Kafa Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Kafada kaşıntı her insanın yaşadığı sorunlardan fakat büyük bir bölümümüz maalesef ciddiye almayız. Oysaki kafada kaşıntının nedeni mantar ve hatta bit olabilir. Yazımızı okuyunca işin ciddiyetini anlayacaksınız.

Saçlı derinin kaşınması (Kafa Kaşıntısı) her ne kadar hastalık olarak kabul görmese bile, aslında saç derisinde bir problemin olduğunu ortaya koymaktadır. Head Pruritus (Kafa Kaşıntısı) genellikle Seboreik Dermmatit (Kepek ve Aşırı Kepek) yada Pedikulozis Kapitis (Saç Biti) probleminin varlığını ortaya koymaktadır. Kafa kaşıntısı probleminden kurtulmanın çözümü ise öncelikle sorunu tespit edip, ondan kurtulmakla olur. Çünkü asıl sorun kafa kaşıntısı olmayıp, sadece bir sorunun belirtidir. Şimdi dilerseniz kafa kaşıntısına neden olan faktörleri belirtileri ile birlikte ele alıp, devamında çözüm yollarını sıralayalım.

Kepek ve Aşırı Kepek Probleminin Neden Olduğu Kafa Kaşıntısı
Yetişkinlerde görülen kafa kaşıntısı probleminin en önemli sebebi genelde kepek, yada Seboreik Dermatit dediğimiz aşırı kepek problemidir. Kişi kendinde kepek olduğunu kolayca anlayabilir. Bir kaç gün üzerinize siyah kıyafet giymeniz yeterlidir. kafada kepek olması kaşıntıyı beraberinde getirir. Kepek şiddetinin artması ise daha sık kaşıntıya neden olmaktadır.

Kafada Mantar Mikrobu Neden Olmaktadır!
Kepek ve kaşıntı problemi yaşayan insanların sıkıntısı saç derisinde oluşan mantar mikrobudur. (Malassezia furfur) adı verilen kafada mantar mikrobu her insanda bir miktar bulunur. Asıl sıkıntı bunların üreyip çoğalması ile başlamaktadır. Çoğalan mantar mikrobu saçlı deride kepek, aşırı kepek ve kafa kaşıntısına neden olmaktadır. Evet arkadaşlar suçluyu bulduk, hem kepek, hemde kaşıntının nedeni kafada mantar olup, şimdi çözüm yollarını görelim.

Mantar Öldürücü Şampuan Kullanmak Gerekir!
Saçta kepek problemi bir hastalık olmayıp, fakat sorun olarak ele almalıyız. Kafada mantar mikrobunu yok etmek için geliştirilmiş bir çok bilimsel madde bulunmaktadır. En gelişmiş ve en etkilisi olan Climbazol olup, bunun haricinde ayrıca Ketokonazol, İtrakonazol ve Zinc Pyrithione gibi bilimsel maddeler bulunmaktadır. Bunlar bir ürün marka olmayıp, kafada mantar problemine karşı geliştirilmiş mantar öldürücü bilimsel maddelerdir. Şampuan üreticileri bu maddelerden bir yada bir kaçını ürünlerinde kullanmaktadır. Fakat bu ürünleri almadan önce dikkatli olmanız gerekir.

Climbazol İçeren Seboderm Kullanın
Mantar öldürücü kepek şampuanı olarak ülkemizde yaklaşık 10 farklı marka olup, en gelişmiş ürünler olarak her zaman Climbazol içeren şampuanlar öne çıkmaktadır. Hair Pharma tarafından 2 yıl önce geliştirilen Seboderm Şampuan ana maddesi Procapil olup, aynı zamanda bir diğer mantar öldürücü madde olan Zinc Pyrthione içermektedir.

Kepek Şampuanı Günlük Kullanıma Uygun Olmalıdır!
Konazol, Nizoral ve Ketoral gibi kepek şampuanı markaları olup, bu ürünlerin ana maddesi genelde ketokonazol olmaktadır. Ketokonozal günlük kullanıma uygun olmayıp, 10-15 gün aralıklarla kullanılması gerekir. Çünkü saç derisinde incelme ve tahrişe neden olan ketokonazol yerine günlük kullanıma uygun olan Climbazol içeren şampuanlar kullanmalısınız. Kepek şampuanı hakkında daha fazla bilgiye aşağıda yer alan bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://www.sachastaliklari.com/kepek-sampuani/

Saç Biti Probleminden Oluşan Kafa Kaşıntısı
Özellikle çocuklarda görülen kafa kaşıntısı probleminin ana nedeni genelde saç biti olmaktadır. Sadece çocuklarla sınırlı kalmayan Pedikulozis (Bit) problemi yetişkinlerde de görülür. En sık saçlarda görülmekte olup, aynı şekilde vücut, kasıklar ve insanların giysisinde olmaktadır.

Saç Biti (Pedikulozis Kapitis) Nedir, Neden Olur?
Bit yada tıp literatüründeki adı (Pedikulozis) olup görüldüğü yere göre ismi değişmektedir. İnsanlarda en sık saçlı deride görülmekte olup, Saç Biti (Pedikulozis Kapitis) olarak anılmaktadır. 12 Yaş altındaki kız çocuklarında daha sık görülen saç biti aslına bakarsanız temizlik ile alakası yoktur. Çevrenizdeki insanlar ve hayvanlardan bulaşan Saç Biti bulaştığı insanda çok hızlı üreyip, çoğalmaktadır. Çoğalma yöntemi yumurta ile olup, saç tellerine saç derisi yanına yumurtalarını bırakmaktadır. Bu yumurtaların saç taraması esnasında dökülmemesi için onu oraya yapıştıran salgı salgılamaktadır. Yetişkin bitlerin yaşama şekli bulaştığı insanın saç derisinde küçük bir delik açarak kan emmesi ile mümkündür. Günde 3-4 defa kan emen bitler günlerce kan emmese bile hayatta kalabilir. Saç derisini delmesi ve kan emmesi nedeniyle saç derisinde kaşıntı görülür.

Saç Biti Nasıl Temizlenir?
Öncelikle en doğru ve bilimsel yöntemleri uygulamamız gerekir. Şuan uygulanan yöntemler inanın çok ilkel ve tehlikeli olup, böcek ilaçları ile saç biti temizliği yapılmaktadır. Zehirli ilaçlar saç bitini öldürse bile saç diplerinde yer alan sirke yumurtalarına etki etmemektedir. Aynı şekilde kullanılan böcek ilaçlarına karşı direnç kazanmaktadır. Bitkisel tedaviler zaten zaman ve para kaybından başka bir şey değildir. Saç biti tedavisi denince en etkili yöntem Dimetikon içeren ilaç, sprey yada şampuanlarla mümkündür.

Dimetikon Bit Tedavisinde Etkisi Nedir?
Saç ve kasıklarda görülen bitlerin tedavisi için geliştirilmiş bilimsel madde Dimetikon (Dimethicone) olup, silikon tarzı bir yapıya sahiptir. Bitleri havasız bırakarak öldüren bir yapısı bulunmaktadır. Etkisi sadece birleri öldürmekle kalmayıp, aynı zamanda sirke dönemi (yumurta) halinde olanları da havasız bırakarak öldürmektedir.

Kafada Kaşıntı Nasıl Geçer

Kafa Kaşıntısı Nasıl Geçer?
Evet değerli arkadaşlar kafa kaşıntısı yapan iki farklı sorunun Kafada Mantar ve Saç Biti olduğunu öğrendik, aynı şekilde bu sorunların üstesinden gelmek için bilimsel yöntemleri öğrendik, Kafada mantar ve saç biti sorununu ortadan kaldırdığınızda kafa kaşıntısı gibi bir sorun kalmayacaktır.

60 Yorum

 1. Fatma

  Kolay gelsin hocam benim 10 gündür kafam çok kasiniyo kasidigim yerlerde sonra aciyor herhangi bir kızarıklık yada kepek yok ayrıca ben 4 aylık ta hamileyim acaba bu kesintinin sebebi nedir

  • Dr. Kaya

   Fatma: Kafa kaşıntısı probleminde mantar ve bitlenme problemi öne çıkmaktadır. Bu 2 husus üzerinde durmalısınız.

 2. Seda

  Merhaba hocam benim oglum bitlenmiş sokakta ilaç kullandıö gecmedi sanki hala kasınıyor gece daha cok oluyor uykusundan uyanıp kafasını kasıyor ve banada bulastı kasıntı ne yapmamız lazım lütfen cvp bekliyoruz tesekkür ederim..

  • Dr. Kaya

   Seda: Okula giden çocuklarda bu durum çok normaldir. Temizlikle hiç alakası yoktur. En titiz insanlarda bile bit olabilir. Çözüm olarak size önerim Pedikap kullanmanızdır. İçerisinde sprey + şampuan bulunuyor. Sprey yok ederken şampuan ise 1 yıl boyunca bitlenmenin önüne geçiyor.

 3. Mehmet

  Hocam saçımda kaşıntı gittikçe artmaya başladı yağlanma da var sabun mu önerirsiniz yoksa şampuan mi hangi sabunu yada hangi şampuani önerirsiniz yardım edin lütfen

  • Dr. Kaya

   Mehmet: Sabun hiç bir şekilde kullanma kafada mantar problemini iyice artıracaktır. İlk olarak Seboderm Şampuan kullan etkisi olmaması halinde Dermo TTO Losyon ile kafada mantarı önleyebilirsin.

 4. güray

  hocam benimde saçımda yağlanma ve döküntü var döküntü normal mi

  • Dr. Kaya

   Güray: Dökülen saç sayısı günlül 70-80’den fazla ise normal kabul edilmez. Yağlanma genelde dökülmeye bağlı olarak ortaya çıkar. O nedenle bir cildiye uzmanına muayene olunuz.

 5. Gulcin Kılıçarslan

  Hocam kafam da kızarıklıklar var bi kaç tanede turuncu gibi yaralar var ve çok kaşıntıya ne olabilir

  • Dr. Kaya

   Gülçin: Kafada mantar yada kıl kökü iltihabı olabilir. Seboderm Şampuan kullanın geçmezse bir dermatoloğa muayene olun.

 6. Macit

  Gerçek nedenini bilmiyorum ama saç derisindeki kaşıntım iyice arttı. Doktora gittim verdikleri hiç etki etmedi, sonra bir kuaför arkadaşımdan tavsıye ile keratin dip bakım yağı kullandım, 2 hafta sonra şu an ciddi oranda azaldı ama tam geçene kadar kullanacağım. Çünku her geçen gün faydasını arttırıyor.

  • Dr. Kaya

   Macit: Kafa kaşıntısı çok nedenli olabilir. Mantar, kıl köki iltihabı ve hatta saç biti o nedenle kaşıntının nedeni tespit edilmelidir.

 7. Olcay

  Hocam saç mantarı için önerebileceğiniz bir ilaç ya da şampuan var mı ?

  • Dr. Kaya

   Olcay: Kafa derisinde yer alan mantar problemi için Seboderm yada Konazol şampuan kullanabilirsin.

 8. T.k

  Hocam bnm sacimda kasinti kepeklenme ve asiri derecede yaglanma ve tabikide dokulmede var dokulme nedeni ile tepemde acilmalarda var bu belirtiler ne olabilir.

  • Dr. Kaya

   Tuba: Öncelikle dökülmenin tipini öğrenmek için mutlaka bir doktora muayene olmalısın. Kaşıntı ve kepek problemi için Seboderm şampuan kullanabilirsin.

 9. Mustafa ali

  Merhaba hocam ben bir haftaya yakın sarımsaklı şampuan kullandım aşırı kaşıntı yaptı sonra bıraktım ama halen etkisi var bide saç dökülmesine eskisinden fazla artı şampuan dan kaynaklı nasıl kurtulacam bu durumdan yardım edin lütfen

  • Dr. Kaya

   Mustafa: Muhtemelen saç derisini tahriş etmiş olmalı bol su ile saçlarınızı günlük yıkayın.

 10. ferhat

  hocam şampuandan zeytin yağlı sabuna geçtim ve kafam kaşınmaya başladı. ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

  • Dr. Kaya

   Ferhat: Saç derini tahriş ettiği için kaşınır. Kullanmaman gerekir.

   • ferhat

    Başka sabun mu kullanmalıyım hocam? yoksa yine eski şampuanıma devam mı edeyim. bir de saçım yağlı olduğundan dolayı mı zeytinyağlı sabun kaşıntı yapıyor acaba? ne kullanmam lazım hocam?

    • Dr. Kaya

     Ferhat: Sabun saça yararlı bir madde değildir. Mutlaka saçına uygun bir şampuan kullanmalısın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.