Saç Dökülmesini Önleyen Şampuan Markaları

Saç dökülmesi problemi yaşayan insanların çözüm olarak ilk başvurduğu yöntem şampuanlar olmaktadır. Peki şampuanlar saç dökülmesini önleyecek kadar etkili mi? ezber bozacak bilgiler için sayfayı incelemeye devam etmelisiniz.

Tüm insanların ortak sorunu Alopecia yada Türkçe tabiri ile saç dökülmesi özellikle ergenlik dönemi sonrası (16 yaş ve üzeri) en sık görülen saç sorunu olup, kelimenin manası aynı olması insanların hata yapmasına neden oluyor. Örnek ben şunu yaptım, şu ürünü kullandım iyi geldi, şeklinde yorumlar maalesef hataya sebebiyet vermektedir. Çünkü sorun aynı olmasına karşın kendi içerisinde dökülmenin grupları bulunmaktadır. Örnek ailesel, kansızlık, guatr hastalığı, kullanılan ilaçlar, bağışıklık sisteminin bozulmasına bağlı dökülmeler şeklinde ayrılmaktadır. Bu ayrımın amacı tedavisinin farklı olmasıdır. Yani burada ortaya çıkan sonuç öncelikle dökülmenin tipi ve nedenini bilmek ve yaşadığımız soruna uygun tedavi gerekmektedir. Yoksa bilinçsiz yapılan uygulamalar ile daha fazla saç kaybı yanı sıra umutsuzluk ve strese neden olacaktır.

Saç Dökülmesi Tedavi Edilmesi Gereken Bir Hastalıktır

Bu siteye giriş amacınız yaşadığınız sorunu önlemesi için şampuan markası öğrenmekti fakat aradığınız bilgi haricinde her şeyi gördünüz. Üzgünüm ama bilimsel olması gerekiyorsa bu şekilde olmak zorundayız. Çünkü saç dökülmesi estetik bir sorun değil, tedavisi mümkün, tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bir çoğu ise yaşadığınız sağlık sorunlarının bir belirtisi olabilmektedir. Örnek kadınlarda Alopecia %40-%50 gibi önemli bir nedeni demir eksikliğine bağlı kansızlık sonucu ortaya çıkmaktadır. Yani sizin vücudunuzda demir eksikliği sonucu ortaya çıkan anemi bulunmaktadır. Bu sorunun belirtilerinden biride dökülmedir. Şimdi bu soruna şampuan kullansanız ne işe yarar, saç kremi kullansanız ne işe yarar? size soruyorum arkadaşlar kullandığınız ürün dökülmeyi önleyebilir mi?

Saç Dökülmesi Tipinizi Öğrenmeniz Gerekir
Evet arkadaşlar yaşadığınız dökülmeyi gerçekten engelleyebilmek için neden döküldüğü yada bir başka deyişle dökülme tipini öğrenmek gerekir. Bunun için doktorlar yanı sıra eczanelerde ücretsiz hizmet veren analiz uzmanları bulunmaktadır.

Hastanelerin Cildiye (Dermatoloji) Bölümüne Gidebilir
Dökülme tipinin tespiti için yaşadığınız yerde Cildiye bölümü olan bir hastane, klinik yada dermatoloğa gidebilirsiniz. Çoğu zaman 5 dakika gibi kısa sürede yapılan bu tespit bazen kan değerlerinin ölçülmesi gibi testler gerekir. Gittiğiniz uzman gerek görmesi halinde hematoloji bölümüne yönlendirebilir.

Ücretsiz Saç Analizi Hizmetinden Yararlanabilirsiniz
Alopecia problemi için doktor yanı sıra büyük il ve ilçelerde ücretsiz saç analizi uygulaması yapan eczanelerden yapabilirsiniz. Bu alanda öne çıkan markalardan biri Hair Pharma olup, İstanbul dahil olmak üzere bir çok ilde anlaşmalı eczanelerde ücretsiz saç analizi yapmaktadır. 444 37 22 Numaralı telefonu arayarak analiz yapılan eczaneleri öğrenebilirsiniz. Teknolojik görüntüleme yöntemi ile yapılan testlerde sorun anlaşılmaktadır.

En Sık Görülen Saç Dökülmesi Nedenlerini İnceleyin
Bazen kısa bir araştırma ile yaşadığınız sorunu kendiniz bile kolayca teşhis edebilirsiniz. Çünkü erkeklerde görülen dökülmenin %95 gibi büyük bir bölümü genetik dökülme sonucu görülmektedir. Geri kalan %5 ise Alopecia Areata (Saçkıran) yada DUPA dediğimiz sebebi bilinmeyen sorunlar olarak görülmektedir. Erkek tipi dökülme olarak da bilinen ve aynı zamanda kadınlarda da görülen bu sorun genelde tepe yada alın bölgesinde dökülme başlar. Bazen hem tepe hemde alın bölgesinde açılma görülür. Saç dökülmesi nedenlerine dair hazırladığımız sayfadan ihtiyaç duyacağınız tüm detaylara ulaşabilirsiniz. https://www.sachastaliklari.com/sac-dokulmesi-nedenleri/

Şampuan Saç Dökülmesini Önler mi?

Bu soruya verilecek iki cevap vardır. %99 Önlemez %1 önler diyebilirim. Çünkü saç dökülmesi kıl kökü yanı sıra kafa derisi cilt seviyesinden kırılarak dökülmektedir. Kökten dökülmelere şampuan markası ne olursa olsun etkisi olmazken kırılarak dökülmelerde medikal şampuanlar faydalı olmaktadır.

Şampuan Sadece Kırılarak Dökülmelerde Etkili Olur
Yukarıda da belirtildiği gibi dökülme kökten ve kafa derisi yani cilt seviyesinden saçın kırılması sonucu oluşur. Tabii ki bu aslında dökülme değilde kırılma denmektedir. Kırılan o kılın yerine bir süre sonra yenisi gelecektir. Çünkü saç kökünde herhangi bir hasar oluşmadığı için uzamaya devam edecektir. Kırılarak dökülmelerin önüne geçmek için medikal şampuanlar kullanmalısınız.

Biotin İçeren Şampuanlar Kullanın
Aslına bakarsanız sadece temizleyici olarak görülen şampuan normal ve medikal ürünler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Medikal ürünlerin içerisine bir çok bilimsel madde eklenebilmektedir. Onlardan biride saç ve tırnak sağlığı için önemli vitaminlerden biri olan B7 Vitamini yada diğer adıyla Biotin olmaktadır. Saç kalitesini ve uzama hızını artıran özelliği ile şampuan dışında tablet, kapsül, sprey ve hatta çocuklar için şurup formu bile bulunmaktadır. Botin ile ilgili daha fazla detaya aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://www.sachastaliklari.com/biotin-b7-vitamini/

Sawpoo Şampuan Denemeniz Gereken Ürünlerden Biri
Saçınız sağlıksız, donuk, mat ve kuru bir yapısı varsa mutlaka Sawpoo Şampuan kullanmalısınız. İçeriğindeki Biotin ve Saw Palmetto ile gerçek anlamda bakım sağlayacaktır.

Badem Yağı, Argan Yağı İçeren Ürünler Kullanın
Saçlarda sık görülen kalite kaybı ve kırılarak dökülmelerin önüne geçmek için saça faydalı yağlardan yararlanabilirsiniz. Onların başında badem yağı gelmekte olup, aynı şekilde son yıllarda kullanımı hızla artan argan yağı ve zeytinyağı gibi E vitamini yönünden zengin olan yağları güvenle kullanabilirsiniz. Saçlarınızı yumuşatarak, kaybettiği nemi geri kazandıracaktır.

Saç Kurutma Makinesi Kullanmamaya Özen Gösterin
En sık görülen hatalardan biride bilinçsiz fön uygulamaları olup, saçların yanmasına ve nemini kaybetmesine neden olan saç kurutma makineleri ve düzleştiriciler mümkün oldukça kullanmamalısınız. Banyo ve duş sonrası sıcak ile kurutmak yerine yumuşak bir havlu ile ıslaklığını alarak kendi kendine kurumasını beklemelisiniz.

Saç Dökülmesi Şampuan

Saçlarınızın Parlak Görünmesi İçin Limon Kullanın
Sadece şekil vermekle kalmıyor aynı zamanda onların parlak bir görünüm elde etmesini istiyoruz. Bu ihtiyacımızı kimyasal ürünlerle karşılamak yerine bitkisel bir ürün olan limon ile sağlayabilirsiniz. Avucunuza bir kaç damla limon sıkarak saçlarınıza sürebilirsiniz. Kıllara zarar vermeden hayal ettiğiniz parlaklığa ulaşırsınız.

74 Yorum

  1. Ali okuyamaz

    Hocam yoğun saç dökülmesi var İnternette Bingöllü fatih diye birisi var doğal yaptığı şampuan dökülmeyi kesin durduruyor diyorlar şimdi binox şampuan olarak satışa sunmuş sizce de fayda eder mi

    • Doktor Atilla Kaya

      Ali: Şampuanların hiç birisi saç dökülmesi önleyecek kadar gelişmiş değildir. Doğal ya da kimyasal hiç biri tek başına yeterli değildir. Öncelikle yapman gereken saçının neden döküldüğünü ve hangi tipte döküldüğünü öğrenmektir. Bunun için bir cildiye uzmanına muayene olmalısın. Bu aşamadan sonra ilaç ya da şampuan ne gerekiyorsa kullanırsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.