Konazol Şampuan (Ketokonazol) İçerir

Aşırı kepek probleminde en çok kullanılan şampuan markalarından biri Konazol içeriğindeki %2 Ketokonazol ile mantar öldürücü etkisi bulunmaktadır. Peki sık kullanımda saç derisine zarar verdiğini biliyor musunuz? Konazol şampuan ve sağlıklı kullanım önerilerini birlikte görelim.

Milyonlarca insanın ortak sorunu haline gelen kepek yada aşırı kepek olarak nitelenen seboreik dermatit probleminin çözümü hergün tv kanallarında abartılı şekilde reklamı yapılan market şampuanları ile mümkün değildir. Çünkü kepek normal bir saç sorunu olmayıp, aksine kafada mantar (Malassezia furfur) belirtisi olan bir problemdir. Sorunun kaynağı kafada mantar olması nedeniyle çözüm ve tedavi işlemi bu yönde olmalıdır. Yani kafada mantar problemini ortdan kaldıracak adım atmalıyız. Kafada mantar problemine karşı geliştirilmiş olan maddelerden biride Ketokonazol olup, şampuanlar, krem ve tabletlerde kullanılmaktadır. Ketokonozal içeren şampuan markalarından biride Konazol olup, bu sayfada ürünü detayları ile tanıma imkanı bulacağınız.

Konazol Kepek Şampuanı

Konazol Şampuan Ne İşe Yarar?
Genelde şampuanlar temizlik amaçlı olarak üretilirler. Sadece medikal şampuanlar kepek, seboreik dermatit gibi sorunların çözümünde etkili maddeler içerir. Onlardan biride Konazol Şampuan olup, üretiliş amacı insanların kepek ve aşırı kepek dediğimiz (Seboreik Dermatit) sorununa çözüm bulmak içindir. Saçta kepek ve kafa kaşıntısı problemini ortadan kaldırmaktadır.

Kurtsan İlaçları Tarafından Geliştirildi
1955 Yılında kurulmuş olan firma 100’den fazla sağlık ürünü bulunmaktadır. Onlardan biride Konazol Şampuan olup, 100ml boyutunda satışa sunulmaktadır. Aynı şekilde bitkisel ürünler olarak yakından tanıdığınız Otacı pastil markası yine Kurtsan İlaçları tarafından üretim ve satışı gerçekleştirilmektedir. Firma özellikle Analjezik, Antiemetik, Dermatolojik ve Solunum Yolları İlaçları konusunda sürekli geliştirme yapmaktadır.

%2 Ketokonazol İçermektedir
Saçta kepek ve kafa kaşıntısına neden olan mantar probleminin öne geçebilmek için etkinliği kanıtlanmış madde olarak Climbazol, Ketokonazol, İtrakonazol ve Zinc Pyrithione bulunmaktadır. Konazol şampuan markası ana maddesi Ketokonazol olup, %2 oranında içermektedir. Ketokonazol maddesi günlük kullanıma uygun olmayıp en sık 15 günde bir uygulanması gerekir. O nedenle ketokonazol içeren ürünleri kullanmadan önce mutlaka dikkatli olmalısınız.

Nasıl Kullanılır?
Diğer şampuanlardan farklı olmayıp, medikal ürünler çok sık kullanılmamalıdır. Özellikle mantar öldürücü ketokonazol çok sık kullanırsanız saçlı deriye zarar verebilmektedir. Ketokonazol içeren bir şampuan kullanacaksanız bunu en erken 15 günde bir kullanmanız gerekir. Yoksa saç derisinde incelme, tahriş ve kaşıntı problemine neden olmaktadır. 15 Gün aralıklarla kullanım sorununuza çözüm olmuyorsa mutlaka günlük kullanıma uygun olan Climbazol içerik bir şampuan Seboderm kullanmalısınız. Climbazol herhangi bir yan etkisi olmayıp, istediğiniz sıklıkta kullanabilirsiniz. Konazol şampuan 15 gün aralıklarla kullanılır ve saçlarımızı normal bir şekilde yıkayarak bol su ile durulamayı unutmayın. Saç yıkama sonrası en az 30 dakika saçlarınıza herhangi bir kozmetik ürünü uygulamamalısınız.

Satış Fiyatı Ne Kadar?
Öncelikle medikal şampuan olması nedeniyle market raflarında bulma imkanınız yoktur. Yapacağınız tek şey size en yakın eczaneye giderek almaktır. Fiyatı konusunda ise 6-10 TL arası bir rakama alabilirsiniz. 100 ml boyutunda olması nedeniyle biraz küçük gelebilir. Yukarda belirttiğim şekilde 15 günde bir kullanmanız halinde 2-3 ay gidecektir. Bazı eczaneler siz Konazol isteseniz bile muadili olan Ketoral, Nizoral gibi ürünleri satmaya çalışacaktır. Sorun değil hepsinin içeriği aynıdır. O eczacı hangi firmadan daha avantaj sağlıyorsa onu satmaya çalışır. Daha doğrusu hangi firma ne kadar fazla bedava ürün verirse onun propagandası yapılır.

Saç Dökülmesini Önler mi?
Daha önceki konularımızda sıkça değindindiğim bir konu saç dökülmesi farklı nedenlerle ortaya çıkmakta olup, tedaviside oluş nedenine göre değişmektedir. Fakat hiç bir şampuan saç dökülmesini tek başına önleme imkanı yoktur. Adı, markası, içeriği ne olursa olsun şampuan saç dökülmesini önleyemez. Aynı durum konazol içinde geçerli olup, fakat kepek nedeniyle oluşan kırılarak dökülmeleri önleyebilir. Çünkü kepek sorunu ortadan kalkacağı için kırılarak dökülmelerde son bulacaktır. Saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız sitemizde dökülme nedenleri, tipleri ve çözüm yollarına dair detaylar yer almaktadır. Unutmayın saç dökülmesi tedavisi mümkün bir hastalıktır.

Konazol Krem Ne İşe Yarar?
Yine aynı firmanın bir ürünü olan Konazol Krem ana maddesi Ketokonazol olup, el, ayak, baldır ve koltuk altlarında
görülen mantar problemine karşı Konazol Krem kullanabilirsiniz. Bu bölgelerde ortaya çıkan kaşıntının nedeni büyük ölçüde mantar olup, dilerseniz Prozon Merhem isimli ürünü tercih edebilirsiniz.

Ketokonazol İçeren Diğer Şampuanlar
Yukarıda da belirttim gittiğiniz bir eczaneden Konazol şampuan olmadığını duyarsanız sorun değil, aynı içeriğe sahip olan diğer ürünleri talep edebilirsiniz. Ketokonazol içeren diğer şampuan markaları Ketoral Şampuan https://www.sachastaliklari.com/ketoral-sampuan/ ve Nizoral Şampuan bulunmaktadır. Hiç birisi bir birine üstünlüğü yoktur. Tek avantaj ve üstünlüğü olan Climbazol içeren şampuanlar olup, Türkiye’de Seboderm Şampuan markası Climbazol içermektedir.

189 Yorum

 1. İstanbul

  Hocam saç dökülmesi ve kaşıntı sorunu yaşadığımdan ötürü doktorum bana minoksidil, konazol şampuan ve psovate losyon verdi. doktorum günlük kullanım için verdi ancak bunların hepsini bir arada kullanmak zarar vermez mi?

  • Doktor Atilla Kaya

   İstanbul: konazol şampuan saçlarda kaşıntı ve kepeğe neden olan mantarı öldürmek içindir. Günlük değil de haftada bir kullanman önerilir.

 2. Burak

  konazol sonrası kepek şampuanı kullanımı ne kadar doğrudur?

  • Dr. Kaya

   Burak: %100 doğrudur. Çünkü konazol içerisinde yer alan ketokonazol madde kafada mantara bağlı aşırı kepek probleminde kullanılmaktadır.

 3. Muhammet

  Hocam saçımda kaşıntı ve deride beyaz kepeğe benzer birz saça yapışık susamdan biraz küçük beyazlanma var ve saçım yoğun dökülüyor ne önerrebilirsiniz acaba

  • Dr. Kaya

   Muhammet: Dökülme ve kepek iki ayrı sorun olmasına karşın bazen nedenler aynı olabilir. İlk olarak kepek ve kaşıntıyı ortadan kaldırmak için Seboderm şampuan kullanmalısın. Dökülme devam ederse dermatoloji uzmanına muayene olman gerekir. Dökülmenin neden kaynaklandığını tespit edebilmek için testler gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.