Cerrahpaşa Saç Hastalıkları Bölümü Açıldı

Her iki insandan birini etkileyen saç problemleri öldürücü olmaması nedeniyle ülkemizde hastalık sayılmıyor ve sağlık merkezlerinde yeterli önem verilmiyor. Neyseki geçtiğimiz günlerde bir gelişme yaşandı ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi bünyesinde Saç Hastalıkları Birimi hizmete girdi. Aslında 3 yıl öncesine kadar var olan bu bölüm anlamsız bir şekilde kapatılmıştı, neyseki yeniden hasta kabulune başlamıştır.


İstanbul’da İlk Saç Hastalıkları Hastanesi
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Bölümü’nde hizmet vermeye başlayan birimde özellikle saç dökülmesi problemleri üzerinde yoğunlaşılmaktadır. Gelişmiş cihazlarla saç ve saçlı deri analizlerinin yapılabildiği birimde alanında tecrübeli Dermatologlar görev yapmaktadır.

Saç Hastalıkları Bölümü Nasıl Çalışıyor?
Bölüm başkanı Prof. Dr. Server Serdaroğlu yönetiminde tekrardan hizmete başlayan birimde çalışma sistemi özellikle sorunun kaynağına inilmeyi hedefliyor. Bu kapsamda saç dökülmesi problemi için gelen insanların öncelikle dökülme tipi ve bu dökülmeye neden olan faktörün ortaya çıkarılması ile devam ediyor. Saçlı deri ve saç köküne bağlı sorunlar tespit edilip, bu yönde gerekli tedaviye başlanmaktadır.

Saçkıran Tedavisi Yapılıyor
Doç. Dr. Zekayi Kutlubay yaptığı açıklamada bölümde aynı zamanda aşırı strese bağlı ortaya çıkan saçkıran problemi içinde çözüm bulunduğunu ve yurt dışından getirttikleri özel ilaç ile 14 yaşında tamamen saçları dökülen bir kızımızın yeniden saçlarına kavuştuğunu belirtti.

Dermatologlar Hizmet Veriyor
Saç ve saçlı deri hastalıklarına bakan birim olan Dermatoloji konusunda uzmanlık yapmış olan hekimler ile sizde saç sorunlarının teşhisi ve tedavisi için İstanbul Üniversitesi imkanlarından yararanabilirsiniz. Sizinde saçlarınızda dökülme, incelme, açılma ve saçlarınızı çektiğinizde elinizde 5 ve üzeri tel kalıyorsa mutlaka başvurmalısınız.

Randevu Alarak Muayene Olabilirsiniz
Sizinde saçlarınızda aşamadığınız sorunlar varsa mutlaka bu birimden yararlanabilirsiniz. Aşağıda vereceğim linkten online ranndevu alabilir. Muayene ve tedavi sürecine başlayabilirsiniz. http://cerrahpasa.istanbul.edu.tr/hastane/online-randevu/

İstanbul Üniversitesi Saç Hastalıkları
(Visited 6.547 times, 1 visits today)

534 Comments

Add a Comment
 1. Hocam Merhaba , 37 yaşında bayanım ve 6 senedir saç dökülme sorunum var. Başımın tepe bölgesi ve yanlarda açılmalar oldu. Ayrıca, tepe bölgesinde sürekli YANMA ve ağrı var. Doktora gittiğimde hiç bir çare bulunamadı. Sprey, serum, mezoterapi, prp fayda etmedi. Kan değerlerim normal. Haşimato tiroidim var ama tiroid hormanlarımın normal seviyede, euthyrox kullanıyorum. PCOS sorunum da yok. Yardımlarınızı rica ediyorum.

  1. Deniz: Sorunun tiroid olup, sendeki tiroid hangisi? hipertiroidi mi, hipotiroidi mi?

 2. Merhaba hocam. Ben 37 yaşında bayanım ve 6 senedir Saçlarım tepe bölgemde ve yanlarda dökülüyor. ön tepe bölgemde sürekli yanma ve ağrı var. Açılmalar oldu. Bir çok doktora gittim. Hep aynı. Minoxil, serum.. Prp, mezoterapi yaptırdım. Dökülme devam ediyor. Kan değerlerim normal.pcos sorunum yok. Haşimato tiroidim var ama tiroid hormanlarım normal seviyede euthyrox kullanıyorum. Ne yapmalıyım ? Finasterid mi kullansam diye düşünüyorum ama korkuyorum. Lütfen yardım edin.

  1. Deniz: PCOS olmadığını belirtmişsin, bu durumda sorun Guatr ile alakalı olabilir. Mutlaka bir cildiye uzmanı tarafından dökülmenin hangi nedenle ve tipte olduğu tespit edilmesi gerekir. Muayene olduğunuz doktorlar size bu konuda ne söylüyor?

 3. Hocam ben 25 yaşida yım saçım bu yaşta git gide seyreldi ne yapmam lazm

  1. Katek: Saç dökülmesinin bir çok nedeni bulunmaktadır. İlk olarak bir cildiye uzmanına muayene olarak dökülmenin neden ve hangi tipte olduğunu öğrenmelisin.

 4. Merhaba hocam; ben iki kere farklı bölgelerde olmak üzere saçkıran sorunu yaşadım ve ilaç kullandım saç çıktı fakat şuan çok saç dökülmem var saçlarım çok seyrekleşti saç diplerim görünüyor ne yapmalıyım? Teşekkürler.

  1. Derya: Şuan yaşadığın sorun saçkıran değil mi?

   1. Yok hocam saç kıranım geçti ama tüm saçımda dökülmeler var saçım çok seyrekleşti saç diplerim çok rahat görünüyor ve yeni çıkan saç teli yok boşluklarda

    1. Derya: Saç dökülmesi için tam kan sayımı ya da kadın doğum uzmanına PCOS muayenesi oldun mu?

 5. Merhaba hocam. Önceden olmayan ama gecenlerde kuaforumun farkına vardığı sacımın tepesinfe bır tutam beyaz sac oluşmuş yumurta kadar bır alan. Boya tutmuyo bu bolumu. Neden oluşmuş olabılır tedavisi varmıdır.

  1. Seda: Saçlar aslında orjinali beyaz dediğimiz aslında şeffaf renktedir. Saçlara renk veren hücre ölmesi ile beyaz çıkmaya başlar. Sizinde kafanızın verteks noktasında saça renk veren hücrelerin öldüğü görülmektedir. Önerim 1 MG Biotin kullanmanız yönündedir. Kesin olmasa bile hücreleri canlandırma olasılığı bulunmaktadır.

 6. Hocam sackiran değil çünkü hiç kıl yok doktorunun teşhisi alopecia adında bir hastalık diye biliyorum yine de soyledgnz gibi doğal kaş ve saç ekimi yapılabilir mi?ilginiz içinde ayrıca teşekkür ediyorum.

  1. Gizem: Alopecia Areata, Alopecia Totalis ya da Alopecia Universalis ise saçkıran problemidir.

 7. merhaba ben 34 yaşındayım erkek tipi saç dökülmesi mevcut.kan tahlillerimde birşey çıkmadı aynı zaman da troıd hastasıyım

  1. Şule: Senin 2-3 farklı nedenle saçların dökülebilir. Troid + genetik ya da PCOS dediğimiz yumurtalık kisti ile alakalı olabilir. Kadın hastalıkları uzmanına bu nedenle muayene oldun mu?

   1. Bugüne kadar kadın hastalıkları ile ilgili bi sorun olabileceğini bilmiyordum.en yakın zamanda gidicem.teşekkür ederim

    1. Şule: Kadınlarda erkek tipi dökülmenin nedeni genelde PCOS (Polikistik Over Sendromu) olmaktadır. Hastalık ile ilgili bilgilere aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://www.hangidoktora.com/polikistik-over-sendromu/

 8. Merhaba yaptığım bir araştırma sonucu sayfanizi gördüm erkek arkadaşımın küçükken aniden çıkan bir hastalık yüzünden saçları dökülmüş kaşları filanda şu an yok ben fikrinizi almak istiyorm tekrar çıkma ihtimali var mı ona göre hastanenize gelip tedavi olmasını çok istiyorum o da istiyor biraz korkuyor önceden bir tedavi olmuş çıkmış tekrar dökülmüş mesajıma cevap verirseniz çok mutlu olucam şimdiden tesekkurler.

  1. Gizem: Arkadaşınızın yaşadığı sorun saçkıran olabilir mi? Daha önce yapılmış herhangi bir doktor teşhisi bulunuyor mu? Rahat olsun cerrahi müdahale çözüm olmasa bile gerek saç ekimi, gerekse kaş ekimi doğal bir şekilde uygulanıyor.

 9. Saçımın ön tepe bölgesinde benim fark ettiğim ciddi bir seyrelme var. Uzun zamandır da devam ediyor. Hormon ve kan testlerim normal çıktı. Ancak saç derimde özellikle dökülen bölgede seberoik dermatit mevcut. Bu hastalık saç dökülmesi yapar mı? Eğer yapıyorsa bu saçlar sonra geri gelir mi yoksa kökleri ölür mü? Mümkünse bu sorularımı cevaplayabilir misiniz? Teşekkür ederim.

  1. Aslı: Evet seboreik dermatit saç dökülmesine neden olabilir. Bunun için Seboderm Şampuan ve Dermo TTO losyon birlikte kullanın 3 ay sonra tekrar değerlendirelim. Çünkü erkek tipi dökülme de olabilir. PCOS gibi bir rahatsızlığınız var mı?

   1. Hayır polikistik over sorunu çıkmadı bir tane 3 cm büyüklüğünde yumurtalık kistim var bir de prolaktin hormonum biraz yüksekti dostinex kullandım normal seviyeye yaklaştı o da.
    Cevabınız için çok teşekkürler, hemen denemeye başlayacağım.

    1. Aslı: Yumurtalık kisti kadınlarda saç dökülmesine neden olabilir. DHT hormonlarının düzeyi araştırılmalıdır. Çünkü yumurtalık kisti erkeklik hormonunun yüksek olmasına ve bu durumda kadınlarda erkek tipi dökülme görülmesine neden olmaktadır. Araştırma yapılmalı ve Hair Forte Sprey kullanmanı öneririm. Fazla kilo varsa mutlaka düzenli bir şekilde fazla kilolardan kurtulmalısın.

     1. fazla kilom yok. yarın doktora gideceğim dht seviyeme baktıracağım. Sanırım yaptırdığım tahlillerin içerisinde bu yok, belki ismi farklı geçiyordur bilemiyorum o nedenle size hormon tahlili sonuçlarımı da yazmak isterim.

      tsh: 3.03
      fsh: 9.02
      estradiol:48.71
      prolaktin: 72.27 (dostinex kullanımı sonrası 25 civarına düştü)
      total testesteron: 0.18
      dhea-s: 141.4
      serbest testesteron: 0
      hidroksipro. (acth uyarı testi 30. dakika): 2.7 (luteral faz)

      tahlillerim bu şekilde. Doktora tekrar gittikten sonra yeni bir tahlil yapılırsa sonuçlarını sizinle paylaşacağım. İlgi alakanız için çok teşekkür ederim. İnsanlar randevu alıp doktora gittiğinde dahi doğru düzgün soru soracak fırsat bulamazken, siz buradan sorunlarımıza çare olmaya çabalıyorsunuz, teşekkür ederim.

     2. Aslı: DHT yani Dihidrotestosteron erkeklik hormonu olan Testosteron’dan meydana gelmektedir. Senin değerlerin çok yüksek görünmüyor. Ama bu alanda uzman birinin değerlendirmesi daha doğru olur. Ben teşekkür ederim değerli kardeşim sizlerin sıkıntılarını bir nebze giderebilirsek ne mutlu bizlere

 10. Merhaba ben 21 yasindayim ve 2 yaşımda alopesi areata teşhisi konuldu ve hala devam ediyor şuan %99 döküldü artı kaşlarim ve kirpiklerim dökülmüştü kirpiklerimin bir kısmı tekrar çıktı (tedavi görmemiş olmama rağmen) .14 yaşıma kadar tedavi görüyordum fakat hic bir ilerleme olmadığı için 14 yasimda tedaviyi bıraktım 5 yıl tedavi görmedim, son bir yildir tedavi görüyordum ve saçlarim çıkmaya başlamıştı ilaç bittiği için ilacin gelmesini bir ay bekledim ve o bir ay icinde tekar döküldü. Ben de en son olarak cerrahpaşa tip fakultesindeki sac bölümüne gelmeye karar vermistim. Ben hic sadbe kullanmadim diye hatirliyorum bu ilaci herkese önerebilir misiniz

  1. Merve: Yaklaşık 19 yıl bu sorunla yaşaman üzücü fakat sen yinede moral seviyeni yüksek tutmalısın. SADBE tedavisini 6 ay boyunca denemeni rica edeceğim. SADBE Forte dediğimiz %1 formunu kullanmalısın. 1 Ay sonraki gelişmeleri ara ara yazışarak değerlendirelim.

   1. İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim Allah razı olsun inşallah bir kaç tane sorum olacakti rahatsiz ediyorum kusura bakmayın bu ilacın herhangi bir zarari olur mu bir de ilacın etkisiyle çıkıp ilacı birakinca dokulme olur mu simdiye kadar kullandigim ilaçlar da hep böyle oldu

    1. Merve: İlgilendiysek alt tarafı cevap verdik bunu kim olsa yapacaktır. Allah cümlemizden razı olsun, bizleri razı olacağı hale getirsin. Öncelikle yardımcı olmak rahatsız edici değil, keyif vericidir. İstediğin kadar soru sorabilirsin. SADBE Kullanımı sadece sorun ortadan kalkana kadar kullanılması gerekir. Saçlar çıkınca artık bırakmak gerekir. Fakat sıkıntı, stres yapmaman gerekiyor. Yaşadığın sorun ne olursa olsun hayatını alt üst etmesine izin vermemelisin. Hayatını stres, sıkıntı değil sen yönetmelisin. Yoksa sıkıntı ile yaşaman halinde hiç bir ilaç kalıcı çözüm sunmaz. Yaşadığın sorunu anlat, paylaş, rahatla konuşacak kimse bulamazsan Allah’a dua et ona anlat rahatlayacaksın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir