Solgar Biotin

Dünya’nın en eski vitamin markası olan Solgar vücut sağlığı yanı sıra aynı zamanda saç ve tırnak sağlığı için gerekli olan Biotin üretimi yapmaktadır. Solgar Biotin çeşitleri ve kullanım alanlarını görelim.

Vitaminler, Mineraller ve Bitkisel ürünler denince ilk akla gelen markalardan biri Solgar marka olarak yarım asrı aşkın tarihi geçmişi bulunmaktadır. Faaliyetlerine 1947 yılında başlamış olup, İlk olarak multivitamin ve mineral takviyeleri piyasaya sunulmuştur. Üretim yanı sıra ürün geliştirmeye önem veren Solgar Dünya’da bir çok ilke imza atmış olup, onlardan biri tuz, şeker ve nişasta gibi alerjiye neden olan maddelerin kullanımına gerek kalmayan teknolojiyi geliştirmiştir. Ürün gruplarına bakacak olursak 500’den fazla ürün çeşitliliği olduğu görülmektedir. Bizim ilgi alanımız Biotin grubu olup, saç ve tırnak sağlığı için etkinliği kanıtlanmış olan Biotin B7 yada H vitamini olarak bilinmektedir. Solgar Biotin grubunda 2 ürünü olup, 1 MG ve 5 MG (mcg) dozu ile satılmaktadır. Şimdi dilerseniz ürünlere ve kullanım alanlarına bakalım.

Solgar Biotin 1000 mcg

Vitamin grubunda yer alan ürünlerden ilki Solgar Biotin 1000 mcg olup, farklı kaynaklarda 1 mg olarak yazılabilir. Kapsül formunda üretilmiş olan bu ürünü kullanmak için herhangi bir saç yada tırnak sorunu olması gerekmez. Çünkü kullanım amacı ortaya çıkabilecek sorunları baştan önlemeye yönelik geliştirilmiştir. Bir nevi Bioditinaz (Biotin Eksikliği) problemini ortadan kaldırmaya yöneliktir. Her gün yemeklerden sonra bir kapsül kullanmanız önerilmektedir. 50 Adetlik cam şişede satılan ürünü 33,95 TL’den başlayan fiyatlarla eczanelerde bulabilirsiniz.

Solgar Biotin 5000 mcg

Biotin grubunda tercih edebileceğiniz ürünlerden biride Solgar Biotin 5000 mcg olup, farklı kaynaklarda 5 mg olarak görebilirsiniz. Bu ürünü kullanmak için saç yada tırnak sağlığı gibi sorunlardan birini yaşıyor olmanız gerekir. Yine 50 Bitkisel Kapsül içeren cam şişesi ile satışa sunulmuş olup, fiyat olarak 57,50 TL’den başlayan fiyatlarla alabilirsiniz. Solgar Biotin 5000 mcg kullanım alanları aşağıda yer almaktadır.
1 mg b7 vitamini 5 mg biotin

Solgar Biotin Faydaları

Saç Dökülmesi Tedavisinde (Ek Ürün):
Biotinin diğer isimleri B7 yada Vitamin H olarak bilinmektedir. B7 vitamini saç ve tırnak sağlığı için gerekli olup, eksikliği halinde saçta kalite kaybına neden olmaktadır. Saçta kalite kaybı yaşayan insanların saçları parlaklığını kaybeder ve mat bir görünüm ortaya çıkar. Aynı şekilde saçı uzama hızında yavaşlama görülür. Erkekler normalde 2 ayda bir kuaföre giderken saçın uzama hızında düşme olursa bu süre 3-4 aya çıkabilmektedir.

Saçta Kalite Artışı Sağlar
Solgar Biotin yada diğer markalar hiç bir şekilde tek başına saç dökülmesini tedavi edici özelliği yoktur. O nedenle dökülme problemi yaşıyorsanız mutlaka bir dermatoloğa giderek dökülme tipinin teşhis ettirmeniz gerekir. Erkeklerde %95 oranında en sık görülen genetik dökülme aynı zamanda kadınların %50 gibi bir oranını etkilemektedir. Teşhis edilen dökülme tipine göre doktorunuz tedavi yöntemi belirleyecektir.

DHT Baskılayıcı Tedavi Önerecektir
Erkek ve kadınlarda görülen genetik dökülmenin nedeni erkeklik hormonu testosteron ile alakalı olup, testosteron ile 5-Alfa Redüktaz enziminin bir araya gelmesi ile birlikte DHT hormonuna dönüşmektedir. DHT hormonu saç yapıcı köklere zarar vererek yeni kıl üretiminin önüne geçmektedir. Genetik dökülmenin tedavisi DHT baskılayıcı bilimsel maddeler (Procapil, Minoxidil ve Finasterid) ile yapılmaktadır. Bu belirttiklerim bir ürün markası olmayıp, DHT baskılayıcı olarak etkinliği kanıtlanmış maddelerdir. Bir dermatoloğa gittiğinizde size bu ürünleri içeren sprey / tablet gibi ürünlerden birini önerecektir.

Ek Ürün Olarak Biotin Kullanmalısınız
DHT hormonu saçları dökmeden önce onları sağlıksız hale getirmektedir. Yani kalitesini son derece azaltmaktadır. Minoxidil, Procapil ve Finasterid içeren ürünlerle DHT hormonunu önlerken saçlarınızın kaybettiği kaliteyi geri kazanmak için mutlaka Biotin kullanmak gerekir. Saç dökülmesi problemi yaşayan insanlar mutlaka 5 mg / 5000 mcg kullanması gerekir. Aynı zamanda doktor gerek görmesi halinde 10 mg / 10000 mcg biotin kullanmanız önerilir. Gerçi Solgar’da 10 mg biotin bulunmamaktadır.

Tırnak Problemleri İçinde Solgar Biotin Kullanabilirsiniz
Kullanım alanı sadece saçlar olmayıp, aynı zamanda tırnak problemleri (kırılma, soyulma, beyaz leke) problemleri için kullanılmaktadır. Bazı arkadaşlarımız saç ile tırnakların ne alakası olduğunu sorabilir. Saç ve tırnaklar aynı madde olan (Keratinden) meydana gelmektedir. İkisi arasındaki tek fark saça rengini veren melamin kısmında ayrışmaktadır. Melamin pigmenti saçlara renk vermektedir. Bu hücrenin ölmesi halinde ise (büyük ölçüde 25-30 yaş ile başlar) saçlar orjinal rengine yani tırnak rengine dönmeye başlar. Bizler buna saçlarım ağardı şeklinde yaklaşırız.

Saç Beyazlaması Problemini Geciktirmektedir
Günlük bir 1 mg / 1000 mcg biotin kullanan insanlarda saç beyazlaması daha ileri yaşlara sarkmaktadır. Çünkü B7 vitamini saça rengini veren melamin pigmentini uzun süre aktif tutmaktadır.

Solgar Biotin Yan Etkileri

Üretici firma bu konuda herhangi bir bilgi vermemektedir. O nedenle biz şöyle şöyle yan etkisi var diyemeyiz. Ama genel kanı Biotin türü vitaminlerin herhangi bir yan etkisi olmadığı yönündedir. Çünkü B7 vitamini fazlalığı herhangi bir soruna neden olmayıp, vücut tarafından dışarı atılmaktadır.

Solgar Biotin Fiyatları

Firma B7 vitamini alanında 2 farklı ürün geliştirmiş olup, fiyatları yukarıda aktarılmıştır. Firmanın İnternet sitesinde yer alan fiyat bilgisi 1000 mcg için 33,95 TL 5000 mcg içinse 57,50 TL olduğu görülmektedir.

Solgar Biotin Nereden Alınır?
Genelde eczanelerde satılan bu ürünleri yetkili / yetkisiz bir çok İnternet sitesi farklı fiyatlarla satmaktadır. Ürün sahteciliğine karşı en güvenlisi eczaneden satın almaktır. Satış yapan bir çok İnternet sitesi firmanın izni olmaksızın yapmaktadır.

Kilo Aldırır mı?
En çok sorulan sorulardan biride bu tür ürünle kilo aldırır mı olup, cevabı hayır olmaktadır. Kilo aldırmadığı gibi kilo vermek, formda kalmak isteyenler içinde tok tutan hissi ile destek olmaktadır.

Nasıl Kullanılır?
Bu tür ürünler bir çok formda karşınıza çıkabilir. Biotin tablet, kapsül, şampuan, pastil, şurup bunlardan bir kaçı olup, Solgar markasında form olarak kapsül şeklinde üretmeyi uygun görmüştür. Kullanımı bildiğimiz tabletlerden farklı olmaksızın genelde yemeklerden sonra günde bir kapsül olacak şekilde kullanın.

Ne Kadar Süre Kullanılmalı?
Bu tür ürünlerin etkisini görmek için en az 3 ay düzenli olarak kullanmak gerekir. Bu nedenle tüketiciler adet olarak daha fazla adet içeren ürünleri tercih ederler. Solgar biotin 50 adet olarak satılırken benzer bir marka olan HP Biotin ise 100 tablet şeklinde satmaktadır. 100 Tablet aldığınızda 1 paket 3 ay kullanılmaktadır.

Solgar Biotin Kullanıcı Yorumları (Deneyimlerinizi Paylaşın)
Evet değerli arkadaşlar ürünler hakkında bizim aktaracaklarımız bu kadar olup, şimdi sizlerden ricamız bu ürünü kullananlar görüşlerini paylaşırsa seviniriz. Bir çok arkadaşımız bu ürünü almadan önce kullanıcı yorumlarına önem vermektedir. Sizlerde olumlu / olumsuz görüşlerinizi lütfen biz ve ziyaretçilerle paylaşınız. Bir başka konuda farklı bir marka ile görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın.

Hakkında Doktor Atilla Kaya

214 Yorum

 1. slm hocam ben saçlarım için biotin kulanmak istiyorum. Biotin markası önemli mi? yoksa herhangi bir marka olabilirmi?

  • Serhat: Biotin markası çok önemli değildir. Fakat ne için Biotin kullanmak istiyorsun?

   • hocam saç ektirdim onun için biotin kulancam. hocam sizden ricam kaç mg kulanayım ve günde kaç adet? hayırlı bayramlar

    • Serhat: 10 MG ve günde 1 tane kullanman yeterlidir. HP Biotin markası ile alırsan içerisinde 100 tablet var tek paket kullanman yeterlidir.

 2. Merhabalar efendim,

  Ben şu an 23 yaşındayım ve ergenliğe girişimden beri ciddi saç dökülmesi yaşamaktayım. Ellerime çürümüş gibi avuç avuç gelir ama yerine de minik minik hep çıkar. Kelleşme olmadı ama ince ve güçsüzler, rengi mattır ve kurudur serttir yani pek kaliteli değiller. Özellikle ön bölgesi. Çok fazla doktora gittim çok fazla ürün kullandım ama çözüm olmadı mezoterapi bile yaptırdım. Böyle kaldı açıkçası.
  En son yine gittim ve bana kerozan verdi ardından da biotin eksikliğimin çıkması sebebiyle solgar 5 mg verdi. 2 ay sonraya da çağırdı.

  Solgar’ı günde 2 kapsül almam gerektiğini söyledi yani 10 mgye denk gelmekte. Ben de bundan korktum açıkçası çünkü yüz ve omuz bölgesinde kıllanma yapıyormuş saça her ne kadar iyi gelse de.

  Size danışmak istedim saçlarım sağlığına kavuşsun istesem de yüzümde de tüylenme istemiyorum. Sizce ne yapayım gün de 1’e düşürsem bu ihtimal azalır mı? Teşekkürler. Kolay gelsin.

  • Monica: Öncelikle saç dökülmesinden dolayı çok fazla stres ve sıkıntı yapıyor, panikle hareket ediyorsun. Öncelikle sakince bir şekilde hareket etmelisin. Çok fazla doktor dolaşman, her ilacı kullanman çözüm olmaz. Öncelikle sorunun kaynağı ne onu bulmalısın. Anne ya da babanda dökülme ya da kellik var mı?

   • Hayır hocam ailede herhangi bir kellik durumu söz konusu değildir. Üstüne üstlük babamın diğer yaşıtlarına göre saçları gür ve siyahtır. Aynı şekilde annemin de gür saçları varmış gençken.

    Aslında ben sakinim ve o kadar sorun etmiyorum yerine çıkıyor diye ama ailem daha şikayetçi ve üzülüyorlar. Dediğim gibi 10 yılı aşkın süredir bu mevcut bu süre zarfında da çok kez gittim bu sebeple.

    Vitaminler kullandım, mezoterapi yaptırdım, halen kan demir B 12 folik asit ilaçları ya da iğnesi kullanmaktayım. Bunların dışında da tiroit sorunum var. Onun için de ilaç kullanıyorum. Ayrıca kerozan ve solgar 5 mg x 2 başladım.
    Ve eczane şampuanı kullanmaktayım.

    Gerçekten sorun nedir bilmiyorum. Defalarca gittim lakin hep aynısı oldu.

    İlginiz ve hızlı yanıtınız için de tekrar teşekkür ederim.

    • Monica: Sorunun büyük ihtimalle guatr hastalığına bağlı olabilir. Bunun için Hair Forte Sprey kullanmanı öneririm.

 3. merhaba hocam ben saç ektirdim. 10 mg biotin Haır pharma marka , günde bir adet kulanıyorum. Haır pharma markası ile solgar markası fark edermi? teşekürler

  • Deniz: Solgar 10 MG Biotin yok diye biliyorum. Hair Pharma güvenilir bir marka olması yanı sıra ekonomik fiyatlıdır. Aynı zamanda ilk defa 100 tablet içeren markalardan biridir.

 4. Merhaba hocam benim sacımda genetik bir dökülme var ve bana revingen şampuan, zetion verildi sac dökülmesini durdurmak için bir ay sonra da biotin5000 mcg kullanmam önerildi bi faydası olur mu

  • Harun: Yok maalesef etkili olmazlar. O nedenle cildiye uzmanı muayenesi ile finasterid içeren ilaçlar yanı sıra minoxidil ya da procapil içeren ürünler kullanmanız gerekir. Önerim Hair Forte Sprey kullanmanız yönünde olacaktır. İçerisinde Biotin olması nedeniyle ek Biotin almak gerekmez.

 5. Biotinidaz eksikliği için kullanmak istiyorum. Galaktozemi hastasıyım laktoz almamam lazım acaba içeriğinde laktoz var mıdır?

  Diğer markalarda laktoz var.

 6. Saclari uzatiyor mu

 7. Mrhb hocam ben yeni kullanmaya başlayacam da saç im çok dökülüyor bi faydasını göre bilirmiyim ve yeniden saç çıkarır mı ayriyerten yan etkisi ne olabilir

  • Metin: Solgar ya da diğer Biotin markaları saç dökülmesini tek başına önlemek için yeterli değildir. Bu nedenle bir cildiye uzmanına muayene olarak saçlarının neden döküldüğünü öğrenmelisin. Biotin sadece tedaviye destek amaçlı kullanılır.

 8. Merhaba hocam tırnaklarımla çok fazla soyulma var 1000 mg yeterli mıdır?

  • Bahar: Evet 1 MG kullanman tırnak probleminden kurtulman için yeterlidir. Arada bir Biotin içeren gıdaları da tüketirsen doğal Biotin’de elde etmiş olursun.

 9. Hocam merhaba emziren anneler kullanabilir mi

  • Büşra: Tabii ki kullanabilirsiniz. Çünkü bu ilaç değil vitamin olarak gıda takviyesidir. Hatta bebek ve çocuklar için şurup formunda Biotin bulunmaktadır.

 10. İyi günler ben solgar ürünlerinden çok memnunum fakat 52 yaşındayım haliyle cildinde hafif kırışıklık ve sarmalar başladı toparlayiçi bir kapsül var mı ne önerebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir