Op. Dr. Atilla Kaya

Saç ekimi konusunda uzman isimlerinden biri olan Doktor Atilla KAYA hakkında daha fazla bilgi bulacağınız sayfada aynı zamanda FUT ve FUE saç ekimi hususunda detaylara yer verilmektedir.

Türkiye’de 2000 yılı sonrası başlayan kıl kökü nakli (ekim) uygulamasında öne çıkan isimlerden biri Op. Dr. Atilla KAYA olup, kendisi genel cerrahi uzmanı olmasına karşın aldığı dermatoloji eğitimleri ile Saç Ekimi başta olmak üzere Kaş, Sakal, Bıyık ekimi gibi estetik uygulamaları uygulamaları büyük bir başarı ve müşteri memnuniyeti ile gerçekleştirmiştir. Hizmetlerini IDEA Bakırköy kliniğinde gerçekleştiren Doktor Atilla KAYA Türkiye’de ilk defa FUE yöntemi uygulayan hekimlerden olup, yine aynı şekilde Türkiye’de ilk defa kaş ekimi yapan uzmanlardan biridir. Fakat saç ekimi yaptırmayı düşünenleri üzere bir haber vermek istiyorum. Op. Dr. Atilla KAYA saç ekimi yapmamaktadır. 2013 Yılında aldığı karar ile birlikte saç ekimini son vermiş olup, diğer kaş, sakal, bıyık ekimi gibi uygulamalara devam etmektedir. Şimdi dilerseniz uzmanımızın verdiği hizmetlere özetle bakalım.

Kaş Ekimi
Özellikle kadınlarda görülen Madarozis (Kaş Dökülmmesi) problemi alınan önlemler, uygulanan tedavilere rağmen kalıcı hale gelmektedir. İlk etapta kalıcı makaj vs gibi suni çözümler bulunsa da asıl çözüm kaş ekimi yaptırmakla mümkündür. 300 ile 600 kıl kökünün yeterli olduğu bu uygulamada enseden 1 cm alanda alım yapılarak FUE yöntemi ile kanal açılarak yapılmaktadır. Toplamda 2-4 saat arasında yapılan bu uygulama doğaldan farksız bir görünüm oluşturmaktadır. 1500-2000 TL gibi bir masraf yaparak sizde güzel bir görünüme kavuşursunuz.

Sakal Ekimi
Daha çok sakalı çıkmayan yada seyrek olan erkeklerin sorunu olup, bunun için uzmanımız ilk etapta gençlerin mutlaka askerlik yapmalarını önermektedir. Askerlik sürecinde günlük tıraş uygulaması ile bazen istenen sakal hali oluşmaktadır. Askerlik döneminde de gerekli görünüm oluşmadıysa yine FUE yöntemi ile sakal ekimi yapılmaktadır. Aynı şekilde sakal kıran (Alopecia Areata) nedeniyle ortaya çıkan dökülmede de 1 yıl içinde düzelme olmazsa o alana sakal nakli yapılabilir. Ekilecek kıllar ense yada göğüsten alınmaktadır.

Bıyık Ekimi
Sakal ve bıyık çıkmaması erkeklerde ciddi bir sorun olup, görülme oranı oldukça yüksektir. Her ne kadar sakal, bıyık çıkartıcı ürünler satılsa da herhangi bir etkisi olmamaktadır. Bıyıkları çıkmayan, seyrek olan yada istediği şekli vermek isteyenler için en önemli çözüm yolu bıyık ekimi olmaktadır.

Saç Ekimi ve Saça Dair Her Şey Kitabının Yazarı
Son yıllarda saç ekimi adeta para kaynağı haline gelen bir sektördür. İstanbul’un her yerinde görmeye alışkın olduğumuz merkezlerin bir çoğunda yardımcı elemanlar görev yapmaktadır. Saç ekimi iki yöntemle FUT (Ameliyat) FUE (Ameliyatsız Önerilen) yöntem olup, bu merkezlerin %80 gibi büyük bir bölümünde halen FUT uygulanmaktadır. Özellikle kafasında bandaj gördükleriniz FUT ile yapılmaktadır. Çünkü ameliyat haneden 2 cm genişliğinde 2 kulak arasında bir kafa derisi şeridi alınmaktadır. Sonra bu şeritten kıllar ayrılmaktadır. FUE yönteminde ise enseden tek tek alınan kıllar bekletilmeden (oksijensiz kalıp, ölmeden) yine tek tek ekilmektedir. Demek istediğim saç ekimi zor bir süreç olup, kesinlikle araştırmadan karar vermeyin. Araştırma yaparken atillakaya.com.tr ve onun bu alanda yazdığı kitabı Saç Ekimi ve Saça Dair Her Şey kitabından yararlanabilirsiniz.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Ameliyatla Saç Ekimi (FUT)
İlk tanıyacağımız yöntem çokta tasvip etmediğimiz bir yöntem FUT olacaktır. Şuan Türkiye’de en çok uygulanan tekniklerden biri olup, ilk aşama ameliyathane ortamında başlamaktadır. Çünkü kel bölgeye ekim yapılacak kıllar saçınızın ense kısmından ameliyat ile alınmaktadır. 2 Kulak arasında kalan bölgede 2-3 cm genişlik 15-20 cm uzunluğunda saç derisi alınır. Sonra bu parça yardımcı personel tarafından tekli ve 2-3 tane kıllar olacak şekilde ayrılmaktadır. Neşter ile yapılan bu uygulama esnasında kılların önemli bir bölümü ölmektedir. Ayırma işlemi bittikten sonra tekrar uzman devreye girer ve ekime başlamaktadır. Ekimi yapılacak alanlara jilet yada benzeri kesici aletler ile 2-3 mm genişliğinde kesik yapılarak kıl kökleri yerleştirilir. Çok fazla istenen açı ve doğal görünüm elde edilmez. Ekim sonrası ciddi bir ağrı 1 hafta 10 gün devam etmektedir. Enseden parça alınması nedeniyle o bölgede iz kalır ve yara iyileşene kadar yaklaşık 1 yıl boyunca uyuşma problemi görülür.

Ameliyatsız Saç Ekimi (FUE)
Şuan en başarılı yöntemlerden biri olduğu söylenebilir. 2003 Yılında ilk olarak ABD’de uygulanmış olup, herhangi bir eğitimi olmadığı için FUE uygulayan uzman sayısı oldukça azdır. Oldukça başarılı ve doğal görünümlü saçlara kavuşacağınız bu yöntemin bir diğer avantajı ise kaş, sakal ve bıyık ekimi yapılabilmesidir. Ekimi yapılacak olan kıl kökleri enseden alınabileceği gibi göğüs bölgesinden alınabilir. Örnek 1000 kıl kökü ekim yaptıracak bir kişinin ense kısmında sadece 1 cm genişliğinde bir alan traş edilir. Çünkü ekilecek kıllar 3-4 mm gibi kısa olmalıdır. Tamamen ameliyatsız yöntemlerle yapılan alım işlemi için saç kılına uygun uçlar bulunmaktadır. O uçlar yardımı ile kıl kökleri alınır ve zaman kaybetmeden oksijensiz kalıp ölmeden hemen ekimi yapılır. Ekimi yine bu uçlar yardımı ile yapılmakta olup, iğne ile batırılır ve kıl kökü yerleştirilir. Kişinin istediği açı verilir. Bu yöntemler ile ilgili daha fazla bilgi ayrı bir sayfada aktarılacaktır.

Saç Ekimi Uzmanı Nasıl Olunur?
Şuan böyle bir eğitim olmayıp, o nedenle kimse size saç ekimi uzmanı yetkisi veremez. Bu boşluğun farkında olan bazı insanlar bu işi bilenlerin yanında öğrenerek işe atılmaktadır. Genelde kendi yerlerini açmak yerine hastane ve kliniklerde bu işi yapmaktadır. Ekim yaptıracak kişi o hastanenin kurumsal kimliğine güvenmekte ve bazende büyük bir pişmanlık yaşamaktadır. Ekimi yapacak uzman mutlaka estetik ve plastik cerrahi uzmanı olmalıdır. Çünkü saç nakli estetik bir operasyon olup, ayrıca yenilikçi yöntem olan FUE tekniğini bilmelidir. Sayfada yer alan bilgiler saç ekimi yaptırmayı düşünenler için hayati öneme sahiptir. Mutlaka inceleyin, aklınıza takılan soruları aşağıda yer alan soru ve yorum formundan iletebilirsiniz.

Son Zamanların En Kazançlı İşi Saç Ekimi
Konuya geçmeden önce sizleri uyarmak istiyorum. Son yıllarda en kazançlı iş haline gelen saç ekimi bir kişiden bir günde 5-10 bin TL kazanç sağlanmaktadır. Bu nedenle şuan bu işi bilende yapıyor, bilmeyende o nedenle dikkatli olmalısınız. Saç ekimi yaptıracağınız kurum ve kişiyi iyi analiz etmeli, ekim yaptığı yöntemi tanımalı varsa daha önce ekim yaptığı kişilerin öncesi ve sonrası görsellerine bakmalısınız.

Saç Ekimi Fiyatları Ne Kadar?
Güzel bir soru fakat cevabı net olmayan bir soru çünkü sabit bir ücreti yoktur. Çünkü her uzmanın, her merkezin kendi fiyat politikası olup, kıl kökü sayısına göre 2-10 TL ücret talep edilmektedir. Saç ekimi yaptırmayı düşünen insanlar genelde 5-10 Bin TL gibi bir masraf yapmaktadır. Dediğim gibi her uzmanın, her merkezin fiyatı farklı olup, fiyattan öte uyguladığı yöntem ve tecrübesi önemlidir.

Aynı Zamanda (Genel Cerrahi) Proktoloji Uzmanı
Op. Dr. Atilla KAYA’nın asıl mesleği genel cerrahi uzmanı olup, genel cerrahi çok geniş bir alan olması nedeniyle kendi içerisinde branşlaşma mevcuttur. Uzmanımız kendisini Proctoloji yani makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde geliştirmiş olup, hatta bu alanda geliştirdiği tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Şimdi dilerseniz birazda proktoloji alanında verdiği hizmetlere ve neler yaptığına bakalım.

Kıl Dönmesi Ameliyatı
Konu yine döndü dolaştı erkeklere geldi, özellikle 15-35 yaş arası erkeklerde sık görülen Pilonidal Sinüs (Kıl Dönmesi) çözümü büyük ölçüde ameliyat ile tedavi edilmektedir. Nedenlerine baktığınızda kafanızı karıştıran bilgiler ve görüntüler ile karşılaşırsınız. Özellikle yüz bölgesinden cımbızla çekilen kıl batması olup, bu alanda yeterli bilgisi olmayanlar karıştırmaktadır. Kıl dönmesi %95 oranında makat bölgesi %5 ise göbek çukurunda olur. Yüz, koltuk altı bölgesi, bacak vs buralarda kıl batması olur. Özellikle dökülen saçlar kuyruk sokumu bölgesine giderek oradan oluşturduğu delik ile cilt altına girmektedir. Orada bir yumak haline gelmekte ve ilerleyen süreçte makat akıntısı, kökü koku, iltihap gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Çözümü cilt altındaki kılların ameliyat ile alınmasıdır. Bunun için Op. Dr. Atilla KAYA Mikro Sinüsektomi yöntemini geliştirmiş olup, sadece 5 dakika içinde yapılan bu uygulama ile hastanede yatma, narkoz gibi uygulamalar gerekmez.

Hemoroid (Basur)
Erkek yada kadın önemli olmayan ve toplumda en sık görülen makat hastalıklarından biride Hemoroid olup, toplumda basur olarak bilinmektedir. Anadolu’da mayasıl olarak tabir edilse de doğrusu mayasıl Anal Dermatit dediğimiz farklı bir hastalıktır. Hemoroid özellikle kabızlık problemi olan insanlarda görülmektedir. Daha doğrusu kabız insanların tuvalette uzun zaman geçirerek ıkınması sonucu oluşur. Ikınmak anüs bölgesindeki toplardamarın genişlemesi ve bu genişleme ile birlikte makat kaslarının gevşemesine neden olur. İç ve dış hemoroid olarak ayrılan hastalığın en önemli belirtisi dışkılama esnasında kanam olup, herhangi bir ağrı olmadan kanama görülür. 1’den 4’e kadar evresi olup, her aşamada farklı belirtileri bulunur. Tedavisi 3. dereceye kadar ameliyatsız yöntemlerle yapılmakta olup, Lazer yada RBL (Rubber Band Ligation) yada halk arasındaki tabiri ile lastikle boğma yöntemi olarak da bilinmektedir. Özel vakumlu bir alet ile hemoroid memesi çekilir ve son kısmına lastik halka takılır. Lastik halka basur memesine gelen kanı engellediği için meme 2 hafta içinde kurur halkanın olduğu yerden koparak düşer. 4. yani en son evrede ise tek seçenek ameliyat olup, burada da klasik yöntemler yerine THD yöntemi uygulanmaktadır. Ultrason yardımı ile hemoroid memesine kan taşıyan damarlar tespit edilerek bağlanır. Kan gelmediği için basur memesi kendiliğinden küçülür.

Anal Fissür (Makat Çatlağı)
Kadın, erkek, çocuk kabızlık problemi olan her insanda görülen bir sorun makat çatlağı yada tıp dilindeki tabiri ile Anal Fissür aynı zamanda makat yırtığı olarak da bilinmektedir. Aslında en doğru tabir makat yırtığı olacaktır. Çünkü hastalığın yapısına baktığınızda anüsün son kısmında küçük bir çizik olarak görürsünüz. Bu çiziğe neden olan ise kabızlık sonucu sertleşen ve kalınlaşan dışkının çıkışı esnasında makat iç kısmında küçük bir çiziğe neden olmasıdır. Ciddi bir can yanması ve bir kaç damla kanamayı göreceğiniz bu hastalık özellikle can yanmasının dayanılmaz olduğu söylenir. Her dışkılama esnasında dışkının o çiziğe temas etmesi ile oluşan can yanması hastalığın yeni (ilk 15 gün) yada kronik (15 gün sonrası) olmasına bağlı olarak değişmektedir. Yeni makat çatlağı hastalarında ağrı dışkılama sonrası 3-4 dakika içinde kendiliğinden geçerken, kronik hale gelmesinde ise dışkılama sonrası 3-4 saat daha devam etmektedir. Bu şekilde hastalığın durumu anlaşılmaktadır. Tedavide öncelikle hastalığın yeni yada kronik olduğuna bakılır. Yeni dönem hastalarda genelde makat çatlağı için krem Rectoderm önerilirken, kronik hastalarda ise Botoks uygulaması oldukça başarı sağlamaktadır.

Makat Hastalıkları ve Tedavisi İçin Daha Fazla Bilgi Alın
Proktoloji (Anüs Bölgesi Hastalıkları) oldukça fazla olup, biz sayfamızda en sık görülenlere yer verdik, bunların dışında Anal Hematom, Anal Dermatit, Anal Kondilom, Perianal Fistül, Makat Apsesi, Makat Kanseri gibi bir çok türü olup, bunların hepsine sayfamızda yer verme imkanı yoktur. Fakat Op. Dr. Atilla KAYA ve yine IDEA Bakırköy şubesi genel cerrahi uzmanlarından Op. Dr. Seher Şirin’in katkıları ile hazırlanan https://www.makathastaliklari.net/ net sitesinden yararlanabilirsiniz.

Ben Aldırma (Ben Tedavisi)
Bir çoğumuzun belki ilk defa duyacağı bir bilgi benler zamanla kanserleşme riski bulunmaktadır. Güneşin zararlı etkileri ile cilt kanserine neden olan benlerden kurtulmak içinde yine Op. Dr. Atilla KAYA’dan hizmet alabilirsiniz. Ameliyatsız yöntemlerle 5 dakika içinde yapılan ben aldırma yönteminde özellikle Lazer ve Radyo Frekans yöntemi ön plana çıkmaktadır. Lazerle ben tedavisi sadece yüzeysel benlerde etki ederken aynı zamanda hiç bir iz bırakmaz. Radyo Frekans ve Elektrokoter ise çok fazla anlaşılmayacak düzeyde iz bırakmaktadır. Ameliyat ise minimum 1-1,5 cm kesi ile yapıldığı için ciddi bir iz bırakmaktadır. O nedenle sakın ameliyatla ben aldırmayın.

Op. Dr. Atilla KAYA Adres Bilgileri
Sayfamızın sonuna gelirken uzmanımızın yerini merak edenler, mutlaka ve bilgi almak isteyenler için aşağıda adres ve iletişim bilgileri yer almaktadır.

Saç Ekimi

Op. Dr. Atilla KAYA Soru Sor
Evet arkadaşlar sonumuz Doktor Atilla KAYA’nın saç ekimi hususu olmasına karşın ciddi anlamda geniş bir kaynak haline geldi. Burada nokta koymamız gerekiyor. Nokta koymadan önce son bir hatırlatma yapmak gerekirse Op. Dr. Atilla KAYA’ya soru sormak için bu sayfadan’da yararlanabilirsiniz. Çünkü kendisi sitemizde saç ile ilgili sorulara yanıt vermektedir. Bu sayfadan’da kendisine sorularınızı iletebilirsiniz.

46 Yorum

 1. Şeref

  Merhaba hocam şu an piyasa çalkalanıyor sac çıkaran losyon diye bir tanesinin içeriğine ulaştım şöyleki:
  aesculus
  hippocastanum
  anagain
  Altıgenin
  Biotin
  Butilen
  Glycol
  Deiyonized water
  Ethanol
  Glycerin
  Glycyl trinitrate
  Oleum terebinthinae
  Oleumtheymus
  Peg40hydrogenated castor oil
  Procapil
  B5
  Pyrdoxine
  Royal jelly
  Saw palmetto extrad

  Sizce hairforteden içeriği daha mı zengin?
  yada bu içeriğin bi zararı yan etkisi olurmu? şimdiden teşekkürler

  • Doktor Atilla Kaya

   Şeref: Saç çıkarıcı losyon şeklinde bir ürün olamaz. Hair Forte saç çıkarmaz saç dökülmesini önler ve saç sağlığını korur. Çok fazla içerik yer alıyor fakat abartılı görülüyor. Çok kalıcı bir ürün olacağını sanmıyorum.

 2. Serdar

  Hocam bir çok kaynakta, tepe bölgesinde kanlanma az olduğu için saç ekiminin %50 oranında başarılı olduğu söyleniyor.Siz ne dersiniz…

  • Doktor Atilla Kaya

   Serdar: Kansızlık problemin varsa dediğin muhtemeldir. Bu soruna çözüm olarak PRP uygulaması yapılmaktadır. Zenginleştirilmiş olan kan kıl köklerine enjekte edilmektedir.

 3. Serkan

  Hocam merhaba.Bende seboreik dermatit var.Yaklasik 6 yıldır bu sorundam muzdaribim.Bu aralar kafamın her yerini yogun kabuklanma kapladı.Kabuklarla birlikte cok miktarda saç kaybına ugradım.Kabuklara yapısık sekilde döküldüler.Sacımı kazıttım.Sizce kabuklanmayla birlikte dökülen bu saçlar geri gelir mi?

  • Doktor Atilla Kaya

   Serkan: Saçını kazıtmak kıl köklerine hasar vermez. 6 Ay içerisinde kayıplar geri dönecektir. Fakat seboreik dermatit için önlem almalısın. Bu konuda sana önerim Seboderm Şampuan + Dermo TTO Losyonu birlikte ve düzenli olarak kullanman olacaktır. 2 Ay sonra tekrar konuşalım.

 4. ilker

  hocam selamun aluykum sakal aralarindaki kalinlasmayan tuylere badem yagi uygulasam bi faydasi olurmu

  • Doktor Atilla Kaya

   İlker: ve aleyküm selam badem yağı değil de 5 MG Biotin daha etkili olur.

 5. hüseyin

  Hocam merhabalar daha önce de yazmıştım cevap veremediniz bir konuda görüşünüzü almak isterdim 33 yaşındayım genetik saç dökülmesi başladı yeni saçlarımda gür henüz açık yok ama seyrelme başladı birde incelme minoxsil yan etkilerinden dolayı kullanamaya korkuyorum başlayamadım medobiocomlex e kulanıyurm birde alpecin sampuan bunlar biraz da olsa faydalı olur mu bir de asıl sorum dermo mobalna diye bir set kore ürünü belki bir bilginiz vardır ısrarla bana bu ürünü tavsiye ediyolar ve cok etkili oldugunu söylüyor bir yakınım kulandı ve çok memmun sizce kullanmaya değer mi bir hekim olarak görüşünüzü rica edebilir miyim mümkünse.

  • Doktor Atilla Kaya

   Hüseyin: Genetik dökülmede etkinliği kanıtlanmış FDA tarafından onaylanmış 2 madde bulunmaktadır. Minoksidil ve Finasterid Kullanacağın ürün içerisinde bu maddeler yer almıyorsa çok fazla beklentiye girmemelisin.

 6. Selvi

  Merhaba hocam. 17 18 yaşlarından beridir saç yolma hastalığı ile boğuşuyorum. psikolojik sebep dışında o bölgede küçük iltihaplı sivilceler çıktığı için yolmaya başlıyordum.Koparılan yerden tekrar saç çıkıyordu ama sağlıksız güçsüz seyrek şekilde çıkıyordu. 1 ay öncesinde her zamankinden daha iltihaplı bir durum oluştu ne yaptıysam kurumadı yolduktan sonra açık yara oluşturdum baticon sanarak tendürdiyot döktüm açık yaraya yüzümde bir dk kadar kalınca yakan ilaç saç derimde 3 dk kadar kaldı. Teramisin ve yarım antibiyotik bitirerek kurudu gibi oldu sonra yakın yerde tekrar çıktı iltihap. En kötüsü de hiç saç çıkma emaresi yok. Önceden kellik kapanmaya dururdu Şimdi yok maalesef. Kıl köklerini yakmış olduğumdan şüpheleniyorum. Uzun oldu biliyorum hocam ama bu durumu çok kafaya takıyorum yanıtlarsanız çok mutlu olurum 😔 kolay gelsin 😃

  • Doktor Atilla Kaya

   Selvi: Daha önce söylediğim gibi çocukluğumda, gençliğimde bende saç çekme alışkanlığı edindim. Bu kalıcı kelliğe neden olmaz. Fakat senin kıl kökü iltihabı gibi ekstra bir sorunun daha bulunuyor. Saç çekme alışkanlığından istemen halinde kurtulabilirsin. Fakat kıl kökü iltihabı ve tedavisi için mutlaka bir cildiye uzmanına muayene olmalısın. Saç çekme alışkanlığına önlem olarak bir süre şapka ya da eşarp ile saçlarını kapatman unutman için yeterli olur.

  • sevil

   Anlıyorum hocam en yakın zamanda Dr’a gideceğim. Yanıtınız, önerileriniz için teşekkür ederim.

   • Doktor Atilla Kaya

    Sevil: Ben teşekkür ederim. Tekrardan geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

 7. Ferhat

  Hocam benim makat Kası yırtıldı hep akıntı hissi ve akıntı geliyor.amelyat edilir mi.

  • Doktor Atilla Kaya

   Ferhat: Muayene etmemiz gerekir. Bu şekilde net bir bilgi verebiliriz.

 8. Kerem

  20 yaşındayım 1 haftadır proscar kullanıyorum 4 e bölerek ayritten 10 mg biotin kullanıyorum bol bol yeşil çay tüketiyorum spor yapıyorum dışarıdan tedavi yapmıyorum minoxil vs kullanmıyorum sizce bu tedaviyle saçları toparlayabilir miyim? Saçlarımın resmini ekliyorum yardımcı olursanız sevinirim

  https://i.hizliresim.com/nQ83M1.jpg
  https://i.hizliresim.com/v61v5O.jpg
  https://i.hizliresim.com/16Qlv1.jpg
  https://i.hizliresim.com/k9Nyv7.jpg

  • Doktor Atilla Kaya

   Kerem: Evet, sorunun genetik dökülme gibi görülüyor. Proscar doktor önerisi ile kullanıyorsan sorun yoktur. Kesinlikle etkisi olacaktır.

 9. murat

  hocam merhabalar

  saçların dökülmesini önlemek ve canlanması için evde uygulanabilen FDA onaylı laser foto-terapi cihazları satılıyor acaba bu cihazların faydası olurmu ? bilgilendirebilirmisiniz hocam teşekkürler.

  • Dr. Kaya

   Murat: Hayır herhangi bir faydası olmaz. Çünkü önce saçlarının neden döküldüğünü öğrenmen ve o yönde etkili ürünler kullanman gerekir. Örnek belki benim dökülmem kan değerleri ile alakalı, cihaz bu durumda ne yapabilir ki?

 10. Faruk

  Selamün aleyküm hocam 10 gün önce saç ektirdim güçlenmesi için prp yaptıracam onun dışında xpecia tablet yada sarımsak kullanmayı düşünüyorum sizin tavsiyeniz nedir

  • Dr. Kaya

   Faruk: Xpecia ya da sarımsak değilde ekim sonrası belli bir süreçte 10 MG Biotin kullanman daha etkili olur. Aynı şekilde PRP’de ekilen kıl köklerini besleyici olacaktır. Ama PRP yapma konusunda zorunlu değilsin.

   • Sedat

    Merhaaba sac ektirdim hersey iyiydi son 1.5aydan beri felaket sac dokulme var test istedi doktor dodex bepanthen igne Verdi bitti igneler hic faydasi olmadi sac telleri inceldi neden acaba ekilen saclar dokulmez diolar bende sac kalitesi dustu ve dokuluyor surekli 8 aydan beri minoxidil kullaniyorum proscar kullaniyorum fayda yok

    • Doktor Atilla Kaya

     Sedat: Ekilen saçlar dökülür. Şok dökülme dediğimiz şekilde dökülür. Yerine asıl saçlar çıkması gerekir. Çok panik bir şekilde devam ediyorsun. Hem minoksidil hem finasterid çok panik şekilde davranıyorsun. Sadece biri + 10 MG Biotin kullanman yeterlidir. Ekimden sonra 1 yıl içinde asıl saçlar çıkması beklenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.