Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora (Bölüme) Gidilir?

Saç dökülmesi tedavisi mümkün bir hastalık olduğunu hiç bir zaman aklımızdan çıkarmıyoruz. Peki teşhis ve tedavisi için hastanelerin hangi bölümüne randevu alınması gerektiğini biliyor musunuz?

Genetik ve fizyolojik bir durum olduğu gibi çoğu zamanda vücudumuzda ortaya çıkan hastalıkların belirtisi ve şikayeti olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse kansızlık (anemi) kadınlarda  bir çok şikayet gibi saç dökülmesine neden olmaktadır. Bir diğer örnek ise Guatr hastaları olup,  tiroid fazlalığı ve yetersizliği şeklinde iki ayrılmaktadır. Hipotiroidi (tiroid yetersizliği) olması halinde dökülmeye neden olmaktadır. Yani kesinlikle basite almayarak üzerinde dikkatle durmalıyız.

Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Yaşadığımız tüm saç sağlık sorunları ile ilgili olarak dermatoloji uzmanlarına muayene olmak gerekir. Kamu ve özel hastaneler yanı sıra doktorların kendi özel muayenehaneleri bulunmaktadır. Kamu (devlet) hastanelerinden hizmet almak isterseniz Deri ve Zührevi Hastalıkları (Cildiye) bölümüne randevu almanız gerekmektedir. Özel hastanelerde ise bu bölümün ismi Dermaoloji (Cildiye) yada Cildiye (Dermatoloji) şeklinde karşınıza çıkabilir. Dermatolog adı verilen uzmanlar tüm cilt problemleri yanı sıra toplumda sık görülen saç sorunları ile de ilgilenmektedir.

Hangi Durumlarda Dermatoloğa Başvurmalıyız?
Öncelikle yaşadığımız tüm saç sorunları için doktora gitmek gerekmez. Bazı sorunların teşhis ve tedavisi oldukça kolay olup, bazen fizyolojik kıl kökü değişimlerini saç dökülmesi sanarak gereksiz endişeye kapılabilirsiniz.

Ücretsiz Saç Analizi Yaptırabilirsiniz
Saç dökülmesi problemi için öncelik her zaman dermatolog olmasına karşın aynı zamanda bir çok şehirde bulabileceğiniz ücretsiz saç analizi hizmetleri bulunmaktadır. Eczanelerde hizmet veren bu uzmanlar kansızlığa bağlı saç dökülmesi dışında tüm saç ve saçlı deri sorunlarının teşhisini kullandıkları teknolojik cihazlar ile yapabilmekte ve çözümü için uygun ürünler önermektedir. Hizmet verdiği Eczacı ile koordineli çalıştığı için kullanmanızı tavsiye ederim.

Günlük 60-70 Kıl Kaybı Fizyolojik (Normal) Olabilir
Öncelikle saçınızdan dökülen tüm kıllar saç dökülmesi anlamına gelmez. Saç yaşayan, yaşlanan, ölen ve tekrardan yenilenen bir dokudur. Bu şekilde ömrümüz boyunca 8-10 defa tekrarlamaktadır. Daha detaylı bilgi vermek gerekirse saç teliniz 2-10 yıl uzar ve sonrasında dökülür. Dökülen kıl kökü yerine 2-4 ay içerisinde yenisi çıkar buda 2-10 yıl yaşar ve ölerek dökülür. İnsanın kafasında yer alan 140 ile 200 bin arasındaki kıl köklerinin %10 gibi bir bölümü sürekli yenilenmektedir. Bu nedenle günlük 70-80 tele kadar siz farkına varsanız da farkında olmasanız da dökülme olmaktadır. Fakat bu yenilenme süreci hiç bir insanda saçların seyrelmesine ve dikkat çekici açıklığa neden olmaktadır. Yaşadığınız dökülme saçlarınızda belirgin bir seyreklik yapıyorsa o dökülmedir. Yaşadığınız sorunun dökülme olup, olmadığını anlamak için avucunuzla saçınızı çekin avucunuzda kıl kalıyorsa o da dökülme kabul edilir.

Kafa Kaşıntısı Nedeni (Mantar ve Bit) Olabilir
Bir çok insan dermatoloğa kafa kaşıntısı problemi ile başvurmaktadır. Kafa derisinde yer alan kaşınmanın 2 ana nedeni olup, ilki Malassezia Furfur dediğimiz kafada mantar problemi olup, kafada kaşıntı yanı sıra sürekli ve aşırı kepek problemine neden olmaktadır. Bunun için doktora gitmek gerekmez. Kafada mantar öldürücü şampuanlardan biri Seboderm, System4, Konazol, Ketoral, Nizoral ve Zetion gibi medikal ürünlerden birini kullanmalısınız. Kafada kaşıntının bir diğer nedeni ise özellikle okul çağı çocuklarında sık görülen bit olup, kafada kaşıntı yanı sıra sızlanmaya neden olmaktadır. Toplumda yeteri kadar hijyenik olmayanlarda bit görülür anlayışı yanlış olup, bit tüm insanlara bulaşabilmektedir. Çözümü eskiden olduğu gibi böcek ilaçları yerine biti havasız bırakarak öldüren Dimethicone içeren sprey ve şampuanlarla olmalıdır. Bunun için Pedikap ve Paranit gibi ürünler kullanabilirsiniz.

Saçlarda Kalite Kaybı (Biotin Eksikliğinin) Belirtisi Olabilir
Saçlarımızda vücudumuz gibi vitaminlere ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle Biotin dediğimiz B7 ve H Vitamini olarak bilinen gereksinim bulunmaktadır. Kalın bağırsak tarafından üretilen Biotin çoğu zaman yeterli olmayabilir. Bu durumda saçlarda kalite kaybı (incelme, zayıflama, uzama hızında gerileme, mat görünüm) yanı sıra aynı şekilde tırnaklarda soyulma, kırılma ve beyaz lekeler görülür. Bu genelde Biotin eksikliği sonucu oluşur. Tırnakla saç arasındaki bağı açıklamak gerekirse her ikisi de keratin dediğimiz maddeden yapılmıştır. O nedenle saç ve tırnaklar için aynı vitamin etki etmektedir. Bu tür şikayetleriniz varsa 2 MG Biotin yada Biotin içeren şampuanlar kullanabilirsiniz. Fakat burada dikkatli olmalısınız. Çünkü saçta kalite kaybı aynı zamanda genetik (erkek tipi) saç dökülmesi sürecinde önemli bir aşamadır. Biotin yada Biotin içeren şampuan sorunu düzeltmemesi halinde genetik dökülme şüphesi ile dermatoloğa muayene olmalısınız.

Saçta Yağlanmayı (Şampuan) İle Dengeleyin
Bir çok insanın en temel sorunu yağlı saçlar olup, nedeni kıl köklerinde bulunan yağ bezlerinin normalden hızlı çalışmasıdır. Gereğinden fazla yağ salgıladığı için haliyle saçlar daha fazla ıslanır. Bunu önlemek için geliştirilmiş şampuanlar bulunmaktadır. Fakat dikkat edilmesi gereken bir husus ise saç dökülmesi olan insanlarda yağlanma dikkat çekici hale gelebilir. Yani kıl kökleri döküldüğü için var olan kıllar salgılanan yağdan daha fazla etkilenir. Yani saçta yağlanma dışında dökülme hususuna dikkat etmelisiniz.

Saçkıran ve Sakal Kıranı (Evde) Kendiniz Önleyebilirsiniz
Halk arasında saçkıran olarak bilinen Alopecia Areata bir tür saç dökülmesi olup, çocuk ve gençleri daha fazla etkilemektedir. Bir tür immüm hastalık olup, stres kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Aşırı stres bağışıklık sistemine hasar vererek vücudun öz dokularını yabancı madde gibi algılamasına neden olmaktadır. Saçın bir bölümü yada tümünde dökülmeye neden olduğu gibi aynı şekilde vücudun tüm kıllarını dökebilmektedir. Bu nedenle 3 gruba ayrılmıştır.

Alopecia Areata: Toplumda en sık görülen türü Alopecia Areata olup, saçın bir yada birden fazla nokasında madeni para şeklinde bölgesel dökülmelere neden olur. Alopecia Totalis ise saçların tümünün dökülmesi olup, Alopecia Universalis ise saçlar dahil vücudumuzdaki tüm kılların dökülmesi halidir. Tabii her zaman dikkat çekici olan saç ve yüz bölgesidir.

Saçkıran Tedavisi Nasıl Yapılır?
Toplum olarak saçkırana yabancı olmadığımız için ilk görüşte anlarız. Yani sorunun saçkıran olduğunu anlamak için dermatoloğa gitmek zorunda değilsiniz. Sadece tedavi önerisi için gidebilirsiniz. Bende burada saçkıran tedavisinde uygulanan ve kendinizde evinizde uygulayacağınız yöntemlerden bahsedeceğim.

Sarımsak İle Cildi Tahriş: Saçkıran tedavisinde masrafsız ve bitkisel bir yöntem denemek isterseniz ilk uygulama sarımsak olabilir. Fakat tedavide başarı oranı %50 olup, 3 ay içerisinde sizde etki edip, etmeyeceğini görürsünüz. Ortadan kesilmiş olan sarımsağı dökülme olan alana sürerek cildi tahriş eder ve kıl köklerine kan taşıyan damarların genişlemesini sağlarsınız. Bu şekilde daha fazla kan taşımaktadır. Ben işi şansa bırakmak istemiyorum derseniz diğer tedavileri düşünmelisiniz.

Kortizon (İğne): Tedavide başarı oranını biraz daha yükseltmek isterseniz Kortizon uygulaması %70 başarı sunmaktadır. Tabii ki bunu evde kendiniz yapma imkanınız bulunmuyor. Bunun için mutlaka bir dermatoloğa muayene olarak 10-15 aralıklarla kontizon enjeksiyonu (iğnesi) yapması gerekir. Dediği gibi tedavide başarı oranı %70 olup, bazen işe yaramayan %30 arasında olabilirsiniz.

SADBE (Önerilir): Dünya’da saçkıran tedavisinde uygulanan 2 farklı bilimsel madde bulunmaktadır. Bunlar DPCP ve SADBE (Squaric Acid Dibutylester) olup, tedavide başarı oranı %95 düzeyinde olmaktadır. Güzel bir yönü evde kendinizin uygulama imkanı olmasıdır. SADBE daha önceleri sadece tecrübeli eczacılar tarafından hazırlanırken geçtiğimiz yıllarda Hair Pharma firması tarafından Roll on şeklinde hazırlanarak yine SADBE ismi ile satışa sunuldu. Kullanımı oldukça kolay olup, dökülme olan alanı ıslatacak kadar sürmeniz yeterlidir. Ürünün etkisi 1-6 ay içerisinde kendisini göstermektedir. Saçkıran problemi yaşıyorsanız aşağıda ki görsele tıklayarak ürünü inceleyebilirsiniz.

Saçkıran Tedavisi

Saç Dökülmesi Teşhisi Nasıl Yapılır?
Yukarıda belirtilen sorunlar teşhis ve çözümü kolay olması nedeniyle dermatoloğa gitmenize çok fazla gerek yoktur. Fakat saç dökülmesi sizde seyrelme, açılma yapıyorsa burada durum ciddi olup, mutlaka muayene olmalısınız. Çünkü dökülmenin tipi ve nedenini öğrenmek zorundayız. Yapılan muayene işlemlerinde genetik ve kansızlığa bağlı dökülme görülmektedir.

Bilinçsiz Ürün Kullanımından Kaçının
Saç dökülmesi olan insanların en sık yaptığı hatalardan biri bilinçsiz şekilde ürün kullanımıdır. Kullanılan ürünlerin başında şampuanlar gelmektedir. Şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki kırılarak dökülmeler dışında şampuan markası ne olursa olsun saç dökülmesini tek başına önleyemez. O nedenle kendi kendinize çözüm aramak yerine öncelikle sorunun tipi ve nedeni öğrenilmelidir. Bunu da tahmin etmek yerine uzman teşhisi ile yapmalıyız.

Saç Dökülmesi Tipi ve Nedenini Mutlaka Öğrenin
Dermatoloğa muayene olan insanların büyük bir bölümü maalesef dökülme tipi ve nedenini öğrenmeden doktorun yanından ayrılmaktadır. Doktor söylemese bile siz mutlaka sorarak öğrenmelisiniz. Burada amaç kendi kendinize araştırma yaparak en iyi sonuca ulaşmaktır. Ama siz yaşadığınız sorunu bilmezseniz neyi araştıracağınızı da tam olarak bilemezsiniz.

AGA – Androgenetik (Erkek Tipi) Saç Dökülmesi
Dermatolog muayenelerinde 2 farklı sorun ağırlıklı olarak ortaya çıkmaktadır. Erkeklerde %90 kadınlarda ise %20 oranında kısa adı AGA olan Androgenetik dökülme görülmektedir. Kadınlarda da görülmesi nedeniyle erkek tipi dökülme şeklinde de bilinmektedir. Nedeni DHT (Dihidrotestosteron) kaynaklı olup, DHT’nin kıl köklerine zarar vermesi sonucu ortaya çıkar. Anne yada babanızda saç dökülmesi, kellik varsa 20’li yaşlarda sizi de etkileyebilir. İlk etapta saçta kalite kaybı şeklinde görülen sorun zamanla yerini alın bölgesi yada tepeden açılmaya bırakır. Çoğu zaman iki bölgede de aynı anda dökülme görülür. DHT’nin baskılanması için dünya genelinde 3 farklı bilimsel madde bulunmaktadır. Bunlar Procapil, Finasterid ve Dutasterid olup, sprey yada tablet olarak satılan ürünlerin içinde bu maddelere yer verilmektedir. Finasterid bu maddelerin en eskisi olup, prostat tedavisinde kullanılırken saç dökülmesinde etkili olduğu görülmüştür. Fakat kötü yönü cinsel yönden yan etkileri bulunmaktadır. O nedenle finasterid içeren tabletler kullanmadan önce dikkatli olmalısınız.

Procapil İçeren Spreyler Önerilir: Erkek tipi dökülmede benim önerim Procapil içeren spreyler yanı sıra sprey kullanamayanlar için İsoflavon ve Saw Palmetto içeren tabletler olabilir. Bu kapsamda size önerim Hair Forte Sprey yada Xpecia Tablet olacaktır.

Kansızlık (Demir Eksikliği) Anemisine Bağlı Saç Dökülmesi
Erkeklerde görülen dökülme %95 genetik olurken kadınlarda ise büyük ölçüde kansızlık yani anemi problemine bağlı oluşmaktadır. Kansızlık probleminde en sık görülen nedenlerden biri demir eksikliği olup, bunu B12, çinko ve magnezyum eksikliği takip etmektedir. Belirtileri saç dökülmesi yanı sıra çabuk yorulma, halsizlik, ciltte kuruluk, yenilmeyecek şeyleri (toprak) yeme isteği oluşmaktadır. Bu durumda mutlaka bir dermatoloğa muayene olmak gerekir.

Hematoloji Bölümüne Sevk Edecektir
Doktora gittiğinizde ilk olarak sorunu sizin anlattığınız bilgiler ışığında açıklığa kavuşturmaya çalışacaktır. Verdiğiniz bilgiler yeterli olmaması halinde sorunun kansızlık olması ihtimaline karşı sizi Hematoloji bölümüne sevk ederek tam kan sayımı taraması isteyecektir. Bu durum rutin bir uygulama olup, bu şekilde kansızlık vs olup, olmadığı anlaşılır. Kansızlık olması halinde tedavide önceliği kansızlığa vermelisiniz. Çünkü anemi problemi ortadan kalktığında dökülme probleminizde yok olacaktır. Tabii ki bu süreci bekleyerek geçirmek yerine kansızlığa bağlı dökülmelerde etkisi olan bir çok bilimsel içeriği barındıran Xpecia tablet kullanabilirsiniz.

Menopoz Döneminde Saçınız Dökülüyorsa (Panik Yapmayın) Normaldir
Kadınlar yaşamları boyunca belli başlı süreçlerden geçmektedir. Adet görmenin başlangıcı gibi birde doğurganlık ve adet görmenin son bulduğu süreç bulunmaktadır. Genelde 40-50 yaşında görülen bu geçiş dönemine menopoz denmektedir. Kadınlık hormonu (Östrojen) seviyesinde azalma olması saçlarda dökülmeye neden olur. Çünkü östrojen hormonu aynı zamanda saçları koruyucu etkisi bulunmaktadır. Menopoz döneminde azalan Östrojen hormonun sorununun önüne geçmek için Menopecia Tablet kullanabilirsiniz. İçeriğindeki İsoflavon östrojen gibi etki ederken, pantotenat ise saç beyazlaması problemini mümkün oldukça geciktirmektedir.

Dermatoloji Uzmanı

Evet değerli arkadaşlar konuyu toparlayacak olursak saç dökülmesi tedavi edilmesi gereken bir hastalık yada bazı hastalıkların belirtisi olmaktadır. Bu nedenle mutlaka bir dermatologdan destek almayı ihmal etmeyiniz. Sormak istediğiniz sorularınız varsa aşağıda yer alan soru ve yorum formundan iletebilirsiniz.

[adinserter block=”3″]

867 Yorum

 1. Nigar

  Selam hocam ben 24 yasimdayim bu zamana kadar hic sac dokulme problemim yoktu 3 aydir sacim dokuluyor babamin ve abimin on kisminda kellik var ama asiri dil annemin saci cok gur ve saglikli sac dokulmesine karsi sampuanlar serumlar kullaniyorum ama ise yaramiyor sizce doktora gitmelimiyim yoksa gecermi.
  Aslinda saclarim cok gur sac tellerimde yogun saglikli saclarim var ama 3 aydir dokulmesi baya rahatsiz ediyor.

  • Dr. Kaya

   Nigar: Genetik olma ihtimali bulunuyor. Bu nedenle şampuanlar ve içerisinde ne olduğunu bilmediğin serumlar yeterli olmaz. Bu nedenle bir dermatoloji uzmanına muayene olarak dökülmenin tipini tam olarak öğrenmelisin. Belki de demir eksikliğine bağlıdır. Bunu buradan soru cevap şeklinde bilmemiz imkansızdır.

 2. Irem

  Hocam merhaba benim saçım üst bölgesinde açılma var dökülüyor da saçlarım ben demir ilacı kullanıyorum 3. ayındayım ne kadar yağ şampuanlar kullandıysam da sorun çözülmedi napmam gerek yardımcı olur musunuz

  • Dr. Kaya

   İrem: Aile bireylerinde dökülme ya da kellik problemi olan var mı? Şuan için tek neden kansızlık olarak görülüyor. Tedaviye sabırla devam etmelisin. Tam olarak etkili olması için 1 yıl kadar devam edilmelidir. Yağ ya da şampuanlar demir eksikliğine bağlı dökülmeyi önleyemez. Xpecia tablet kullanmanı öneririm.

   • Irem

    Hocam cildiyeye gittim 1 ay daha demir ilacı kullanmamı ve bir karışım yaptı düzenli kullan dedi stresten uzak dur dedi bu esnada xpecia kullanmalı miyim artık umudum kalmadı mezoterapi prp ya da sac ekimi düşünmeye başladım napacagimi bilmiyorum yardimci olur musunuz

    • Dr. Kaya

     İrem: Bu kadar stres ve umutsuzluk ile çok başarılı olamazsın. Doktorunun da dediği gibi stresten uzak durmalısın. Bir süre sadece doktorunun önerileri ile devam etmelisin. Etkisi olmuyorsa yeni öneriler istemelisin.

 3. Derya

  Merhaba hocam saçlarım çok dökülüyor ve seyrek bunun için ne yapmam gerek

  • Dr. Kaya

   Derya: Sorun belli saçların dökülmesi ve buna bağlı seyrekleşme, peki neden döküldüğünü biliyor muyuz? Hayır, işte bunu öğrenmek ve önlem almak için öncelikle bir dermatoloji uzmanına muayene olmalısın. Gerek görülürse hematoloji uzmanına da muayene olarak kan değerlerine bakılması gerekebilir. Senden ricam muayene olarak bilgi vermen yönündedir.

 4. Hilal

  Merhabalar.bende aşırı kansızlık var.1 yıl ilaç kullandım.kan degerlerim biraz yükseldi fakat ilaçlar kilo aldırdığı için bıraktım.saçlarım önceden de biraz dökülür dü ama son bir yıldır aşırı derecede dökülüyor.baya saç derisi görülmeye başladı.ne yapmamı önerirsiniz.teşekkürler

  • Dr. Kaya

   Hilal: Öncelikle kansızlık problemini ortadan kaldırman gerekir. Kilo aldırdı diyerek tedaviyi yarıda kesmen olmaz. Bu süreçte beslenmene dikkat eder, spor yaparsan kilo almadan sorunu aşarsın. Birde dermatoloji uzmanına muayene olarak sorunun kansızlık mı ona bakılması gerekir.

 5. Ezgi

  MERHABA hocam 21 yaşındayım kansızlık sebebi ile B12 Vitamin eksikliğim var gün boyu saçlarım sürekli dökülüyor.saç seklim ise ince ve çabuk yağlanıyor dolaylı olarak saç ağırlaşınca dökülmem daha da artıyor. Baba ve Anne tarafımda saç dökülme problemleri var. Acaba bu sorunumu nasıl çözebilirim

  • Dr. Kaya

   Ezgi: Senin sorunu 2 yönlü hem kansızlık, hem de genetik olması muhtemel. Bu nedenle dökülme oranı daha yoğundur. Senin zaman kaybetmeden mutlaka bir dermatoloji uzmanına muayene olman ve demir eksikliği tedavisini aksatmadan devam etmelisin.

 6. Beyza

  Merhaba hocam. 1 yıldan fazladır saçlarım tomar tomar dökülüyor.Saçımı taramaya korkar oldum .Gür olan saçım şimdi azıcık bir şey kaldı. Hormonal bozukluk nedeniyle dökülüyor olabilir dedi doktor ancak hormonlarım düzelmesine rağmen hala aynı şekilde dökülüyor.Kansızlık yok.Tahlillerde bir düşüklük yok.Normalde hiç kepeklenmeyen saçım az da olsa kepeklenmeye başladı.Şampuanları bıraktım doğal sabun kullanmaya başladım.Yardımcı olur musunuz lütfen?

  • Dr. Kaya

   Beyza: Doktorunuz ne tür bir hormonal bozukluktan bahsediyor? Ayrıca geride kalan 6 aylık süreçte ciddi stres yaşadınız mı?

 7. serap

  merhaba hocam ;
  15gün önce saçımı boyattım her zaman saçımı boyatırdım kuaför değiştirdim bikaç işlem uygulandı saçıma bikaç tel dökülme oluyor her gün saçımda fakat korkuyorum saçlarımın hepsi dökülecek sanıyorum.saç köklerim zarar görmüş müdür bilemiyorum?ne yapmalıyım.zaten normaldede saçım ara ara demir ve çinko eksikliğinden dökülüyordu

  • Dr. Kaya

   Serap: Yaptırmış olduğun uygulamasının olumlu ya da olumsuz yönünü 15 günde göremezsin. Ayrıca boya vs kıl köklerine zarar veremez. Sadece saçın kalitesini azaltarak kırılmalara neden olur. Bence stres yapmadan beklemelisin. Saçlarını keratin ve argan yağı içeren şampuanlarla yıkayarak kalitesini artırabilirsin. Aynı şekilde 1 MG Biotin kullanman yine olumlu etki edecektir.

 8. Şebnem K.

  Merhaba Hocam; her zaman herkesin imrendiği hatta kuaföre gittiğimde kuaförün fon cekmeye erindigi o derece gür ve kıvırcik saçlarım vardı. Son 5 yıldır duzlestirici ve masa kullanıyorum bu doğru. Ancak dökülmem her zaman vardı ( normalden fazla) fakat bu sene ciddi bir artış oldu. Ki kuaforum bile saçımdaki yoğunluğun ciddi şekild e azaldigini kendi söylüyor. Her banyoda tararken oluk oluk dokulmeyi birakin ciktiktan sonra da devam ediyor ve saçlarım GERÇEKTEN azaldı. Ne yapmalıyım?

  • Dr. Kaya

   Şebnem: Dökülmenin birçok nedeni bulunmaktadır. Genetik, kansızlık, hastalıklar, ilaçlar ya da senin yaptığın saç kalitesine zarar veren kozmetik uygulamalardır. Öncelikle senin saçının dökülmesine neden olan etken bunun bulunması gerekir. Bunun için tam kan sayımı dahil, birçok test gerekebilir. Mutlaka bir dermatoloji uzmanına muayene olmalısın. Muayene sonucunu benimle de paylaşırsan sevinirim.

 9. Enes"

  Hocam saçlarım 4aydir fln dökülüyor ama döküldüğü fazla belli olmuyor ama çok fazla dökülüyor genetik dokulmede yok hocam babamın dayilarimin saçları hiç ama dokulmemis hastaneye de çok gittim ama bise çıkmadı neler kullandım neler hiç etkide etmedi yardımcı olsanız hocam

  • Dr. Kaya

   Enes: Doktora gittiğini belirttin. Peki, görüştüğün uzmanlar dökülmenin neden olabileceği ya da hangi tip olduğunu belirtiyorlar?

 10. Harun

  Hocam merhaba ben 21 yaşındayım saçımı yıkadığımda
  saçlarım dökülüyor ve saçımın ön tarafından bakıldığında saç derisi gözüküyor ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler

  • Dr. Kaya

   Harun: Belirtmiş olduğun şikayetler erkeklerde en sık görülen erkek tipi dökülmeyi işaret ediyor. Aile bireylerinde senin gibi saçı dökülen ya da kellik problemi olan var mı?

   • Harun

    Hocam babam ve amcamın saçları çok uzun dedemin saçları hâlâ duruyor dayımında saçının iki yanında açılma var sadece

    • Dr. Kaya

     Harun: Bu durumda bir dermatoloji uzmanına muayene olarak diğer testlerin yapılması gerekir.

   • Msm.

    Hocam meraba bi sorum olacak ?

    • Dr. Kaya

     Müslüm: Tabii ki buyur sor lütfen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.