2 Nisan 2020 ,Perşembe
Ana Sayfa / Saç Dökülmesi / Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesi toplumda en sık görülen saç problemlerinden biri olup, erken dönemde bilimsel tedavi yöntemleri ile önlem alınmaması halinde çoğu zaman Alopecia dediğimiz kellik problemi ile sonuçlanmaktadır. Böyle bir sonla karşı karşı kalmamak için öncelikle yaşadığınız sorunun nedeni ve tipini öğrenmelisiniz. Sayfanın devamında toplumda en sık görülen saç dökülmesi nedenleri ve belirtileri açıklanmaktadır.

Saç dökülmesi nedenlerine baktığımızda yaş, cinsiyet ve kişinin sağlık sorunlarına bağlı olarak bir çok dökülme nedeni olduğunu görüyoruz. Bizde size bilgi verirken konunun daha anlaşılır olması nedeniyle konuyu 3 parçaya bölerek erkekler, kadınlar ve çocuklarla gençler şeklinde 3 farklı kategoride ele alacağız. Yazının tamamını okumak yerine aşağıda yer alan kısayol bağlantılardan size uygun olana tıklayınız.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Nedenleri

Evet arkadaşlar sorunun kaynağını incelemeye ilk olarak erkekler ile başlayalım. Erkeklerde dökülme nedeni olarak karşımıza tek sebep çıkmaktadır. Ailesel, ırsi, genetik yada erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinen bu sorun erkeklerde görülen dökülme probleminin %95’ini oluşturmaktadır. Yani daha anlaşılır halde açıklamak gerekirse saç dökülmesi problemi yaşayan her 100 erkekten 95’i genetik yani erkek tipi dökülme teşhisi konmaktadır. Sorunun nedeni erkeklik hormonu Testosteron ile alakalı olup, ergenlik dönemi ve 20’li yaşlarda ortaya çıkmaktadır.

Erkek tipi saç dökülmesi

AGA (Androgenetik) Ailesel: Yukarıda yer alan satırlarda da belirtildiği gibi sorun 20’li yaşlarda saçlarda kalite kaybı ve seyrelme şeklinde başlamaktadır. Anne yada babasında saç dökülmesi, kellik problemi olan çocuklarda bu dökülme tipi sık görülmektedir. Sorunun kaynağı Testosteron olup, 5 Alfa Reduktaz enzimi ile birlikte DHT dediğimiz Dihidrotestosteron halini almasıdır. DHT kıl yapıcı hücreye ulaşarak ona zarar vermektedir. İlk olarak saçın kalitesi ve uzama hızını yavaşlatmaktadır. Kalitesi azalan kıl kökleri normalde 2-10 yıl yaşamak yerine 3-4 ay yaşam süreci sonrası yenilenmek üzere dökülmektedir. Bu şekilde insan hayatı boyunca 10-15 defa tekrarlayarak sonrasında Alopecia dediğimiz kellik süreci ortaya çıkmaktadır. Genetik dökülmede sorun şakaklar yada vertex dediğimiz tepe bölgede seyrelme şeklinde görülür. Bunun çözümü için kıl köklerine zarar DHT hormonu baskılayıcı sprey ve tabletler kullanmak gerekir. Saç dökülmesi nasıl önlenir? konusunda detaylı bilgi verdiğimiz için burada sadece nedenleri ve belirtileri aktarıyoruz.

Alopecia Areata (Saçkıran) : Erkeklerde görülen saç dökülmesinin 2. önemli nedeni ise halk arasında Saçkıran olarak bilinen Alopecia Areata olup, özellikle çocuklar ve gençler ile genç yetişkinleri etkilemektedir. Stres, üzüntü, moral bozukluğunun bağışıklık sistemi üzerinde kötü etkileri nedeniyle herhangi bir belirti olmaksızın saçın bir yada bir kaç noktasında (Alopecia Areata) saçın tümünde dökülmeler (Alopecia Totalis) saç yanı sıra vücudumuzda diğer kılların dökülmesi ile sonuçlanması halinde (Alopecia Universalis) olarak ayrılmaktadır. Sorunun kaynağı stres, üzüntü vs olması nedeniyle tedavinin en önemli aşaması kişinin bu sorunlardan kurtulması olmaktadır. Tedavisi için bitkisel ve bilimsel yöntemler bulunmaktadır. Evinizde sarımsak tedavisi ile %50 etki ederken, bir dermatoloğun yapacağı kortizon enjeksiyonu %70 başarı sağlarken kısa adı SADBE olan (Squaric Acid Dibutylester) kullanımı ile %95 başarılı bir tedavi uygulayabilirsiniz.

Alopecia Areata

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri

Kadınlarda görülen nedenler erkeklere göre biraz daha fazla olup, kesinlikle sorunun nedeni ve tipini öğrenmeden herhangi bir tedaviye başlamamalısınız. Çünkü kadınlarda görülen saç dökülmesi nedenlerinin büyük bir bölümü anemi dediğimiz kansızlık ile alakalı olmaktadır. Bunun dışında genetik, hormonal ve menopoza bağlı nedenler bulunmaktadır. Şimdi dilerseniz bu nedenleri ve belirtilerini ele alalım.

Anemi (Kansızlık) : Yukarıda da belirtildiği gibi kadınlarda görülen saç dökülmesinin en önemli nedeni anemi yani kansızlık ile alakalı olup, tüm kıl köklerini besleyen atardamar ve kirli kanı kalbe geri taşıyan toplardamarlar yer almaktadır. Kıl köklerinin yeterli miktarda kan almaması yada kan içerisinde yer alan demir, çinko, magnezyum, biotin gibi enzimlerin yeterli olmaması halinde saçlar yeterli vitamine ulaşamaz. Bu durumda kafanın her yerinde dökülmeler görülmektedir. Böylece sorun genetik yada kansızlığa bağlı olup, olmadığı ayrışmaktadır. Kesin teşhis için muayene olduğunuz dermatolog sizi tam kan sayımı taraması için Hematoloji bölümüne sevk edecektir. Yapılan tam kan sayımı taraması ile vücudunuzda eksik olan enzim tespit edilerek tedaviye başlanacaktır. Sorunun çözümü için kansızlık tedavisi sonuna kadar sabırla devam edilmelidir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi (Androgenetik) : Erkeklerde en sık görülen dökülme nedenlerinden biri olan AGA (Androgenetik) kadınların yaklaşık %20’sini etkilemektedir. Sorunun kaynağı aynı şekilde Testosteron’un DHT dediğimiz Dihidrotestosterona dönüşmemsi sonucu ortaya çıkmaktadır. Aynı şekilde ilk olarak saçlarda kalite kaybı ve sonrasında alın ve tepe bölgesinde seyrelme görülmektedir.

Hormonal: Kadınlarda görülen dökülme nedenlerinden biride hormonal dalgalanmalar olup, özellikle gebelik sürecinde artış gösteren hormonal dalgalanmalar (Telogen Effluvium) dediğiğimiz tedavi gerektirmeyen geçici dökülmelere neden olmaktadır. Çoğunlukla doğum sonrası hormonları normale dönmesi ile sorun ortadan kalkmaktadır.

Menopoz: Erkeklik hormonu Testosteron DHT’ye dönüşmesi ile birlikte saçlarda dökülmeye neden olurken kadınlık hormonu Östrojen ise tam tersi etki ederek saç dökülmesine karşı koruma vazifesi göstermektedir. Fakat bu durum bir noktaya kadar geçerli olup, kadınlarda doğurganlığın sonu olan menopoz sürecinde kadınlık hormonu östrojen seviyesinde ciddi bir azalmaya neden olmaktadır. Azalan östrojen saçlarda dökülmeye neden olmaktadır. Çözüm olarak östrojen gibi etki gösteren İsoflavon içeren tabletler kullanmanız önerilir.

İleri yaşlarda saç sorunları

Hastalıkların Neden Olduğu Dökülmeler
Yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi kadınlarda saç dökülmesinin bir çok nedeni bulunmaktadır. Onlardan biride daha önceleri yada halen yaşadığımız sağlık sorunları olup, çoğunlukla saç dökülmesi için gittiğimiz dermatolog muayenesi ile öğreniriz. Saç dökülmesine neden olan hastalıkların başında Guatr dediğimiz boğazda şişlik öne çıkmaktadır. Şimdi dilerseniz saç dökülmesine neden olan hastalıkları özet şekilde görelim.

Guatr: Boğazda şişlik ile ortaya çıkan Guatr tiroid hormonunun neden olduğu bir hastalıktır. Düşüklük ve yükseklik şeklinde ikiye ayrılan. Tiroid hormonlarının olması gerekenden düşük olması halinde Hipotiroidi dediğimiz sorun ortaya çıkmaktadır. Bu sorunu yaşayanlarda saç dökülmesi kökten olmaktadır. Hücre metabolizmasında yavaşlamaya neden olduğu için önlem alınmaması halinde kellik problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Tiroid hormonunun olması gerekenden yüksek olması halinde ise hipertiroidi dediğimiz zehirli guatr ise daha çok kırılarak dökülmelere neden olmaktadır. Burada yapılması gereken hastalığın kontrol altında tutulması ve gerektiğinde ameliyat olunmasıdır. Boğazınızda belirgin ve rahatsız edici bir şişlik varsa iç hastalıkları uzmanlarına muayene olmalısınız.

Polikistik Over Sendromu: kadınlarda saç dökülmesine neden olan hastalıklardan biride kısa adı PCO (Polikistik Over Sendromu) olup, yumurtalıklarda oluşan iyi huylu kist anlamına gelmektedir. Vücudun çeşitli yerlerinde kıllanmaya neden olduğu gibi aynı şekilde erkek tipi saç dökülmesine neden olmaktadır. Bunun için ilk yapılması gereken bu alanda deneyimli jinekoloji uzmanlarına muayene olunması gerekmektedir.

Biotin Eksikiği: Kadınlarda dökülmenin bir diğer dökülme nedeni ise Biotin eksikliği olup, daha anlaşılır şekilde açıklamak gerekirse B7 ve Vitamin H eksikliği olarak bilinmektedir. B vitaminleri saç için oldukça gerekli olup, eksikliği dökülmeye neden olmaktadır. Biotin eksikliğin nedenlerine baktığımızda zayıflamak için uygulanan şok diyetler yanı sıra gençlerin baş belası haline gelen sivilce tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar yine biotin eksikliğine neden olmaktadır. Çözümü diyete başlayacaksanız mutlaka yanında 1 MG Biotin kullanmalısınız. Aynı şekilde sivilce ilaçları kullanırken bu süreçte Biotin kullanmaya başlamalısınız.

Gastrik Bypass (Obezite Cerrahisi) : Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi saç dökülmesine neden olan bir çok sorun bulunmaktadır. Onlardan biride sağlıklı bir hayata kavuşmak için yapılan cerrahi müdahaleler olup, özellikle fazla kilo (obezite) probleminden kurtulmak isteyenler Gastrik Bypass dediğimiz midenin bir bölümünün küçültülmesi yanı sıra ince bağırsakların kısaltılmasını amaçlayan yöntemle ideal kilolarına kavuşmaktadır. Gastrik Bypass ameliyatı olanlarda vitamin, protein, biotin yetersizliği gibi beslenme düzensizliğine bağlı olarak geçici dökülme görülmektedir. Böylesi bir durumda size önerim geçici süreli olarak Xpecia Tablet kullanmak olacaktır.

Çocuk ve Gençlerde Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç dökülmesi sadece yetişkinleri etkilemekle sınırlı kalmayıp, aynı şekilde çocukları da yakından etkilemektedir. Çocuklar ve gençlerde en sık görülen saçkıran dediğimiz Alopecia Areata olup, bunun dışında erkek tipi saç dökülmesi dediğimiz Androgenetik çoğu zaman 16-17 yaşlarında saçlarda kalite kaybı ile ortaya çıkmaktadır.

Saçkıran (Alopecia Areata) : Çocuklar ve gençlerde görülen dökülmelerin nedeni genelde saçkıran olmaktadır. 5 Yaşındaki çocuklarda bile yaşadıkları korku problemine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Gençlerde ise sorunun kaynağı genelde stres olup, özellikle üniversiteye hazırlanan gençlerin yaşadığı stres ve endişe bağışıklık sisteminde soruna neden olarak immün hastalıklara neden olmaktadır. İmmün hastalıklardan biride saçkıran olup, vücut kendi dokularını yabancı madde olarak algılayıp, onları yok etmek için gereğini yapmaktadır. Herhangi bir belirti olmaksızın saçınızın bir yada birden fazla noktasında 1 TL genişliğinde açıklığa neden olabilir. Dökülen bölgede cilt parlak bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Evet arkadaşlar yukarıda bir çok saç dökülmesi tipini belirttik, peki sizin yaşadığınız bunlardan hangisi nasıl bileceksiniz? bunun için en mantıklı uygulama mutlaka bir doktora muayene olmak gerekir. Saç hastalıkları teşhis ve tedavisi için mutlaka bir dermatolog (cildiye) uzmanına muayene olmak gerekir. Size yönelteceği sorular ile teşhis edebileceği gibi kadınlarda çoğu zaman kan testi yaparak dökülmenin nedenini anlamaktadır.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

İlk olarak yaşadığımız sorunun nedeni ve dökülme tipini bilmek gerekir. Bunu öğrenmek için bir dermatoloğa muayene olmak yeterlidir. Yaşadığınız sorun erkek tipi dediğimiz genetik dökülme ise burada yapılması gereken en mantıklı uygulama DHT baskılayıcı etkisi olan Procapil içeren spreyler yanı sıra Finasterid içeren tabletler kullanmak gerekir. Bunun dışında aynı şekilde isoflavon ve bitkisel bir içerik olan Saw Palmetto etki etmektedir.

Kansızlığa bağlı dökülmelerde ise sorunun kaynağı genelde kan değerlerinin yetersiz olması yanı sıra kan içerisinde yer alan demir, çinko, magnezyum, B12 eksikliği olması nedeniyle kansızlık tedavisine ek olarak Xpecia tablet kullanmanız önerilir.

Saçkıran probleminde ilk yapılması gereken soruna neden olan stres, üzüntü, moral bozukluğu gibi sorunlardan uzaklaşmak olmalıdır. Aksi halde uygulayacağınız tedavi çok fazla başarılı olmayacaktır. Kendinizi tedaviye hazır hale getirdiğinizde sarımsak yöntemi yanı sıra kortizon ve bizim de asıl önerdiğimiz SADBE uygulamasına başlayarak 1-6 ay arasında sorundan tamamen kurtulabilirsiniz.

Kaynaklar:
https://www.sachastaliklari.com/sac-dokulmesi-icin-hangi-doktora-gidilir/
https://www.sachastaliklari.com/sac-dokulmesi-nasil-onlenir/
https://www.sachastaliklari.com/sackiran-nasil-gecer/

(Visited 1.768 times, 2 visits today)

Hakkında Doktor Atilla Kaya

Check Also

Saç analizi

Saç Analizi Nasıl Yapılır?

Saç analizi konusunda bilgi vermeden önce önemli bir hususu aktarmak istiyorum. Saçta çıkan sorunların büyük …

351 Yorum

 1. Merhaba hocam, ben 18 yaşındayım, yaşıtlarımın saçları fazlaca çokken benim saçlarımda oldukça genellikle tepe bölgesinde fazla dökülme oluyor her gün hemde, saçlarımda da baya azalma oldu artık saçım kalmayacak diye endişelenmeye başladım yaşımda çok genç ve bu beni çok korkutuyor sizce ne yapmalıyım?

  • Gamze: Genetik dökülme sizin yaşlarınızda başlamaktadır. Tabii ki sorunun nedeni ve uygun tedavi için bir dermatoloğa muayene olmalısınız. Bilimsel tedavi yöntemleri ile sorunu aşabilirsiniz.

 2. hocam merhabalar.. Hocam 20 yaşındayım benimde saçlarımın yanları epey açıldı. Hastaneye gittim doktor erkek tipi dedi bişey yapılmaz dedi fakat sizin yazınızı okudum xpecia tablet baya faydalıymış araştırdım. Xpecia yı şuan kullanmaya başladım duştada zeytinyağlı sabun kullanıyorum hocam. Sizce faydası olur mu dökülme durur mu. Teşekkürler

  • Ali: Erkek tipi saç dökülmesinde daha çok Hair Forte sprey etki etmektedir.

   • çok teşekkürler hocam. Peki hocam spreyi kullanmayı kestikten sonra bir yan etkisi olur mu birde spreyi kullanırken başka anlamda yan etkisi olur mu?

    • Ali: Spreyi kullanmayı kesersen DHT tekrar aktif hale gelecektir. Kullanımı kesmek yerine azaltarak devam etmek gerekir. Yani sürekli kullanılması gereken tansiyon ilacı gibi düşünebilirsin.

 3. Merhaba hocam benim saçımda 5 yerde saçkıran cıktı ve bu sakalımda da kaşımdada var sadbe kullandım ama sonra bıraktım düzenli kullandığımda ne kadar sürede etki görülür.

  • Mehmet: Uygulayacağın tedavi ne olursa olsun en az 3-6 ay arasında düzenli devam etmen gerekir. Acele etmeden, stresten uzak durmaya çalışarak SADBE kullanmaya devam etmelisin.

 4. Merhaba hocam benim kafamda egzama var çok kepek yapıyor ve saçlarım son Zaman’larda çok döküldü ve inceldi doktorum ketoral şampuan verdi daha öncede kullandım pek fayda göremedim sizce ketoral saçı daha çok döker mi kullanmaya devam etmeli miyim ve sizin başka bir öneriniz var mı ?

  • Fırat: Faydasını görmediysen devam etmen gereksiz. Ketoral dahil hiç bir şampuan saç dökmez yada çıkarmaz. Seboreik Dermatit (Egzama) için Seboderm yada Dermo TTO ile birlikte kullanmalısın.

 5. Saçlarımda alopesi areta teşhisi konuldu ilk 17 yaşinda bir kere para büklüğünde döküldülmüstü. Son 5 yıl her altı ayda nüksediyor ve farkli bölgelerden dökülmeler oluyor. Minoksil 5 lik ve kortizon ignesi oluyorum. Onceleri igneyi 6 ayda bir 2 adet 15 gunde bir oluyoyordum. Simdi tek igne oluyorum. Biyopsi alındı mantar yokmuş. Fakat simdi sac koklerim zayıfladi ve seyreldi. Kansizlik her daim var kan ilaci kullanıyorum.troit mevcut. Myestenia gravis de teshiside 15 yıl önce konulmuştu. Yani alopesinin baglantıli oldudugu her hastalık mevcut. Sizin yorumlarınınızı takip ediyorum hatta dpc tedavisi icin gittim fakat etki derecesini ölcerken kolum kimyasal olarak yandı ve başlamadan bıraktım.Yapabilecegim başka ne var caresini bulamadim.

  • Duygucan: Bu sorun sende ciddi anlamda strese neden olduğu anlaşılıyor. Bu durumda tedavinin başarısız olması ve tekrarlamasını sağlıyor. Öncelikle saçkıran geçici bir sorun olduğunu bilmeli ve hayata bir şey olmamış gibi devam etmelisin. Tedavine SADBE ile devam etmeni öneririm.

 6. Hocam doktorum biraz dalgın galiba o yüzden sordum kaç ay kullanmalıyım diye
  İlacı önce 6 ay kullan dedi sonra 2 ay dedi:/ her gittiğimde beni unutuyor 🙂

  • Nihat: İnsanlık hali normaldir olabilir. Bu durumda başka bir doktorun bilgilerinden de istifade edebilirsiniz.

 7. Hocam merhaba . Benim roacutane bağlı dökülmem oldu . Doktor benexol b12 ilacı yazdı 2 aydır kullanıyorum sacımın altından küçük saclar geliyor . Sizce ne kadar kullanmalıyım bu ilacı ? Yanında önereceğiniz bi ilaç varmı ? Bide saclarım eskisi gibi olur mu 🙁
  Ailede kel yok

  • Nihat: Ne kadar kullanacağınızı doktorunuz tayin etmelidir. Benim önerim çıkan saçlarınızın daha kaliteli ve hızlı uzaması için 2 MG Biotin kullanmanız olacaktır. Genetik dökülme olmadığı sürece ciddi bir risk yoktur.

 8. perihan boyukbas

  Iyi gunler benim yasim 32 yaklasik 25 yasimdan beri sac dokulmesi yasiyorum bircok doktora gittim ama her biri dogumdan deyip durdular on kismimda seyrelmeler oldu kafa derisi baya gorulmeye basladi saclarim ince telli iki ay once doktora gittim sac kasintilari dokulme ve saclarmda uslaklik birde suvilceker olup duruyordu sac mantari oldugu siykedi iki aylik haftada iki kere kullanmam icin jel verdi ama halada gecmedi birde yuzumde hic sivilce cikmazken yuzumdede vaskadi dojtor mantar yuzunuzede vurmaya vaskamis dedi kullandigim jelin adi ketoderm 2/ ama hic faydasi olmadi hala yaglanma var yuzumdede sivilceler kucuk kucuk olup cikiyor ve geciyor cok asiri derecedede sac dokulmesi var napmam gerekiyor psikolojim cok bozukdu yardimci olurmusunuz lutfen

 9. Kırmızı13

  Öeraba 20 yaşındayım saçlarım tepeden seyrekleşmeye başladı anne tarafımda erkek bireylerinde dökülme mevcut babamın bile saçları varken benim saçlarımın olmayacak olması çok canımı sıkıyor,dermatolog minoksin %5 kullanmamı önerdi bi haftadır kullanıtorum sizce işe yararmı yada ne yapmam lazım.Teşekkürler.

  • Kırmızı: Anne tarafında olması riski daha fazla artırmaktadır. Çünkü doğum esnasında kalıtsal olarak geçmektedir. 6 Ay kullanın etki etmezse Procapil yada Finasterid içeren ürünler kullanın.

 10. Merhaba ben 33 yaşındayım nerdeyse 10senedir saç dökülmesi problemi yaşıyorum avuç avuç dökülüyor saçlarım dönem dönem azaliyo ama hep domuluyo çok döküldüğü dönemler kafa derim kaşıniyo ve hassaslasiyo ne yapmamlazim doktora da gidiyorum bir çözüm bulamadilar

  • Vural: Öncelikle mutlaka dermatoloğa görünmez gerekir. Benim önerebileceğim mantar problemine karşı Ketokonazol tablet + Biotin olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir