Sakal Kıran Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dökülme denince ilk olarak akla saçlar gelmektedir. Tabii ki en doğalı bu olmasına karşın tek cevap değildir. Çünkü erkeklerde çeşitli nedenlere bağlı olarak sakal dökülmesi görülebilir. Sakal dökülmesi nedenlerine baktığımızda ilk sırada Alopecia Areata yada halk arasındaki tabiri ile saçkıran (sakal kıran) gelmektedir. Çözümü oldukça kolay olup, yazının devamında yapılması gerekenleri bulacaksınız.

Sakal Dökülmesi Nedenleri

Vücudumuzda dökülmeye karşı en dayanıklı kıllar sakal bölgesinde yer alanlar olmaktadır. Fakat buna rağmen başta sakal kıran gibi sorunlar olmak üzere bölgesel dökülmelere neden olmaktadır. Sorun bununla sınırlı olmayıp, aynı zamanda Traksiyonel Alopecia dediğimiz sakal yolma problemi yine dökülme (sakalsızlık) yapabilir. Bunun dışında yine sık görülen nedenler arasında günlük hayatta herkesin başına gelebilecek olan kaza, yanık, yaralanma ve ameliyat için yapılan kesikler sakal çıkmamasına neden olabilir. Şimdi dilerseniz sakal dökülmesine neden olan bu sorunlar ve çözüm yollarını ele alalım.

Sakal Kıran Nedir, Neden Olur?
Yukarıda da belirtildiği gibi sorunun kaynağı saçkıran olup, Alopecia Areata sadece saçlarla sınırlı kalmadan vücudumuzda ki tüm kılların dökülmesine neden olabilir. Sorunun kaynağı stres, sıkıntı, üzüntü, endişe, moral bozukluğu gibi durumlar olup, bağışıklık sisteminin zarar görmesi ile aniden ortaya çıkmaktadır. Tedavide en önemli unsurlardan biri yaşadığımız bu sıkıntılardan mutlaka sıyrılmak gerekir.

Nasıl Anlaşılır (Belirtileri Nelerdir?)
Saç dökülmesi öncesi saçta kalite kaybı, uzama hızında zayıflama gibi belirtiler olurken saçkıran yada sakal kıran probleminde maalesef hiç bir belirti olmadan bir gün sakalın bir yada birden fazla bölgesinde madeni para büyüklüğünde açıklık fark edersiniz. Dökülen bölgede cilt parlakça bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Yani önlem almak için yeterli bulgu ve belirti yoktur. Aşağıda yer alan görsellerde sorunun nasıl göründüğüne bakabilirsiniz.

Sakal Kıran Problemi

Sakal Dökülmesi

Sakal Kıran Tedavisi Nasıl Yapılır?
Evet arkadaşlar yukarıda da belirttiğim gibi tedaviye başlamak için öncelikle soruna neden olan stres, sıkıntı, üzüntü, endişe, moral bozukluğu gibi huzursuzluk veren durumlardan sıyrılmak gerekir. Yoksa tedavide başarı oranı düşecek olup, hatta yeni vakıalar çıkacaktır. Bu aşamayı geçtikten sonra bitkisel ve bilimsel anlamda uygulayabileceğimiz 3 tedavi yöntemi bulunmaktadır. Normalde bir çok hastalıkta önermediğim bitkisel uygulama saçkıran yada sakal kıran’da %50 oranında başarı sağlamaktadır. Sarımsak ile başlayabilir yada bir dermatoloji uzmanından kortizon tedavisi uygulamasını sağlayabilirsiniz. Yada evinizde kendinizin kolayca uygulayacağı SADBE ilacı ile 1-6 ay içinde sorundan kurtulursunuz. Dilerseniz bu tedavi yöntemleri ve uygulanışlarına bakalım.

Sarımsakla Sakal Kıran Tedavisi:Öncelikle şunu unutmayın sarımsak bildiğimiz sofralarımızın vazgeçilmezi sarımsak olup, sarımsak şampuanı, losyonu vs ile karıştırmayın bu tür ürünlerin saçkırana faydası olmaz. Sarımsağı ortadan kesip sakal bölgesinde ortaya çıkan dökülme kısmına tahriş olana kadar sürüyoruz. Bunu en az 3 ay boyunca uygulama gerekir. Bu süreçte çözüm olmazsa bir sonraki tedavi yöntemine geçmelisiniz. Sarımsakla saçkıran tedavisinde başarı oranı %50 olup her iki insanın birinde başarı sağlamaktadır. Yani sizde etki etmemesi kesinlikle normal bir durum olarak kabul edilebilir.

Kortizon Merhemi ve Enjeksiyonu: Sakal Kıran sorunu için sarımsak başarılı olmaması halinde uygulayabileceğiniz tedavilerden biride kortion enjeksiyonı olup, bunu kendiniz evde uygulama imkanınız yoktur. Bunun için hastanelerin cildiye (Dermatoloji) bölümüne randevu alarak doktordan yardım almanız gerekir. Kortizon %70 oranında başarılı olmasına karşın dikkatsiz ve fazla yapıldığında maalesef ciddi yan etkileri bulunmaktadır.

SADBE (Squaric Acid Dibutylester): Avrupa’da en çok kullanılan saçkıran tedavi yöntemi olan Sadbe açılımı (Squaric Acid Dibutylester) olarak bilinmektedir. Saçkıran yada sakal kıran tedavisinde ilk defa sebebe yönelik olarak geliştirilen SADBE daha önceleri ülkemizde satışı olmadığı için sadece tecrübeli eczacılar tarafından doktor reçetesi ile hazırlanıyordu. Hair Pharma firması tarafından geliştirilip, satışa sunulan SADBE %95 etkili olup, kullanımı oldukça kolaydır. Ürün hakkında detaylı bilgi edinmek ve sipariş vermek için aşağıda yer alan bağlantı ve bannere tıklayabilirsiniz. https://www.sachastaliklari.com/sackiran-ilaci-sadbe/

Sakal Kıran Tedavisi

Diğer Sakal Dökülmesi Nedenleri

Evet arkadaşlar en sık görülen neden sakal kıran olmasına karşın tek neden bu değildir. Yapılan dermatolojik araştırmalara bakıldığında çok sık olmasa bile farklı nedenler bulunmaktadır. Yazının devamında diğer nedenler ve çözüm yöntemlerine dair bilgileri görelim.

Traksiyonel Alopesi (Sakal Yolma)
İnsan yaşadığı süreçte çeşitli sıkıntılar ile karşı karşıya kalabilir. Bu durum hayatımızda farklı alışkanlıklara neden olabilir. Onlardan biride aniden ortaya çıkan saç ve sakal çekme (yolma) alışkanlığıdır. Kişi fırsat buldukça saç yada sakalını tek tek çekerek ciddi bir açıklığa neden olabilir. Bu durum sakalsızlık ve saçsızlık problemine neden olabilir. Önlemek için mutlaka tırnaklarımızla tutamayacak kadar kısa saç ve sakalla durmalıyız. Bu şekilde bu alışkanlıktan kurtulmanız daha kolaydır.

Yara, Yanık, Ameliyat ve Lazer Uygulamaları
Sakal dökülmesine nedenlerine baktığımızda günlük hayatta başımıza gelen kaza ve sağlık sorunları da görünmektedir. Çoğu insanın yüzünde yanık izi görülür. Yanan bölgede saç yada sakal çıkması neredeyse imkansızdır. Aynı şekilde kıllı bölgede ameliyat için yapılan kesikler yine orada artık kıl olmayarak ciddi bir iz kalmasına neden olur. Son zamanlarda uygulaması hızla yaygınlaşan lazerle epilasyon bilinçsiz şekilde yapıldığında uygulanan alanın çevresinde yanıklara neden olacağı için sakal dökülmesi görülür.

Dökülen Sakallar Tekrar Çıkarmı?
Evet arkadaşlar yukarıda yer alan tedavi yöntemlerinin başarı oranlarına baktığınızda %95’e kadar etkili olduğu görülmektedir. Tabii ki öncelikle hayatımızdan bize zarar veren, huzursuz olmamıza neden olan durumları çıkaracağız. Tedavide erken davranmak gerekiyor. Çünkü 2 yıl içince önlem almadığınızda kıl köklerinin ölme riski bulunmaktadır. Kıl kökleri öldüğünde maalesef hiç bir ilaç çözüm olmayacaktır. Bu durumda tek çözüm yolu sakal ekimi yaptırmak olacaktır.

Sakal Ekimi Yaptırmanız Gerekebilir
Uyguladığınız tedaviler sonuç vermemesi halinde sakal kökleriniz ölmüş olabilmektedir. Sakallarınız geri çıkmaması halinde ise yapılacak en kalıcı çözüm sakal ekimi olacaktır. Bu alanda en başarılı uzmanlardan biri olan Op. Dr. Atilla KAYA Türkiye’de ilk defa sakal ekimini yapan isimlerden biridir. FUE yöntemi ile yaptığı sakal ekimi köselik dediğimiz hiç sakal çıkmayan ile seyrek görünümde muhteşem sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Aynı şekilde yara, yanık ve ameliyat izlerinin kapatılması için önerilir. IDEA Klinik Bakırköy şubesinde hasta kabulüne devam eden Op. Dr. Atilla KAYA’ya ulaşmak ve bilgi almak için aşağıda yer alan bağlantıya tıklamanız yeterlidir. https://www.sachastaliklari.com/sakal-ekimi/

Sakal Ekimi

Sakal Serumu İşe Yarar mı?
Türkiye para kazanmak için en ideal ülkelerden biridir. Kalabalık nüfusu yanı sıra çoğu detayı araştırmadan inanan insanları nedeni ile çoğu zaman dolandırıcı insanların tuzağına düşmektedir. Sakalı olmayan insanlar 21-22 yaşına kadar herhangi bir gelişme olmadıysa artık boşuna beklenti içine girmemesi gerekir. Çünkü DHT hormonu eksik yada hiç olmaması sonucu bu durum ortaya çıkmaktadır. Çözümü ergenlik döneminde hormon içeren ilaçlarla mümkün olup, dediğim gibi 21-22 yaşından sonra markası ve içeriği ne olursa olsun sakal çıkarması mümkün değildir. Çözümü yukarıda da belirttiğim gibi sakal ekimi yaptırmak olacaktır.

[adinserter block=”3″]

178 Yorum

 1. Samet

  Hocam bende yaklasik iki yildir var her yontemi denedim ve yaklasik bir senedir sari olarak killanma var tuy degil yalniz sert siyahlasirmi ve ne kadar surer

  • Dr. Kaya

   Samet: Öncelikle kendi kendine yaşadığın stres, korku ve endişeleri yenmelisin. Aksi halde Alopecia Universalis probleminden kurtulman zordur. Bunun dışında kullandın mı? Bilmiyorum ama SADBE %1 formunu kullan 3 ay sonra tekrar konuşalım.

 2. Ahmet

  Biraz panikli biriyim herşeyi kafaya takan biriyim

  • Dr. Kaya

   Ahmet: Bunun için doktorlardan yardım almalısın. Kafaya takmak maalesef immün hastalıklara neden olmaktadır. Hayata güzel yönleri ile bakmalısın. Saçkıran problemi için de SADBE kullanmanı öneririm.

 3. Ahmet

  Hocam bende yaklaşık bi yıl önce sakal kıran oluştu ve gittikçe ilerliyor ne yapmam gerekiyo

  • Dr. Kaya

   Ahmet: Hayatında stres, sıkıntı, endişe, üzüntü gibi durumlar biraz fazla mı?

 4. Muhammed

  Merhaba hocam yardım edin ne olur.

  Kıl kökü iltihabı saçkırana ve sakalkırana neden olur mu ? Askerde iken yüzümde tuhaf sivilceler çıkmaya başladı içi beyaz sıvı dolu ama sert sivilceler değil.Sabah uyandığımda yüzümü yıkarken ovaladığımda çıkıyorlar ama ertesi sabah falan mutlaka tekrar çıkıyorlar.Yıkamasan dokunmasam da hemen kuruyup yok oluyorlar..tetradox kullandım işe yaramadı.Sonunda Aknetrent kullandım çok işe yaradı kesildi sivilveler ama saçlarım dökülmeye başladı ve hala dökülüyor.Sakallarımda 0.2 cm büyüklüğünde boşluklar oluştu 4-5 ayrı yerde.Saçlarımda belki öyle olabilir.Bu sivilcelerden kaynaklandığını düşünüyorum.Aknetrenti kestiğimde sivilceler 2 ay sonra tekrar çıkıyor..

  Yorumunuz ve tavsiyeleriniz şimdiden teşekkür ederim.

  • Dr. Kaya

   Muhammed: Kıl kökü iltihabı direkt olarak saçkıran yapmaz. Ama yaşadığın sorun sende stres ve sıkıntı yapıyorsa bu durum bağışıklık sistemine zarar vererek saçkırana neden olur. Aynı şekilde sivilce ilaçları da Biotin eksikliğine neden olmaktadır. Sana önerim saçkıran için SADBE + 5 MG Solgar Biotin kullanmanı öneririm.

   • Muhammed

    Cevabınız için teşekkür ederim ederim.Peki bu kıl kökü iltihabı için ne yapmalıyım ? Cildiye ye gittiğimde kıl kökü iltihabı dedi tek çare Aknetrent kullanmak ama o da saçlarımı döküyor.günde 20 Mg yani düşük doz kullandığım halde saçlarımı döküyor ama iltihabı gerçekten yok ediyor ve bırakınca tekrar çıkıyor.Acaba ilacı aylarca kullanma mı gerekiyor ? Bu arada saçlarımda hafif tatlı kaşıntı var ve çabuk yağlanıyor.İki günde yağlanıyor.. sol ayak baş parmağımın tırnağında eğrilik oluştu diğerleri gibi düz ve pürüzsüz değil…SADBE yi saçlarım için de kullanabilir miyim ama saçkıran olduğundan emin değilim sakalımda var belli kısa olduğu için. ?

    Hocam bu arada aknetrenti kullanmaya başladığım dönemde büyük bir olay yaşayıp depresyona girmiştim iki yıl oldu ve hala tam toparlayabilmiş sayılmam.

    • Dr. Kaya

     Muhammet: Kıl kökü iltihabı için mutlaka cildiye uzmanlarından destek almalısın. Seboderm Şampuan + Dermo TTO Losyon kullanmanı öneririm. 1 Ay dene etkili olursa Aknetrent kullanmayı bırakırsın. SADBE saç, sakal ve kaşlarda göze temas ettirmemek kaydıyla kullanılır. Sakallarda dökülme olmaz. Dökülüyorsa tek nedeni saçkıran olur. Saçkıran ise aşırı stres, depresyon ile alakalıdır. Bu sıkıntıdan kurtulmadan kesin çözüm zordur. Ne yap et stresli ortamlardan uzak dur.

 5. Hasan59

  Merhaba hocam isteyerek düzensiz diyet yaptim 2 ayda 12 kg verdim ardindan vucudumda halsizlik oluştu doktora gittim B12 ve D vitamini eksikligi icin ilac verdi daha dinç olmaya başladi fakat kilo verimi sinrasinda yüzümde 3 yerde sakal kiran oluştu sarimsak sürdüm doktor culde zarar verir dedi tabsi etmiyom dedi sarimsagi egzamada kullanilan krem verdi 1 aY kullandim degismedi dahada buyudu sakal kiranlar sabde forte 1.0 siparis ettim 1 hafta dir kullaniyom beyaz beyaz cikti ama zayif gunde nekadar sürmem gerekli yardimci olurmusunuz.

  • Dr. Kaya

   Hasan: Kilo vermek saçkıran yapmaz. Ama sen muhtemelen bir sıkıntı ile yaşıyorsun. Sakal kıran bu soruna bağlıdır. Sadbe kullanman güzel bir tercih olup, çıkan kıllar ilk başta farklı renk yada kıvırcık olabilir. 6 Ay içerisinde orjinal haline döner. Sabırla ve stressiz olarak kullanmaya devam etmelisin.

 6. Erkan

  Hocam selam ben ilk defa sakal bırakmaya başladım ve 2 aylıkken sakalim in döküldüğünü farkettim hemde günde 15 20 tane sakalimla çok oynuyordum artık oynamıyorum sakal dökülmesi azaldı şimdi günde 4 5 tane döküldüğünü görüyorum ve S itres sıkıntı endişe üzüntü bunlari da yaşıyorum bu arada tek tek dökülen sakallarin yerinde sakal biter mi ?bide saç kıran falan yok bende saç dökülmesi gibi dökülme oluyor tek tük bisey yapmam gerekir mi?

  • Dr. Kaya

   Erkan: Sakal çektirme, yolma alışkanlığı var mı?

   • Erkan

    Şöyle anlatayım hocam Sakalı tutup kiviriyordum ve elimle sürekli tariyordum yani kısaca sakalla her fırsatta oynuyordum ama döküldüğünü fark ettikten sonra bıraktım sakala dokunmuyorum artık biraz dokulmede azalma oldu sakal çekme yada yolma yok sadece oynuyordum S itres kaygı üzüntü depresif sorunlarım çok sadece sakalin döküldüğünü görmem bile beni baya bir kaygı ve üzüntüye düşürdü onun etkisi olabilir mi ? Normal de sakalim seyrek bu arada sıkı değil teşekkürler hocam ilginiz açık çok sağolun

    • Dr. Kaya

     Erkan: Yaşadığın sorun ve sıkıntıdan sıyrılmaya bakmalısın. Dökülen yerlerde badem yağı sürebilirsin. Yeniden çıkacaktır rahat ol

     • Erkan

      Sağolun hocam çok teşekkür ederim

 7. Ramazan

  Merhaba yaklaşık 6 aydır saçkıran hastalığı var 3 farklı bölgeden çıktı
  Bu arada sarımsak uygulaması
  Aklınıza gelecek tüm losyonlar başta Sadbe, elocon, minoksidil ,momecon 0/1 pomat krem bu arada takıntı başladı
  Bende herkes bişeyler anlatıyor stres felan bunun stresten olduğunu sanmıyorum çünkü tırnaklarımda çiziklikler meydana geldi ve kırılmalar
  Bunu araştırdım cvb olarak B7 vitamin eksikliğini saç dökülmesi ve tırnakların çizgilenmesine neden olan durum olduğunu söylüyor doktorlar buda kafamı karıştırdı en son olarak kortizon tedavisi iğne tedavisi yaptırıyorum . Bununla birliktte doktor bana sinakort red ampul diye birde kalça iğnesi yaptı
  Bunun dışında iki tane küçük olan kapandı gibi ama büyük olan bölümde 13-14 beyaz geldi ama saçlarım dökülüyor halen bir türlü sonuç bulamıyorum hiç sıkıntım yoktu bu benı sıkıntı yaptı
  Mantar hastalığı dıyorlar yardımcı olursanız çok sevınırım

  • Dr. Kaya

   Ramazan: 6 Aydır sorun yaşıyorsun ve denemediğin yöntem kalmamış. Kusura bakma ama bu kadar takıntılı hareket edersen çözüm bulman zorlaşır. Bir yöntemin etkisiz olduğunu anlamak için en az 3 ay devam etmek gerekir. Saçkıranın stres ile alakalı olmadığını sanmıyorum demişsin? Peki sence neden oluyor o zaman? Tırnaklarda beyaz leke ve çiziklerin saçkıran ile alakası var? Tamam tırnak problemi B7 vitamini dediğimiz Biotin eksikliğinden oluşur. Kusura bakma ama sen bu şekilde hareket ettiğin sürece çözüm bulman zor. Mutlaka cildiye uzmanları ile hareket etmelisin. Benim önerim seni ve tatmin etmeyecektir.

 8. Gürcan

  Hocam ben 4 yıldır saç kran hastalığla uğraşıyorum beni. Heryerime bulaştı sakalım kaşıma saçıma kortizon iğnesi yaptırsam tekrar dökülme ihtimali varmı ne yapmam gerekiyor

  • Dr. Kaya

   Gürcan: Öncelikle stres, sıkıntı varsa bunlardan sıyrılman gerekir. Evet kortizon etki edecek olup, ama daha etkili bir ilaç olan SADBE kullanmanı öneririm.

 9. Ozan

  Hocam merhabalar ben sadbe kullandım ilk turda da sakallrim geri çikmaya başladı yalnız yanaklarim ve cenemin altında geniş bir bölgedeydo bu dökülmeler . Ciddi bir pskolojik tramva sonrasinda karsilastim . Suan sakallarim cikiyor evet ama gucsuz beyaz tüyler şeklinde . Herhangi bir şey kullanmamı önerirmisiniz ? Tiyatro oyuncusuyum ve bir süredir sahneye çikamiyorum . Yardimcı olursaniz sevinirim teşekürler.

  • Dr. Kaya

   Ozan: Dökülen kılların yerine yenileri çıktığında farklı renkte ve hatta saçlarda kıvırcık çıkma durumu normaldir. Bu durum 6 ay içinde normale dönecektir. Takılma böyle şeylere rahat ol, huzur ol

 10. Arda

  merhaba,

  sakallarımda farklı iki bölgede bu rahatsızlık var, doktorumun verdiği ilac olan sadbe yi kullanıyorum 6 aydır ancak bu bölgelerde sakal beyaz olarak çıktı ve çok seyrek hassas yani ince bi yapıya sahip. yaklaşık 1 2 aydır bu şekilde beyaz ve ince olarak kaldı, herhangi bir ilerleme gözlemlemedim ne yapabiliriz ?

  • Dr. Kaya

   Arda: Dökülen kılların yerine yenisi çıktığında kıvırcık ya da farklı renkte çıkabilir. Bu normal bir durumdur. 6 Ay içerisinde eski rengi ve yapısına dönüşecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.