Kepek Şampuanı

Günümüzde market ve eczanelerde satılan onlarca kepek şampuanı markası bulunmaktadır. Peki saçınız ve saç deriniz için en uygun içerik ve markayı biliyor musunuz?


Saç sağlık sorunları arasında 3. sırada yer alan kepek problemi milyonlarca insanı etkilemektedir. Giydiğiniz kıyafetin üzerini kaplaması nedeniyle bulunduğunuz ortamda zor durumda kalmanızı sağlar. Bir çok insanın koyu renkli kıyafet giymekten kaçındığı bu sorun ayrıca saç dökülmesine neden olabilmektedir. Fizyolojik ve Patolojik nedenlerle ortaya çıkan kepek problemi hafif ve aşırı (Seboreik Dermatit) şeklinde ayrılmaktadır. Tedavisi konusunda bu ayrımı mutlaka dikkate almanız gerekir.

Fizyolojik Kepek (Normal Bir Süreçtir)
İnsan vücudu öylesine mükemmel bir şekilde yaratılmış ki kafa derisi dışarıdan gelecek tehlikelere karşı 7 kattan oluşmaktadır. Sürekli yenilenen bu katlar en üst tabakası parçalanarak yenilenmektedir. Bu yenilenme süreci bir çok insanda hiç bir belirti olmadan gerçekleşirken bir çok insanda ise tane tane parçacıklar şeklinde saçlarda görülür. Çözümü markette satılan kepek önleyici şampuanlar ile mümkündür.

Patolojik Kepek (Kafada Mantar Tehlikesi)
Asıl kepek problemi genelde kafa kaşıntısı ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Patolojik olan bu durum %95 oranında kafada mantar problemi ile ortaya çıkmaktadır. İlerleyen süreçte kafa derisinde iltihaplanma ve kıl köklerine ilerlemesi nedeniyle saç dökülmesine neden olabilmektedir. Çözümü yine şampuanlar ile yapılmakta olup, dikkat edilmesi gereken markette satılan ürünler çözüm olmayacağıdır. Aşırı kepek probleminin tedavisi için mantar öldürücü kepek şampuanı kullanmak gerekir.

Kepek Şampuanı Nasıl Olmalı?
Evet arkadaşlar tekrar belirtmek gerekirse fizyolojik kepek problemi normal bir kafa derisi değişim süreci olup, tane tane oluşur. Bu tür sorunlar yaşıyorsanız markette kepek önleyici olarak satılan herhangi bir şampuan alabilirsiniz. Asıl kepek problemi kafa kaşıntısı ile ortaya çıkan ve pul pul olanıdır. Bu durumda medikal özellikli şampuanlar kullanmanız gerekir. Sorun mantar kaynaklı olması nedeniyle kullandığınız şampuan mantar öldürücü etkisi olmalıdır. Şimdi dilerseniz mantar öldürücü bilimsel maddeleri tanıyalım.

Mantar Öldürücü Maddeler (Climbazol, Ketokonazol, Zinc Pyrithione)
Medikal özellikli kepek şampuanı alacaksanız yukarıda yer alan maddelerin bir yada bir kaçını birden içerdiğine önem vermelisiniz. Mantar öldürücü olarak geliştirilmiş en belirgin 4 madde bulunmaktadır. Bunlar Climbazole, Ketokonazol, İtrakonazol ve Zinc Pyrithione olarak sayabiliriz. Ülkemizde eczanelerde satılan kepek şampuanı çeşitleri genelde Ketokonazol ve Climbazol içermektedir. Bu tür ürünleri kullanmadan önce bilmeniz gereken önemli kullanım uyarıları bulunmaktadır.

Ketokonazol (Dikkatli Kullanın)
Eczanelerde kepek şampuanı olarak satılan ürünleri %80 gibi önemli bir bölümü Ketokonazol içermektedir. Bu maddeyi içeren popüler markalar olarak Konazol, Ketoral ve Nizoral gibi ürünler bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken Ketokonazol günlük kullanıma uygun bir madde olmayıp, 10-15 gün aralıklarla kullanılması gerekir. Bu durumu gözardı etmeniz halinde saçlı deride tahriş ve incelme görülür. 10-15 Aralıklarla bu ürünleri kullanıp, diğer zamanlarda ise normal şampuan kullanabilirsiniz. Yada günlük kullanıma uygun olan Climbazol içeren şampuanlar kullanabilirsiniz.

Climbazole (Günlük Kullanıma Uygundur)
Kafada mantar problemi için geliştirilen en etkili maddelerden biri Climbazole olup, biraz pahalı madde olması nedeniyle üreticilerin uzak durduğu bir maddedir. Türkiye’de climbazol içeren şampuan markaları alternatifi yok denecek kadar azdır. En belirgin ürün Seboderm Şampuan olarak ortaya çıkmaktadır. Ürününün ana maddesi Climbazole olmasına karşın daha etkili hale getirmek için ayrıca bir diğer mantar öldürücü madde olan Zinc Pyrithione içermektedir.

Kepek Şampuanı Seçimi

[accordion]
[acc_item title=”Seboderm Şampuan”]

Türkiye’de en çok satılan kepek şampuan markaları, üreticileri ve içeriğindeki ana madde ile üretici ve fiyatlarını ele alalım. İlk olarak climbazol içeren ürün olan Seboderm ile başlıyoruz. Yanılmıyorsam 2014 yılında Hair Pharma firması tarafından geliştirilen ürün Türkiye’nin ilk climbazole içeren kepek şampuanı olarak eczanelerdeki yerini almıştır. Diğer ürünlere göre boyutunda da farkı olup, 250 ml şişesi ile taktim edilmektedir. 25 – 30 TL arasında satılan bu ürünü dilerseniz her gün kullanabilirsiniz. [/acc_item]
[acc_item title=”Konazol Şampuan”]Ketokonazol madde içeren ürünler arasında en çok tercih edilen marka olan Konazol şampuan sanırım en çok satılan ürünlerden biridir. Dermatologlar tarafından reçete edilen ürünün fiyatı 5-10 TL arasında olup, oldukça uygundur. Üreticisi Kurtsan ilaç firması olup, firmanın aynı zamanda Otacı bitkisel ürünleri yanı sıra DURA NYT bit ilacı gibi önemli ürünleri bulunmaktadır. Konazol şampuan 10-15 gün aralıklarla kullanılması gereken bir üründür. [/acc_item]
[acc_item title=”Ketoral Şampuan”]Ketokonazol madde içeren bir diğer ürün ise Ketoral Şampuan olup, eczanelerden 60 ve 100 ml çeşitlerini bulabilirsiniz. Ana maddesi %2 ketokonazol olup, diğerlerinde olduğu  gibi kullanımı en sık 2 haftada bir şeklinde olmalıdır. Bilim İlaç sanayi tarafından üretilmiş olup, ayrıca firmanın yaklaşık 100 farklı ilacı bulunmaktadır. Onlardan bazıları yine Ketoral markalı deride görülen mantarın tedavisi için Ketoral deri kremi, antibiyotik ve kadınlarda görülen vajinal mantar için tablet bulunmaktadır. [/acc_item]

[acc_item title=”Nizoral Şampuan”]Etkili fakat dikkatli kullanılması gereken bir diğer ürün ise Nizoral Şampuan olup, yine aynı şekilde Ketokonazol içeren ürünler arasında yer almaktadır. Çok ünlü bir ilaç firması olan Janssen tarafından üretilmiş olup, firma aynı zamanda kanser hastalarına umut olmaya çalışmaktadır. Nizoral krem ile deride görülen mantar problemi içinde çözüm sunmaktadır.[/acc_item]

[acc_item title=”Zetion Şampuan”]Zinc Pyrithione içeren en eski markalardan biri hiçç şüphesiz Zetion olacaktır. Sabun kokusu biraz sizi huzursuz etse bile kepek problemine kesin çözüm sunan ürünlerden biridir. Ana maddesi Zinc Pyrithione olup, üreticisi Mustafa Nevzat İlaç Sanayi A.Ş. 100ml plastik şişede genelde eczanelerde bulabileceğiniz ürünü 5-10 TL arası bir fiyata temin edebilirsiniz.[/acc_item]
[/accordion]

Evet değerli arkadaşlar sizlere kepek problemi ve çözümüne dair bilgi vermeye çalıştık, sayfada belirtilen öneri ile ürünlerin reçetelerinde yer alan kullanım talimatlarına uymalısınız. Bu konuda aklınıza takılan öğrenmek istediğiniz hususları aşağıda yer alan yorum formundan bizlere iletebilirsiniz.

24 Comments

Add a Comment
  1. Hocam merhabalar benim kafamda egzama vardı o yüzden kepek oluyor doktora gittim konozal şampuan ve losyon yazdı losyon bitti fakat kepek var konozal şampuan da günlük kullanamıyorum günübirlik devamlı kullanabileceğim şampuan varmı mantar öldüren

    1. Bahadır: Egzama ya da diğer adıyla seboreik dermatit genelde mantar enfeksiyonu ile alakalı olduğu için tedavisi sabır gerektirmektedir. Yani tek şampuan ya da losyon kullanımı ile bitmez. Bazen 3 ya da 6 ay düzenli kullanmak gerekebilir.

  2. saçımı haftada 3 4 kere yıkamam rağmen aşırı derecede kepek var ve kafa derimde kaşıntı yapıyor. normal şampuanları kullandıktan bir gün sonrasında bile kepek oluşuyor ve bunun önüne geçemiyorum stresli bir dönemden geçti hayatım ama bu kadar fazla kepek olmasının normal olmadığını düşünüyorum. pul pul küçük küçük ve kaşındıran sinir bozucu birşey bunun için önerebileceğiniz herhangi bir şampuan var mı aceba

    1. Onur: Saçını sık yıkamak seni kepek ya da kaşıntıdan kurtarmaz. Sorunun kaynağı genelde kafada mantar olduğu için etkili şampuan ve gerekirse losyon kullanmak gerekir. İlk olarak Seboderm şampuan ile başlamalısın. Yeterli olmaması halinde şampuana ek olarak Dermo TTO Losyon kullanırsın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018