Konazol Şampuan (Ketokonazol) İçerir

Aşırı kepek probleminde en çok kullanılan şampuan markalarından biri Konazol içeriğindeki %2 Ketokonazol ile mantar öldürücü etkisi bulunmaktadır. Peki sık kullanımda saç derisine zarar verdiğini biliyor musunuz? Konazol şampuan ve sağlıklı kullanım önerilerini birlikte görelim.

Milyonlarca insanın ortak sorunu haline gelen kepek yada aşırı kepek olarak nitelenen seboreik dermatit probleminin çözümü hergün tv kanallarında abartılı şekilde reklamı yapılan market şampuanları ile mümkün değildir. Çünkü kepek normal bir saç sorunu olmayıp, aksine kafada mantar (Malassezia furfur) belirtisi olan bir problemdir. Sorunun kaynağı kafada mantar olması nedeniyle çözüm ve tedavi işlemi bu yönde olmalıdır. Yani kafada mantar problemini ortdan kaldıracak adım atmalıyız. Kafada mantar problemine karşı geliştirilmiş olan maddelerden biride Ketokonazol olup, şampuanlar, krem ve tabletlerde kullanılmaktadır. Ketokonozal içeren şampuan markalarından biride Konazol olup, bu sayfada ürünü detayları ile tanıma imkanı bulacağınız.

Konazol Kepek Şampuanı

Konazol Şampuan Ne İşe Yarar?
Genelde şampuanlar temizlik amaçlı olarak üretilirler. Sadece medikal şampuanlar kepek, seboreik dermatit gibi sorunların çözümünde etkili maddeler içerir. Onlardan biride Konazol Şampuan olup, üretiliş amacı insanların kepek ve aşırı kepek dediğimiz (Seboreik Dermatit) sorununa çözüm bulmak içindir. Saçta kepek ve kafa kaşıntısı problemini ortadan kaldırmaktadır.

Kurtsan İlaçları Tarafından Geliştirildi
1955 Yılında kurulmuş olan firma 100’den fazla sağlık ürünü bulunmaktadır. Onlardan biride Konazol Şampuan olup, 100ml boyutunda satışa sunulmaktadır. Aynı şekilde bitkisel ürünler olarak yakından tanıdığınız Otacı pastil markası yine Kurtsan İlaçları tarafından üretim ve satışı gerçekleştirilmektedir. Firma özellikle Analjezik, Antiemetik, Dermatolojik ve Solunum Yolları İlaçları konusunda sürekli geliştirme yapmaktadır.

%2 Ketokonazol İçermektedir
Saçta kepek ve kafa kaşıntısına neden olan mantar probleminin öne geçebilmek için etkinliği kanıtlanmış madde olarak Climbazol, Ketokonazol, İtrakonazol ve Zinc Pyrithione bulunmaktadır. Konazol şampuan markası ana maddesi Ketokonazol olup, %2 oranında içermektedir. Ketokonazol maddesi günlük kullanıma uygun olmayıp en sık 15 günde bir uygulanması gerekir. O nedenle ketokonazol içeren ürünleri kullanmadan önce mutlaka dikkatli olmalısınız.

Nasıl Kullanılır?
Diğer şampuanlardan farklı olmayıp, medikal ürünler çok sık kullanılmamalıdır. Özellikle mantar öldürücü ketokonazol çok sık kullanırsanız saçlı deriye zarar verebilmektedir. Ketokonazol içeren bir şampuan kullanacaksanız bunu en erken 15 günde bir kullanmanız gerekir. Yoksa saç derisinde incelme, tahriş ve kaşıntı problemine neden olmaktadır. 15 Gün aralıklarla kullanım sorununuza çözüm olmuyorsa mutlaka günlük kullanıma uygun olan Climbazol içerik bir şampuan Seboderm kullanmalısınız. Climbazol herhangi bir yan etkisi olmayıp, istediğiniz sıklıkta kullanabilirsiniz. Konazol şampuan 15 gün aralıklarla kullanılır ve saçlarımızı normal bir şekilde yıkayarak bol su ile durulamayı unutmayın. Saç yıkama sonrası en az 30 dakika saçlarınıza herhangi bir kozmetik ürünü uygulamamalısınız.

Satış Fiyatı Ne Kadar?
Öncelikle medikal şampuan olması nedeniyle market raflarında bulma imkanınız yoktur. Yapacağınız tek şey size en yakın eczaneye giderek almaktır. Fiyatı konusunda ise 6-10 TL arası bir rakama alabilirsiniz. 100 ml boyutunda olması nedeniyle biraz küçük gelebilir. Yukarda belirttiğim şekilde 15 günde bir kullanmanız halinde 2-3 ay gidecektir. Bazı eczaneler siz Konazol isteseniz bile muadili olan Ketoral, Nizoral gibi ürünleri satmaya çalışacaktır. Sorun değil hepsinin içeriği aynıdır. O eczacı hangi firmadan daha avantaj sağlıyorsa onu satmaya çalışır. Daha doğrusu hangi firma ne kadar fazla bedava ürün verirse onun propagandası yapılır.

Saç Dökülmesini Önler mi?
Daha önceki konularımızda sıkça değindindiğim bir konu saç dökülmesi farklı nedenlerle ortaya çıkmakta olup, tedaviside oluş nedenine göre değişmektedir. Fakat hiç bir şampuan saç dökülmesini tek başına önleme imkanı yoktur. Adı, markası, içeriği ne olursa olsun şampuan saç dökülmesini önleyemez. Aynı durum konazol içinde geçerli olup, fakat kepek nedeniyle oluşan kırılarak dökülmeleri önleyebilir. Çünkü kepek sorunu ortadan kalkacağı için kırılarak dökülmelerde son bulacaktır. Saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız sitemizde dökülme nedenleri, tipleri ve çözüm yollarına dair detaylar yer almaktadır. Unutmayın saç dökülmesi tedavisi mümkün bir hastalıktır.

Konazol Krem Ne İşe Yarar?
Yine aynı firmanın bir ürünü olan Konazol Krem ana maddesi Ketokonazol olup, el, ayak, baldır ve koltuk altlarında
görülen mantar problemine karşı Konazol Krem kullanabilirsiniz. Bu bölgelerde ortaya çıkan kaşıntının nedeni büyük ölçüde mantar olup, dilerseniz Prozon Merhem isimli ürünü tercih edebilirsiniz.

Ketokonazol İçeren Diğer Şampuanlar
Yukarıda da belirttim gittiğiniz bir eczaneden Konazol şampuan olmadığını duyarsanız sorun değil, aynı içeriğe sahip olan diğer ürünleri talep edebilirsiniz. Ketokonazol içeren diğer şampuan markaları Ketoral Şampuan https://www.sachastaliklari.com/ketoral-sampuan/ ve Nizoral Şampuan bulunmaktadır. Hiç birisi bir birine üstünlüğü yoktur. Tek avantaj ve üstünlüğü olan Climbazol içeren şampuanlar olup, Türkiye’de Seboderm Şampuan markası Climbazol içermektedir.

189 Yorum

 1. Ata Berk

  Mehaba saç ekimi sonrası ekim yapan hoca 1 ay dalin ile yıkıyacaksın sonra normal şampuanına geçebilirsin dedi. Dediği gibi yaptım ancak önceden kepek sorunum yokken son 1 haftadır kepeklenme olmaya başladı. Konazol kullanmamı tavsiye edermisiniz ekimden sonra saç derimde mevcut kızarıklık devam ediyor. Teşekkürler.

  • Dr. Kaya

   Ata Berk: Evet bazen kullandığımız temizleyicilerde kepek yapabilir. Konazol şampuan kullanabilirsiniz. Çok sık kullanmayın. Haftalık 1 uygulama yeterlidir.

 2. Eyup

  Kafa derimde sivilce gibi yaralar çıkıyo celocin losyon ve konazol şampuan kullanıyorum yanlız saçım yağlı olduğundan hergün yıkıyorum ama saç derim sürekli kızarık ve sivilceler azalmıyor

  • Dr. Kaya

   Eyüp: Kıl kökü iltihabı olabilir. Bunun için mutlaka bir cildiye uzmanına muayene olmalısın. Soruna cilt üzerinden değilde antibiyotiklerle müdahale edilmesi gerekebilir.

 3. Tibbiyelist

  Konazol kullanıldıktan sonra sac neden bu kadar sert oluyor ve taranmiyor nedenn

  • Dr. Kaya

   Tibbiyelist: Bu tür ürünler daha çok kafa derisindeki mantara yönelik geliştirildiği için saçları ipek gibi yapması beklenemez. Fakat şunu yapabilirsin. Konazol sonrası normal market şampuanı uygulayarak bu sorunu kolayca aşarsın.

 4. Yasin

  Merhabalar saçlarım çok fazla kepek yapılıyor etkili bir çözüm varmı bioblas kepek önleyici şampuan kullandım zeytinyağlı sabun kullandım hiç biri fayda etmedi

  • Dr. Kaya

   Yasin: Kepek hafif ve aşırı olmak üzere 2’ye ayrılır. Şöyle yapalım ilk olarak Seboderm ya da Konazol şampuan kullanın duruma göre gerekirse losyon da kullanırız.

 5. Ferit alaca

  Ferit:hocam kafamin derisinde kabuklanma ve saç dökülmeleri var ne gibi önerilerini var acaba???

  • Dr. Kaya

   Ferit: Seboreik dermatit olabilir. Tabii ki mutlaka bir cildiye uzmanına muayene olarak kesin teşhisi yapılması gerekir.

 6. Ali Leylak

  Benimde kepek sorunum var hocam maddi durumum olmadığı için bu sampuandan kullanıcam fakat 15 günde 1 yıkanıcaksa eğer aralarda saçlarımızı yıkamayacakmıyız ve bu sampuan bitince kepek tekrar olusurmu?
  (Beslenmem vs herşeye dikkat ediuorum (

  • Dr. Kaya

   Ali: 10-15 Günde bir kullanın deme amacım, saç derisine zarar vermemesi içindir. Geri kalan zamanlarda marketten alacağınız basit kepek önleyici şampuanlar kullanabilirsiniz.

 7. Kıvanç

  Merhaba hocam öncelikle sac dökülmem var 3 ay önce denize girmiştim ve duş bölümü yoktu sacımı yıkama fırsatım olmadı Güneş’te kaldım eve gelince duş aldım ve 1 hafta sonra saclarım canzışlaşmaya ve incelmeye başladı normelde çok gür ve dolgundu diyer haftalar sacım azalmaya başladı ve ön ciZgim geriledi sanki şakak bölümü biraz döküldü sac diplerim kemiriyor sanki beni sızlama oluyor

  • Dr. Kaya

   Kıvanç: Saç nezlesi gibi bir durum olabilir. Bunun için mutlaka bir dermatoloğa muayene olmalısın.

 8. özlem arac

  saçlarım cok dökülüyor ne yapmalıyım

  • Dr. Kaya

   Özlem: Öncelikle saçlarının neden döküldüğü tespit edilmesi gerekir. Bunun içinde ilk olarak bir dermatoloji uzmanına muayene olmalısın.

 9. Eylülckr

  Ya hocam benim kızım 11 yasında ve cok fazla kepek var kepek şampuanları hiç kullandırtmadım ve bu kepek için şampuan önerirmisiniz? Ve nasıl geçer

  • Dr. Kaya

   Eylül: Kızınız için Seboderm Şampuan kullanmanızı öneririm. Size en yakın eczaneden temin edebilirsiniz.

 10. Atiye

  35 haftalık geleyim vücudumda mantar vardı konazol sürdüm hemen yıkadım.gebelikte kullanılması sakıncalımıdır.

  • Dr. Kaya

   Atiye: Şampuanlar kana karışma ihtimali olmadığı için gebelikte kullanımı sıkıntı oluşturmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.