Kafa Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Kafada kaşıntı her insanın yaşadığı sorunlardan fakat büyük bir bölümümüz maalesef ciddiye almayız. Oysaki kafada kaşıntının nedeni mantar ve hatta bit olabilir. Yazımızı okuyunca işin ciddiyetini anlayacaksınız.

Saçlı derinin kaşınması (Kafa Kaşıntısı) her ne kadar hastalık olarak kabul görmese bile, aslında saç derisinde bir problemin olduğunu ortaya koymaktadır. Head Pruritus (Kafa Kaşıntısı) genellikle Seboreik Dermmatit (Kepek ve Aşırı Kepek) yada Pedikulozis Kapitis (Saç Biti) probleminin varlığını ortaya koymaktadır. Kafa kaşıntısı probleminden kurtulmanın çözümü ise öncelikle sorunu tespit edip, ondan kurtulmakla olur. Çünkü asıl sorun kafa kaşıntısı olmayıp, sadece bir sorunun belirtidir. Şimdi dilerseniz kafa kaşıntısına neden olan faktörleri belirtileri ile birlikte ele alıp, devamında çözüm yollarını sıralayalım.

Kepek ve Aşırı Kepek Probleminin Neden Olduğu Kafa Kaşıntısı
Yetişkinlerde görülen kafa kaşıntısı probleminin en önemli sebebi genelde kepek, yada Seboreik Dermatit dediğimiz aşırı kepek problemidir. Kişi kendinde kepek olduğunu kolayca anlayabilir. Bir kaç gün üzerinize siyah kıyafet giymeniz yeterlidir. kafada kepek olması kaşıntıyı beraberinde getirir. Kepek şiddetinin artması ise daha sık kaşıntıya neden olmaktadır.

Kafada Mantar Mikrobu Neden Olmaktadır!
Kepek ve kaşıntı problemi yaşayan insanların sıkıntısı saç derisinde oluşan mantar mikrobudur. (Malassezia furfur) adı verilen kafada mantar mikrobu her insanda bir miktar bulunur. Asıl sıkıntı bunların üreyip çoğalması ile başlamaktadır. Çoğalan mantar mikrobu saçlı deride kepek, aşırı kepek ve kafa kaşıntısına neden olmaktadır. Evet arkadaşlar suçluyu bulduk, hem kepek, hemde kaşıntının nedeni kafada mantar olup, şimdi çözüm yollarını görelim.

Mantar Öldürücü Şampuan Kullanmak Gerekir!
Saçta kepek problemi bir hastalık olmayıp, fakat sorun olarak ele almalıyız. Kafada mantar mikrobunu yok etmek için geliştirilmiş bir çok bilimsel madde bulunmaktadır. En gelişmiş ve en etkilisi olan Climbazol olup, bunun haricinde ayrıca Ketokonazol, İtrakonazol ve Zinc Pyrithione gibi bilimsel maddeler bulunmaktadır. Bunlar bir ürün marka olmayıp, kafada mantar problemine karşı geliştirilmiş mantar öldürücü bilimsel maddelerdir. Şampuan üreticileri bu maddelerden bir yada bir kaçını ürünlerinde kullanmaktadır. Fakat bu ürünleri almadan önce dikkatli olmanız gerekir.

Climbazol İçeren Seboderm Kullanın
Mantar öldürücü kepek şampuanı olarak ülkemizde yaklaşık 10 farklı marka olup, en gelişmiş ürünler olarak her zaman Climbazol içeren şampuanlar öne çıkmaktadır. Hair Pharma tarafından 2 yıl önce geliştirilen Seboderm Şampuan ana maddesi Procapil olup, aynı zamanda bir diğer mantar öldürücü madde olan Zinc Pyrthione içermektedir.

Kepek Şampuanı Günlük Kullanıma Uygun Olmalıdır!
Konazol, Nizoral ve Ketoral gibi kepek şampuanı markaları olup, bu ürünlerin ana maddesi genelde ketokonazol olmaktadır. Ketokonozal günlük kullanıma uygun olmayıp, 10-15 gün aralıklarla kullanılması gerekir. Çünkü saç derisinde incelme ve tahrişe neden olan ketokonazol yerine günlük kullanıma uygun olan Climbazol içeren şampuanlar kullanmalısınız. Kepek şampuanı hakkında daha fazla bilgiye aşağıda yer alan bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://www.sachastaliklari.com/kepek-sampuani/

Saç Biti Probleminden Oluşan Kafa Kaşıntısı
Özellikle çocuklarda görülen kafa kaşıntısı probleminin ana nedeni genelde saç biti olmaktadır. Sadece çocuklarla sınırlı kalmayan Pedikulozis (Bit) problemi yetişkinlerde de görülür. En sık saçlarda görülmekte olup, aynı şekilde vücut, kasıklar ve insanların giysisinde olmaktadır.

Saç Biti (Pedikulozis Kapitis) Nedir, Neden Olur?
Bit yada tıp literatüründeki adı (Pedikulozis) olup görüldüğü yere göre ismi değişmektedir. İnsanlarda en sık saçlı deride görülmekte olup, Saç Biti (Pedikulozis Kapitis) olarak anılmaktadır. 12 Yaş altındaki kız çocuklarında daha sık görülen saç biti aslına bakarsanız temizlik ile alakası yoktur. Çevrenizdeki insanlar ve hayvanlardan bulaşan Saç Biti bulaştığı insanda çok hızlı üreyip, çoğalmaktadır. Çoğalma yöntemi yumurta ile olup, saç tellerine saç derisi yanına yumurtalarını bırakmaktadır. Bu yumurtaların saç taraması esnasında dökülmemesi için onu oraya yapıştıran salgı salgılamaktadır. Yetişkin bitlerin yaşama şekli bulaştığı insanın saç derisinde küçük bir delik açarak kan emmesi ile mümkündür. Günde 3-4 defa kan emen bitler günlerce kan emmese bile hayatta kalabilir. Saç derisini delmesi ve kan emmesi nedeniyle saç derisinde kaşıntı görülür.

Saç Biti Nasıl Temizlenir?
Öncelikle en doğru ve bilimsel yöntemleri uygulamamız gerekir. Şuan uygulanan yöntemler inanın çok ilkel ve tehlikeli olup, böcek ilaçları ile saç biti temizliği yapılmaktadır. Zehirli ilaçlar saç bitini öldürse bile saç diplerinde yer alan sirke yumurtalarına etki etmemektedir. Aynı şekilde kullanılan böcek ilaçlarına karşı direnç kazanmaktadır. Bitkisel tedaviler zaten zaman ve para kaybından başka bir şey değildir. Saç biti tedavisi denince en etkili yöntem Dimetikon içeren ilaç, sprey yada şampuanlarla mümkündür.

Dimetikon Bit Tedavisinde Etkisi Nedir?
Saç ve kasıklarda görülen bitlerin tedavisi için geliştirilmiş bilimsel madde Dimetikon (Dimethicone) olup, silikon tarzı bir yapıya sahiptir. Bitleri havasız bırakarak öldüren bir yapısı bulunmaktadır. Etkisi sadece birleri öldürmekle kalmayıp, aynı zamanda sirke dönemi (yumurta) halinde olanları da havasız bırakarak öldürmektedir.

Kafada Kaşıntı Nasıl Geçer

Kafa Kaşıntısı Nasıl Geçer?
Evet değerli arkadaşlar kafa kaşıntısı yapan iki farklı sorunun Kafada Mantar ve Saç Biti olduğunu öğrendik, aynı şekilde bu sorunların üstesinden gelmek için bilimsel yöntemleri öğrendik, Kafada mantar ve saç biti sorununu ortadan kaldırdığınızda kafa kaşıntısı gibi bir sorun kalmayacaktır.

60 Yorum

 1. Hilal

  Hocam benim saçlarım da da aşırı kaşıntı ve kepek ve döküntü var ne yapmalıyım kuru saça sahibim

  • Dr. Kaya

   Hilal: Sabun vs kullanıyorsan vazgeçerek Seboderm Şampuan kullanmalısın. Sorun şampuan ile düzelmemesi halinde ek olarak Dermo TTO Losyon birlikte kullanmalısın. Belirli aralıklarla Argan yağı kullanırsan kuruluğu önleyecektir.

 2. sevco

  saçlarımın dibi çok kaşınıyor şampuan değiştirdim iki kere ama yine de gecmedi 1 buçuk aydır ne yapmam gerekiyor

  • Dr. Kaya

   Sevco: Saçların dibi kafada mantar yada kepek problemi ile kaşınır. Seboderm Şampuan kullanın 2 ay sonra tekrar görüşelim.

 3. FarukDogan

  Hocam Doktora Gittim Genetik Dedi Saçlarım Hafif Dökülüyor Ve Saçımın Tepesinde Kaşıntı Var Hocam Yardım Edin Ne Yapmam Gerekiyor

  • Dr. Kaya

   Faruk: Genetik dökülme için Hair Forte Sprey kullanmalısın. Kafa kaşıntısı içinde Seboderm Şampuan ile saçlarını 2 günde bir yıkamak yeterli olacaktır.

 4. Sema

  Hocam bugun cildiye dokroruna gorundum egzema baslangici olabilir kan tahlili istedi birde

  • Dr. Kaya

   Sema: Egzama için Dermo TTO Losyon + Seboderm Şampuan kullanabilirsin. Yada doktorun önerdiği ilaçları kullanmalısın. Rahat ol sorunun çok ciddi görünmüyor.

 5. Sema

  Hocam saclarim cok dokuluyor derilerim gorunuyor arada zeytinyagi bademyagi argan yagi karisimi suruyorum hafif gurlesme var ama bi sure sonra tekrar eskisi gibi oluyor ne yapmam lazim

  • Dr. Kaya

   Sema: Saç dökülmesi normal ama kullandığın ürünler etki açısından normal değil, çünkü öncelikle saçın hangi sorundan dolayı dökülüyor bunu bilmen gerekir. Büyük ihtimal kansızlık olabilir. Yada genetik, kim bilir belkide PSO (Polikistik Over Sendromu) o nedenle ilk olarak saçımız neden dökülür onu araştırmalıyız. Bunu yapmak için sana en yakın hastanenin cildiye uzmanına muayene olmak gerekir. Muayene sonucunu yazarsan birlikte çözüm yolu buluruz.

 6. Esra

  Hocam benim saclar cok yagli ve cok dokuluyor ayni zamanda kasintida var ne yapmaliyim acaba

  • Dr. Kaya

   Esra: Kadada yağlanma, kaşıntı ve kepeğin nedeni mantar olmaktadır. Çoğu zaman dökülmeye de neden olmaktadır. Seboderm Şampuan + Dermo TTO losyon ile yağlanma, kaşıntı ve kepek önlenebilir. Dökülme devam etmesi halinde mutlaka nedenini araştırmak için cildiye uzmanına muayene olmalısın.

 7. meraklı

  merhaba, bir konuda bilgi danışacaktım. Saçımız canlımıdır? netten araştırdım ama yeterince tatmin olmadım bir uzman görüşü almak istedim. kökünün canlı oldugunu biliyoruz ama kökten gelen canlılık ve enerjinin uzun kısımlarına hiç mi faydası yoktur . Bir şekilde az da olsa yapılanmasına yada onarımına desdek saglayamaz mı? Beni aydınlatırsanız çok memnun olacagım, arkadaşlarla tartışma konusu oldu.Şimdiden teşekkür ederim

  • Dr. Kaya

   Meraklı: Kıl köklerinde bulunan kılcal damarlar kan ve vitamin taşımaktadır. Kıl kökleri bu şekilde beslenmektedir. Aynı zamanda Biotin ve Keratin ile saç sağlığı ve kalitesi artırılmaktadır.

 8. Esra

  Hocam saclarim asiri yagli ve kepekli ayni zamanda kasintida fazla ne yapmaliyim

  • Dr. Kaya

   Esra: Sorunun kaynağı kafada mantar problemi olduğu için Seboderm Şampuan + Dermo TTO Losyon bir arada kullanmak gerekir. Bu şekilde sorundan kurtulabilirsin.

 9. Deniz

  Merhaba ben tam 3senedir bu kaşinti ve aşiri kepekle eziyet hale geldi doktorum verdi bir damla kulaniyorum kepey soyup suriyorum duzenli surunce gecer brakinca bastan aliyorum
  Yoruldum tukendim yok mi bir sonlandirici tedavi
  Lutfen belki vardir

  • Dr. Kaya

   Deniz: Önerim Dermo TTO Losyon + Seboderm şampuanı birlikte kullanman yönünde olacaktır. 3 Ay düzenli kullan ve tekrar konuşalım. Mantar tedavisi için gerekirse antibiyotik tedavisine başlaman gerekebilir.

 10. Rüzgar

  Hocam benim saçım kaşınıyor ve bunun yanında dökülme başladı. Saçlarım çok cansız gözüküyor. 20 yaşındayım ne yapmam gerekiyor? Saygılarımla

  • Dr. Kaya

   Rüzgar: Kaşıntı genelde kafada mantar problemine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Fakat saç dökülmesinin ise bir çok tipi ve nedeni olup, yaşadığın dökülme tipini öğrenmek için mutlaka bir dermatoloji uzmanına muayene olmalısın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.