Saçım İçin En İyi Şampuan Hangisidir?

Marketlerde satın alabileceğimiz onlarca şampuan markası bulunuyor. Peki hangisi daha iyi, daha etkili bunu nasıl bileceğiz? yazının devamında saç ve saçlı deri için en iyi şampuan hangisi onu öğreneceğiz.

Daha sağlıklı, parlak ve kolay şekil alan saçlara sahip olmak isteyenlerin en çok üzerinde durduğu nokta kullanılan şampuanlar olmaktadır. Öyle ki arama motoru Google’da her gün on binlerce İnternet kullanıcısı en iyi şampuan hangisidir? şeklinde arama yaparak insanların kullandığı ürünleri ve kullanıcı yorumlarına göz atmaktadır. Bizde bu sayfada sizlerle birlikte en iyi şampuan hangisi onu bulmaya çalışacağız. Sayfada şampuanlar hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar yanı sıra ülkemizde satışı yapılan şampuan markaları ve özelliklerini ele alacağız. Sizlerden ricam sayfanın alt kısmında yer alan yorum formundan insanlara önerdiğiniz markayı ve nedenlerini bir kaç cümle ile belirtmeniz olacaktır.

Uzmanların Gözünde En İyi Şampuan Hangisi?
Sizlerden gelen görüşlere geçmeden önce bu işin uzmanları, dermatologlar bu konuda ne diyor onlara bakmak istiyorum. Tüm uzmanların hem fikir olduğu orta nokta şampuanların temizlik maddesi olduğu yönündedir. Fakat içerisinde yer alan maddelere göre etkisi artmaktadır. Örnek içerisinde Ketokonazol, İtrakonazol, Climbazol, Zinc Pyrithion gibi maddeler yer aldığında bu üründe saçlı deride ortaya çıkan kepek ve aşırı kepek dediğimiz (Seboreik Dermatit) problemini ortadan kaldırmaktadır. Yani burada dikkat edilmesi gereken en iyi şampuandan öte bizim saçımızın yada saç derisinin ihtiyacı ne onu bilerek bu yönde seçim yapmalıyız. Bunun için öncelikle yaşadığımız sorunu bilmeli ve ona göre şampuan tercihi yapmalıyız. Aşağıda saçlar ve saçlı deride en sık görülen sorunlar ve uygun şampuan içeriklerine yer verilmektedir.

Kepek Problemine Karşı Etkili Şampuan
Saç sorunları arasında en sık görülen problem kepek olup, iki farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle basit kepek ve aşırı kepek dediğimiz Seboreik Dermatit problemi şeklinde ayırmak gerekir. Her ikisinin nedeni farklı olup, hafif kepek kafa derisinin katmanlarının değişimi sürecinde olur. Daha fazla ayrıntı vermek gerekirse kafa derisi 7 katmandan oluşmaktadır. Bu katmanlar sürekli yenilenen bir yapısı olup, en üst katman küçük küçük parçacıklar halinde parçalanarak yok olmaktadır. Bu parçalanma bazen gözle görülür ve dikkat çekici hale gelebilir. İşte bu duruma basit yada diğer bir tabir ile hafif kepek diyoruz. Fizyolojik yani normal bir durum olup, bunun için marketlerde satılan kepek önleyici şampuanlar yeterlidir.

Aşırı Kepek (Kafada Mantar) Kaynaklıdır: Burada asıl sorun seboreik dermatit dediğimiz aşırı kepek olup, aynı zamanda kafada kaşıntıya neden olmaktadır. Çünkü sorunun kaynağı malassezia furfur dediğimiz kafada mantar problemi ile alakalıdır. Aşırı kepek probleminde kepek nokta nokta değilde daha büyük parçalar halinde pul pul olarak karşımıza çıkmaktadır. İşte burada dikkatli olmak gerekir. Çünkü markette satılan kepek önleyici şampuanlar yeterli olmayacaktır. Çünkü ihtiyacımız olan mantar öldürücü etkili kepek şampuan markaları olmalıdır. Bunun için alacağımız ürünlerin içerisinde mutlaka Climbazol, Ketokonazol, İtrakonazol yada Zinc Pyrithione gibi maddelerden bir yada bir kaçı bulunması gerekir. Aşağıda yer alan ürünler arasında bu bu maddeleri içeren markaları bulabilirsiniz.

Saç Dökülmesi İçin En İyi Şampuan
Ergenlik dönemi sonrası insanlar kişisel bakım ve güzel görünüme daha fazla özen göstermektedir. Fakat işin kötüsü bu yaşlarla birlikte maalesef Alopecia dediğimiz saç dökülmesi problemi adım adım ortaya çıkmaktadır. Sitemizde yer alan bir çok konuda nedenleri ve çözüm yolları aktarılmış olup, konuyu daha anlaşılır hale getirmek adına burada özet şekilde ele alacağım. Saç dökülmesi tedavisi mümkün hastalık olması yanı sıra vücudumuzda ortaya çıkan, çıkmak üzere olan bir takım hastalıkların belirtisi olabilir. İlk bakışta sorun tek tip gibi görülse de kesinlikle öyle değildir. Erkeklerde %95 dökülmenin nedeni Androgenetik dediğimiz ailesel (ırsi) olup, bu oran kadınlarda %40 oranında kalmaktadır. Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri daha yaygın olup, genetik, kansızlık, demir eksikliği, biotin eksikliği, çeşitli hastalıklar, hormonal dalgalanmalar, menopoz döneminde görülen östrojen seviyesinin azalması vs bir çok sorun ve neden bulunmaktadır. Saç dökülmesine çözüm bulmak için öncelikle dökülme tipi ve nedenini bilmek gerekir. Bir çoğumuz anne babamızda dökülme yada kellik olması nedeniyle tahmin ederiz, fakat tahminden öte bilimsel olarak teşhis edilmesi gerekir.

Şampuan Kullanmadan Önce Dermatoloğa Muayene Olmak Gerekir: Yukarıda da belirtildiği gibi dökülmenin nedenleri ve tipi çözüm için önemlidir. Fakat biz bunu yapmak yerine saç dökülmesine şampuan şeklinde arayış içine giriyoruz. Bu oldukça hatalı bir davranış olup, örnek vermek gerekirse yaşadığınız dökülme belki kansızlık yani anemi ile alakalı olabilir. Bu durumda dünyanın en kaliteli şampuanı bile olsa fayda etmeyecektir. O nedenle mutlaka saç hastalıkları uzmanına müracaat ederek muayene ve gerek duyması halinde Hematotoloji bölümüne sevk ederek tam kan sayımı isteyecektir. Bu işi eczanelerde ücretsiz hizmet veren saç analiz uzmanları da yapmasına karşın bir dermatolog (doktor) kadar bilgili ve alt yapıları yeterli değildir. Yani cihaz ile kılları ve saç derisini incelemek yeterli olmayacaktır. Mutlaka bir dermatoloji (cildiye, deri hastalıkları) uzmanına muayene olarak dökülmenin tipi ve nedenini öğrenmelisiniz.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Tedavisinde (Destekleyici Olabilir)
Tekrar belirtmek gerekirse erkeklerde görülen saç dökülme nedenlerinin %95’i genetik olup, aynı şekilde kadınlarda %40 ile %50 arasında genetik yani erkek tipi dökülme görülmektedir. Sorunun kaynağı kıl kökleri ile alakalı olup, DHT dediğimiz Dihidrotestosteron kıl köklerine zarar vermektedir. Çözümü DHT hormonunu baskılamak olup, özellikle Procapil, Finasterid, İsoflavon ve Saw Palmetto gibi maddeler içeren tabet yada spreyler kullanmak gerekir.

Saw Palmetto İçeren Şampuanlar Erkek tipi saç dökülmesi olanlar için en iyi tedavi yukarıda da belirttiğim sprey ve tablet ile olmaktadır. Tedavide başarı oranını artırmak için tercih ettiğiniz şampuan Saw Palmetto içermesine önem vermelisiniz. Saw Palmetto bitkisel bir madde olup, Amerika’nın güneyinde yetişen cüce palmiye ağaçlarının meyvesinden elde edilmektedir. İlk olarak prostat tedavisinde kullanılmış olup, saç dökülmesinde de etkili olduğu gözlemlenmiştir. Türkiye’de saç dökülmesine karşı üretilen bir çok sprey, tablet ve şampuan içerisinde yer almaktadır. Saw Palmetto içeren şampuanlar ile genetik dökülmeyi durdurmanız imkansızdır. O nedenle tedavinize ek olarak kullanmalısınız. Yani normal market şampuanı kullanmak yerine saç dökülmesi tedavisine ek olarak şampuandan da yardım almış olursunuz.

Biotin İçeren Şampuanlar: Saç dökülmesinin bir çok nedeni bulunmaktadır. Onlardan biride Biotin eksikliği olup, saç ve tırnak sağlığını son derece etkilemektedir. Biotin diğer isimlerine bakacak olursak B7 yada H vitamini olarak bilinmektedir. Saç ve tırnaklara etki eden bu vitaminler eksikliği saçlarda kalite kaybı, mat ve solgun görünüm ile ciltte kuruluğa neden olmaktadır. Aynı şekilde tırnaklarda kırılma, soyulma, yumuşama, beyazlıklar sık görülür. Şuan bir çoğunuz saç ile tırnakların ne alakası var diye düşünebilir. Saç ve tırnaklar aynı maddeden yani keratin’den meydana gelmektedir. Aslında saçlarımızın orjinal rengi tırnak rengi olup, kıl köklerine renk veren melanosit pigmenti bulunmaktadır. Bu hücre ölmesi halinde saçlar orjinal renginde çıkmaya başlar. Bu duruma halk arasında saç ağarması denir. Aslında saçın ağarması vs yok sadece saçlara rengini veren hücre görevini yapamadığı için orjinal renginde uzamaktadır. Biotin her insanın kalın bağırsağında yer alan faydalı mikroplar tarafından üretilmektedir. Fakat bazen üretilen Biotin oranı kişiye yeterli gelmeyebilir. Bunun için özellikle tablet olarak satılan bir çok Biotin markası bulunmaktadır. Solgar, Hp Biotin, GNC, Genrise vs bunlardan bazılarıdır. Saçlarınızda kalite kaybı, mat görünüm vs varsa Biotin kullanmalısınız. Aynı şekilde erkek tipi dökülmelerde ilk etapta saçta kalite kaybı görülür. Bunu önlemek için Biotin ve Biotin içeren şampuan markalarından yararlanabilirsiniz.

Yağlı Saçlar İçin En iyi Şampuan
Saç dökülmesi, kepek vs derken en çok şikayet edilen sorunlardan biri de saçlarda yağlanma olup, insanların büyük bir bölümü saçlarının yağlı oluşundan şikayet etmektedir. Yıkadığınız saçlar 24 saat gibi kısa bir sürede yağlanıyor ise vücudunuz normalin üzerinde yağ salgılıyor demektir. Bunun dışında saçlarda yağlanma farkında olmadığınız saç dökülmesi problemi yaşadığınız anlamına gelebilir. Vücudumuzda el ayası ve ayak tabanı dışında kalan her yerde yağ bezleri bulunmaktadır. Cildi ve kılları koruyu etkisi bulunan yağ bezleri salgıladıkları sıvı ile saçları rüzgar, toz, güneş ışını gibi doğal şartlara karşı koruma sağlamaktadır. Saçlarda kayganlaşma sağlayarak kırılarak dökülmelerin önüne geçer. Cilde zarar verebilecek olan mikrop ve virüsleri engellemeye yardımcıdır.

Yağ Bezleri Normalin Üzerinde Yağ Salgılamakta: Yağlı saçların ilk nedeni kafa derisinde bulunan yağ bezlerinin normalin üzerinde yağ salgılaması olarak açıklanabilir. Ergenliğe geçiş sürecindeki çocuklarda daha sık görülen yağ bezlerindeki artış genelde hormonal dalgalanma sonucu ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında aşırı temizlik tutkunlarında cilt kuruluğu ortaya çıkmaktadır. Vücut bu kuruluğun farkına vararak daha sık yağ salgılaması yapmaktadır. Bunun dışında saç dökülmesi problemi yaşayan insanlarda yağlanma dikkat çekici hale gelebilmektedir. Bunun nedeni saçlar dökülmesine karşın yağ bezleri sıvı salgılamaya devam etmektedir. Aniden ortaya çıkan yağlanma problemi için dökülmeyi gözardı etmemelisiniz.

Saçkıran İçin Hangi Şampuanı Kullanmalıyım?
Saçkıran yada diğer adları ile Alopecia Areata, Totalis, Universalis kişinin yaşadığı stres ve psikolojik sorunlara bağlı olarak bağışıklık sisteminin hasar görmesi ile oluşur. Çocuklar ve gençlerde sık görülen bu durumun çözümüne yönelik maalesef şampuan önerisinde bulunamayız. Çünkü şampuan saçkıran problemini önlediği yönünde bilimsel veriler yoktur. Saçkıran tedavisinde %50 başarı olan sarımsak uygulaması, kortizon ve SADBE kullanılmaktadır. İnsanların en çok yaptığı hatalarda biri sarımsak şampuanı ile saçkıran probleminden kurtulmaya çalışmalarıdır. Sarımsaktan kastımız sofralarda tüketilen sarımsak olup, ortadan keserek dökülme olan alana sürerek cildi tahriş ve damarları genişleterek kıl köklerine daha fazla kan gitmesi sağlanır. Şampuanların böylesi bir etkisi yoktur.

Kuru Saçlar İçin En İyi Şampuan
Bir çok insan saçlarının yağlı oluşundan şikayet ederken bir çoğu ise tam aksi yönde saçlarının kuru, cansız ve mat olduğundan şikayetçidir. Kuru saçlarında bir çok nedeni olup, yağ bezlerinin yeterli miktarda çalışmaması dışında genetik dökülme başlangıcı, aşırı temizlik tutkusu, saç şekillendiriciler, saç boyası, perma vs her biri saçın ihtiyacı olan nemi yok etmektedir. Saçlarda kuruluk kırılarak dökülmelere neden olmaktadır. Kuru saçlara sahip insanlar şampuan tercihini özellikle içerisinde saç kalitesini artıran Boiotin, saçın yapı maddesi keratin içeren kremli şampuanlar yada şampuan sonrası saç kremi uygulamaları gerekmektedir. Aynı şekilde saçlara nem ve parlaklık kazandıran argan yağı içeren ürünler kullanabilirsiniz.

Bit Probleminden Kurtulmak ve Korunmak İçin Şampuan Seçimi
Özellikle okulların açılması ile birlikte bit probleminde artış görülmektedir. Halk arasında hijyene önem vermeyenlerde görülür algısı kesinlikle yanlıştır. Saç biti bulaşıcı olup, özellikle okullarda yaygınlaşmaktadır. İlk etapta çocuğunuza bulaşır sonrasında önlem alınmaması halinde tüm aile bireylerini etkilemektedir. Bit probleminden kurtulmak için maalesef daha önce böcek zehri kullanılıyordu. Çok ilkel ve tehlikeli olan bu yöntemin yerine asıl etkili olan Dimethicone içeren sprey yada şampuanlar kullanılması gerekir. Bit problemi varsa sprey ile öldürmeniz gerekir. Herhangi bir bit problemi yok fakat bulaşmasından korkuyor ve önlemek istiyorsanız saçlarınızı Dimetikon içeren şampuanlar ile yıkamalısınız. Bunu 15 günde bir yaparak daha ekonomik hale gelir.

Kepek Şampuanı Markaları

Seboderm, System4, Hegor, Froika, Relieve, Douxo, Eucerin
Şampuan markalarını ilk olarak kepek problemi olanlar için tanımaya başlayalım. Kepek yukarıda da belirttiğimiz gibi hafif ve aşırı olmak üzere ikiye ayrılır. Uzun süre geçmeyen ve kafa kaşıntısı yapan aşırı kepek için mantar öldürücü etkili şampuanlar kullanmak gerekir. Mantar öldürücü madde olarak Climbazole, Ketokonazol, İrtakonazol ve Zinc Pyrithione gibi maddeler bulunmaktadır. Bunların en etkilisi Climbazole olup, Türkiye’de başta Seboderm olmak üzere System4 gibi markaları bulabilirsiniz.

Konazol, Ketoral, Nizoral, Lipogaine
Kafada mantar öldürücü etkili şampuanlardan bir bölümü ise Ketokonazol madde içermektedir. Türkiye’de en çok satılan ürünleri bu madde oluşturmaktadır. Ketokonazol içeren şampuanlara baktığımızda başta Konazol ve Ketoral olmak üzere yine en çok satılan markalardan biri Nizoral görülmektedir. Bunların dışında Lipogaine, Ketoconazole Shampoo, Regenepure, Ketocip, Ketoclean, Ketonextct, Ketnix, Scalpe, Labolia, Perkhotal, Recessa, Ketomac, Onon, Sebizole, Clearcoat gibi İnternet üzerinden sipariş verebileceğiniz bir çok marka bulunmaktadır.

Zetion, Prozinc
Mantar öldürücü kepek şampuanlarına bir diğer örnek ise Zinc Pyrithione içeren maddeler olup, bu tür ürünlere baktığımızda ise son zamanlarda bulunmadığından şikayet edilen Zetion şampuan gelmektedir. Aynı şekilde Prozinc ile içerisinde hem Climbazole hemde Zinc Pyrithione bulunan Seboderm ön plana çıkmaktadır. Tabii ki markalar bunlarla sınırlı olmayıp, DHS, Noble Formula, T/Gel, Kiehl’s, Matrix Biolage, Selsun Blue, Equate, Zincon, Cedel, Himalaya, Syoss Men, Pert, Sapo – Zinc, Kerastase gibi bir çok marka bulabilirsiniz.

Saç Dökülmesi İçin Şampuan Markaları

Sawpoo, Revita, Dermoskin, Nioxin, Pura D’or, HairGenesis
Değerli arkadaşlar tekrar belirtmek gerekirse şampuan sadece saç dökülmesi tedavisine ek olarak kullanılması gerekir. Önemli bir husus ise etkisi sadece erkek tipi dökülme dediğimiz genetik dökülme ve saçta kalite kaybına bağlı olarak dökülmelerde kullanılması gerekir. Kansızlık, demir eksikliği, hastalıklara bağlı dökülmeler şampuan ile önlenemez. Erkek tipi dökülme problemi olanlar için kullanılacak şampuan özellikle Saw Palmetto içermesi gerekir. Türkiye’de Saw Palmetto içeren şampuan markası olarak başta Sawpoo gelmektedir. Bunun dışında fiiyat olarak biraz pahalı bulduğum Revita, Dermoskin, Prozinc, Hewley, Revivogen gibi yine bir çok ürün bulunmaktadır. Tekrar belirtmek gerekirse erkek tipi dökülme için mutlaka Procapil yada Finasterid içeren spreyler ile İsoflavon içeren tabletler kullanmak gerekir. Şampuan ise bu tedaviye ek olarak kullanılmalıdır.

Swanson, GNC, Sawpoo, Biotin & Collagen, Pharmasol
Erkek tipi yani genetik saç dökülmesi ilk etapta saçta kalite kaybı olarak başlar. Bunun bir diğer nedeni ise vücudumuzda üretilen Biotin eksikliği olup, kalın bağırsaklar tarafından üretilen Biotin saç sağlığı için gereklidir. Ağızdan alınan Biotin çeşitleri yanı sıra bir çok şampuan maddeleri arasında Biotin yer almaktadır. Onlardan biride içerisinde Saw Palmetto yanı sıra Biotin içeren Sawpoo şampuan bulunmaktadır. Bunun dışında Pharmasol, Dermoskin, Biotin & Collagen, Urban Care, Medobiocomplex, Avalon Organics, Aubrey, Vita Tress, Suave, Biotene ve Jason gibi ünlü markalar bulunmaktadır.

Yağlı Saçlara Uygun Şampuan Markaları

Clear, Vicy, L’Oreal, Kerastase, Pantene, Head & Shoulders
Saçlarda yağlanmanın nedeni yazının üst kısımlarında aktarılmış olup, saçlı deriden atılması gerekir. Bunun için mutlaka yağlı saçlara özel şampuanlar kullanmanız gerekir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise kremli şampuanlardan kaçınılması gerektiğidir. Bu kapsamda kullanabileceğiniz bir çok market ve medikal şampuan markası bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse Pantene, Clear, L’Oreal Paris, Head & Shoulders, Yves Rocher, Rectiwa, Bioxcin Genesis, Priorin, Bioblas, Novocrin Placenta, Tresan, Elidor, Bioderma, Organicum, Blendax, Hacı Şakir, Lesoleil, Duru, Revox, Restorex, Sebamed, Ducray, Phyto Phytocedrat, Nashi 6, Kyana ve Babe gibi satış merkezleri ve İnternet üzerinden alabileceğiniz bir çok marka olduğunu görüyoruz.

Kuru ve Boyalı Saçlar İçin Şampuan Markaları

Schwarzkopf Bonacure, Kerastase, Sebamed, Toni&Guy, Dermokil
Saçlarda kuruluk ciddi risk içermektedir. Özellikle kırılarak dökülmeler kuru saçların neden olduğu bir sorundur. Saçlarda kuruluk nedeni olarak yağ bezlerinin yeterli çalışmaması yada saçlara uyguladığımız kozmetik uygulamalar olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse boya, perma, saçı kurutma, düzleştirme cihazları vs bunların her biri saçın ihtiyacı olan nemi ve keratini yok etmektedir. Kuru, sağlıksız ve sönük saçlara sahipseniz sizler için önerimiz keratin, biotin içeren şampuan markaları tercih etmelisiniz. En çok tercih edilen markalara bakacak olursak Schwarzkopf Bonacure, Kerastase, Dermokil, Vichy, Loreal Intense Repair, Helen Seward, Ducray Squnorm, Elidor, Bioxcin, Avoxcin, Urtekram Nordic Birch, Dermozinc ve Natur Vital gibi tercih edebileceğiniz bir çok marka bulunmaktadır.

Saç Biti Şampuanı Markaları

Pedikap, Dura NYT, Plusnit, Paranit, Miraderm
Çocuklarda sık görülmesine karşın bulaşıcı olması nedeniyle yetişkinlerde de sık görülen bit problemi ciddi bir sorundur. Böyle bir problem ile karşı karşıyaysanız ailece tedaviye başlamalısınız. Eskiden böcek zehri ile yapılan tedaviler günümüzde daha sağlıklı ve etkili olan Dimethicone içeren sprey ve şampuanlar ile yapılmaktadır. Dimethicone biti havasız bırakarak ölmesini sağlamaktadır. Bit probleminin tekrarlamaması yada bit problemine karşı korunmak isteyenler 10-15 gün aralıklarla kullanılmak üzere saç bitine karşı etkili şampuanlar tercih edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken Dimethicone içeren şampuan kullanmanızdır. Türkiye ilk dikkat çeken markalar arasında Pedikap olup, sprey ve şampuan + metal ve plastik tarak içermektedir. Pedikap dışında Dura NYT, Paranit, Miraderm ve Plusnit gibi şampuan markaları bulunmaktadır. Bit problemine karşı sprey türü ürünler daha yaygın olup, şampuan markaları ise daha azdır.

Şampuan Cilde Zararlı mı?
En iyi şampuan önerisi hakkında aktaracaklarımız bu kadar olup, şimdi sizlerden gelen sorulara yanıt vermek istiyorum. En çok merak edilen hususlar arasında şampuanların saç derisi yani cilde zarar verip, vermediği merak edilmektedir. Şampuan içerisinde yer alan bazı maddeler dikkatli kullanılmadığında saç derisinde tahriş, incelme gibi yan etkileri olabilir. Aşırı kepek probleminde kullanılan Ketokonazol içeren şampuanlar bu nedenle 10-15 gün aralıklarla kullanılması gerekir. Şampuanlar içinde bulunan bazı kimyasal maddeler kanser yapıcı etkisine dair uzman görüşleri bulunmaktadır. Bu maddelere bakacak olursak başta koruyucu olan Paraben olmaktadır. Onun dışında kısa adı SLS olan (Sodium Lauret Sulfate) ve SLES (Sodium Lauryl Ether Sulfate) kimyasal maddeleri üzerinde tartışmalar devam etmektedir.

Şampuan Değiştirince Kepek Olur mu?
Sayfamızda saç derisinde kepeklenmenin nasıl ortaya çıktığı detayları ile aktarılmıştır. Nedenler arasında şampuan markasının değiştirmesi yer almamaktadır. Fakat dolaylı yollardan da olsa şampuan kepeğe neden olmaktadır. Kepek problemi hemen hemen tüm insanlarda olan bir sorundur. Kullandığınız şampuan tamamen yok ettiği için siz farkına varamayabilirsiniz. Fakat kullandığınız şampuan markasını değiştirdiğinizde eski ürün kadar etkili olamayabilir. Bu durumda saç derinizdeki kepek temizlenmediği için siz yeni olmuş gibi algılarsınız.

Şampuan Nasıl Yapılır?
Kimyasal bir madde olmasına karşın son yıllarda bitkisel özler kullanılmaktadır. %80 gibi büyük bir bölümü su olan şampuanların yapımı özelliğine göre değişmektedir. Örnek kepeğe karşı etkili bir ürün olacaksa içerisinde günlük kullanıma uygun maddeler yanı sıra mutlaka Climbazol, Ketokonazol, İtrakonazol yada Zinc Pyrithione gibi özel maddeler eklenmektedir. Yani şampuan yapımı kullanım alanına göre değişmektedir. Bir çok arkadaşımız evde şampuan yapılıp, yapılmayacağını merak ediyor. Bu mantıklı bir girişim olmayacaktır. Saç derinize zarar verebilirsiniz.

Şampuan Önerileri

Şampuan Nasıl Kullanılır?
Yazının son kısmında şampuanların nasıl kullanılması gerektiğine dair bilgi vermek istiyorum. Öncelikle çok köpük olması faydalı değil, aksine saç derisine zarar vermektedir. Aynı şekilde köpüğü çok fazla bekletmek yerine en fazla 1-2 dakika içinde durulamanız gerekir. Saçlarınız yağlı ise mutlaka 2 defa uygulamanız gerekir. Kuru saçlara sahipseniz şampuan sonrası saç kremi uygulayarak durulamanız gerekir.

56 Yorum

 1. RIZA ŞENGÜL

  MERHABA,sayfanızı tesadüfen buldum ve çok faydalı olduguna kanaat getirdim yanlız yetişkinler de hal böyle olması gerekirken cocuklar da izlenmesi gereken yol nasıl olmalı,hangi şanpuanları kullanmalıyız ki ileriki yaşlar da bu sorunlarla karşılaşmasın.böyle diyorum çünkü irsi olarak dökülme sorunumuz bulunmamak da. 2 yaşindaki cocugum için…..????? SAYGILAR…

  • Doktor Atilla Kaya

   Rıza: Çocuklarda saçkıran dışında dökülme olmaz. Genelde ergenlik dönemi sonrası başlamaktadır. Çocuklara özel şampuanlar dışında pek farklı bir şey gerekmez.

 2. alkan

  hocam saçıma kullanmadım gitmedim doktor kalmadı hocam foltane pharma ürünü kullandım bana şampuan önerirseniz ne önerirsiniz saçlarım şöle anlatayım saçımda kepek var derim arada kaşınıyor saçlarım yağlı ben hem saçlarımın gürleşmesini istiyorum hemde kepeğin gitmesini siyah tüyler var onlarında çıkmasını istiyorum ne önerirsiniz

  • Doktor Atilla Kaya

   Alkan: Saç dökülmesi ve dökülme farklı bir problemdir. İstersen ilk etapta kepek ve kaşıntıya çözüm bulalım. Bu kapsamda Seboderm Şampuan + Dermo TTO Losyon birlikte kullanmalısın.

 3. Ömer

  Hocam saçlarım çok kuru elimle hafiften kaldırsam bilene saç diplerim çok ağrıyor hep dökülüyor seyrelme başladı ne yapabilirim psikolojim bozuldu

  • Dr. Kaya

   Ömer: Saçta kuruluk yeteri kadar yağ bezlerinin çalışmaması ile alakalıdır. Fakat dökülme genelde farklı nedenlerle olabilir. Bu nedenle mutlaka bir dermatoloji uzmanına muayene olmalısın.

 4. Baharben

  Merhabalar benim saçlarım aşırı derecede dökülüyor gitmediğini doktor kalmadı en son ketoral şampuan ve iki adet losyon kullandım o dönem iyileşme oldu fakat şampuan bittikten sonra dökülme artarak geri geldi ne yapacağımı bilmiyorum psikolojim bozuldu iyice yardımcı olursanız sevinirim

  • Dr. Kaya

   Bahar: Öncelikle saç dökülmesi senin moralini bozmasına izin vermemelisin. Güçlü olman gerekiyor. Gittiğin doktorlar dökülme nedeni olarak hangi teşhisi koydular?

 5. Sedat

  Hocam sorun ne anlamış değilim. Kış gelince saçım kepekleniyor we saçım yaz kış her zaman kırık mat görünüyor saç tellerim ince we düz bonyodan sonraki gün saçlarım çok fazla elektrikleniyor hangi şampuanı kullanmalıyım ? We nasıl bakım yapmalıyım ?

  • Dr. Kaya

   Sedat: Kepek problemi kışın daha da belirgin hale gelmektedir. Bunun için Seboderm şampuan kullanmanı öneririm. Elektriklenme ise saç köklerinin yeterince yağ alamaması sonucu oluşur. Yağlı saçların tam tersi bir durum yaşıyorsun. Bunun için saç kremleri ya da argan yağı türü ürünlerle çözüm bulabilirsin.

 6. Zeynep

  Hocam benim saç deride egzama var doktor konazol verdi birkaç kez kullandım fakat saç rengini siyaha çevirdi resmen sariydi saçlarım oysa . Sizce hangi sini kullanmalıyım böyle yan etkisi olmayan

  • Dr. Kaya

   Zeynep: Konazol ya da diğer ketokonazol içerin şampuanların saç rengini değiştirme gibi bir etkisi olamaz. O zaman şöyle yapalım Ketokonazol değilde Climbazol içeren şampuanlar kullanın. Bunun için Seboderm deneyebilirsiniz.

 7. Mustafa Yılmaz

  Hocam saçım 1 günü doldurmadan yağlanıyor vede aşırı dökülme var sarımsak özlü şampuan kullanıyorum Şuana kadar herhangi bir faydasını görmedim sizin bana önerebileceğiniz nedir şimdiden tşkler

  • Dr. Kaya

   Mustafa: Her kıl kökünün yanında yağ bezi bulunuyor. Yağ salgılayarak saç ve saçlı derinin sağlığı için gereklidir. Saçlar dökülse bile yağ bezleri yağ salgılamaya devam eder. Bu durumda yağlanma daha belirgin hale gelir. Bu nedenle senin asıl sorunun saç dökülmesidir. Şimdi sorunu anlamaya çalışalım. Yaşını ve aile bireylerinde saçı dökülen kellik problemi olan var mı onu yazar mısın?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.