capsaicin olup, yanması o bölgede bulunan ve kıl kökünü besleyen damarların genişlemesine neden olur. Genişleyen damarlar kıl köklerine daha fazla kan taşımaktadır. Aynı şekilde sürüldüğü bölgede kısmi bir tahriş durumu oluşturarak hücre yenilenmesine katkı sağlar.

SADBE Ne Kadar Zamanda Etki Eder?
Öncelikle her insanın yaşadığı sorun ve psikolojik durumu farklı olup, firma yetkilileri 1-4 ay arasında etki edeceğiniz belirtmektedir. 6 Ay içerisinde herhangi bir etki olmaması halinde ise ürünü kullanmayı bırakabileceğinizi belirtmektedir. Çünkü 2-3 yıl içerisinde önlenemeyen Saçkıran kıl köklerinin ölmesi nedeni ile yerini kalıcı kelliğe bırakabilir. Fakat 6 aylık süreçte en küçük olumlu gelişme olması halinde ise tamamen sorun ortadan kalkana kadar kullanmaya devam etmelisiniz.

İlk Önce SADBE %0,1 Formu İle Başlayın
Hair Pharma SADBE’de değişiklik yaparak %1 SADBE içeren ürünü satışa sundu ilk olarak %0,1 binde bir formu satılıyordu. Şimdi SADBE alırken dikkat etmeniz gereken ilk 2 ay yani başlangıç %0,1 formu ile başlayıp, 2 ay sonrası ise dozu artırarak %1 formuna geçiş yapmanız gerekir.

Sakal Kıran ve Kaş Kıran İçinde Kullanabilirsiniz
Sorunun latince ismi Alopecia Areata olup, Türkiye’de sorunun görüldüğü yere göre isimler verilmektedir. Saçta olursa Saçkıran, sakalda olursa Sakal Kıran, kaşlarda olursa Kaş Kıran olarak isimlendirilmektedir. Oysaki sorunun hepsi aynı olup, Alopesi Areatadır. O nedenle SADBE saç dışında sakal, kaş, kirpik gibi sorunlu bölgelerde de güvenle kullanılır.

Hayatımızdan Stresi Çıkarmamız Gerekir
Uyguladığımız tedavinin etkili olması için öncelikle saçkıran nedeni olan stres, üzüntü ve kafaya takma gibi sorunlardan uzak durmanız gerekir. Yoksa sürekli tekrarlar ve vücuda yayılmaktadır. Saçkıran yada yaşadığınız sorun her neyse hayatın sonu olmayıp, mutlaka bir çözüm yolu bulunmaktadır. O nedenle stres içinde yaşamaya devam ederseniz sorunu önlemek yerine daha yaygınlaşmasına neden olursunuz. Tedavi esnasında anne babalar, eşler destek olmalı ve kişiyi psikolojik olan rahatlatmalıdır.

Saçkıran Bulaşıcı Bir Hastalık Değil Korkmayın
Toplum olarak maalesef bazı sağlık sorunlarına henüz alışkın değiliz. Saçkıran kaynaklı dökülme biraz daha belirgin olduğu için uzaktan bile kolayca anlaşılır. Bunu gören insanlar sorun yaşayan arkadaşımıza öcü gibi bakmakta ve bir çoğu bulaşıcı endişesi ile uzak durmaya çalışmaktadır. Rahat olan arkadşlar Alopesi Areata bulaşıcı bir hastalık değil, kişinin kendi içerisinde yaşadığı bir sorundur.

Evet arkadaşlar SADBE hakkında aktaracaklarımız şimdilik bu kadar olup, sizlerin sormak, danışmak istediği hususları aşağıda yer alan soru ve yorum formundan iletebilirsiniz.

(Visited 10.072 times, 9 visits today)
Ürün Detayları
product image
Puan
1star1star1star1star1star
Oy Verenler
2.5 based on 58 votes
Üretici
Hair Pharma
Ürün
Sadbe
Ücret
TRY 74
Stok Durumu
Available in Stock

Hakkında Doktor Atilla Kaya

Check Also

Saçkıran

Saçkıran Tedavisi İçin Uygulayabileceğiniz 5 Yöntem

Saçkıran ya da diğer adıyla Alopecia Areata, dünya genelinde tüm insanlarda görülmesi muhtemel bir tür saç sorunudur. Bağışıklık sistemi zayıf olanlarda daha sık görülür. Çünkü sorunun altında yatan neden bağışıklık sisteminin bozulması sonucu vücudun kendi öz dokularına saldırmasıdır. Tıp dilindeki tabiri Alopecia Areata olup, bu sorunun en basit halidir. Ayrıca ileri evrelerde Alopecia Totalis ve Alopecia Universalis şeklinde sınıflandırma yapılır.

Güzel bir yönü saç köklerine zarar vermez. Yani saçkıran olan bir insan hiçbir zaman kalıcı kellik problemi yaşamaz. Alacağı önlemlerle 1-2 ay içerisinde bile sorundan kurtulabilir.

Çözüm için öncelikle bağışıklık sistemine zarar veren stress, sıkıntı, kaygı, aşırı üzüntü gibi durumlardan uzaklaşmak gerekir. Bunu sağladığınızda çözüm için önemli bir adımı atmış olursunuz. Sonrasında dermatoloji uzmanına muayene olarak size uygun tedavinin belirlenmesi gerekir.

Saçkıran tedavisi kişinin yaşı, dökülme türü ve dökülmenin yoğunluğuna göre belirlenir. 10 Yaş altı ve üstü şeklinde ele alınır. 10 Yaş altına sadece topikal kortizonlar önerilir. Kortizona ek olarak minoxidil kullanması da önerilir. Daha şiddetli sorunlarda ise kortizon yerine immünoterapi dediğimiz SADBE ve DPCP gibi etken maddeler kullanılır.

150 Yorum

 1. Hocam Merhaba yaklaşık 1 tl büyüklüğünde sakal kıran oldum sadbe kullanıyorum 3 gün oldu başlayalı bu sıkıntı bende 2 aydır var eğerki çıkmaz ise sakal ekimi uygulanması sağlıklı vede kalıcı olurmu

  • Fuat: Sakin ol 1-6 ay içerisinde sakalların geri çıkacaktır. Bu kadar stres ve endişe ile yaşamak sorunu ilerletir. Bu sadece bir geçiş süreci ve düzelecektir. İlk üründe geçmezse sonraki SADBE %1 formunu al ve arada bir iletişim kuralım.

   • Çok tşk ederim cevabınız için Hocam sadbe %1 formundan aldım direk onla başladım sorun olurmu ? Kıran olan yer kızarık olduğu için M-furo diye bir krem doktor yazdı sadbeyi kullandıktan 1 saat sonra kremi sürmem de bir sakınca olurmu

 2. Slm Hocam,
  bende şaçkran yok ama, yoğun şaç dökülmesi var.. bu ürünü yinede kullanabilirmiyim?
  Saygılar

  • Hilal: Saç dökülmesi nedenine bağlı olarak farklı ürünler kullanmak gerekir. SADBE %99 saçkıran problemi olan insanların kullandığı bir maddedir. Bu nedenle senin ilk olarak yapman gereken saç dökülmesinin nedeni ve tipini tespit etmendir. Senden ricam bir dermatoloji uzmanına muayene olman ve sonucu benimle de paylaşman olacaktır.

 3. Sabde forte 1.0 kullaniyorum direk bu ilacla basladim o yüzden genişleme ve sackiranda buyume olabilirmi?

 4. Hocam mrb benim saclarimda dökülme oluyor sac aralarimda kellesme var geçen cildiye doktoruna gittim demir eksikliği değerim 13 çıktı acaba saçlarım ondan mı dökülüyor yoksa sac kıran mı oldum bana yardimci olurmusunuz

  • Ümmügülsüm: Saçkıran bir anda ortaya çıkan kellik problemidir. Madeni para büyüklüğünde bir ya da birden fazla noktada olur. Cildiye uzmanında zaten kolaylıkla fark ederdi. Demir eksikliği saç dökülmesine neden olur. İlaçlarını 3 ay düzenli kullan tekrar konuşalım.

 5. Alopesi üniversalis tedavisinde aynı başarı görülüyor mu acaba ve kortizon iğne tedavisini yaptık tedaviden sonra tamamen çıkan saç ve vücud tüyleri 15 gün içinde tamamen döküldü…sadbe tedavi sonrası kalıcı mıdır..

  • Cengiz: Anladığım kadarı ile sıkıntılı, gergin ve halen stres ile yaşıyorsun. Bu şekilde hiç bir tedavi kalıcı etki etmez. Sorunlardan sıyrılmaya çalış, aksi halde sürekli tekrarlayacaktır.

 6. Merhaba gün icinde ayri ayri hem sarimsak sürüp hem sadbeyi sursem herhangi bir sıkıntı olur mu ? Sadbenin icinde sarimsagin etkin maddeleri var diye biliyorum ama daha cabuk deriyi zedelesin diye sarimsagida kullanmak istiyorum . 20 yildir sac kiran var bende .sizden sabirsizlikla cevap bekliyorum .tesekkurler

 7. Merhaba ben sadbe ve sarimsagi birlikte kullansam daha etkili olur mu ? Ben 20 senedir bu sıkıntıyı yasiyorum .

  • Yağmur: Sadece SADBE ile devam et ve rahat ol, stres yapma, kafana takma aksi halde tedaviden sonuç alman zorlaşır. Yaşadığın sorun her neyse kafaya takarak çözüm bulamazsın.

 8. Merhaba hocam, ben 2 veya 3 yaşlarindayken bir kaza sonucu sicak zeytinyağı kaşımın burun tarafını yaktı bir fındık açığı kadar yer kel kaldı.. o gündür bugündür hala öyle. .. Kaş ekmek istiyorum fakat derisi yanik diye tutarım? Merak ediyorum cvb verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler ve saygılar. .

  • Leyla: Yanık ve kazalarda ekim en doğru seçimdir. Düşündüğün gibi hiç bir sorun olmaz. Op. Dr. Atilla KAYA size bu konuda yardımcı olacaktır.

 9. Hocam 4 sene önce başlayan kaş dökülmem var. artık hiç kaşım kalmadığı için kalıcı makyaj yaptırdım.alnımda şakaklarımda da dökülme oldu.sadbeyi yeni duydum.4 yıla ve kalıcı makyaja rağmen banada faydası olurmu.hangini ve günde kaç kez kullanayım.teşekkürler..

  • Emel: 1 Yıl içinde çıkmayan kaşlar için artık ümit yoktur. İstanbul’da yaşıyor yada 2-3 saatliğine gelme imkanın olursa Op. Dr. Atilla KAYA kaş ekimi yapabilir. Kalıcı makyaja göre daha doğal ve kalıcı çözüm olacaktır. 0212 572 72 65 numaralı telefondan ulaşarak bilgi ve randevu alabilirsin.

 10. Hocam bende sadbe kullanıyorum daha 2 hafta oldu dökülmem durdu şimdi beyaz kıl çıkmaya başladı iyiye mi gidiyor daha sonra siyah olur mu hocam TSK ederim

  • Emre: 2 Haftalık süreçte çok güzel etki ediyor demektir. Genelde 1-6 ay içerisinde sonuç bekliyoruz. Bu sana moral olacağı için daha etkili olacaktır. Dökülen saçlar farklı renkte yada kıvırcık çıkabilir. Bu durum beklenen bir süreç olup, 6 ay içinde normale dönecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir