Minoksidil (Genetik Saç Dökülmesinde) Etkilidir

Saç dökülmesinin çözümünde etkinliği kanıtlanmış bilimsel maddeleri yakından tanımaya ve incelemeye devam ediyoruz. Bu yazımızda ise dünya genelinde en çok kullanılan enzimlerden birini Minoksidili ele alacağız. 1970’li yıllarda ilk olarak arteryel hipertansiyon tedavisine yönelik oral ilaç olarak geliştirilen Minoxidil Loniten markası olarak satışa sunulmuştur. İlacın yan etkilerinden biri olarak ortaya çıkan kıllanma etkisi nedeniyle ilaç toplatılmış ve satıştan kaldırılmıştır. Üretici (Upjohn Corporation) bu durumu fırsata çevirmiş ve 1980 yılında %2 Minoksidil içeren topikal solüsyonu hazırlayacak saç ürünü olarak satışa sunmuştur. Minoksidil bir ürün değil, saç ürünlerinde kullanılan bir maddedir. Bu nedenle bir çok marka karşınıza çıkabilir.

İlk Olarak Rogaine Markası İle Üretildi
Günümüzde minoksidil içeren onlarca ürün bulunmaktadır. Hazırlanan solüsyon içerisine %2 yada %5 Minoxidil eklenerek piyasaya sürülmektedir. Fakat bu maddenin keşfedilmesi ile birlikte ilk satışa çıkan ürün Rogaine olup, ABD’de en çok satılan saç dökülmesi ilaçları arasında yer almaktadır. Gerek Minoxidil gerekse Rogain Amerikan İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmıştır. Tabii ki Türkiye’de ithalatı olmaması nedeniyle genelde yurt dışından kaçak getirilmektedir. Bu nedenle sahte ürünlere karşı dikkatli olmalısınız.

Saç Dökülmesine Karşı Etki Mekanizması Bilinmiyor
Değerli arkadaşlar minoksidil ile ilgili ilginç bir durum söz konusu olup, nasıl etki ettiği maalesef tam olarak bilinmemektedir. Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi saç dökülmesine karşı etkisi zaten ortaya çıkan yan etki ile tesadüfen fark edilmiştir. Net bir bilgi olmamakla birlikte 2 husus üzerinde durulmaktadır. En akla yatkın neden kıl kökünü uyardığı olup, bunun dışında kıl köklerine kan taşıyan damarların genişlemesini sağlayarak kan basıncını artırması yönünde açıklanmaktadır. Tabii ki bunlar sadece tahminden ibarettir.

Minoksidilin Kullanım Alanları Nelerdir?
Bu ürünün kullanım alanı hepimizin bildiği gibi saç dökülmesi önlemek içindir. Bu maddeyi keşfeden üreticinin aktardığı bilgilere bakarsanız daha çok AGA olarak tabir edilen (Androgenetik Alopesi) yani genetik saç dökülmesinde etkili olduğunu belirtmektedir. Fakat genetik dökülmeyi nasıl önlediğine dair herhangi bir bilgi yer almıyor. Erkeklerde görülen saç dökülmelerinin %95’i kadınlarda görülen dökülmenin ise %20-%30’luk kısmı genetik olarak görülmektedir. Üretici bu maddenin genetik dökülmeye karşı etkili olduğunu söylüyor.

AGA (Androgenetik Alopecia) Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir?
Yukarıda da belirtildiği gibi erkeklerde en sık görülen dökülme tipi olup, tabii ki sadece erkeklerde alakalı bir sorun değildir. Yukarıda da belirtildiği gibi kadınlarında %20-%30’u erkek tipi dökülme olarak tabir edilen genetik dökülme ile karşı karşıya kalmaktadır. Çoğu zamanda PSO (Polikistik Over Sendromu) hastalığı kadınlarda genetik dökülmeye neden olmaktadır. Sorunun kaynağı Testosteron hormonu olup, 5 Alfa Reduktaz enzimi ile birlikte DHT’ye dönüşmesi ve kıl yapıcı hücreye zarar vermesidir. Sorunun kaynağı bilindiği için alınacak önlem Testosteron’un DHT’ye dönüşmesini önlemek ve oluşan DHT’nin ise kıl yapıcı hücreye zarar vermesini önlemek gerekir. Bunun için Minoksidil maalesef tek başına yeterli olduğunu söyleyemeyiz. Yanında erkek tipi dökülme konusunda etkinliği kanıtlanmış olan Finasterid yada Dutasterid içeren tabletler kullanılması gerekir.

Minoksidil Nasıl Kullanılır?
Önemli bir hususu tekrar belirtmek istiyorum. Minoksidil bir ürün ismi (marka) olmayıp, bir madde ismidir. Bu nedenle minoxidil içeren onlarca farklı ürün bulunmaktadır. Bunların en eskisi Rogaine olup, Türkiye’de ithalatı olmadığı için temin etmeniz biraz sıkıntı olabilir. Türkiye’de Minoxil Forte ve farklı isimlerde sprey formunda ürünler bulunmaktadır. Minoxidil içeren ürünler genelde sprey türünde olup, uygulanışına bakacak olursak dökülme olan alanı ıslatacak kadar sürüyoruz. Ürün tam olarak etki etmesi için minimum 4 saat boyunca saçınızı yıkamadan beklemelisiniz. Bu nedenle uyguladığınız saat önemlidir. Dikkat edin elinizi bol su ile yıkamayı unutmayın. Saçınızda dökülme olan alanların dışına bulaştırmamaya dikkat edin.

Minoksidil İçeren İlaçlar ve Spreyler
Yukarıda da belirttiğim gibi Minoxidil bir ürün olmayıp, etkili bir maddedir. Bu maddeyi kullanarak bir çok ürün elde edilmektedir. Yazının devamında içerisinde etken maddesi Minoxidil olan ilaç, sprey ve köpük formundaki ürünleri tanıyalım.

Rogaine MinoxidilRogaine / Regaine
Ürünleri tanımaya ilk minoxidil içeren ürün ile başlamak istiyorum. Bu maddeyi geliştiren firma ilk olarak %2 Minoxidil içeren ürünü ABD’de Rogaine Avrupa ve Asya ülkelerinde ise Regaine markası ile satılmaya başlanmıştır. Türkiye’de ithalatı olmadığı için temini çok kolay değildir. O nedenle Türkiye’de sahte Rogaine satışı hayli yaygındır. Sahteyi orjinalinden nasıl ayırırım derseniz maalesef böyle bir ayrıştırma neredeyse mümkün değildir. Rogaine kadın ve erkeklere özel geliştirilmiş olup, köpük ve solüsyon şeklinde 2 farklı çeşidi bulunmaktadır. Rogaine Foam yani köpük yeni geliştirilmiş olmasına karşın, üretici köpük formunun daha etkili olduğunu belirtmektedir. Fiyatlarına bakacak olursak bu tür ürünler sürekli kullanılması gerektiğinden aylık ve bir kaç aylık şeklinde paketler halinde satılmaktadır. Rogaine köpük 1 aylık kullanım 29,99$ yani yaklaşık 100 TL olup, 3 aylık formunu aldığınızda 49,99$ ödemeniz gerekir. Rogaine Solüsyon formuna baktığımızda ise fiyatların aynı olduğu görülmektedir. İllede bu ürünü kullanacağım derseniz amazon.com gibi dünyaca ünlü E-Ticaret sitelerinden temin edebilir yada yurt dışı seyahat edenlerden getirmesini isteyebilirsiniz.

Kirkland SignatureKirkland Minoxidil
Ürün resmine baktığınızda en başta yer alan Rogaine / Regaine markası ile hayli benzerlik olduğu dikkat çekmektedir. Kirkland 2010 yılında üretim ve satışa başlanmış olup, likit ve köpük olmak üzere 2 farklı formu bulunmaktadır. Fiyatlarına bakarsanız Rogaine solüsyona göre Kirkland %5 Liquid biraz daha uygun olduğu görülmektedir. Rogaine köpük ile Kirkland köpük arasında ciddi bir fiyat farkı görünmüyor. Rogaine resmi satış sitesinde $ kullanırken Kirkland ise £ ile satış yaptığı görülmektedir. Sakın rakamlara bakarak aldanmayın. Tabii ki şunu da dikkate almak gerekir. Rogaine 30 yılı aşkın bir tecrübesi ve minoxidil’in ilk üreticisi olup, Kirkland ise daha çok örnek alarak üretilmektedir. kirklandminoxidiluk.co.uk adresinden dünya genelinde satış ve gönderi yaptıklarını belirtiyorlar. Diğer ürünlerde olduğu gibi bununda fiyatlarına şöyle bir göz atalım. İlk belirtmem gereken bu üründen etki görmek için minimum 1 yıl kullanılması gerektiği belirtilmektedir. Kirkland %5 Likit 1 aylık kullanım 9,95£ olup, yaklaşık 30-35 TL yapmaktadır. Kirkland %5 Köpük ise 1 aylık kullanım 18,95£ olup, bunun içinde 70, 75 TL gözden çıkarmak gerekir. Türkiye’de resmi olarak ithalatı yoktur.

Minoxil SpreyMinoxil Deri Spreyi
Şimdi yönümüzü Türkiye’de üretilen ve etken maddesi Minoxidil olan ilaçlara bakmak istiyorum. Bu kapsamda en çok kullanılan sanırım Minoxil Deri Spreyi olacaktır. DG Farma tarafından %2 ve %5 formunda üretilen (reçetesiz satılan) ürünlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Erkekler için Minoxil Forte %5 Deri Spreyi kadınlar içinde Minoxil %2 Deri Spreyi şeklinde satılmaktadır. Satış fiyatlarına baktığınızda biraz kafa karışıklığına neden olmaktadır. Çünkü eczanelerde 55 TL’ye satılırken İnternet sitelerinde 25-30 TL’ye satıldığını görüyorsunuz. Bu farkı üreticiye sorduğunuzda İnternet üzerinde satılan ürünlere güvenmeyerek eczaneden alınmasını tavsiye etmektedir. Orjinal fiyatlara bakacak olursak Minoxil %2 Deri Spreyi 35,57 TL Minoxil Forte %5 Deri Spreyi ise 56,47 TL’ye satılmaktadır.

Alopexy T % Deri SpreyiALOPEXY T %5 Deri spreyi
İçeriğinde Minoxidil olan ilaçlar genelde kadın ve erkeklere yönelik olarak %2 ve %5 formunda üretilirken ALOPEXY T %5 Deri spreyi tek form olarak üretilmektedir. Üreticisi Pierre Fabre İlaç A.Ş. olup, yaptığı bilgilendirme yazısında ürünün sadece erkeklere yönelik olduğunu kadınların kullanmamasını önermektedir. Kullanımına bakacak olursak sabah akşam olmak üzere günde 2-5 püskürtme şeklinde 1 ml düzeyinde uygulayınız. Ürün 60 ml olup, düzenli kullanım halinde 1 ay yetecektir. Satış fiyatına bakacak olursak 2016’da 56,47 TL’ye satıldığı görülmektedir.

 

RoganRogan Topikal Losyon
Minoxidil içeren bir diğer ürün ise Koçak Farma İlaç ve Kimya Sanayi A.Ş. tarafından üretilen Rogan Topikal Losyon olup, Topical / Topikal dışarıdan uygulanan anlamına gelmektedir. Yine aynı şekilde kadın ve erkek saç dökülmesine karşı 2 farklı formda geliştirilen ürün erkekler için Rogan Topikal Losyon 50 Mg/ml kadınlar içinde Rogan Topikal Losyon 20 Mg/ml şeklinde satılmaktadır. Diğer ürünlere göre %2-%5 yerine 20 Mg ve 50 Mg şeklinde geliştirilmiştir. Ürün 18 yaşından küçüklerle 65 yaşından büyüklerde kullanımı önerilmemektedir. Fiyatlarına bakacak olursak kadınlar için ROGAN TOPİKAL LOSYON 20 MG/ML 35 TL erkekler için üretilen formu ise ROGAN TOPİKAL LOSYON 50 MG/ML 56,44 TL’ye satılmaktadır.

Bioxinin ForteBioxinin Forte
Saç sağlığı alanında geliştirmeler yapan Türk firmalardan biride Biota olup, Minoksidil içeren ürünlerine baktığımızda Bioxinin Forte karşımıza çıkmaktadır. Rakipleri gibi yine kadın ve erkeklere özel formları olup, erkekler için Bioxinin Forte %5 Deri Spreyi 60 Ml kadınlar içinde Bioxinin Forte %2 Deri Spreyi 60 Ml önerilmektedir. Etken maddesi Minoxidil olup, fiyatlarına baktığımızda rakiplerine göre daha ekonomik olduğu görülmektedir. Bioxinin kadın formu 20 TL erkek formunu ise 30 TL’ye alabilirsiniz.

 

Minopecia Fort
Türkiye’de üretimi yapılan ürünlere vereceğimiz son örnek Nemesis İlaç firması tarafından geliştirilen Minopecia Forte olup, Alopexy T gibi buda tek formda sadece erkeklere yönelik üretilmiştir. Minopecia Fort %5 Deri Spreyi yine rakipleri gibi etken maddesi Minoxidil olup, 60 ml boyutunda her biri 1 ay yetecek şekilde üretilmektedir.

Minoksidil Yan Etkileri (Buraya Dikkat Edin)
Sanırım konunun en önemli yerine geldik diyebilirim. Minoxidil maalesef biraz fazla yan etkileri olan bir maddedir. Bu nedenle yan etkilerini göze alarak kullanmalısınız. Öyle ki belirtilen yan etkileri fark etmeniz halinde hastaneye (acil) bölümüne başvurmanız önerilmektedir. Minoxidil yan etkileri konusunda bilgiyi kendim vermek yerine bizzat bu ürünün Türkiye’den en çok satılan üreticidi DG Farma tarafından hazırlanan bilgilerden aktaracağım. Aşağıda yer alan detaylar orjinal bir şekilde eklenmiştir.

Ani alerji işaretleri; örnegin eller, ayaklar, bilekler, yüz, dudakların sismesi ya da özellikle agız veya bogazın yutmayı veya nefes almayı zorlastıracak sekilde sismelerinde,ciltte döküntü (Ürtiker),ani tansiyon düsmesi (Hipotansiyon)

 

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin Minoxil’e karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir. Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.

 

Aşağıdakilerden herhangi birini farkederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz: Göğüs ağrısı (Angina), Kalp atışınızda degişiklikler (Hızlanma veya yavaslama), Nefes almada zorluk (Özellikle yatar pozisyona geçildiginde), Açıklanamayan hızlı kilo alma, Öncesine göre daha az idrara çıkma

 

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz doktorunuza söyleyiniz: Uygulama yerinde ortaya çıkan kaşıntı, Ciltte kuruma, Pullanma, Ciltte tahriş ve yanma, Baş ağrısı, Egzama, Kabuklanma Bunlar Minoxil’in hafif yan etkileridir.

Minoksidil Kullanıcı Yorumları
Evet arkadaşlar yazının sonunda özellikle bu maddeyi kullananların görüşlerine yer vermek istiyorum. Minoxidil kullanan arkadaşlar aşağıdaki yorum formundan ürün ile görüşlerini iletirse merak eden arkadaşlarımızı bilgilendirmiş olurlar.

178 Yorum

 1. Fatoş

  Hocam 17 yaşındaki kızımın sol over da sık sık kist oluşuyor sonra ilaç kullanmadan geçiyor.pkos dendi. saçları çok döküldü.dermatoloji doktorumuz minoksidil 5 verdi triclos losyon verdi birde bypecia 2.5 mg verdi sabah akşam bir adet içiyor.alopexy 5 günde 8 fıs günaşırı triclos losyon günde 8 fıs günaşırı kullanıyor.Fakat bu ilaçları kullanmaya başladıktan sonra tüm yüzünde kıllanma arttı.erkek gibi çene bıyık boyunda ki tüylerin renkleri koyulaşıp uzadı. Tüm vücudundada kıllanma arttı Bu ilaçların böyle yan etkisi olurmu.Kızımın çok kötü durumda psikolojisi.
  Ne yapacağımızı şaşırdık.Yardım lütfen

  • Doktor Atilla Kaya

   Fatoş: Minoksidil içeren Alopexy kıllanma yapabilir. Kullanırken dikkatli bir şekilde kullanmalı ve saç derisi dışına temas ettirmemesi gerekir. Kullanım dozunu da %50 oranında azaltabilir.

 2. Ayşe

  Doktor bey,bana androgenetik alopesi teşhisi konuldu.Dermatologa gidiyorum hair filler sac dolgusu uyguluyor sizce etkili olur mu prp de düşünüyorum. Yoksa bos yere para mi harcıyorum. Minoksidil icerikli ilac kullandim biraktim daha da döküldü yeniden baslamaya korkuyorum. Sizin oneriniz ne olurdu

  • Doktor Atilla Kaya

   Ayşe: Kısa adı AGA olan Androgenetik alopesi (erkek tipi saç dökülmesinin) tedavisine yönelik minoksidil ve finasterid geliştirildi ve FDA tarafından onay aldı. Bu ürünler ilk anlarda dökülmeyi 2-3 kat artırır. Bunun nedeni ilaç kullanmasan bile ilerleyen günlerde dökülmeyi bekleyen sağlıksız saçları bir an evvel dökerek yerine yenilerinin gelmesi içindir. İlk zamanlar dökülmenin devam etmesi ve hatta artması çok normal bir durumdur.

 3. istanbul

  hocam merhabalar. bu minoksidili saçı kazıttıktan sonra uygularsak etkisini artırır mı?

  • Doktor Atilla Kaya

   İstanbul: Spreyin amacı saç derisine uygulamaktır. Tabii ki saçın olmaması deriye daha kolay ve fazla ulaşmasını sağlar. Ama çok da gerekli değildir. Yaparım dersen + katkı sağlar.

 4. Mario

  Merhaba hocam, minoksidilin faydasını gördük diyelim ve saçlar eski haline döndü o zaman spreyi bırakırsak ne olur ? Kısacası minoksidili ömür boyu mu kullanmak lazım ?

  Şimdiden teşekkürler.

  • Doktor Atilla Kaya

   Mario: Minoksidil tedavi edici bir ürün değil, kullandıkça koruyucu bir üründür. Kullanırsan seni sorundan korur. Bırakırsan koruma kalkanı ortadan kalkacağı için sorun devam edecektir. Tabii ki minoksidil ömür boyu koruyamaz. Gençlikte kel kalmak yerine 15-30 yıl arasında bu süreci uzatır.

 5. Kaan

  Merhaba hocam. Geçen yıl eylül ayında üniversiteye başlamıştım. O aydan bu haziran başına kadar, sağlıksız bir diyetle yaklaşık 20 kilo verdim. Haziranda evime döndükten yaklaşık 2 hafta sonra saçlarım aniden dökülmeye başladı. Saçlarım 1 aydır dökülüyor. Her banyoya girdiğimde çok fazla saç gidiyor. Bu ilacın faydası olur mu? Çünkü çoğu kişi saçları tekrar döktüğünden bahsetmiş.
  Bu arada ağustosta 20 yaşıma gireceğim.
  Cevabınızı merakla bekliyorum. İyi akşamlar.

  • Doktor Atilla Kaya

   Kaan: Minoksidil içeren ilaçlar genetik saç dökülmesi içindir. Ailende saçı dökülen ya da kellik problemi olan yoksa minoksidil ikinci planda kalmalıdır. Senin sorunun şok diyete bağlı olarak Biotin eksikliği olabilir. Bu nedenle sana ilk etapta 5 MG Biotin kullanmanı öneririm.

 6. Muhammet

  Hocam merhaba daha once yazmistim ama mesajimi gormediniz sanirim, sakallarimda biraz bosluk vardi bir kac ay minoxil kullandim gercekten ise yariyor ama normalde hic tuyu kili olmayan biriyim kulak killammasi ve omuzlarimda killanma oldu, ilaci bitakinca bu yan etkiler gecer mi, bir de bu yan etkileri sicrayan partikuller mi yapiyor yoksa kana gecerek sistemik etkiden mi oluyor, cevap verirseniz cok sevinirim, simdiden tesekkur ederim.

  • Doktor Atilla Kaya

   Muahammet: Maalesef çok fazla cevap bekleyen soru birikti zaman buldukça yanıt vermeye çalışıyorum. Minoksidil aslında tansiyon ilacı olarak üretildi. Kullanan insanlarda kıllanma yaptığı fark edildi. Bu nedenle saç için kullanılmaya başlandı. Dikkatli kullanmak gerekiyor. Saç dışında bir yere sürülürse, temas ederse orada da kıl çıkabilir. Bu nedenle dikkatli kullanmalısın. Büyük ihtimalle dediğin yerlere bulaşmış olabilir. Ürünü bırakırsan eskiye dönersin. O nedenle bırakmak yerine dikkatlice kullanmalısın.

 7. Yunus

  Hocam ben 22 yaşındayım sacim dokuluo diye minoksil kullaniyorum ise yariyo ama saclarim cok ince. Ve on taraf kapanmadi. Minoksil ile hangi sampuan uyumlu. Hangi sampuan kullanmaliyim ?

  • Doktor Atilla Kaya

   Yunus: Ne kadar zamandır kullanıyorsun?

   • Yunus

    3 4 ay oldu daha once kullandim birakmisdim 6 ay kadar kullanmistim o zaman. Baya döküldü geri basladim simdi. Evocapil sampuan kullanmisdim ama ise yaramiyomus gibi geldi bana

    • Doktor Atilla Kaya

     Yunus: 3-4 Ay sağlıklı saçlara kavuşmak için yeterli değildir. Düzenli olarak devam etmelisin. Tabii ki saç kaliteni artırmak için de Saw Palmetto ya da keratin içeren şampuanlarla destekleyebilirsin.

     • Yunus

      Alpecin sampuan önerenler oluyor. O nasil olur acaba

     • Doktor Atilla Kaya

      Yunus: Belirtmiş olduğun ürünü incelemedim ne kötü ne de iyi diyebilirim. O nedenle dermatologlar bu soruna daha iyi yanıt verebilir.

    • Serkan

     Merhaba hocam.Geçen hafta minoksili 4 gün kullandıktan sonra gözaltımda şişlik ve kırışıklıklarla uyandim.Biraz düzelsemde hâlâ yüzümde etkisi var,kalıcı bir etki yaratır mı ve bu durum için bir ilac önerirmisiniz?
     Tesekkür ederim

     • Doktor Atilla Kaya

      Serkan: Minoksidil çeşitli yan etkileri olan bir ilaçtır. Bu tür olumsuz yönleri oluşursa ilacın kullanımını bırakmalısınız. Ortaya çıkan sorun kendiliğinden kaybolması beklenir. Fakat 1 haftadan uzun sürerse doktora gitmelisiniz.

 8. Gülü

  Dr. Bey 2019 ocak ayından beri bende sağ kulak üst tarafta başım şiddetli ağrı olmaya başladı O, gün bugündür ağrı var. Ve O, bölge de avuç içi büyüklüğünde saçımda açılma oldu üsttaraflaı da döküldü bende saçımın hepsini kestim kendim sıfıra durdum fakat dökülme halân daha devam ediyor. Nöroloji’ye gittim MR çektirdim sağ burunda sinüzit çıktı. Kan testti verdim B12 demir hapı verdi. Çokmu sinirlisin dedi. Evet birde cildiye’ye git dedi saçına O, baksın dedi. Birde uyku problemin varmı sordu evt. 3 ayrı antidepresan verdi.yaşım 42

  • Doktor Atilla Kaya

   Gülü: Yaşadığın sıkıntılar ve kullandığın ilaçlar dökülmeye neden olabilir. Şunu düşünmelisin; Stres ya da sıkıntı ile bir başarı elde edebiliyor musun? Tabii ki hayır, aaksine daha fazla sorunla karşı karşıya kalıyorsun. Bu nedenle yaşadığın sıkıntıları antidepresena gerek bırakmayacak şekilde çözmelisin. Bunu başaracak kadar güçlü biri olduğunu düşünüyorum. Doktorunuzun da belirttiği gibi mutlaka bir dermatoloji uzmanına muayene olmalısın.

 9. Burcu

  Hocam saçlarım pko dan dolayı dökülüyor artık ona da bi çözüm bulamıyorlar ne yapmam gerekiyor

  • Doktor Atilla Kaya

   Burcu: Dermatooji uzmanı ile görüşerek erkek tipi dökülmeye karşı ilaç önermesini istemelisin.

 10. Eylül

  Hocam ben minoxil sprey kullanıyorum. Ömrüm boyunca kullanmam gerektiğini bilmiyordum. Yaklaşık 3 ay oldu ve daha hiç saç çıkmadı aksine çook daha fazla döküldü. Şimdi bırakmak istiyorum. Acaba bırakınca sadece minoxilin çıkardığı saçlar mı dökülür yoksa var olan saçlarımı da mı kaybederim? Daha önce saçım dökülmeye yeni başladığı zaman bir ay kullanıp bırakmıştım sonrasında saç dökülmem çok daha fazla artmıştı ne yapacağımı bilemiyorum.

  • Doktor Atilla Kaya

   Eylül: Hep aynı cevabı vermekten yoruldum. Fakat bu cevabı vermezsen sen hata yapacaksın. Bu tür ilaçlar tedaviye ilk etapta sağlıksız (dökülmek için gün sayan) saçları dökerek başlar. Bu durum dökülmenin 2-3 katına çıkması demektir. Tabii ki bu da seni korkutacaktır. İlaç sağlıksız kılları kısa sürede dökerek 6 ay içerisinde yeni ve sağlıklı kılların çıkmasına zemin hazırlar. Tedaviyi en az 6 ay mutlaka denemeli ve etkisini görünce hayatın boyunca düşük doz olarak devam etmelisin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.