5 Haziran 2020 ,Cuma

Saçkıran İlacı SADBE’yi Denediniz mi?

Saçkıran (Alopecia Areata) tedavisinde SADBE kullanmanızı öneriyoruz. Hair Pharma firması tarafından Roll On formunda üretilmiş olan SADBE kullanımı çok kolay olup, dökülme olan alanı ıslatacak kadar sürmek yeterlidir.

Saçkıran Nasıl Geçer?
Saç sağlık sorunları arasında ilk sırada yer alan Alopecia (Dökülme) daha önceki konularımızda da belirttiğimiz gibi bir çok tipi ve haliyle bir çok nedeni bulunmaktadır. Saç dökülmesi tiplerinden biride Alopecia Areata dediğimiz Saçkıran olup, özellikle çocuk ve gençleri etkilemektedir. Nedenlerine baktığımızda büyük oranda stres olmasına karşın korku, kafaya takma ve ani moral bozuklukları, üzüntüler kişide bağışıklık sisteminin hasar görmesine neden olmaktadır. Hasar gören bağışıklık sistemi ile birlikte vücut kılları yabancı madde olarak kabul ederek onları dökücü sıvı salgılamaktadır. Her ne kadar Saçkıran olarak bilinse de etkilediği alan saçlarla sınırlı kalmayıp, vücudun her yerinde madeni para genişliğinde bir yada birden fazla ani gelişen dökülmeler oluşur.

Saçkıran Tedavisi Mümkün Bir Hastalıktır
Öncelikle şunu bilin ki yaşadığınız sorun tedavisi mümkün, önlenebilen bir hastalıktır. Bu sorunun önüne geçmek için bitkisel ve bilimsel bir çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Uyguladığınız her yöntemin belirli bir başarı yüzdesi olup, dilediğiniz uygulamaya başlayabilirsiniz. Herhangi bir sıralama vs yoktur.

Bitkisel Tedavi Sarımsak İle Başlayabilirsiniz: Tedavide başarı oranı %50 olup, yani her 2 kişinin birinde etki etmektedir. Denemek isteyenler pazardan yada marketten aldıkları sağlam bir diş sarımsağı ortadan keserek saplı kısmından tutarak dökülme olan saçlı deriyi tahriş edene kadar sürüyoruz. Biraz canınızı yakabilir, fakat kan akışını hızlandırmak için gereklidir. 3 Ay düzenli kullanım ile etkisi görülür. Yada sizde herhangi bir etkisi olmayan %50 arasında yer alabilirsiniz. Herhangi bir etki beklemek için en az 3 ay kullanmak gerekir. Hafiften bir düzelme işareti olması halinde eski sağlığınıza kavuşana kadar devam etmelisiniz.

Doktorunuz Kortizon Enjeksiyonu Önerecektir: Sağlığımıza çok fazla fazla önem veren bir millet olmadığımız söylenebilir. Aynı durum saç sağlığı içinde geçerli olup, doktora gitmeden önce bir çok yöntemi deneriz. Genelde son çare olarak bir dermatoloğa muayene olmaya karar veririz. Doktora gittiğinizde büyük ihtimal kortizon enjeksiyonu uygulayacaktır. Kortizon aslında bir ilaç değil, vücudun salgıladığı bir sıvıdır. Saçkıran tedavisinde başarı oranı genelde %70-%80 oranında olduğu bilinmektedir. Bu uygulama doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Ne kadar ve hangi sıklıkla yapılacağını doktorunuz karar verecektir. Aynı şekilde en az 3 ay süreyle bu tedaviye devam etmeniz gerekir.

SADBE Kullanmanızı Öneriyoruz

Bizim önerimiz ise bam başka olup, sebebe yönelik bir tedavi yöntemi olan SADBE kullanmanızı öneriyoruz. Dünya genelinde saçkıran tedavisine yönelik geliştirilmiş iki bilimsel madde bulunmaktadır. Bunlardan biri SADBE olup, diğeri ise DPCP (Difensipron) maddesidir. Bu iki maddenin tedavide başarı oranı %95 gibi oldukça yüksek olup, evde saçkıran tedavisi olarak da adlandırabiliriz.

SADBE Nedir?
Kısa adı SADBE olup, açılımı ise Squarik Asit Di Butil Ester olarak bilinmektedir. Tekrar belirtmek gerekirse saçkıran tedavisine yönelik geliştirilmiş bilimsel madde olup, Avrupa’da sürekli kullanılmaktadır. Türkiye’de ise uzun zaman sadece tecrübeli eczacılar tarafından doktor önerisi ile belirlenen dozda hazırlanmıştır.

Hair Pharma Türkiye’de Satışa Sundu
Artık bu konularda tecrübeli eczacı aramanıza gerek kalmadı çünkü Türkiye’de önemli çalışmalara imza atan Hair Pharma firması 2014 yılında madde ile aynı adı taşıyan ürünü satışa sundu. Roll-On şişesi ile kullanımı oldukça kolay olup, yapmanız gereken doktorunuzun belirttiği sürelerde dökülme olan alanı ıslatacak şekilde sürmektir.

SADBE Nasıl Kullanılır?
Öncelikle ürünün 2 çeşidi olduğunu bilmelisiniz. İkisi arasındaki tek fark SADBE dozajı olup, ilk olarak %0,1 ile başlamalısınız. Yaklaşık 2-3 ay kadar %0,1 formunu kullanarak devamında artık dozajı artırarak %1 formuna geçmelisiniz. Yani ilk defa bu ürünü alacaksınız ilk olarak %0,1 formu ile başlayın. 2 Ay kullandıktan sonra dozajı artırarak etki sürecini hızlandıracağız. Kullanımı oldukça kolay olup, günde 2 defa yada doktorunuzun belirttiği sıklıkta dökülme olan alanı ıslatacak kadar sürmelisiniz.

Ürünün İçeriği Nedir?
SADBE ismi aslından ürünün adından çok maddenin ismidir. Açılı yukarıda da belirtildiği gibi Squarik Asit Di Butil Ester olup, Hair Pharma ürüne herhangi bir isim vermeden orjinal adıyla satılmaktadır. O nedenle ürünün içeriği yani ana maddesi SADBE (Squarik Asit Di Butil Ester) olup, ürün çeşidine göre %0,1 ve %1 oranında bulunmaktadır. Bunun dışında Capcaicin olarak bilinen ve acı bibere acı tadını veren bitkisel bir maddedir. SADBE içeriğinde yer alan Capsaicin dünyanın en acı biberi olarak bilinen Chili biberinden elde edilmektedir.

Cildinizde Yanma Yapabilir: Ürünü dökülme olan alana sürdüğünüzde cildinizde yanma olabilir. Bunun nedeni içeriğindeki Capsaicin olup, yanması o bölgede bulunan ve kıl kökünü besleyen damarların genişlemesine neden olur. Genişleyen damarlar kıl köklerine daha fazla kan taşımaktadır. Aynı şekilde sürüldüğü bölgede kısmi bir tahriş durumu oluşturarak hücre yenilenmesine katkı sağlar.

SADBE Ne Kadar Zamanda Etki Eder?
Öncelikle her insanın yaşadığı sorun ve psikolojik durumu farklı olup, firma yetkilileri 1-4 ay arasında etki edeceğiniz belirtmektedir. 6 Ay içerisinde herhangi bir etki olmaması halinde ise ürünü kullanmayı bırakabileceğinizi belirtmektedir. Çünkü 2-3 yıl içerisinde önlenemeyen Saçkıran kıl köklerinin ölmesi nedeni ile yerini kalıcı kelliğe bırakabilir. Fakat 6 aylık süreçte en küçük olumlu gelişme olması halinde ise tamamen sorun ortadan kalkana kadar kullanmaya devam etmelisiniz.

İlk Önce SADBE %0,1 Formu İle Başlayın
Hair Pharma SADBE’de değişiklik yaparak %1 SADBE içeren ürünü satışa sundu ilk olarak %0,1 binde bir formu satılıyordu. Şimdi SADBE alırken dikkat etmeniz gereken ilk 2 ay yani başlangıç %0,1 formu ile başlayıp, 2 ay sonrası ise dozu artırarak %1 formuna geçiş yapmanız gerekir.

Sakal Kıran ve Kaş Kıran İçinde Kullanabilirsiniz
Sorunun latince ismi Alopecia Areata olup, Türkiye’de sorunun görüldüğü yere göre isimler verilmektedir. Saçta olursa Saçkıran, sakalda olursa Sakal Kıran, kaşlarda olursa Kaş Kıran olarak isimlendirilmektedir. Oysaki sorunun hepsi aynı olup, Alopesi Areatadır. O nedenle SADBE saç dışında sakal, kaş, kirpik gibi sorunlu bölgelerde de güvenle kullanılır.

Hayatımızdan Stresi Çıkarmamız Gerekir
Uyguladığımız tedavinin etkili olması için öncelikle saçkıran nedeni olan stres, üzüntü ve kafaya takma gibi sorunlardan uzak durmanız gerekir. Yoksa sürekli tekrarlar ve vücuda yayılmaktadır. Saçkıran yada yaşadığınız sorun her neyse hayatın sonu olmayıp, mutlaka bir çözüm yolu bulunmaktadır. O nedenle stres içinde yaşamaya devam ederseniz sorunu önlemek yerine daha yaygınlaşmasına neden olursunuz. Tedavi esnasında anne babalar, eşler destek olmalı ve kişiyi psikolojik olan rahatlatmalıdır.

Saçkıran Bulaşıcı Bir Hastalık Değil Korkmayın
Toplum olarak maalesef bazı sağlık sorunlarına henüz alışkın değiliz. Saçkıran kaynaklı dökülme biraz daha belirgin olduğu için uzaktan bile kolayca anlaşılır. Bunu gören insanlar sorun yaşayan arkadaşımıza öcü gibi bakmakta ve bir çoğu bulaşıcı endişesi ile uzak durmaya çalışmaktadır. Rahat olan arkadşlar Alopesi Areata bulaşıcı bir hastalık değil, kişinin kendi içerisinde yaşadığı bir sorundur.

Evet arkadaşlar SADBE hakkında aktaracaklarımız şimdilik bu kadar olup, sizlerin sormak, danışmak istediği hususları aşağıda yer alan soru ve yorum formundan iletebilirsiniz.

(Visited 10.072 times, 9 visits today)
Ürün Detayları
product image
Puan
1star1star1star1star1star
Oy Verenler
2.5 based on 58 votes
Üretici
Hair Pharma
Ürün
Sadbe
Ücret
TRY 74
Stok Durumu
Available in Stock

Hakkında Doktor Atilla Kaya

Check Also

Saçkıran

Saçkıran Tedavisi İçin Uygulayabileceğiniz 5 Yöntem

Saçkıran ya da diğer adıyla Alopecia Areata, dünya genelinde tüm insanlarda görülmesi muhtemel bir tür saç sorunudur. Bağışıklık sistemi zayıf olanlarda daha sık görülür. Çünkü sorunun altında yatan neden bağışıklık sisteminin bozulması sonucu vücudun kendi öz dokularına saldırmasıdır. Tıp dilindeki tabiri Alopecia Areata olup, bu sorunun en basit halidir. Ayrıca ileri evrelerde Alopecia Totalis ve Alopecia Universalis şeklinde sınıflandırma yapılır.

Güzel bir yönü saç köklerine zarar vermez. Yani saçkıran olan bir insan hiçbir zaman kalıcı kellik problemi yaşamaz. Alacağı önlemlerle 1-2 ay içerisinde bile sorundan kurtulabilir.

Çözüm için öncelikle bağışıklık sistemine zarar veren stress, sıkıntı, kaygı, aşırı üzüntü gibi durumlardan uzaklaşmak gerekir. Bunu sağladığınızda çözüm için önemli bir adımı atmış olursunuz. Sonrasında dermatoloji uzmanına muayene olarak size uygun tedavinin belirlenmesi gerekir.

Saçkıran tedavisi kişinin yaşı, dökülme türü ve dökülmenin yoğunluğuna göre belirlenir. 10 Yaş altı ve üstü şeklinde ele alınır. 10 Yaş altına sadece topikal kortizonlar önerilir. Kortizona ek olarak minoxidil kullanması da önerilir. Daha şiddetli sorunlarda ise kortizon yerine immünoterapi dediğimiz SADBE ve DPCP gibi etken maddeler kullanılır.

150 Yorum

 1. Hocam sag kulagimin ustunde sac kiran cikti ilk eczaneden bitkisel ilac aldim 2ay kullandim fayda gormedim buyumeye basladi cildiyeye gittim kornizon inne tedavisi yapti iki tanede kirem verdi uresal ve elcon diye igne yaptigi yerde cikti ama tam dolgun degil daha sac cikan bolgenin ustunden dokulmeler devam etti daha da dokuluyor baska dokdora gittim oda iki igne verdikalcadan 9ar gun arayla vurun dedi adi sinakort.a birtanesini vurundum ikitanede damla verdi betasalic ve dermovate diye o bolgelerde sari tuylenme var ama yukari dogru yine dokuluyor ne yapmam lazim simdiden bilginiz icin tesekkur ederim

  • Aşkın: Bu sorun seni stres altına aldığı görülüyor. Stres saçkıranın başlıca nedenidir. Tedavide önemli bir aşaması stresten uzak durmak olup, SADBE kullanarak daha başarılı sonuç alırsın.

 2. Sema Nur Aydın

  İyi günler Hocam,

  benim 5 ay önce ilk kaşlarım ardından kirpiklerim ve saçlarım dökülmeye başladı. Kafamda kellikler büyüdü fakat şuan tamamen düzeldi ve kellikler kapandı. Kirpiklerimde çıkmaya başladı. Fakat kaşlarımda hiç bir ilerleme yok. Şuan doktorumla iğne tedavisine başladık, fakat yurt dışından geldiğimden dolayı sadece üç kere iğne tedavisini uygulayabileceğiz. Acaba iğne tedavisinden sonra SADBE’ye başlasam uygun olur mu?

 3. Merhaba hocam, ben iki aydir sadbe 0.01% kullaniyorum sakal kiran var çene ve yanaklarda. yavas yavas beyaz tüyler gelmeye basliyor ancak çok zayif. Acaba yeni çikan sadbe 1% kullanabilirmiyim daha etkili olur mu veya yan etki yaratabilirmi?

 4. Merhaba, Ben sakal kıran olmuştum iğne tedavisi ile beyaz sakallarım çıktı fakat beyaz kaldı ve bu sakallar sıçrama yapıyor. Yuvarlak şeklinde beyazlıyor sonra o yuvarlaklar birleşiyor. Dediğim gibi sakalım seyrelmişti şuan çıktı. Sadbe kullansam siyahlar mı ?

  • Muhammed: Kıla renk veren melanin pigmentleri bulunmaktadır. Bu hücreler ölmesi halinde kıllar tırnak renginde beyaz benzeri şekilde çıkmaya başlarla. SADBE kıl rengine herhangi bir etki etmez.

 5. Merhaba hocam bende 6 senedir saç kıran var 3 ayda bir çıkıyor başka yerden dökülüyor sonra 3 ay sonra oralar çıkıyor başka yerler gidiyor sadbeyi araştırdım 3 yıldan sonra etkili olmuyor benim saçlarım çıkıp döküldüğü için 3 yılı geçse bile faydası olurmu. Hocam cevaplariniz için tesekkurler

  • Şahin: SADBE Saçkıran için geliştirilmiş olup, saç kökleri ölmediği sürece etkisi olur. Saç kökleri ölmesi halinde hiç bir tedavi yöntemi etki edemez.

 6. Merhaba bende 16 yıldır saçkıran var sadbe bende etkili olur mu acaba

  • Belkıs: Bu ürün saçkıran için üretilmiş olup, herkes kullanabilir. Tabii ki saç kökleri ölmemiş olması gerekir.

 7. 10 yıl önce dökülmüş saçlarım yara olmuş izler var geçirdiğim saçlardan dolayı saç kıran gibi ama değil galiba küçüklüğümde gitmişim bunu kullanmamı yararı ve yararı nedir? doktora gidip sormalımıyım? nereden alabilirm bunu eczanede varmıdır?

 8. 3-4 aydır dişi saçkıran var kortizon losyon krem sarımsak hepsini kullandım hiç bir etki görmedim. Hidrojen peroksit %3 kullandım saçımın kendi rengini vermeye başladı kökleri çıkmaya başladı gözenekleri iyice açıldı. Geçiş dönemi yavaş ilerliyor biraz daha hızlandırmak için başka bir yöntem varmıdır?

  • Ümit: Hızlandırmaya gerek olmadan doğal haliyle sorundan kurtulmayı bekleyin.

   • Hidrojen peroksit kullanmaya devam edersem saçlara zararı olacak kırılmalar yıl alacak bu durumda sarımsak tedavisine geçmem uygun olur mu peki

 9. 3 ay önce sol kulağımn üzerinde para büyükLüğünde çıkmıştı ilk başlarda HP3 hidrojen pereksit uyguladm ve dokturumun tavsiye ettiği betnovate saç losyonu ve konozan şampuanla süreç’e devam ediyorum az miktarda saç kılları çıkmaya başladı bu süreçte sarımsak ta uyguLamaLımıyım ne yapmam gerekir

 10. Hocam Merhaba, benim sağ kaşım 3 aydır dökülüyo ve ve bugünde sol kasimin üst tarafında hafif bir dökülme olmuş ozel bir hastaneye gidip baktirdim sadbe ilacını önerdi 1 aydır kullanıyorum hiç bir şekilde daha bir faydası olmadı sizce devam etmeliyi miyim

  • Feti: Muhtemelen Alopecia Areata teşhisi koymuş olmalıdır. Saçkıran olarak da bilinen bu sorunun en erken çözümü 3 ay sürmektedir. Uyguladığının tedaviden sonuç almak için 3-6 ay kesintisiz uygulamak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir