Sarımsak İle Saçkıran Geçer mi? Demeyin

Saçkıran tedavisinde bitkisel ve daha ekonomik bir yöntem arıyorsanız size önerim evinizde kolayca uygulayabileceğiniz sarımsak olacaktır. Evet sarımsak ile saçkırandan kurtulmak %50 oranında mümkün olmaktadır. Peki sarımsağı nasıl uygulayacağız? hemen birlikte bakalım.

Bölgesel saç dökülmesi olarak bilinen Saçkıran tedavisi diğer dökülmelere göre daha kolay ve garantili olduğu söylenebilir. Öyle ki hiç bir şey yapılmaması halinde bile %30 sorun kendi kendine çözülmektedir. Tabi ki bu durum uzun zaman alacağı için beklemek yerine mutlaka bir şeyler yapmalıyız. Bu kapsamda ilk yapılması gereken hastalığa neden olan aşırı stres, üzüntü, moral bozukluğu gibi ortamlardan sıyrılmalıyız. Aksi halde tedavide başarı oranı düşecek ve etki süresi gecikecektir. Bunun dışında ilk olarak bitkisel saçkıran tedavisi ile başlayacağız. Evinizde kolayca uygulayabileceğiniz sarımsak tedavisi ile en az 2 ay sürecek bir sürece hazır olmalıyız.

Saçkıran Sarımsak Tedavisi Nedir?
%98 oranında kalıcı kelliğe neden olmayan saçkıran sarımsak tedavisi ilk uygulanması gereken yöntemler arasındadır. Tedavide başarı oranı %50 olup, mutlaka ama mutlaka en az 2 ay düzenli uygulanması gerekmektedir. Bu süreçte hiç bir olumlu etki etmemesi halinde diğer tedavi yöntemlerine geçebilirsiniz. Olumlu etkileri olması halinde tam olarak sağlığınıza kavuşuna kasar saçkıran sarımsak tedavisi devam edilmelidir.

Sarımsak Nasıl Uygulanır?
Öncelikle ihtiyacımız olan mutfakların olmazsa olmazı sarımsak olup, pazarda, manavda her yerde kolayca bulabilirsiniz. Sarımsağı ortasından keserek saplı kısmı kullanacağız. Çünkü sapından tutarak kolayca uygulanabilir. Kesik olan kısmı saçkıran sonucu dökülme oluşan cilde tahriş olana kadar sürüyoruz. Sarımsak asitli olması nedeniyle biraz canınızı yakabilir.

Saçkıran Tedavisi

Tedaviye Ne Kadar Devam Edilmeli?
1-2 Günde bir tekrarlamanız gereken bu işlem için en az 2 ay bıkmadan devam etmeniz gerekir. Özellikle akşamları eve geldiğinizde uygulamanız önerilir. Tabi ki ister istemez kokuya neden olacaktır.

Sarımsak Saçkırana Etkisi Nedir?
Burada yapılmak istenen damarların genişletilmesi ve kan akışının hızlandırılmasıdır. Aynı şekilde kıl köklerininde uyarılmasını sağlayan sarımsak bunu bilimsel maddeler ile yapmak istediğinizde ise Procain ve Capsaicin maddesi ilaçlarda kullanılmaktadır. Tabi ki her zaman sarımsak yada bu maddeler tek başına yeterli değildir.

Etkili Olmazsa Ne Yapmalıyım?
Yazıya girişte de söylediğim gibi tedavinin başarı oranı %50 olup, etkili olabilir yada olmayabilir. Bunun için bu sadece bir deneme olup, dakat unutmamanız gereken ilk adımı atmış olduğunuz için sonuca yakın olduğunuzdur. 2 Aylık süreç içinde her hangi bir olumlu sonuç olmaması halinde bitkisel tedavi yerine bilimsel tedavilere geçme zamanı gelmiştir. Burada uygulayabileceğimiz 3 yöntem bulunmaktadır.

Kortizon: Hastaneye gittiğinizde en çok önerilen saçkıran tedavi yöntemi kortizon enjeksiyonu olup, maalesef yan etkisi ve sebebe yönelik bir tedavi olmadığı için %70 başarı oranı bulunmaktadır. Yani kesin bir sonuç alma imkanınız yoktur. O nedenle bence kortizon ile zaman kaybetmemelisiniz.

DPCP: Saçkıran tedavisine yönelik geliştirilen 2 farklı bilimsel madde bulunmaktadır. Bunlar DPCP ve SADBE olup, maalesef DPCP maddesi etkili olduğu kadar kısırlık yapabilen yan etkisi ile insanların uzak durduğu bir yöntemdir. Geriye kalan SADBE ise şuan en etkili bilimsel maddeler arasında yer almaktadır.

SADBE: Bilimsel saçkıran tedavisinde en önemli yere sahip olan bu madde Avrupa’da sıkça kullanılırken pahalı olması nedeniyle ülkemizde geçtiğimiz yıla kadar hiç satışı yapılmadı. Sadece doktor reçetesi ile tecrübeli eczacıların hazırladığı SADBE geçtiğimiz yıl Hair Pharma firması tarafından ilaç haline getirilmiş olup, madde ile aynı ismi taşıyan Roll-on olarak üretilmiştir. %1 SADBE içeriğine ek olarak saç kökünü uyaran Capsaicin ve damarları genişleten Procain içermektedir. Üretici resmi satış sitesi ve size en yakın eczaneden satın alma imkanı bulacağınız saçkıran ilacı SADBE hakkında hazırladığımız bilgilendirme sayfasına aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://www.sachastaliklari.com/sackiran-ilaci-sadbe/

Sarımsak Şampuanı, Yağı, Losyonu İşe Yarar mı?
Tedavide kullanmamız gereken tek şey yediğimiz sarımsak olup, bunun dışında sarımsak şampuanı, sarımsak losyonu, sarımsak yağı vs hiç birisi etkili olmayacaktır.

Saçkıran Şampuanı İşe Yarar mı?
Gözlemlediğim kadarıyla saçkıran şampuanı olarak satılan bazı ürünler bulunmaktadır. Ürün detayına baktığınızda sarımsak şampuanı olarak sunulmakta olup, daha fazla ilgi çekici olması için Sarımsak kelimesi yerine onun İngilizcesi olan Garlex kullanılmaktadır. Şampuanlar saçkıran için etkili değildir.

Saçkıran Sarımsak Tedavisi

Saçkıran sarımsak tedavisi hakkında aktaracaklarım bu kadar olup, sizlerin soruları varsa yanıtlayabilirim. Maddi sıkıntısı olmayan, bitkisel tedavi ile zaman kaybetmek istemeyen direkt olarak SADBE tedavisine başlayabilir. Saçkıran problemi yaşayan insanlarda %98 etkili olmaktadır.

[adinserter block=”3″]

95 Yorum

 1. kağan

  Hocam merhaba;

  Sakalımın bir kısmında saçkıran var; yaklaşık 10 yıl kadar önce gene olmuş sarımsak tedavisiyle yeniden çıkmıştı.

  Geçen gün sarımsak kürü uyguladım; 2 ay kadar önce yine uygulamış ama olumlu sonuç alamamaıştım; bu sefer daha uzun süre ( yaklaşık 25 dakika) uyguladım cildim tahriş oldu ilk gece ve ertesi gün şişti. Şu an Şiş indi yalnız derisinin bir kısmı soyuldu ve biraz morluklar var( soyulmayan kesimde)

  Acı yok, yumuşatıcı krem kullanmalı mıyım, ciddiye’ye görüneyim mi?
  Teşekkür ederim

  • Dr. Kaya

   Kağan: Öncelikle stres ve sıkıntıdan kurtularak hayata devam etmelisin. Sıkıntı ve stres saçkıran yapar, yayılmasına neden olur, tedaviyi zorlaştırır. Uyguladığın tedavi %50 başarılı yani etkili olur da, olmazda ama abartılı uygulama maalesef zarar verebilir. Evet bir cildiye uzmanına muayene olmalısın. Çünkü nemlendiriciden öte onarıcı etkili krem gerekebilir. Saçkıran içinde SADBE kullanmanı ve sabırlı olmanı öneririm. Bu bir geçiş sürecidir. Bir zaman sonra yaşadığın sorunu bile hatırlamayacaksın.

 2. Emrah

  Merhabalar hocam rahatsız etmiyorumdur inşallah bugün elimle sacımı elledim ellerime saç geldi korktum benim normal saclarımda hiç seyrek değildir bugun inanamadım gurbette çalışıyorum ailemden uzağım bide hem iş stresi hemde ailemi takıyorum ondanmı oluyordur ama o kadar kotu derecede de strese girmiyorum

  • Dr. Kaya

   Emrah: Estağfurullah ne rahatsızlığı sizin gibi değerli kardeşlerimize yardımcı olmaya çalışarak aksine daha keyifli ve huzurlu oluyoruz. Evet aile hasreti zordur. Lakin stres sıkıntı yapmak da çözüm değildir. Stres saç dökülmesine neden olabilir. Yaşadığın sorun saç dökülmesi başlangıcı olabilir. Ailende senden başka saçı dökülen ya da kellik problem olan var mı?

 3. mustafa

  hocam merhabalar nasılsınız çok stresli bir işte çalışıyorum saçımın arka kısmında 2 ayrı yerde parmak ucu kadar açılma oldu ve ön taraflarımda seyrelme oldu komple çok kaşıntı oluyor değerli bilgilerinizi paylaşırmısınız?

  • Dr. Kaya

   Mustafa: Bir çok sağlık sorununun nedeni stres olmaktadır. Ya stresten ya da stresli ortamlardan kurtulman gerekir. Aksi halde bağışıklık sisteminin bozulmasına bağlı saçkıran dışında daha bir çok otoimmün hastalıkla karşı karşıya kalırsın. Saçkıran için SADBE kullan saçının ön tarafı saçkıran mı? yoksa normal dökülme mi?

 4. Busra

  Hocam saçlarımın belirli yerlerinde zamanla dökümeler meydana geldi kucukken buyudu kapandi ama baska yerlere sardi kapananlar uzadi ama surekli bu dongu yasaniyo ve cok uzuluyorum bu sefer dahada cok artiyor kortizon denedik sarimsak denedik hic bi fark yok bio sampuan kullaniyorum cikar gibi oluyo ama gene ayni ne yapmam lazim yardim edermisiniz

  • Dr. Kaya

   Büşra: Mesajın içinde hatanı zaten belirtmiş durumdasın. Saçkıran nedenleri arasında stres, sıkıntı ve üzüntü bulunmaktadır. Sen saçım döküldü diye üzülürsen sorun daha da artacaktır. O nedenle sakın kafana takmamak gerekir. Saçkıran hayatın sonu olmayıp gençlerde sık görülen bir geçiş sürecidir. Moralini düzelt ve SADBE kullan 1-6 ay içerisinde sorundan kurtulman muhtemeldir.

 5. Dilan

  Hocam tşk ederim bilgilendirdiğiniz için.. SADBE yi araştırdım 5yaş küçük çocuklarda tavsiye edilmiyor peki bunun kullanımı nasıl olmalıdır biraz daha bilgilendirirseniz çok sevinirim..Kızımın 7 yerinde saçkıran var biyeri gittikçe çok ilerliyor artık ilaçları bıraktım sadece sarımsak sürüyorum gün aşımı ve katran yagı sarımsak ve zeytinyağından oluşan bi karışım sürüyorum bırakıyım mı onları.. Şimdiden teşekkür ederim hocam.

  • Dr. Kaya

   Dilan: Sarımsak kullanacaksınız sadece sarımsak olmalıdır. Katran yağı, zeytin yağı vs gereksiz ve mantıksızdır.

   • Dilan

    Hocam bi sorum daha olucak.SADBE kullanırsak herhangi bi yan etkisi varmı eğer yoksa hemen sipariş vermek istiyorum..yardımlarınız ve ilginiz için teşekür ederim

    • Dr. Kaya

     Dilan: SADBE’nin şuana kadar belirtilmiş yan etkisi yoktur.

 6. Dilan

  Hocam mrb. Benim kızım 4yaşında 1yıldır saç kıran dermatoloji bölümüne götürdüm dermovate saltar verildi 3 aydır kullanıyorum bi sonuç elde edemedim aksine daha çok döküldü bnm psikolojim alt üst oldu napcagımı bilmiyorum.. Başka bi uzman doktora götürdüm oda dermoroller diye bi aletle uglulanma yapılacak 3haftada bi ama bnm kız ilaç sürmeme bile zor bırakıyo ona hiç bırakmaz almaktan vazgectik ve şuan çok caresizim nolur yardım edin..kan tahlilleri normal cıktı doktor psikolojik dedi ve kızımn bi dedigini 2 etmiyom..aksine benim pskilojm çok bozuldu depresyondayım resmen..Yalvarıyorum bi çaree

  • Dr. Kaya

   Dilan: Saçkıran genç ve yetişkinlerde sıkıntı ve stres ile olurken çocuklarda genelde korkudan kaynaklanmaktadır. Çocuğun sorunu devam etmesi halinde dökülme yayılarak devam eder. Tedavide ise önerim SADBE kullanmanız yönünde olacaktır. 30 Saniye gibi kısa sürede dökülme olan alana sürmek yeterlidir. Yaşı küçük olduğu için kortizon enjeksiyonu yaptırmayın. Bu arada sizde fazla sıkıntı yapmayın yoksa aynı sorun sizde de olabilir. Bu geçici bir süreç ve zamanla bunu ne siz ne çocuğunuz hatırlayacaktır.

 7. Sevgi

  Merhaba Hocam. ben 30 yaşındayım ve 3 yaşında bir oğlum var fakat kendisi yemek konusunda iştahsız olmasından dolayı ve benim bu durumu üzülerek geçrimeme neden olduğundan stresten dolayı saçkıran oldum. doktora gittim medobiohtin hap ve Dermovate isimli bir saç losyonu Verdi. fakat saçlarım hala cıkmadı ayrıca arka kısımdayken başka iki yere daha sıcradı. Buda daha cok üzülmeme neden oluyor. bugun yeni bir ilaç BİOTİN 5000mg “SOLGAR” aldım. sizce başka ne yapabilirim????

  • Dr. Kaya

   Sevgi: Çocuklar aç olduklarında sen ısrar etmesinde yerler. O nedenle onları kendi hallerine bırakmak gerekir. Takma kafana böyle şeyleri her annenin yaşadığı gündelik sorunlardır. Kullandığın ürünler hiç bir şekilde saçkıran problemine etki etmez. Hepsini bir kenara bırakarak SADBE kullanmaya başlamalısın. Fakat stres, sıkıntı hayatında olmamalıdır. 3 Ay içinde sonucu benimle paylaş değerli kardeşim

 8. azad ok

  Hocam rutubet saçkırana neden olur mu ?

  • Dr. Kaya

   Azad: Hayır saçkıranın nedeni stres, sıkıntı gibi istenmeyen sonuçların bağışıklık sitemini bozması ile ortaya çıkar. SADBE kullanmanı öneririm.

 9. Furkan

  Hocam bende saç kiran başlangıcı vardı hastaneye gittim tüp gibi bişeyin içinde saçima iğneyle enjekte etti. Faydasını gördüm. Fakat şu an askerde olmam sebebiyle inanılmaz derecede büyük ve yaygınlaşmaya başladı. Sarımsak tedavisi ile sonuca ulaşmam mümkün müdür. Oxezole sprey ilacını kullanSam hangisinin faydası olur.

  • Dr. Kaya

   Furkan: Doktor ilk etapta kortizon tedavisi uygulamış olabilir. Askerde olman nedeniyle muhtemelen biraz stres ve sıkıntı olabilir. Bu durumda uzak durman gerekir. Sarımsak etkili fakat %50 yani 3 ay kullanman halinde hiç bir etkisi olmayabilir de, o nedenle sana önerim SADBE kullanman yönünde olacaktır.

 10. Kenan

  Hocam hastalığım liken planus ne yapmam lazım lütfen yardımcı olurmusunuz saçımın tepe kısmı baya giti SADBE kullanabilirmiyim bir öneriniz
  Varmı.

  • Dr. Kaya

   Kenan: SADBE saçkıran problemi içindir. Senin daha çok mantar öldürücü etkili losyonlar kullanman gerekir. Bunu ise cildiye uzmanı muayenesi ile karar vermelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir