Dökülen Saçlar Tekrar Çıkar mı?

Saç dökülmesi problemi yaşayan insanları memnun edecek hususu yazının ilk satırlarında vermek istiyorum. Dökülen saçlar alacağınız önlemler ve bilimsel tedavi ile önlenmekte ve dökülen kıllar yeniden çıkmaktadır. Tabii ki bunun için kıl köklerinin ölmemiş olması gerekir. Fakat önemli olan saçların çıkıp çıkmaması değildir. Önemli olan yeni çıkan kıl köklerinin ne kadar yaşayacağı hususunda olmalıdır. Çünkü dikkat edilmemesi halinde çıkan kıl kökleri 6 ay içinde yeniden dökülebilmektedir. Bu nedenle biraz uyanık olup, araştırmacı yapıya sahip olmalıyız. Ben zaten böyle bir özelliğe sahibim diyorsanız yazıyı sonuna kadar okumaya devam edin.

Saçlarımız Neden Dökülüyor? Önce Onu Bulmalıyız!

Evet değerli arkadaşlar ilk etapta saçlarımız neden dökülüyor, hangi tipte dökülüyor? bunu bilmeliyiz. Tamam sorun ilk bakışta saç dökülmesi ama detaylarına indiğinizde bir çok dökülme tipi olduğunu görürsünüz. Her birinin sebebi ve çözümü farklı şekillerde yapılmaktadır.  Dökülme nedeni ve tipini anlamak için ilk olarak aile bireylerinin durumuna bakmak gerekir. Baba ya da annenizde dökülme ya da Alopesi (kellik) varsa genetik olarak sizi de etkiyebilir. Kesin olarak dökülme nedenini ve tipini bulmak için bu alanda uzmanlardan yardım almak gerekir.

Dermatoloji (Cildiye) Uzmanına Muayene Olalım

6 Aydan uzun süreli dökülme problemlerinde mutlaka beklemek ya da şampuan, yağlar, kürler vs ile zaman kaybetmek yerine mutlaka bu alanda uzman bir doktora muayene olmak gerekir. Hastanelerin cildiye (dermatoloji) bölümüne randevu almak yeterli olacaktır. Muayene olduğunuz hekim duruma göre tam kan sayımı taraması ya da çeşitli tahliller yaparak sorunu anlamaya çalışacaktır. Çoğu zamanda aile bireylerin durumunu analiz ederek genetik dökülme teşhisi koyabilir. Doktorunuz sadece muayene ile sınırlı kalmadan aynı zamanda sorunun çözümüne yönelik tedaviye başlayacaktır. Yapılan muayenelerde en sık görülen dökülme tiplerine birlikte bakalım mı?

Androgenetik (Genetik, Ailesel, Erkek Tipi)

Evet arkadaşlar saç dökülmesi nedenlerine baktığımızda en sık neden olarak genetik ya da halk arasındaki tabiri ile erkek tipi dökülme görülmektedir. Erkeklerde kellik probleminin en önemli haline gelen bu sorun erkeklerde görülen dökülmenin %90 kadınlarda ise %30-%40 gibi bir oranını etkilemektedir. Duruma bakılırsa erkekler araştırma için özellikle genetik dökülme yönüne ağırlık vermelidir. Sitemizde konuyla ilgili geniş bir sayfa bulunmakta olup, ayrıca bakmanızı öneriyorum. Genellikle ergenlik dönemi sonrası ortaya çıkan bu durum bilimsel anlamda önlem alınmadığında 5-10 yıl içinde tamamen kellikle sonuçlanabilmektedir. Sorunun kaynağı DHT dediğimiz Dihdrotestosteron olup, kıl köklerine zarar vererek onları etkisiz hale getirmektedir. Çözümü ise DHT’yi kontrol altına alacak olan Procapil, Finasterid, Dutasterid ve Minoxidil içeren ilaçlardan birini kullanmakla mümkündür. Şampuan ve diğer ürünler tek başına işe yaramayacaktır.

Kansızlık (Demir Eksikliği)

Kadınlarda görülen saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden birini kansızlık ve demir eksikliği oluşturmaktadır. Aynı şekilde yukarıda belirmiş olduğum Androgenetik Alopesi (erkek tipi dökülme) yine kadınlarda da görülmektedir. Bunun için saçı dökülen hanımlar mutlaka bir cildiye uzmanına muayene olarak dökülmenin tipini öğrenmesi gerekir. Kansızlık ile alakalı olması halinde tedavilerini sonuna kadar sürdürmesi gerekir. Gördüğüm kadarı ile tedaviye başlayan hanımlar 2. Sefere doktora gelmiyorlar. Oysaki kan değerlerinin tam anlamıyla normale dönebilmesi için 6-12 ay arasında düzenli bir tedaviye ihtiyaç duyulmaktadır.

Alopecia Areata (Saçkıran, Kaş Kıran, Sakal Kıran)

En sık görülen dökülme nedenlerinden biride halk arasında saç kıran olarak bilinen Alopecia Areata problemidir. Gençlerde sıkça karşılaştığımız bu durum aslında sizi çok fazla korku ve endişeye sevk etmemelidir. Çünkü bu durum %90 oranında geçici bir süreç olup, sadece dikkat etmeniz gereken küçük ama önemli detaylar bulunmaktadır. Sorunun kaynağına baktığımızda stres, korku, endişe, üzüntü, moral bozukluğu vs şeklinde görülmektedir. Bağışıklık sisteminin kıl köklerini yabancı görerek onlara savaş açması halidir. Tedavisi oldukça kolay olup, düzenli bir tedavi ile 1 ile 6 ayda sorundan kurtulabilirsiniz. Sayfanın devamında tedavisine yönelik detaylar aktarılacaktır.

Hastalıklar (Guatr, PKOS, SLE, Diyabet, Liken Planus)

Saç dökülmesi problemi bazen bağımsız bir sorun olmak yerine vücudumuzda ciddi hastalıkların neden olduğu bir belirtide olabilir. O nedenle mutlaka saç dökülmesi tipi ve ona sebep olan durumu araştırmak gerekir. Şimdi dilerseniz saç dökülmesine neden olan hastalıkları kısa ve özet şekilde ele almak istiyorum.

Guatr (Hipotiroidi ve Hipertiroidi) Boyunda şişlik şeklinde karşımıza çıkan Guatr hastalığı 2 gruba ayrılmaktadır. Troid hormonu normalin altında olması halinde Hipotiroidi normalin üzerinde olması halinde ise zehirli Guatr dediğimiz Hipertiroidi olarak sınıflandırılmaktadır. Her iki durumda da saç dökülmesi görülmektedir. Fakat yaşadığınız duruma göre dökülme türünde farklılık görülebilir. Hipotiroidi problemi olanlarda dökülme saç kökünden zayıflayarak kaynaklanmaktadır. Metabolizmanın yavaşlamasına bağlı olarak saç üretim hızı düşmektedir. Aynı şekilde yağlanmanın azalması nedeniyle ciltte kuruluk ve saçta mat görünüme neden olmaktadır. Hipertiroidi hastalarında ise dökülme daha çok kırılarak gerçekleşmektedir. Saçın kalitesi azalması nedeniyle çatallanma ve kırılma sık görülür. Bu tür dökülmeler geçici olup, çözümü hastalığın kontrol altına alınması ile mümkündür.

Polikistik Over Sendromu (Yumurtalık Kisti) Kadınlarda saç dökülmesinin en önemli nedeni kansızlık olmasına karşın aynı şekilde erkek tipi dökülmede görülmektedir. Bunun nedeni büyük ölçüde aile bireylerinden kalıtsal olmasına karşın çoğu zaman Polikistik Over Sendromu dediğimiz yumurtalık kisti ile alakalı olmaktadır. Genç kızlarda sık görülmesine karşın yetişkin kadınlarda da görülmektedir. Sorunun çözümü için mutlaka Jinekoloji uzmanı ile görüşerek ilk etapta ilaç tedavisi deneyecektir. Genelde Diane 35 isimli ilaç kullanılmaktadır. Etkili olmaması halinde farklı ilaçlar ve tedavi yöntemleri denenmektedir.

SLE (Sistemik Lupus Eritematozus) Bağışıklık sistemi vücudumuz için çok önemli olmasına karşın bozuk çalışması halinde ise birçok hastalık ve saç dökülmesine neden olmaktadır. Yukarıda detaylarını inceleme imkanı bulduğumuz saçkıran yanı sıra halk arasında lupus hastalığı olarak da bilinen Sistemik Lupus Eritematozus yine saç dökülmesi nedenleri arasında yer almaktadır. Organlarda en sık iltihap nedeni olan SLE her yaşta ortaya çıkmasına karşın daha çok 13-40 yaş arasında görüldüğü bilinmektedir. Aynı şekilde genetik hastalık olup, anne ya da babanızda böyle bir sorun olması halinde dikkatli olmalısınız. 100.000 insanda 40 ile 100 arasında görülme oranı bulunmaktadır. Tedavisinde kortikosteroid yanı sıra kortizon ve sıtma ilaçları kullanılmaktadır.

 

Beslenme Bozukluğu (Bilinçsiz Diyetler) Birçok insan fazla kilo probleminden kurtulmak için için bilinçsiz ve şok diyetlere başvurmaktadır. Hızlı kilo verme imkanı bulmalarına karşın maalesef sonrasında saç dökülmesi gibi ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bunun nedeni demir ve protein yönünden eksik beslenme ile açıklanmaktadır. Aynı şekilde saç sağlığı ve kalitesini belirleyen B7 Vitamini (Biotin) yönünden eksikliğe neden olmaktadır. Diyet yapacaksanız mutlaka bir uzmana danışarak yapmalısınız. Ya da Biotin ve Xpecia Tablet gibi gıda takviyelerini kullanmak gerekir.

Kullanılan İlaçlar  (Kemoterapi, Doğum Kontrol Hapları, Sivilce İlaçları) Saç dökülmesine neden olan durumlardan biride sağlığımız için gerekli ilaçlar olup, çoğunun yan etkileri arasında saç dökülmesi de bulunmaktadır. Saç dökülmesine neden olan ilaçlardan biri kanser tedavisinde kullanılan Kemoterapi ilaçları olup, hemen hemen büyük bölümü saç dahil olmak üzere vücudumuzdaki tüm kılların geçici olarak dökülmesine neden olmaktadır. Aynı şekilde kadın doğum hapları ve gençlerde ciddi bir sorun haline gelen sivilce ilaçları içerisinde yer alan zoretanin isimli madde Biotin eksikliğine neden olması ile saç dökülmesine neden olmaktadır.

[adinserter block=”1″]

 

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Evet arkadaşlar saç dökülmesi şikayeti ile dermatoloji uzmanına muayene olduğumuzda yukarıda belirtmiş olduğum dökülme nedenlerinden biri teşhis edilecektir. İlk aşama olan sorunun nedenini bulduktan sonra şimdi ise dökülmenin nasıl önleneceği ve yeni çıkan kıl köklerinin daha sağlıklı nasıl koruyacağımıza bakalım. Her zaman olduğu gibi ilk sırayı yine genetik dökülmeye vereceğiz ve çözüm önerilerini göreceğiz.

Genetik Dökülme İçin (Procapil, Finasterid, Dutasterid ve Minoxidil) İçeren İlaçlar Kullanmak Gerekir

Erkeklerde görülen dökülmenin %90 gibi büyük bir bölümünü oluşturan Androgenetik Alopesi (Erkek Tipi Dökülme) yukarıda da belirtildiği gibi DHT (Dihidrotestosteron) kaynaklı olup, çözümüne yönelik 2 tanesi Amerikan İlaç Dairesi FDA onaylı olup, tablet, sprey ve köpük türünde ilaçlar bulunmaktadır. Çünkü bu tür dökülmenin çözümü ilaçlarla mümkün olmaktadır.

Procapil: Erkek tipi dökülme problemi yaşayanlar için önerim Procapil içeren ürünler olmaktadır. Fransa’da hizmet veren Sederme Pharma firması tarafından geliştirilen bu madde genetik saç dökülmesine karşı etkili 3 farklı etken madde içermektedir. Apigenin, Oleanoic Asit ve Biotinil Tripeptid isimli 3 farklı kompleksten oluşmaktadır. Etkilerine baktığımızda Minoxidil gibi kıl köklerini uyararak bölgesel damar genişlemesi yaparken Finasterid gibi DHT oluşumunu önlemektedir. Procapil’i önerme nedenim Minoxidil ve Finasterid gibi yan etkileri bulunmamasıdır. Türkiye’de Procapil içeren ürünler olarak Hair Forte Sprey karşımıza çıkmaktadır. Aynı şekilde Evocapil, Alopecia, Fortem ve Biodermine gibi markalar bulunmaktadır.  Bu ürünleri kullanmak için doktor reçetesi gerekmez.

Minoxidil: Genetik saç dökülmesinde kullanabileceğiniz sprey türü ilaçlardan biride Minoxidil içeren ilaçlar olup, Türkiye’de genelde Minoxil (Minoksil) olarak bilinmektedir. 1980’li yıllarda ABD’de hipertansiyon tedavisine yönelik geliştirilen Loniten markalı ilacı kullananlarda kıllanma yan etkisi fark edilerek satışı durdurulmuştur. Kısa bir süre sonra aynı madde bu sefer saç ilacı olarak satışa sunulmuştur. ADB’de Rogaine Avrupa ve Asya ülkelerinde ise Regaine markası ile boy göstermiştir. Kadın ve erkeklere özel formları bulunan Minoxidil içeren ilaçlar erkekler için %5 kadınlar için %2 oranında Minoxidil içermektedir. Rogaine Türkiye’de ithalatı olmadığı için daha çok benzer ürünler ön plana çıkmaktadır. Aynı şekilde Türkiye’de de Minoxidil içeren birçok ilaç markası bulunmaktadır. Aynı şekilde reçetesiz alınabilen bu ilaç markalarına bakmak gerekirse Minoxil, Alopexy T, Rogan, Androvium, Bioxinin Forte ve Noxdyl gibi markalar bulunmaktadır. Minoxidil maddesinin saç dökülmesine nasıl etki ettiği halende tam olarak ortaya konmuş değildir. İlacın etkisi kadar maalesef ciddi anlamda yan etkileri de bulunmaktadır. En belirgin yan etkileri saçlı deride tahriş, ciltte kuruluk, sivilce yanı sıra baş ağrısı, baş dönmesi, kalp atımında hızlanma ve düzensizlik tespit edilmiş yan etkileri arasındadır. Böylesi yan etkiler fark etmeniz halinde ilacı kullanmayı bırakmalısınız.

Finasterid: Androgenetik saç dökülmesinde etkili hatta sebebe yönelik maddelerden biride Finasteride olup, diğer ürünlerden farkı tablet, losyon ve sprey formlarının aynı anda olmasıdır. Saç dökülmesine etkisi yine Minoxidil gibi tesadüfen ortaya çıkmış ilaçlardan biridir. Tarihi geçmişine bakacak olursak ilk olarak prostat büyümesi tedavisi için geliştirilmiş olup, kullanan insanlarda saç dökülmesini önlediği saptanmıştır. Bu aşamadan sonra Propecia 1 MG markası ile satılmaya başlanmıştır. Reçeteli satılan bir ilaç olup, mutlaka dermatolog muayenesi ile alınması gerekir. Çünkü kullanacağınız doz çok önemli olup, cinsel istekte azalma gibi yine can sıkıcı yan etkileri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Tablet formda kullanmak isteyenler için Propecia losyon formunda bir ürün kullanmak isteyenler için Genhair, sprey formunda Finasterid içeren bir ürün kullanmak isterseniz Promox ve HGF gibi markaları bulabilirsiniz. Yukarıda da belirttiğim gibi tablet formu kullananların cinsel istekte azalma yanı sıra erkeklerde meme büyümesi dediğimiz Jinekomasti problemi ortaya çıkabilmektedir. O nedenle sprey ve losyon formu bölgesel olarak kullanıldığı için bu riskleri yok denecek kadar azdır. Tabii ki siz yine de doktor önerisi ile kullanmayı unutmayın.

Kansızlık Tedavisine Sonuna Kadar Devam Edin! (Ek Ürünler Kulllanın)

Evet arkadaşlar yukarıda 3 farklı bilimsel madde ile genetik saç dökülmesine karşı uygulanması gereken tedavi şeklini gördük, şimdi ise kadınlarda daha sık görülen kansızlık ya da halk arasında ki tabiri ile demir eksikliğine bağlı dökülmelerinde ne yapacağımızı görelim. Öncelikle mutlaka tam kan sayımı taraması yaptırarak sorunun kansızlıkla alakalı olup, olmadığını bilmek gerekir. Kansızlık problemi varsa daha çok bu sorunun tedavisine ağırlık vermeliyiz. Çünkü kan değerlerimiz normale döndüğünde saç dökülmesi de %95 oranında son bulacak ve eski sağlıklı halini alacaktır. Dikkat etmemiz gereken doktorun önerdiği ilaçları bir defa kullanıp, bir daha gitmemek yerine en az 6-12 ay arasında düzenli doktor kontrolü altında olmalıyız. Yani ilaçları kullanıp bitirdiğimizde yeniden muayeneye giderek belirli aralıklarla tam kan sayımı taraması yapılmalı ve doktorun görüşüne göre tedaviye devam edilmelidir. Tedaviye ek olarak Xpecia Tablet gibi ek ürünler kullanmalı ve aynı zamanda demir,  çinko, magnezyum ve protein içeren gıdalara ağırlık vererek beslenmeliyiz.

Saçkıran Probleminde Önce Sakin Olmalıyız!

Alopecia Areata ya da halk arasındaki tabiri ile saçkıran problemi daha öncede belirttiğim gibi stres, sıkıntı, korku, endişe, üzüntü, moral bozukluğunun neden olduğu bir dökülme türüdür. Özellikle sınav stresi, ani ölüm üzüntüsü yaşayan çocuk ve gençlerde sık görülmektedir. Herhangi bir belirtisi olmadan ani bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Tedaviye başlamadan önce hayatımızda bulunan stres, sıkıntı ya da kafaya taktığımız her ne varsa onları bir kenara bırakmak gerekir. Aksi halde tedavimiz başarılı olmamakla birlikte saçkıran saç ya da vücudun diğer kıllı bölgelerinde yayılma gösterecektir. O nedenle sizin sıkıntı yapmanız sorunun çözümünü sağlamayacaktır. Kendimizi bu şekilde hazırladıktan sonra maddi sıkıntınız yoksa yani aylık 60-70 TL masraf etme imkanınız varsa mutlaka SADBE kullanmanızı öneririm. SADBE ile 1-6 ayda çözüm bulmanız beklenir. Ben masraf etmek istemiyorum derseniz %50  etkili olan sarımsak tedavisi uygulayabilirsiniz. Ya da ben tedavimi bir uzmana (Dermatoloğa) yaptırmak istiyorum derseniz genelde kortizon enjeksiyonu uygulanmaktadır. Bu şekilde saçkıran probleminden kurtulma imkanı bulunmaktadır.

 

Hastalıkların Tedavisi ve Takibine Özen Gösterin

Yaşadığınız sorun vücudunuzda bulunan bir sağlık sorununa bağlı ise mutlaka çözümüne yönelik adımlar atmalısınız. Muayene olduğunuz bir doktor çözüm bulamaması halinde pes etmek yerine gerekirse farklı bir sağlık merkezinde farklı bir hekime daha muayene olarak onunda görüş ve önerilerini almalısınız. Yukarıda yer alan satırlarda görüldüğü gibi birçok hastalık saç dökülmesine neden olmaktadır.

Kanser Hastaları Siz Üzülmeyin Eski Saçlarınıza Geri Kavuşacaksınız

Dünyada en zor hastalıklardan biri kanser yanılmıyorsam 20-30 arasında türü bulunmaktadır. Tedavisinde genelde kemoterapi ilaçları kullanılmaktadır. Bağışıklık sisteminin hasar görmesine de neden olan kemoterapi ilaçları saç dahil olmak üzere vücudumuzda ki tüm kılların geçici olarak dökülmesine neden olmaktadır. Fakat bu durum geçici olup, kemoterapi ilaçları kullanımı bittiğinde maksimum 6 ay içinde saçlarınız geri çıkacaktır. İlk başta saçlarınız farklı renk ya da kıvırcık çıkabilir. Bu durum kısa bir süre içerisinde normale dönecektir. Tüm kanser hastalarına Allah’tan acil şifalar diliyorum.

 

Şampuanlarla Boşa Zaman Kaybetmeyin!

Bize gelen sorulardan da görülüyor ki halen şampuan çeşitleri adeta etkili ilaç gibi görülüyor. Hocam şu şampuanı kullandım herhangi bir etkisi olmadı gibi sualler ile karşılaşıyoruz. Şaşırıyor muyuz? Tabii ki hayır çünkü biz şampuanların tek başına saç dökülmesine etki etmeyeceğini biliyoruz. Lütfen siz değerli arkadaşlarımızda bu durumun farkında olmasını rica ediyorum. Şampuanlar temizleyici özelliği dışında çok fazla etkisi yoktur. Sadece içerisinde Biotin ve Saw Palmetto gibi madde bulunanlar saç dökülmesi tedavisinde kullandığınız ilaçlara ek olarak kullanılması iyi olur. Saw Palmetto erkek tipi dökülmede etkinliği görülmüş bitkisel maddelerden biridir.

Tedavi 6 Ayda Cevap Vermiyorsa Bırakabilirsiniz!

Aktarmak istediğimiz son husus tedavi süreci ile alakalı olup, uyguladığınız yöntemden beklenti içine girmek için acele etmemelisiniz. 6 Ay gibi bir süre düzenli olarak devam etmeli ve bu süreçten sonra etki beklemelisiniz. En küçük daha bir etki görürseniz aynı yöntemle tedaviye devam etmelisiniz. Genetik dökülmede tedavi sürekli olup, saçlarınız istediğiniz forma geldiğinde tedaviyi bırakmak yerine azaltarak devam etmelisiniz. Örnek vermek gerekirse günlük kullandığınız bir ilaç varsa bunu 2-3 günde bir kullanmaya başlarsınız. Fakat erkek tipi dökülmeniz varsa kesinlikle tedaviyi yarıda kesmemelisiniz. Uyguladığınız tedavi 6 ay içinde etki etmiyorsa ya yanlış tedavi uyguluyorsunuz ya da kıl köklerini ölmüş demektir. Kellik problemi olan insanlarda kıl kökleri öldüğü için artık tedaviye cevap vermez. Bu durumda en iyi çözüm yolu saç ekimi yaptırmak olacaktır.

Tekrar Çıkar mı

Evet arkadaşlar konumuz burada sın bulmuş olup, yapmamız gereken ilk işlem panik ve stres yapmamaktır. Bu noktadan sonra doktor yada saç uzmanlarından yardım alarak dökülme nedeni ve tipini öğreniyoruz. Bu aşamadan sonra zaten bilimsel tedaviler ile dökülmeniz son bulur, dökülen saçların yerine yenisi çıkar.

[adinserter block=”3″]

1.844 Yorum

 1. Canan

  Sac açıcı ile sacimi actim ama 3 kere ust uste uygulamak zorunda kaldim boya yetişmesi diplerimde dokulme oldu yenisi cikar mi bisey yapmam gerekli mi yardımcı olun nolur

  • Doktor Atilla Kaya

   Canan: Kıl kökleri öldüğünü sanmıyorum. O nedenle 6 ay içerisinde yeniden çıkması beklenir.

 2. Uğur

  Hair forte sprey alacam daç dökülme şeklim erkek tipi fakat aklımda şöyle bir soru var spreyi kullanmayı bıraktıktan sonra çıkan saçlarım dökülür mü? Ömür boyu sprey mi kullanmalıyım

  • Doktor Atilla Kaya

   Uğur: Genetik dökülmede kullanacağın her ilaç ömür boyu kullanmayı gerektirir. Şöyle ki bu ürünler sorunu çözmez. Sadece kullanıldığı sürece etkisiz hale getirir. Kullanmayı bıraktığın anda koruma kalkanı aradan kalkar ve eski haline döner.

 3. Erhan

  Hocam merhabalar, 21 yaşındayım. benim anne tarafımda da baba tarafımda da kellik yok. 1-2 yıl saç şekillendirici wax kullandım. 6-7 aydır kullanmıyorum. Çünkü Ciddi anlamda saçlarımı döktü. Dökülen saçlar genetik dökülme olmadığı için tekrar çıkar mı ? Ne yapmam gerekiyor? Lütfen yardımcı olun..

  • Doktor Atilla Kaya

   Erhnan: Dökülen saçlarda önemli olan kıl köküdür. Kıl üretici kök sağlam kaldığı sürece yeniden çıkacaktır.

   • Erhan

    Hocam kıl köklerimin ölüp ölmediğini bilmiyorum. Her yıkamada 5-10 tel dökülüyor. Saçlarımın dökülmesini engellemek ve beslemek için yapmam gereken birşey var mı ?

    • Doktor Atilla Kaya

     Erhan: Kıl köklerinin ölmesi kalıcı kellik demektir. Her yıkamada dökülen bu 5-10 tel sende açıklık, seyreklik yapıyor mu? Yoksa günlük 100 tele kadar dökülmesi yenilenme açısından normaldir.

 4. Vedat

  Hocam benim sacim günde 50 60 kil dökülmekte kellik azalma yok ama bu böyle devam mi edicek napmaliyim dökülen saclar geri çıkıyor mu

  • Doktor Atilla Kaya

   Vedat: İnsan saçının %10’luk kısmı yenilenmek adına sürekli dökülme halindedir. Bu nedenle günlük 100 tele kadar saç dökülmesi olabilir. Bu durum kellik, açıklık yapmıyorsa kafana takman gerekmez.

 5. Atiye

  Hocam ben guatr hastasıyım euthyrox kullanıyorum saçlarım önceden çok fazlaydı şuan baya seyrekleşti ne yapmam gerekiyor artık dökülecek diye saçlarımı bile yıkamaya gönlüm olmuyor .

  • Doktor Atilla Kaya

   Atiye: Sizin sorununuz tiroid hormonları ile alakalıdır. Bu nedenle hormon değerlerini normal seviye de tutarak sorunun çözülmesini sağlamanız gerekir.

 6. Hamza

  Hocam yaşım 18 vitamin eksikliğinden saçlarım döküldü. Doktor vitamin ilaçları ve evocapil şampuanı ve spreyi önerdi. Saçlarım geri çıkar mı ?

  • Doktor Atilla Kaya

   Hamza: Sorun dediğin gibi vitamin eksikliğine bağlı ise sorun ortadan kalktığında dökülme de ortadan kalkacaktır.

 7. Cerem

  Merhaba hocam. Benim saçımda lise sondan beri dökülüyo yani yaklaşık 6 yıldrı. Baya açılma oldu tepelerimde ve son günlerde çok daha fazla dökülmeye başladı. Psikolojimi de etkiliyo bu durum. Lise başörtüsü kullanmaya başladım o zamandan beri hiç durmadı. Şuanda da çalışıyorum bütün gün örtülüyüm çabuk yağlanıyo ve kaşıntı da var üstelik çok arttı hiç güneş görmemesi veya hava almaması kaynaklı olabilir mi?

  • Doktor Atilla Kaya

   Ceren: Ülkemizde milyonlarca kadın başörtüsü ya da şal gibi ürünlerle saçını kapatıyor. Ve bu insanlarda dikkat çekici dökülme problemine rastlamıyoruz. Çünkü ciddi bir etken değildir. Kadınlarda dökülmenin en önemli nedenlerinden biri kansızlık, demir eksikliği ya da genetik etkenler olabilir. Hatta tiroit ve PCOS gibi ciddi sağlık sorunlarından kaynaklı da olabilir. Bu nedenle tahminle hareket etmek yerine mutlaka bir cildiye uzmanına muayene olarak dökülme nedeni ve tipinin teşhis edilmesini sağlamalıyız. Senden ricam daha fazla geç kalmadan bir dermatoloğa muayene olmandır. Muayene sonucunu benimle de paylaşırsan sevinirim.

   • Ayşe

    hocam kızım 22 yaşında 17 yaşlarından itibaren yoğun dökülmesi var.cerrahpaşada bir hoca erkek tipi dedi.saçları az seyrek ve uzamıyor.alopexyt ,byopecia multiplex ile tricho şampuan verdi.fayda görürmüyüz.alopexy çok uzun kullsnmak istemiyorum.6 ay sonra kontrol var.o zaman hair forteye geçsem sıkıntı olurmu.yardım edin hocam

    • Doktor Atilla Kaya

     Ayşe: Genetik dökülmede baskılayıcı ilaçlar ömür boyu kullanmak gerekir. Bunun için size Alopexy T verilmiş maalesef onu ya da farklı bir Minoksidil içeren ilacı kullanmanız gerekecektir.

 8. Yakup

  Merhaba hocam tansiyon ilacı kullanmaktayim yaşım 36 saçında seyreltme var acaba ilacın etkisindenmi yoksa farklı nedenlermi

  • Doktor Atilla Kaya

   Yakup: Kullandığınız ilacın ismini bilmiyorum. Fakat şuana kadar tansiyon ilaçlarının saç döktüğüne dair kapsamlı bir araştırma görmedim. Bu nedenle bir dermatoloji uzmanı dökülme nedenini ortaya koyabilir.

   • Ömer

    Hocam ben 19 yaşımdayım saçlarım saglıklı sık anne tarafım saç yönünden sağlıklı baba tarafım da sadece babamda kellik var o da farklı bi sebepten kel kalmış olabilir normalde günde 50 tel dökülmüyordu son 15 gündür günde 100 teli bulmaya başladı elime de eskiye göre daha çok tel geliyor bir aydır dideral kalp hapı kullanıyorum adrenalin dengeleyici kalp ritmini azaltma etkisi var nedeni bu ilaç olabilir mi? Şimdiden cevabınız için saolun

    • Doktor Atilla Kaya

     Ömer: Tabii ki kullandığımız bir çok ilaç sivilce ilaçları bile yan etki olarak saç dökebilmektedir. Kullandığın ilacın yan etkilerini reçete eden doktordan öğrenebilirsin. Saç dökülmesi nedeni ve tipini ise mutlaka bir dermatoloji uzmanına muayene olarak öğrenmelisin.

    • Mehmet

     Hocam bende seboreikndermatit var üstler cok az seyreliyordu.Daha sonra şakaklarda hafif seyreldi. Ailemde kel yok doktor da genetik degil dedi 3 aydir hala saç çıkmadı bunun nedeni nedir kanımda vitaminlerde siķinti yok bu arada ben saçimla coknoynadim seyrelme olan yerler düzelir mi

     • Doktor Atilla Kaya

      Mehmet: Dökülen noktalara bakıldığında genetik gibi görülüyor. Fakat doktorun öyle olmadığını belirtiyor. Maalesef senin farklı bir dermatoloğun da görüşünü alman gerekecektir.

  • Cinar

   Hocam merhaba, hergun sacimi yikamaktayim. Bugun sac derimde kabuklanma oldugunu gordum ve bir tarakla kabuklari cikarirken cok sayida sacim dokuldu. Benim sorum, tarakla kabuklari cikarirken dokulen sackar geri gelir mi? Cevap verirseniz cok sevinirim

   • Doktor Atilla Kaya

    Cinar: Öncelikle yaşadığın sorun seboreik dermatit dediğimiz aşırı kepek problemidir. Tarakla kabuklanmayı alsan bile kabuklanmaya nenden olan mantar enfeksiyonu kafa derisinde kalacaktır. Bu nedenle Seboderm Şampuan + Dermo TTO Losyon kullanmalısın. Tarama esnasında giden kıl kökleri 6 ay içerisinde yerine gelir. Bu konuda hiç canını sıkmana gerek yoktur.

 9. selen albayrak

  Hocam merhaba yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Bundan 3-4 yıl öncesine kadar aşırı gür saçlarım vardı fakat bende o zamandan beri saçla oynama takıntısı yada hastalığı var. Saçlarımı kopartmıyorum sadece ellerim sürekli saçlarımda çok hırpalalıyordum son 1 yıldır da okulumdaki problemler yüzünden eskiye göre daha fazla oynadığım için ve stres yüzündende ayrıyeten saçlarımın 3/4 döküldü özellikle kafamın arka alt kısmı ile şakak kısmım.Ayna da başımı yan yatırıp baktığım zaman dipler gözüküyor açıklıklar var saç kalmamış iç kısımda yani kulak üst bölgem. Kahküllerim de de seyrelmeler var 6 ay öncesine cildiyecinin verdiği şampuanla dökülme durdu şuan başka şampuan kullanıyorum saçımı taradığım zaman hala dökülüyor doktor hastalığımla ilgili de pek yardımcı olmadı birde şakak yani iç kısmıma aktardan çektirdiğim çörekotuyağı sürdükten sonra bu kadar döküldüğünü düşünüyorum sampuanıma diane35 ve çamterebentin koydum pek faydası olmadı ne olur yardımcı olun bana sürekli saçlarımı düşünüyorum hala stresliyim

  • Doktor Atilla Kaya

   Selen: Öncelikle saç dökülme nedeni bulunması gerekir. Şampuanlar ya da ek maddeler ile zaman kaybetmemelisin. Saç dökülmesi konusunda uzman bir dermatoloğa muayene olmalısın.

 10. Şinasi

  Merhaba hocam benim şaçım askerde döküldü stres düzensiz beslenme vs filan şaçımın orta tarafı çok seyrek ellediğim zamn böyle çok ince tel hissiyatı veriyor ve ön tarafta seyrek ortaya göre ilaç kullansam faydasını görürümüyüm 22 yaşındayım ama uzun süredir böyle şimdiden teşekkür ederim

  • Doktor Atilla Kaya

   Şinasi: Öncelikle saçlarının dökülme tipi tespit edilmeli, buna göre uygun ilacı kullanmalısın. Mutlaka bir dermatoloji uzmanına muayene olmalısın.

   • Şinasi

    Teşekkür ederim hocam pazartesi gidicem sizide bilgilendiricem

    • Doktor Atilla Kaya

     Şinasi: Ben teşekkür ederim.

     • Şinasi

      Merhaba hocam kan tahlili filanda yaptık vitamin önerdi kan vs şeker demir normal çıktı bana minoxil önerdi minoxili bırakınca yine dökülme başladığını duydum ne yapmalıyım genetik dökülme değil benimki

     • Doktor Atilla Kaya

      Şinasi: Minoksidil genetik saç dökülmesinde kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaç sadece koruyucu vazifesi görür. Kıl köklerini DHT’den korur. Kullanmayı bıraktığında koruma kalkanı ortadan kalkacağı için sorun kaldığı yerden devam edecektir. Bizler tamamen bırakmak yerine dozu azaltarak kullanmaya devam edilmesini öneriyoruz.

     • Şinasi

      Hocam bide şuan sadece banyo esnasında dökülüyor oda Max 10 tane ya var ya yok 1 aydır doğal sabun kullanıyorum bıtttım sabunu doktor minoxil yazdı genetik dökülme değil benim kan tahlili yaptık vitamin düşük çıktı hap yazdı minoxil kullanmak istemiyorum dediğim gibi benim şaçlarım askerde döküldü şimdi dökülme yok askerden önce gür kalın şaçlarım vardı

     • Doktor Atilla Kaya

      Şinasi: Ciddi bir dökülme yoksa ne minoksidil ne de diğer DHT baskılayıcı ilaç kullanmak gerekmez. Askerde telogen effluvium yani geçici dökülme olmuştur. Günlük 60-70 kıl dökülse bile bu normaldir. Açıklık ya da seyreklik oluşmuyorsa kafana takmadan hayatına devam etmelisin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.