Minoksidil (Genetik Saç Dökülmesinde) Etkilidir

Saç dökülmesinin çözümünde etkinliği kanıtlanmış bilimsel maddeleri yakından tanımaya ve incelemeye devam ediyoruz. Bu yazımızda ise dünya genelinde en çok kullanılan enzimlerden birini Minoksidili ele alacağız. 1970’li yıllarda ilk olarak arteryel hipertansiyon tedavisine yönelik oral ilaç olarak geliştirilen Minoxidil Loniten markası olarak satışa sunulmuştur. İlacın yan etkilerinden biri olarak ortaya çıkan kıllanma etkisi nedeniyle ilaç toplatılmış ve satıştan kaldırılmıştır. Üretici (Upjohn Corporation) bu durumu fırsata çevirmiş ve 1980 yılında %2 Minoksidil içeren topikal solüsyonu hazırlayacak saç ürünü olarak satışa sunmuştur. Minoksidil bir ürün değil, saç ürünlerinde kullanılan bir maddedir. Bu nedenle bir çok marka karşınıza çıkabilir.

İlk Olarak Rogaine Markası İle Üretildi
Günümüzde minoksidil içeren onlarca ürün bulunmaktadır. Hazırlanan solüsyon içerisine %2 yada %5 Minoxidil eklenerek piyasaya sürülmektedir. Fakat bu maddenin keşfedilmesi ile birlikte ilk satışa çıkan ürün Rogaine olup, ABD’de en çok satılan saç dökülmesi ilaçları arasında yer almaktadır. Gerek Minoxidil gerekse Rogain Amerikan İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmıştır. Tabii ki Türkiye’de ithalatı olmaması nedeniyle genelde yurt dışından kaçak getirilmektedir. Bu nedenle sahte ürünlere karşı dikkatli olmalısınız.

Saç Dökülmesine Karşı Etki Mekanizması Bilinmiyor
Değerli arkadaşlar minoksidil ile ilgili ilginç bir durum söz konusu olup, nasıl etki ettiği maalesef tam olarak bilinmemektedir. Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi saç dökülmesine karşı etkisi zaten ortaya çıkan yan etki ile tesadüfen fark edilmiştir. Net bir bilgi olmamakla birlikte 2 husus üzerinde durulmaktadır. En akla yatkın neden kıl kökünü uyardığı olup, bunun dışında kıl köklerine kan taşıyan damarların genişlemesini sağlayarak kan basıncını artırması yönünde açıklanmaktadır. Tabii ki bunlar sadece tahminden ibarettir.

Minoksidilin Kullanım Alanları Nelerdir?
Bu ürünün kullanım alanı hepimizin bildiği gibi saç dökülmesi önlemek içindir. Bu maddeyi keşfeden üreticinin aktardığı bilgilere bakarsanız daha çok AGA olarak tabir edilen (Androgenetik Alopesi) yani genetik saç dökülmesinde etkili olduğunu belirtmektedir. Fakat genetik dökülmeyi nasıl önlediğine dair herhangi bir bilgi yer almıyor. Erkeklerde görülen saç dökülmelerinin %95’i kadınlarda görülen dökülmenin ise %20-%30’luk kısmı genetik olarak görülmektedir. Üretici bu maddenin genetik dökülmeye karşı etkili olduğunu söylüyor.

AGA (Androgenetik Alopecia) Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir?
Yukarıda da belirtildiği gibi erkeklerde en sık görülen dökülme tipi olup, tabii ki sadece erkeklerde alakalı bir sorun değildir. Yukarıda da belirtildiği gibi kadınlarında %20-%30’u erkek tipi dökülme olarak tabir edilen genetik dökülme ile karşı karşıya kalmaktadır. Çoğu zamanda PSO (Polikistik Over Sendromu) hastalığı kadınlarda genetik dökülmeye neden olmaktadır. Sorunun kaynağı Testosteron hormonu olup, 5 Alfa Reduktaz enzimi ile birlikte DHT’ye dönüşmesi ve kıl yapıcı hücreye zarar vermesidir. Sorunun kaynağı bilindiği için alınacak önlem Testosteron’un DHT’ye dönüşmesini önlemek ve oluşan DHT’nin ise kıl yapıcı hücreye zarar vermesini önlemek gerekir. Bunun için Minoksidil maalesef tek başına yeterli olduğunu söyleyemeyiz. Yanında erkek tipi dökülme konusunda etkinliği kanıtlanmış olan Finasterid yada Dutasterid içeren tabletler kullanılması gerekir.

Minoksidil Nasıl Kullanılır?
Önemli bir hususu tekrar belirtmek istiyorum. Minoksidil bir ürün ismi (marka) olmayıp, bir madde ismidir. Bu nedenle minoxidil içeren onlarca farklı ürün bulunmaktadır. Bunların en eskisi Rogaine olup, Türkiye’de ithalatı olmadığı için temin etmeniz biraz sıkıntı olabilir. Türkiye’de Minoxil Forte ve farklı isimlerde sprey formunda ürünler bulunmaktadır. Minoxidil içeren ürünler genelde sprey türünde olup, uygulanışına bakacak olursak dökülme olan alanı ıslatacak kadar sürüyoruz. Ürün tam olarak etki etmesi için minimum 4 saat boyunca saçınızı yıkamadan beklemelisiniz. Bu nedenle uyguladığınız saat önemlidir. Dikkat edin elinizi bol su ile yıkamayı unutmayın. Saçınızda dökülme olan alanların dışına bulaştırmamaya dikkat edin.

Minoksidil İçeren İlaçlar ve Spreyler
Yukarıda da belirttiğim gibi Minoxidil bir ürün olmayıp, etkili bir maddedir. Bu maddeyi kullanarak bir çok ürün elde edilmektedir. Yazının devamında içerisinde etken maddesi Minoxidil olan ilaç, sprey ve köpük formundaki ürünleri tanıyalım.

Rogaine MinoxidilRogaine / Regaine
Ürünleri tanımaya ilk minoxidil içeren ürün ile başlamak istiyorum. Bu maddeyi geliştiren firma ilk olarak %2 Minoxidil içeren ürünü ABD’de Rogaine Avrupa ve Asya ülkelerinde ise Regaine markası ile satılmaya başlanmıştır. Türkiye’de ithalatı olmadığı için temini çok kolay değildir. O nedenle Türkiye’de sahte Rogaine satışı hayli yaygındır. Sahteyi orjinalinden nasıl ayırırım derseniz maalesef böyle bir ayrıştırma neredeyse mümkün değildir. Rogaine kadın ve erkeklere özel geliştirilmiş olup, köpük ve solüsyon şeklinde 2 farklı çeşidi bulunmaktadır. Rogaine Foam yani köpük yeni geliştirilmiş olmasına karşın, üretici köpük formunun daha etkili olduğunu belirtmektedir. Fiyatlarına bakacak olursak bu tür ürünler sürekli kullanılması gerektiğinden aylık ve bir kaç aylık şeklinde paketler halinde satılmaktadır. Rogaine köpük 1 aylık kullanım 29,99$ yani yaklaşık 100 TL olup, 3 aylık formunu aldığınızda 49,99$ ödemeniz gerekir. Rogaine Solüsyon formuna baktığımızda ise fiyatların aynı olduğu görülmektedir. İllede bu ürünü kullanacağım derseniz amazon.com gibi dünyaca ünlü E-Ticaret sitelerinden temin edebilir yada yurt dışı seyahat edenlerden getirmesini isteyebilirsiniz.

Kirkland SignatureKirkland Minoxidil
Ürün resmine baktığınızda en başta yer alan Rogaine / Regaine markası ile hayli benzerlik olduğu dikkat çekmektedir. Kirkland 2010 yılında üretim ve satışa başlanmış olup, likit ve köpük olmak üzere 2 farklı formu bulunmaktadır. Fiyatlarına bakarsanız Rogaine solüsyona göre Kirkland %5 Liquid biraz daha uygun olduğu görülmektedir. Rogaine köpük ile Kirkland köpük arasında ciddi bir fiyat farkı görünmüyor. Rogaine resmi satış sitesinde $ kullanırken Kirkland ise £ ile satış yaptığı görülmektedir. Sakın rakamlara bakarak aldanmayın. Tabii ki şunu da dikkate almak gerekir. Rogaine 30 yılı aşkın bir tecrübesi ve minoxidil’in ilk üreticisi olup, Kirkland ise daha çok örnek alarak üretilmektedir. kirklandminoxidiluk.co.uk adresinden dünya genelinde satış ve gönderi yaptıklarını belirtiyorlar. Diğer ürünlerde olduğu gibi bununda fiyatlarına şöyle bir göz atalım. İlk belirtmem gereken bu üründen etki görmek için minimum 1 yıl kullanılması gerektiği belirtilmektedir. Kirkland %5 Likit 1 aylık kullanım 9,95£ olup, yaklaşık 30-35 TL yapmaktadır. Kirkland %5 Köpük ise 1 aylık kullanım 18,95£ olup, bunun içinde 70, 75 TL gözden çıkarmak gerekir. Türkiye’de resmi olarak ithalatı yoktur.

Minoxil SpreyMinoxil Deri Spreyi
Şimdi yönümüzü Türkiye’de üretilen ve etken maddesi Minoxidil olan ilaçlara bakmak istiyorum. Bu kapsamda en çok kullanılan sanırım Minoxil Deri Spreyi olacaktır. DG Farma tarafından %2 ve %5 formunda üretilen (reçetesiz satılan) ürünlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Erkekler için Minoxil Forte %5 Deri Spreyi kadınlar içinde Minoxil %2 Deri Spreyi şeklinde satılmaktadır. Satış fiyatlarına baktığınızda biraz kafa karışıklığına neden olmaktadır. Çünkü eczanelerde 55 TL’ye satılırken İnternet sitelerinde 25-30 TL’ye satıldığını görüyorsunuz. Bu farkı üreticiye sorduğunuzda İnternet üzerinde satılan ürünlere güvenmeyerek eczaneden alınmasını tavsiye etmektedir. Orjinal fiyatlara bakacak olursak Minoxil %2 Deri Spreyi 35,57 TL Minoxil Forte %5 Deri Spreyi ise 56,47 TL’ye satılmaktadır.

Alopexy T % Deri SpreyiALOPEXY T %5 Deri spreyi
İçeriğinde Minoxidil olan ilaçlar genelde kadın ve erkeklere yönelik olarak %2 ve %5 formunda üretilirken ALOPEXY T %5 Deri spreyi tek form olarak üretilmektedir. Üreticisi Pierre Fabre İlaç A.Ş. olup, yaptığı bilgilendirme yazısında ürünün sadece erkeklere yönelik olduğunu kadınların kullanmamasını önermektedir. Kullanımına bakacak olursak sabah akşam olmak üzere günde 2-5 püskürtme şeklinde 1 ml düzeyinde uygulayınız. Ürün 60 ml olup, düzenli kullanım halinde 1 ay yetecektir. Satış fiyatına bakacak olursak 2016’da 56,47 TL’ye satıldığı görülmektedir.

 

RoganRogan Topikal Losyon
Minoxidil içeren bir diğer ürün ise Koçak Farma İlaç ve Kimya Sanayi A.Ş. tarafından üretilen Rogan Topikal Losyon olup, Topical / Topikal dışarıdan uygulanan anlamına gelmektedir. Yine aynı şekilde kadın ve erkek saç dökülmesine karşı 2 farklı formda geliştirilen ürün erkekler için Rogan Topikal Losyon 50 Mg/ml kadınlar içinde Rogan Topikal Losyon 20 Mg/ml şeklinde satılmaktadır. Diğer ürünlere göre %2-%5 yerine 20 Mg ve 50 Mg şeklinde geliştirilmiştir. Ürün 18 yaşından küçüklerle 65 yaşından büyüklerde kullanımı önerilmemektedir. Fiyatlarına bakacak olursak kadınlar için ROGAN TOPİKAL LOSYON 20 MG/ML 35 TL erkekler için üretilen formu ise ROGAN TOPİKAL LOSYON 50 MG/ML 56,44 TL’ye satılmaktadır.

Bioxinin ForteBioxinin Forte
Saç sağlığı alanında geliştirmeler yapan Türk firmalardan biride Biota olup, Minoksidil içeren ürünlerine baktığımızda Bioxinin Forte karşımıza çıkmaktadır. Rakipleri gibi yine kadın ve erkeklere özel formları olup, erkekler için Bioxinin Forte %5 Deri Spreyi 60 Ml kadınlar içinde Bioxinin Forte %2 Deri Spreyi 60 Ml önerilmektedir. Etken maddesi Minoxidil olup, fiyatlarına baktığımızda rakiplerine göre daha ekonomik olduğu görülmektedir. Bioxinin kadın formu 20 TL erkek formunu ise 30 TL’ye alabilirsiniz.

 

Minopecia Fort
Türkiye’de üretimi yapılan ürünlere vereceğimiz son örnek Nemesis İlaç firması tarafından geliştirilen Minopecia Forte olup, Alopexy T gibi buda tek formda sadece erkeklere yönelik üretilmiştir. Minopecia Fort %5 Deri Spreyi yine rakipleri gibi etken maddesi Minoxidil olup, 60 ml boyutunda her biri 1 ay yetecek şekilde üretilmektedir.

Minoksidil Yan Etkileri (Buraya Dikkat Edin)
Sanırım konunun en önemli yerine geldik diyebilirim. Minoxidil maalesef biraz fazla yan etkileri olan bir maddedir. Bu nedenle yan etkilerini göze alarak kullanmalısınız. Öyle ki belirtilen yan etkileri fark etmeniz halinde hastaneye (acil) bölümüne başvurmanız önerilmektedir. Minoxidil yan etkileri konusunda bilgiyi kendim vermek yerine bizzat bu ürünün Türkiye’den en çok satılan üreticidi DG Farma tarafından hazırlanan bilgilerden aktaracağım. Aşağıda yer alan detaylar orjinal bir şekilde eklenmiştir.

Ani alerji işaretleri; örnegin eller, ayaklar, bilekler, yüz, dudakların sismesi ya da özellikle agız veya bogazın yutmayı veya nefes almayı zorlastıracak sekilde sismelerinde,ciltte döküntü (Ürtiker),ani tansiyon düsmesi (Hipotansiyon)

 

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin Minoxil’e karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir. Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.

 

Aşağıdakilerden herhangi birini farkederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz: Göğüs ağrısı (Angina), Kalp atışınızda degişiklikler (Hızlanma veya yavaslama), Nefes almada zorluk (Özellikle yatar pozisyona geçildiginde), Açıklanamayan hızlı kilo alma, Öncesine göre daha az idrara çıkma

 

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz doktorunuza söyleyiniz: Uygulama yerinde ortaya çıkan kaşıntı, Ciltte kuruma, Pullanma, Ciltte tahriş ve yanma, Baş ağrısı, Egzama, Kabuklanma Bunlar Minoxil’in hafif yan etkileridir.

Minoksidil Kullanıcı Yorumları
Evet arkadaşlar yazının sonunda özellikle bu maddeyi kullananların görüşlerine yer vermek istiyorum. Minoxidil kullanan arkadaşlar aşağıdaki yorum formundan ürün ile görüşlerini iletirse merak eden arkadaşlarımızı bilgilendirmiş olurlar.

Hakkında Doktor Atilla Kaya

178 Yorum

 1. Merhaba tiroid hastasiyim hasimato,polikistik over sendromu yaşadım,saçlarda acilma oldu cildiye alopexy t verdi ,bunu nisan 25 mayis 25 kullansam,sonra biraksam temmuzda hamilelik düşünüyorum,bebek icin olumsuz etki olur mu acaba,açıklamada en az 1 ay once birakin diyor ne yapmaliyim,teşekkür

  • Gülcenur: Senin dökülme guats ve polikistik over ile alakalı olup, bu iki sorunu kontrol altında tuttuğunda herhangi bir saç ilacı kullanman gerekmez. O nedenle 1 ay kullanıp bırakma bence

 2. merhabalar. ben 24 yaşında bayan bir hastayım. saçlarımın ön bölgesinde dökülme şikayetiyle doktora gittim ve alopexy t sprey önerdi. ilacın prospektüsünde erkekler içindir kadınlarda kullanmayınız yazıyor. ilaca devam edeyim mi bu konu hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim.

  • Size önerilen ilaç minoxidil içeren bir üründür. Aslında kadınlara özel daha düşük formu bulunmaktadır. Bence eczaneden istersen kadın formunu reçeteye gerek olmaksızın alabilirsin.

 3. Hocam merhaba. Bende Alopexy t kullanmaya basladim 1 haftadır, yaninda da Remolent şampuan verdi doktorum. 19 yaşındayım ve cevremdeki hemen hemen herkesin dikkatini cekecek duzeyde döküldü. 2 kere farkli doktora gittim iste en son bunları onerdi. Ama sizin de dediginiz gibi buyuk bir beklentim yok. Bu sorundan çok rahatsızım hocam. İlaç almak istiyorum ama o konuda da çok tedirginim hormonel dengemde bir sorun çıkarır mı ? Tavsiyelerinizi bekliyorum ve sorularıma cevap verirseniz sevinirim. Teşekkürler hocam 🙂

  • Berk: Doktorun verdiği ilaca bakacak olursak genetik dökülme olduğu görülüyor. Minoxidil tamam etkili ama tek başına yeterli değildir. Yanında doktor önerisi ile Finasterid içeren bir ilaçta kullanmak gerekir.

 4. Gül : Merhaba, benim yanlarda bir dökülme hatta açılma olmuştu ama son bir kaç yıldır aşırı stres yaşadım. eczacımın önerisiyle minoxil kadınlar için olanını kullandım. 1 kutu bitti beraberinde dermalud şampuan kullandım ikinci kutuya geçtiğimde prp ve mezotrapiye de başladım çünkü yanlarda saçlar çıkmaya başladı ama bebek saçı gibi zayıftı.. beraberinde perfektil vitamin verdi dr hanım onuda alıyorum. ancak şimdi ortalardaki seyrelme dikkatimi çekti daha evvel varmıydı ben yanlardaki açılmadan çok paniklediğim için mi fark edemedim yada sonradan mı oluştu bilemiyorum ama minoxile ara vermiştim yanlarda çıkıp prp ye başlayınca. sonra dr un tavsiyesiyle 2 kutuya devam etmeye başladım 1 haftadır. kullanıyorum benim sormak istediğim minoxil dökülme yapar mı? acaba orta kısımlardaki dökülme o yüzden mi oluştu ? yada bırakınca yeniden dökülür mü? bu konuda beni bilgilendirebilirseniz sevinirim.

  • Gül: Saç dökülmesine karşı etkili tüm ilaçlar ilk aşamada kafandaki sağlıksız yani dökülmeyi bekleyen saçları dökerek işe başlar. Dökülen saçların yerine 6 ay içerisinde yenisi çıkacaktır. Kullandığın ilaçlar çıkan kılları yeniden dökülmeye karşı korumalıdır. Cildiye uzmanına muayene oldun mu?

 5. saçektirmekcaizmidirhozam

  Alopexy T kullanıyorum.2 sorum var.Açıklamasında boya vb. kimyasal işlemlerden 24 saat önce kullanımı bırakılmalıdır yazıyor.Boyadan sonra kullanımına devam edebilirmiyim.Bir sorun oluşurmu?6 ay kullanıp tedavi tamamlandıktan sonra aynı sorun devam edecek ve aynı veya yeni bir ürün kullanmam gerekecek mi?

  • Minoxidil içeren ilaçlar büyük oranda erkek tipi dökülmelerde kullanılır. Genetik dökülmenin tedavisi ise 6 ay ile sınırlı kalmadan sürekli yapılması gerekir. Saçınızı boyamanız kullanıma engel değildir. Fakat çeşitli yan etkileri olursa bırakmalısınız.

 6. Merhaba ben 20 yaşındayım tam 6 yıldır saçlarım dökülüyor doktora gittim alopex t verdi bu ilaç dökülen saçların tekrar cıkması ve dökülmenin duracagını söyledi etkili olurmu

  • Mert: Sorunun büyük ihtimalle genetik dökülme olup, doktorda minoxidil içeren ilaç yazmış. 6 Ay düzenli kullan etki etmemesi halinde Hair Forte yada Proscar kullanırsın.

   • Teşekkür ederim bilgilendirdiginiz için 😀

    • hocam aynı zamanda 6 yıl önce kadar bi saçkıran olayı vardı sarımsamla durdurum az bir kullanımla kısmen cıkmasını sagladım ama kücük oldugum için devam etmemiştim şimdi saçkıran dan dökülen bölgeye bir tedavi uygulayabilirmiyim ?

     • Mert: Sarımsak yanı sıra daha etkili olan SADBE kullanabilirsin. Tabii ki sorunun kaynağı olan stresten uzak durmalısın.

 7. Merhaba
  21 yaşımdayım saçlarımın ön kısmında iki yıl içerisinde ciddi miktarda seyrelme oldu geçen ay doktora danıştım kan tahlili sonuçunda ALOPEX T önerdi kullanıyorum şaç dökülmesi ciddi miktarda dökülmeye devam ediyor özellikle ilacı kullanırken ve duş aldığımda kurulanırken
  Diğer bir husus sarımsakta sürmeye başladım ikisinide kullandığım için zararı olur mu ?

  • Samet: Alooexy T Minoxidil içeren bir ilaç olup, kısmen işe yaraması gerekir. Sarımsak ise sadece saçkıran probleminde etkilidir. Sana önerim Hair Forte Sprey + Xpecia Tablet kullanman yönünde olacaktır.

 8. Merhaba,alopexty t kullanmaya basladim 1 ay oldu simdi minoxine dondum birsey farkedermi birde bu spreyler sac cikartiyormu ? Yoksa sadece var olan incelmis olan saclari kalinlastirip varolanlarin dokulmesini mi engelliyor ??

  • Selçuk: Her iki üründe aynı madde Minoxidil içerdiği için çok fazla sorun olmaz. Hiç bir ürün kıl kökü olmayan yerden saç çıkaramaz. O nedenle mevcut kılların daha sağlıklı, kaliteli ve dökülmeye karşı korunaklı hale getirmektedir.

 9. Ben minoxil forte %5 sakal icin yaklasik 3 yildir
  Kullaniyorum bi yan etkisi gormedim

  • Atescik: Tüm insanlarda yan etkisi olması beklenemez.

  • Merhaba ateşcik
   Sakallarına faydası oluyor mu minoxilin ve hiç kullanmayı bırakıp tekrar döküldüğünü gördüğün zaman oldu mu? ben de düşünüyorum ama tereddüt ediyorum bu yüzden :/

 10. ALOPEXY T %5 Deri spreyi kullanyrm 3ay oldu etkisini görmedim bundan sonraki dönemlerde mı görülür??? Bide kalpte atışlar değişti ama doktor bunun o kadar fazla yan etkisi olmadığını söyledi

  • Semra: Öncelikle dökülme tipiniz nedir? bu ürünün ana maddesi Minoxidil olup, Minoxidil bu tür yan etkileri olan daha önce tansiyon ilacı olarak kullanılan bir maddedir. Etkisini görmek için minimum 6 ay kullanmak gerekir.

   • Minoxili sakal için kullanmayı düşünüyorum ancak saçlara da bazen etki edip döküyormuş, böyle bi sorunla karşılaşır mıyım ve sakal için de kullanmayı bıraktığımda çıkan sakallar tekrar dökülür mü Hocam?

    • Mustafa: Sakallar normal şartlarda dökülmez. Sakalların dökülmesi Alopecia Areata dediğimiz Saçkıran ile alakalıdır. Onun içinde Minoxidil kullanmak yerine daha çok SADBE kullanmak gerekir.

  • Selam.
   Alopexy T %5 sadece erkekler icin degil mi?

   • Çiğdem: %5 Minoxidil içeren formlar erkeklere özel olup, bu markada var mı bilmiyorum ama kadınlar için %2 minoxidil içeren ürünler bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir