Minoksidil (Genetik Saç Dökülmesinde) Etkilidir

Saç dökülmesinin çözümünde etkinliği kanıtlanmış bilimsel maddeleri yakından tanımaya ve incelemeye devam ediyoruz. Bu yazımızda ise dünya genelinde en çok kullanılan enzimlerden birini Minoksidili ele alacağız. 1970’li yıllarda ilk olarak arteryel hipertansiyon tedavisine yönelik oral ilaç olarak geliştirilen Minoxidil Loniten markası olarak satışa sunulmuştur. İlacın yan etkilerinden biri olarak ortaya çıkan kıllanma etkisi nedeniyle ilaç toplatılmış ve satıştan kaldırılmıştır. Üretici (Upjohn Corporation) bu durumu fırsata çevirmiş ve 1980 yılında %2 Minoksidil içeren topikal solüsyonu hazırlayacak saç ürünü olarak satışa sunmuştur. Minoksidil bir ürün değil, saç ürünlerinde kullanılan bir maddedir. Bu nedenle bir çok marka karşınıza çıkabilir.

İlk Olarak Rogaine Markası İle Üretildi
Günümüzde minoksidil içeren onlarca ürün bulunmaktadır. Hazırlanan solüsyon içerisine %2 yada %5 Minoxidil eklenerek piyasaya sürülmektedir. Fakat bu maddenin keşfedilmesi ile birlikte ilk satışa çıkan ürün Rogaine olup, ABD’de en çok satılan saç dökülmesi ilaçları arasında yer almaktadır. Gerek Minoxidil gerekse Rogain Amerikan İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmıştır. Tabii ki Türkiye’de ithalatı olmaması nedeniyle genelde yurt dışından kaçak getirilmektedir. Bu nedenle sahte ürünlere karşı dikkatli olmalısınız.

Saç Dökülmesine Karşı Etki Mekanizması Bilinmiyor
Değerli arkadaşlar minoksidil ile ilgili ilginç bir durum söz konusu olup, nasıl etki ettiği maalesef tam olarak bilinmemektedir. Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi saç dökülmesine karşı etkisi zaten ortaya çıkan yan etki ile tesadüfen fark edilmiştir. Net bir bilgi olmamakla birlikte 2 husus üzerinde durulmaktadır. En akla yatkın neden kıl kökünü uyardığı olup, bunun dışında kıl köklerine kan taşıyan damarların genişlemesini sağlayarak kan basıncını artırması yönünde açıklanmaktadır. Tabii ki bunlar sadece tahminden ibarettir.

Minoksidilin Kullanım Alanları Nelerdir?
Bu ürünün kullanım alanı hepimizin bildiği gibi saç dökülmesi önlemek içindir. Bu maddeyi keşfeden üreticinin aktardığı bilgilere bakarsanız daha çok AGA olarak tabir edilen (Androgenetik Alopesi) yani genetik saç dökülmesinde etkili olduğunu belirtmektedir. Fakat genetik dökülmeyi nasıl önlediğine dair herhangi bir bilgi yer almıyor. Erkeklerde görülen saç dökülmelerinin %95’i kadınlarda görülen dökülmenin ise %20-%30’luk kısmı genetik olarak görülmektedir. Üretici bu maddenin genetik dökülmeye karşı etkili olduğunu söylüyor.

AGA (Androgenetik Alopecia) Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir?
Yukarıda da belirtildiği gibi erkeklerde en sık görülen dökülme tipi olup, tabii ki sadece erkeklerde alakalı bir sorun değildir. Yukarıda da belirtildiği gibi kadınlarında %20-%30’u erkek tipi dökülme olarak tabir edilen genetik dökülme ile karşı karşıya kalmaktadır. Çoğu zamanda PSO (Polikistik Over Sendromu) hastalığı kadınlarda genetik dökülmeye neden olmaktadır. Sorunun kaynağı Testosteron hormonu olup, 5 Alfa Reduktaz enzimi ile birlikte DHT’ye dönüşmesi ve kıl yapıcı hücreye zarar vermesidir. Sorunun kaynağı bilindiği için alınacak önlem Testosteron’un DHT’ye dönüşmesini önlemek ve oluşan DHT’nin ise kıl yapıcı hücreye zarar vermesini önlemek gerekir. Bunun için Minoksidil maalesef tek başına yeterli olduğunu söyleyemeyiz. Yanında erkek tipi dökülme konusunda etkinliği kanıtlanmış olan Finasterid yada Dutasterid içeren tabletler kullanılması gerekir.

Minoksidil Nasıl Kullanılır?
Önemli bir hususu tekrar belirtmek istiyorum. Minoksidil bir ürün ismi (marka) olmayıp, bir madde ismidir. Bu nedenle minoxidil içeren onlarca farklı ürün bulunmaktadır. Bunların en eskisi Rogaine olup, Türkiye’de ithalatı olmadığı için temin etmeniz biraz sıkıntı olabilir. Türkiye’de Minoxil Forte ve farklı isimlerde sprey formunda ürünler bulunmaktadır. Minoxidil içeren ürünler genelde sprey türünde olup, uygulanışına bakacak olursak dökülme olan alanı ıslatacak kadar sürüyoruz. Ürün tam olarak etki etmesi için minimum 4 saat boyunca saçınızı yıkamadan beklemelisiniz. Bu nedenle uyguladığınız saat önemlidir. Dikkat edin elinizi bol su ile yıkamayı unutmayın. Saçınızda dökülme olan alanların dışına bulaştırmamaya dikkat edin.

Minoksidil İçeren İlaçlar ve Spreyler
Yukarıda da belirttiğim gibi Minoxidil bir ürün olmayıp, etkili bir maddedir. Bu maddeyi kullanarak bir çok ürün elde edilmektedir. Yazının devamında içerisinde etken maddesi Minoxidil olan ilaç, sprey ve köpük formundaki ürünleri tanıyalım.

Rogaine MinoxidilRogaine / Regaine
Ürünleri tanımaya ilk minoxidil içeren ürün ile başlamak istiyorum. Bu maddeyi geliştiren firma ilk olarak %2 Minoxidil içeren ürünü ABD’de Rogaine Avrupa ve Asya ülkelerinde ise Regaine markası ile satılmaya başlanmıştır. Türkiye’de ithalatı olmadığı için temini çok kolay değildir. O nedenle Türkiye’de sahte Rogaine satışı hayli yaygındır. Sahteyi orjinalinden nasıl ayırırım derseniz maalesef böyle bir ayrıştırma neredeyse mümkün değildir. Rogaine kadın ve erkeklere özel geliştirilmiş olup, köpük ve solüsyon şeklinde 2 farklı çeşidi bulunmaktadır. Rogaine Foam yani köpük yeni geliştirilmiş olmasına karşın, üretici köpük formunun daha etkili olduğunu belirtmektedir. Fiyatlarına bakacak olursak bu tür ürünler sürekli kullanılması gerektiğinden aylık ve bir kaç aylık şeklinde paketler halinde satılmaktadır. Rogaine köpük 1 aylık kullanım 29,99$ yani yaklaşık 100 TL olup, 3 aylık formunu aldığınızda 49,99$ ödemeniz gerekir. Rogaine Solüsyon formuna baktığımızda ise fiyatların aynı olduğu görülmektedir. İllede bu ürünü kullanacağım derseniz amazon.com gibi dünyaca ünlü E-Ticaret sitelerinden temin edebilir yada yurt dışı seyahat edenlerden getirmesini isteyebilirsiniz.

Kirkland SignatureKirkland Minoxidil
Ürün resmine baktığınızda en başta yer alan Rogaine / Regaine markası ile hayli benzerlik olduğu dikkat çekmektedir. Kirkland 2010 yılında üretim ve satışa başlanmış olup, likit ve köpük olmak üzere 2 farklı formu bulunmaktadır. Fiyatlarına bakarsanız Rogaine solüsyona göre Kirkland %5 Liquid biraz daha uygun olduğu görülmektedir. Rogaine köpük ile Kirkland köpük arasında ciddi bir fiyat farkı görünmüyor. Rogaine resmi satış sitesinde $ kullanırken Kirkland ise £ ile satış yaptığı görülmektedir. Sakın rakamlara bakarak aldanmayın. Tabii ki şunu da dikkate almak gerekir. Rogaine 30 yılı aşkın bir tecrübesi ve minoxidil’in ilk üreticisi olup, Kirkland ise daha çok örnek alarak üretilmektedir. kirklandminoxidiluk.co.uk adresinden dünya genelinde satış ve gönderi yaptıklarını belirtiyorlar. Diğer ürünlerde olduğu gibi bununda fiyatlarına şöyle bir göz atalım. İlk belirtmem gereken bu üründen etki görmek için minimum 1 yıl kullanılması gerektiği belirtilmektedir. Kirkland %5 Likit 1 aylık kullanım 9,95£ olup, yaklaşık 30-35 TL yapmaktadır. Kirkland %5 Köpük ise 1 aylık kullanım 18,95£ olup, bunun içinde 70, 75 TL gözden çıkarmak gerekir. Türkiye’de resmi olarak ithalatı yoktur.

Minoxil SpreyMinoxil Deri Spreyi
Şimdi yönümüzü Türkiye’de üretilen ve etken maddesi Minoxidil olan ilaçlara bakmak istiyorum. Bu kapsamda en çok kullanılan sanırım Minoxil Deri Spreyi olacaktır. DG Farma tarafından %2 ve %5 formunda üretilen (reçetesiz satılan) ürünlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Erkekler için Minoxil Forte %5 Deri Spreyi kadınlar içinde Minoxil %2 Deri Spreyi şeklinde satılmaktadır. Satış fiyatlarına baktığınızda biraz kafa karışıklığına neden olmaktadır. Çünkü eczanelerde 55 TL’ye satılırken İnternet sitelerinde 25-30 TL’ye satıldığını görüyorsunuz. Bu farkı üreticiye sorduğunuzda İnternet üzerinde satılan ürünlere güvenmeyerek eczaneden alınmasını tavsiye etmektedir. Orjinal fiyatlara bakacak olursak Minoxil %2 Deri Spreyi 35,57 TL Minoxil Forte %5 Deri Spreyi ise 56,47 TL’ye satılmaktadır.

Alopexy T % Deri SpreyiALOPEXY T %5 Deri spreyi
İçeriğinde Minoxidil olan ilaçlar genelde kadın ve erkeklere yönelik olarak %2 ve %5 formunda üretilirken ALOPEXY T %5 Deri spreyi tek form olarak üretilmektedir. Üreticisi Pierre Fabre İlaç A.Ş. olup, yaptığı bilgilendirme yazısında ürünün sadece erkeklere yönelik olduğunu kadınların kullanmamasını önermektedir. Kullanımına bakacak olursak sabah akşam olmak üzere günde 2-5 püskürtme şeklinde 1 ml düzeyinde uygulayınız. Ürün 60 ml olup, düzenli kullanım halinde 1 ay yetecektir. Satış fiyatına bakacak olursak 2016’da 56,47 TL’ye satıldığı görülmektedir.

 

RoganRogan Topikal Losyon
Minoxidil içeren bir diğer ürün ise Koçak Farma İlaç ve Kimya Sanayi A.Ş. tarafından üretilen Rogan Topikal Losyon olup, Topical / Topikal dışarıdan uygulanan anlamına gelmektedir. Yine aynı şekilde kadın ve erkek saç dökülmesine karşı 2 farklı formda geliştirilen ürün erkekler için Rogan Topikal Losyon 50 Mg/ml kadınlar içinde Rogan Topikal Losyon 20 Mg/ml şeklinde satılmaktadır. Diğer ürünlere göre %2-%5 yerine 20 Mg ve 50 Mg şeklinde geliştirilmiştir. Ürün 18 yaşından küçüklerle 65 yaşından büyüklerde kullanımı önerilmemektedir. Fiyatlarına bakacak olursak kadınlar için ROGAN TOPİKAL LOSYON 20 MG/ML 35 TL erkekler için üretilen formu ise ROGAN TOPİKAL LOSYON 50 MG/ML 56,44 TL’ye satılmaktadır.

Bioxinin ForteBioxinin Forte
Saç sağlığı alanında geliştirmeler yapan Türk firmalardan biride Biota olup, Minoksidil içeren ürünlerine baktığımızda Bioxinin Forte karşımıza çıkmaktadır. Rakipleri gibi yine kadın ve erkeklere özel formları olup, erkekler için Bioxinin Forte %5 Deri Spreyi 60 Ml kadınlar içinde Bioxinin Forte %2 Deri Spreyi 60 Ml önerilmektedir. Etken maddesi Minoxidil olup, fiyatlarına baktığımızda rakiplerine göre daha ekonomik olduğu görülmektedir. Bioxinin kadın formu 20 TL erkek formunu ise 30 TL’ye alabilirsiniz.

 

Minopecia Fort
Türkiye’de üretimi yapılan ürünlere vereceğimiz son örnek Nemesis İlaç firması tarafından geliştirilen Minopecia Forte olup, Alopexy T gibi buda tek formda sadece erkeklere yönelik üretilmiştir. Minopecia Fort %5 Deri Spreyi yine rakipleri gibi etken maddesi Minoxidil olup, 60 ml boyutunda her biri 1 ay yetecek şekilde üretilmektedir.

Minoksidil Yan Etkileri (Buraya Dikkat Edin)
Sanırım konunun en önemli yerine geldik diyebilirim. Minoxidil maalesef biraz fazla yan etkileri olan bir maddedir. Bu nedenle yan etkilerini göze alarak kullanmalısınız. Öyle ki belirtilen yan etkileri fark etmeniz halinde hastaneye (acil) bölümüne başvurmanız önerilmektedir. Minoxidil yan etkileri konusunda bilgiyi kendim vermek yerine bizzat bu ürünün Türkiye’den en çok satılan üreticidi DG Farma tarafından hazırlanan bilgilerden aktaracağım. Aşağıda yer alan detaylar orjinal bir şekilde eklenmiştir.

Ani alerji işaretleri; örnegin eller, ayaklar, bilekler, yüz, dudakların sismesi ya da özellikle agız veya bogazın yutmayı veya nefes almayı zorlastıracak sekilde sismelerinde,ciltte döküntü (Ürtiker),ani tansiyon düsmesi (Hipotansiyon)

 

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin Minoxil’e karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir. Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.

 

Aşağıdakilerden herhangi birini farkederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz: Göğüs ağrısı (Angina), Kalp atışınızda degişiklikler (Hızlanma veya yavaslama), Nefes almada zorluk (Özellikle yatar pozisyona geçildiginde), Açıklanamayan hızlı kilo alma, Öncesine göre daha az idrara çıkma

 

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz doktorunuza söyleyiniz: Uygulama yerinde ortaya çıkan kaşıntı, Ciltte kuruma, Pullanma, Ciltte tahriş ve yanma, Baş ağrısı, Egzama, Kabuklanma Bunlar Minoxil’in hafif yan etkileridir.

Minoksidil Kullanıcı Yorumları
Evet arkadaşlar yazının sonunda özellikle bu maddeyi kullananların görüşlerine yer vermek istiyorum. Minoxidil kullanan arkadaşlar aşağıdaki yorum formundan ürün ile görüşlerini iletirse merak eden arkadaşlarımızı bilgilendirmiş olurlar.

178 Yorum

 1. Murat

  Hocam , xpecia mı yoksa biotinmi sizce hangisi daha etkili? Bize Öneriniz hangisi olurdu acaba?

  • Doktor Atilla Kaya

   Murat: İki ürün bir birinden tamamen bağımsızdır. Kıyaslamak mantıklı olmaz. Biotin sadece bir vitamin iken Xpecia ise içerisinde Biotin dahil birçok etken maddenin olduğu saç dökülmesine karşı geliştirilmiş gıda takviyesidir.

 2. Aslan

  Hocam merhaba minoksidil I turkiye de elde etme imkanımız var mı acaba? Bide fiyat hakkında bilginiz var mı?

  • Doktor Atilla Kaya

   Aslan: Tabii ki eczanelerde kadınlar için %2 erkekler için %5 minoksidil formları satılmaktadır. Fiyatları ile 50-60 TL’ye satılıyor.

 3. Eylem

  Merhabalar hocam 21 yaşındayım ve küçüklüğümden beri saç dökülmesi sorunu yaşıyorum son 1senedir de gözle görülür seyrelme ve saç telimde incelmeler yaşıyorum prp yaptırdım fakat hala dökülmem devam ediyor. Yıllardır kan tahlillerime baktırıyorum fakat hiç bir sorun yok. Genetikde de dökülme yok. Ne kullanmalıyım bi öneriniz var mı?

  • Doktor Atilla Kaya

   Eylem: Dermatoloji uzmanına muayene oldunuz mu? PRP’yi ne amaçla yaptırdınız?

 4. resul

  hocam merhabalar saç için doktora gittim alopeky t ve hairforte saç dökülmelerine karşı etkili sprey yazdı sac yapım ince telli, güçsüz ve cansız sizce işe yarar mı teşekkür ederim.

  • Doktor Atilla Kaya

   Resul: Aile bireylerinde dökülme ya da kellik olan var mı?

   • Resul

    Baba da var sadece hocam

    • Doktor Atilla Kaya

     Resul: Baba ve annede olması çocuklarda genetik dökülme riskini artırmaktadır.

 5. Vesile

  Hocam kan artimi icin onere bileceginiz ilac varmi? Demir eksikligim var analizlerde..

  • Doktor Atilla Kaya

   Vesile: Bunun için mutlaka bir doktordan destek almalısınız. Çünkü bu ilaçlar reçete ile temin edilmektedir.

 6. Enamor

  Minoxil içeren ilaçlar neden hersene 20₺ zam geliyor bunu uygun fiyata nasıl alırım

  • Doktor Atilla Kaya

   Enamor: Fiyat konusunda maalesef bir şey diyemem. Maliyetlerimi artıyor, daha fazla mı kazanmak istiyorlar? Bu konuda inanın hiç bilgim yok diyebilirim.

 7. Fatih

  Hocam hairon plus diye bir serum var çevremde bir çok kişi kullanıyor ve ınanılmaz saç çıkarıyor ama herhangi bir zararı varmıdır yokmudur kimse bilmıyor sizin bilginiz varmı acaba

  • Dr. Kaya

   Fatih: Ürünün içeriğine göz atmak istedim ama üreticinin İnternet sitesini maalesef bulamadım. O nedenle bu aşamada herhangi bir görüş belirtmem doğru olmaz.

 8. Onur

  Hocam merhaba hair on plus nasıl bir üründür kullanmayı düşünüyorum oneririmisiniz?ve bu ürünün için dede minokdil varmıdır tesekurler

  • Dr. Kaya

   Onur: O ürünü henüz inceleme imkanım olmadı. Minoxidil içeriyorsa zaten % olarak belirtmesi gerekir.

 9. Tülay

  Hocam aşırı derecede sac dökülmesi yaşıyorum doktorum erkek tipi sac dökülmesi olduğunu söyledi tahlil sonuçlarımin hepsi normal çıktı, bana sadece plecanta diye bir şampuan önerdi kullanıyorum ama malesef dökülmem devam ediyor ,sizin tavsiye edeceğiniz bisey varmı acaba

  • Dr. Kaya

   Tülay: Erkek tipi saç dökülmesi şampuanla durması imkansızdır. Mutlaka minoksidil, finasterid ya da procapil içeren ilaçlardan birini reçete etmesi gerekirdi. Siz doktorunuzla tekrar görüşün.

  • Tuğba

   Merhaba doktor bey. Ben de saçımda yanma olması (kuaför mağduruyum) sebebiyle tam tepe kısmında açılma var. Procopil içeren şampuan rise arise ve sprey kullandım. Vitalizma markası. Saçlarımda çok büyük değişiklik oldu. Gürleşti uzadı. Fakat orada hiçbir artış olmadı. Ne yapmalıyım. Yardımcı olursanız sevinirim

   • Doktor Atilla Kaya

    Tuğba: Saç köklerinde ölme meydana gelebilir. Tabii ki normalde saçların tekrar çıkması 6 ay sürebilir. Bu süre geçti mi?

 10. Yıldız

  Hocam 21 yasındayım saç dökülmeia için doktora gittim tahliller yapıldı demir eksikligine baglı kansızlıkdan döküldüğü söylendi demir hapı verildi birde minoksil forte deri spretli verilsi doktora sordjm bırakımca cıkan saçlar döküşüröü hayır dedi sizce demir eksikligine baglı kansızlıkdan dökülüyormus saçlarım hapımı kullanıyorum minoksili nırkaınca saçlarkm dökülürümü çıkanlar

  • Dr. Kaya

   Yıldız: Kansızlığı ortadan kaldırırsan dökülme ortadan kalkar. Ayrıca kansızlık için minoksidil içeren ilaçlar yerine Xpecia Tablet öneririm.

   • Büşra

    Doktor bende aynı durumdayim demir eksikliği ve d vitamini eksikliğim var ayrıca her bölgede dökülmem olmakla beraber tepem bilgemde gözle görülür bir açılma meydana geldi duclery şampuan kullanıyordum tekrar doktora gittim bana minoksil %2 sprey ve demir hapı verdisimdi sadece demir hapinimi kullanayim ayrıca minoxil daha çok dökülme yapıyormuş lütfen yardımcı olur musunuz

    • Doktor Atilla Kaya

     Büşra: Kaç yaşındasınız? Kadınlarda görülen dökülme bazen yaş ile de alakalıdır. Özellikle menopoz döneminde olan kadınlarda ekstra dökülme görülür. Demir eksikliğine bağlı dökülme ilaçlarla tedavi edilirken, erkek tipi dökülme ihtimaline karşı minoksidil önerildiğini anladım. Minoksidil ilk etapta sağlıksız saçları dökerek işe başlar. Bu oldukça normal bir durumdur. Bunun için panik yapmamalısınız.

    • Ömer

     Hocam 15 yaşındayım ve saçlarım çok dökülüyor.Kan tahlillerin normal çıktı.Doktor genetik dökülme var dedi.Asos Androvium %5 sprey yazdı.Minoxidil içeriyormuş.Sizce işe yarar mı?

     • Doktor Atilla Kaya

      Ömer: Genetik dökülmede etkinliği FDA tarafından da onaylanmış 2 madde bulunmaktadır. Biri Minoksidil, biri Finasterid doktorun sana %5 minoksidil kullanmanı önermiş düzenli bir şekilde kullanmalısın. Yan etkileri olmaması halinde etkili sonuçlar alırsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.