Seboderm Şampuan (Etken Maddesi Climbazol)

Kepek şampuanı olarak kullanabileceğiniz markalardan biride Seboderm olup, onu diğerlerinden ayıran özelliği Climbazol ve günlük kullanıma uygun olmasıdır. Peki bu Climbazole nedir, neden önemlidir? yazımızda görelim.

İnsanlara kepek şampuanı markası sorsanız ilk belirtecekleri Pantene ve Head&Shoulders olacaktır. Her ikisi de markette satılması nedeniyle sağlık alanında market şampuanı olarak sınıflandırılmaktadır. Saçta kepek problemi saç dökülmesi gibi önemli bir sorun olup, önlem alınmadığında dolaylı yoldan dökülmelere neden olmaktadır. Normal ve aşırı kepek (Seboreik Dermatit) olarak ikiye ayrılmakta olup, normal kepek için yukarıda ismi geçen market şampuanları yeterli olmaktadır. Fakat pul, pul olması ve kafada kaşıntı problemine neden olması halinde ise burada market şampuanları yeterli gelmeyip, mantar öldürücü medikal şampuanlar gerekmektedir. Medikal şampuan markalarının ise market raflarında satılma imkanı yoktur.

Medikal Şampuan Nasıl Olur?
Market raflarında satılan ürünlerin amacı temizlik olup, en özellikli olanı ise hafif kepek problemine çözüm olmasıdır. Medikal şampuanlar ise saçlardan görülen hastalıkların tedavisi ve saç kalitesini artırmak için bilimsel maddeler içermektedir. kepek (Seboreik Dermatit) problemi olanlar için önerebileceğimiz medikal şampuanların bilimsel maddeleri başta Climbazol olmak üzere Zinc Pyrithione, Kotokonazol ve İtrakonazol gibi maddeler kullanılmaktadır. Bunların her biri mantar öldürücü etkili olup, Ketotonazol maddesi saç derisine zararı nedeniyle 10 günde bir kullanımı önerilmektedir. Bunun yerine daha gelişmiş bir madde olan Climbazol öneriyoruz. Günlük kullanıma uygun olan Climbazol içeren şampuanları tercih etmelisiniz.

Climbazol Şampuan

Climbazol İçeren Şampuan Seboderm
Ketokonazol ve İtrakonazol maddelerine göre daha pahalı olması nedeniyle ülkemizde Climbazol içeren şampuan alternatifi çok fazla değildir. Geçtiğimiz yıllarda Hairpharma tarafından satışa sunulan Seboderm Şampuan bu alanda bir numara olduğu söylenebilir. Yalnızca eczane ve üreticinin resmi satış sitesinden temin edebileceğiniz Seboderm Climbazol yanı sıra yine kepek önleyici madde olan Zinc pyrithione içermektedir.

Neden Seboderm Şampuan Kullanmalıyım?
Ana maddesi Climbazol olup, normal ve aşırı kepek problemine karşı ilk kullanımdan itibaren etkisini göstermektedir. Ketokonazol gibi saç derisinde incelme, iltihap ve tahrişe neden olmamaktadır. Diğerleri yan etkileri nedeniyle 10 gün aralıklarla kullanımı önerilirken Seboderm temizleyici aktif maddesi (Sodyumcoco ampho acetat) hem günlük şampuan hemde kepeğin çözümü için kullanılmaktadır. Yani seboderm şampuan tek başına yeterli olup, temizlik amaçlı başka bir ürün kullanmanıza gerek yoktur.

Saç Kalitesini Artırır ve Nemlendirir
Türkiye’de ilk ve tek Climbazol içeren şampuan olup, başarısı sadece kepek önleyici olarak sınırlı değildir. Seboderm içeriğine baktığınızda saç kalitesinin artırmaya yönelik Provitamin B5 ve saçlarda kuruluğu önlemek için kullanılan Pentavitin maddesi bulunmaktadır. Yine aynı şekilde kafada mantar probleminin neden olduğu kepeğin saç derisine verdiği hasarı düzeltmek içinde Alpha flor buddleja ao maddesi bulunmaktadır. Son olarak ise Polyqurtinium 10 maddesi ile saçlarınızın daha yumuşak olmasını ve kolay taranmasını, şekil almasını sağlar.

Seboderm Fiyatı Ne Kadar?
Mantar öldürücü kepek şampuanları Ketokonazol içeren (Konazol, Ketoral, Nizoral) gibi markalar 60-100ml üretilirken Seboderm Şampuan ise 250ml şişesinde aylarca kullanım imkanı sağlamaktadır. Üreticinin resmi satış sitesi (Hairpharma.com.tr’de) 29,50 TL olarak görülmektedir. Bu fiyata aşağıda vereceğimiz satış sitesinden yada size en yakın eczaneye giderek temin edebilirsiniz.

Seboderm Şampuan Satın Al (Ücretsiz Kargo)
Türkiye’de muadili olmayan bu ürünü almak isterseniz ücreticinin resmi satış linkini http://satis.hairpharma.com.tr/home/22-seboderm-sampuan-satis.html kullanınız. Hafta içi ve Cumartesi günleri mesai saatleri içerisinde sipariş vermeniz halinde aynı gün kargoya verilmektedir. Türkiye’nin her yerine ücretsiz kargo imkanı olup, aynı zamanda kredi kartına tek çekim yada vade farksız 6 taksit imkanı bulunmaktadır.

Seboderm Üreticisi Kimdir?
Ürün sahibi Hair Pharma olup, son 10 yılda saç sağlık ürünleri dendiğinde en güvenilir markalardan biridir. Saç dökülmesi problemine karşı geliştirdiği Xpecia ve Hair Forte gibi markalar en çok kullanılan ürünler arasında yer almakta olup, yine aynı şekilde başta İstanbul olmak üzere bir çok ilde ücretsiz saç analizi imkanı sunarak insanların saç sağlığı hakkınd bilgi olmalarını sağlamaktadır.

Diğer Kepek Şampuanı Markaları Hangileridir?
Mantar öldürücü şampuan çeşitleri olarak ülkemizde ana maddesi Ketokonazol olan Ketoral, Nizoral, Konazol gibi markalar olup, ayrıca ana maddesi zinc pyrithione olan Zetion markası eczane ve üretici satış sitelerinden temin edilebilir. Tekrar hatırlatmak gerekirse bu ürünlerin saç derisinde bazı yan etkileri olup 10 günde bir kullanmanız önerilir. Günlük kullanıma uygun sadece Procapil içeren ürünlerdir.

78 Yorum

 1. Ayşe

  Hocam bu sebodermi market şampuani ile beraber nasil kullanalim yani 1 dusta seboderm 1 dusta normal sampuan kullanilmasi bi sorun cikarirmi

  • Dr. Kaya

   Ayşe: Öyle yapman daha iyi olur. Sonuç itibari ile biraz maliyetli bir üründür. Her banyo ve duşta Seboderm kullanmak yerine 1 hafta aralıklarla kullanırsanız daha ekonomik hale gelir.

 2. Emircan

  İyi günler hocam yaşım 17 babamda sedef rahatsızlığı var benimse vücudumda ve saç derinde aşırı pul pul yara şeklinde kepeklenme var çok doktor gezdim losyon ve kremde kullandım iğneli tedaviye yönlendir diler fakat ben istemedim babamda iğneli tedavi görüyor bir yararı yok 1.5seneyi geçti tavsiyenizi bekliyorum

  • Dr. Kaya

   Emircan: Bu konuda sana önerim araştırma hastanelerinden yardım almandır. Daha etkili bir tedavi önereceklerdir.

 3. Merve

  Hocam punplas şampuan bittikten sonra seboreit dermotit için seboderm şampuan ve punplas saç losyonunu(saçlarımin çıkması için punplas losyon u )kullandım sorun olur mu

  • Dr. Kaya

   Merve: Bu ürünler saç çıkması için değil, kafa derisindeki mantar enfeksiyonunun yok edilmesi içindir. Genelde aşırı kepek ve kaşıntı probleminde kullanılır. Dökülme mantar enfeksiyonuna bağlı ise etkisi olur. Farklı bir nedenle ise dökülme devam edecektir.

 4. Merve

  Merhaba hocam.sackarimda pul pul kabuk ve saç dökülmesi var saç kremini saç derisine kadar sürdüğüm için.Doktor bana punplas şampuan ve losyon verdi.Birde momecan losyon verdi.Bende seboderm şampuan ve losyonu kullanabilir miyim.Birde kremden dökülen saçlarım tekrar çıkar mı?

  • Dr. Kaya

   Merve: Öncelikle doktorun önerdiği ürünleri kullanman gerekir. 2 Ay düzenli kullandığında çözüm olmaması halinde yeniden konuşalım.

 5. enes

  Hocam bende seboderm ve losyon aldım losyonu pek fazla kullanmıyorum genelde seboderm ile yıkıyorum fakat saçım berbat kuru ve kaşınıyor..önceden kaşıntı olmuyordu

  • Dr. Kaya

   Enes: Şampuanlar kafada mantar problemini her zaman tek başına engelleyemez. O nedenle yanında Dermo TTO Losyon birlikte kullanılması gerekir.

 6. Çaresiz

  Saçım 3 senedir aşırı dökülüyor kepek kaşıntı ve yağlanma var kan tahlillerim normal ve eczanedeki bi çok şampuanı kullandım hic faydasını görmedim kafamın ön bölgesi aşırı seyrekleşti ne yapmalıyım doktorlarda sebebinin ne olduğunu tam söylemiyor

  • Dr. Kaya

   Çaresiz: Dökülme ile kepek, kaşıntı ve yağlanma farklı olarak ele alınmaktadır. Dilersen ilk olarak yağlanma, kepek ve kaşıntıya neden olan kafada mantar probleminden kurtulalım. Bunun için Seboderm Şampuan + Dermo TTO Losyon birlikte kullan 2 ay sonra dökülme devam ederse bu sefer genetik dökülmeyi ele alırız.

 7. Aydan Avcı

  Merhabalar… Hocam ben de 1 2 gün boyunca tam tepe kısmında ağrı hissettim daha sonra çok aşırı bir kızarıklık ve pul pul dökülme eşlik etti. Dermatoloji bölümüne gittim. Strese bağlı yağlı egzama dedi. Ketoral sampuan ve momecon losyon verdi. Sampuan bitti fakat losyona devam ediyorum ama kızarıklık hala geçmiş değil. Yaklaşık 1 ay oldu . Nereye kadar bu sampuani ve losyonu kullanmaya devam edeceğim? Başka önerebileceğiniz bir şey var mı acaba ? Bilgilendirirseniz cok sevinirim… İyi aksamlar.

  • Dr. Kaya

   Aydan: Seboreik Dermatit milyonlarca insanda görülmektedir. Losyon bitene kadar yeni bir şampuan daha alarak devam etmelisin. Losyon da bitip herhangi bir etkisi olmaması halinde şampuanı Seboderm losyonu ise Dermo TTO ile değiştirmelisin. Belirttiğim ürünleri kullandıktan sonra tekrar konuşalım.

 8. cengiz

  Merhaba hocam, tepe kısmından hafif saç dökülmesi ve açılma mevcut, yaklaşık 3 -4 yıldır bioxin şampuan kullandım. Aynı zamanda saçlarımda aşırı olmamakla birlikte kepeklenme mevcut. saçlarımı yeni yıkamış olsamda kafamda kaşıntı oluyor ve kaşıdıkça kepek tarzı bir şeyler dökülüyor. Ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.

  • Dr. Kaya

   Cengiz: Dökülme ve kepek farklı sorunlar olduğu için ayrı ayrı ele alalım. Dökülme tepe kısmında olduğu için genetik dökülmeyi akla getirmektedir. Anne ya da babanda böyle bir sorun varsa genetik olduğu kesindir. Bunun için şampuan yerine Hair Forte Sprey kullanmanızı öneririm. Kafa kaşıntısı ve kepek için ilk olarak Seboderm şampuan ile başlayın. Şampuan tek başına mantarı öldürmek için yeterli olmazsa Dermo TTO Losyon’da ekleriz.

 9. Geveze006

  Merhaba benim saç diplerimde çok fazla iltihaplı sivilce oluyor ve bunlar çok kaşınıyor sizce ne gibi bir tedavi uygulamalıyım

  • Dr. Kaya

   Geveze006: Kıl kökü iltihabı için Seboderm Şampuan + Dermo TTO Losyon kullanın 1 ay sonra tekrar konuşarak durumu değerlendirelim.

 10. Furkan

  Hocam 20 gündür minoxil Forte kullanmamtayım kullandığım alanda kepeğe benzer deri dökülmesi gibi bişey oluştu.Ne kullanabilirim acaba?

  • Dr. Kaya

   Furkan: Bunun için Seboderm şampuan kullanabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.