Saç kökleri ölür mü?

Saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız mutlaka geç kalmadan bilimsel çözüm yöntemlerini araştırmalısınız. Aksi halde insanın ömrü gibi kıl kökleri de ömrünü tamamlayarak ölecektir. Peki kıl köklerini canlı tutmak için neler yapılması gerektiğini yazımızda görelim.

Ölüm kelimesi artık geri döndürülemeyen bir durum olduğunu hepimiz biliriz. Saç köklerin ölmeside aynı şekilde geri döndürülemeyen bir sonuç olup, bu aşamaya gelmeden önce alabileceğiniz bir çok önlem bulunmaktadır. Saçlarımız doğanın bir harikası olan ağaçlar gibidir. Her ikisininde kökleri olup, ilgiye sevgiye ihtiyaç duyarlar. Her ikiside gerek kökleri, gerekse dış yüzeyine zarar verdiğinizde eski sağlıklı hali olmaz. Ağaçlar su ile beslenirken saç köklerimiz ise insan hayatının yaşam kaynağı olan kan ile beslenmektedir. Ağaca susuzluk zarar verirken saç köklerine ise kansızlık zarar vermektedir. Tabiki demir eksikliği genelde kadınlarda görülen bir durumdur. Asıl sıkıntı erkeklerde görülen ve ailesel dökülme olarak bilinen Androgenetiktir. Çünkü erkek saç dökülmelerinde %95’lik bir orana tekabül etmektedir.

Saç Kökleri Ölür mü?
Sağlıklı bir insanda 150 – 200 bin arasında saç teli bulunmaktadır. Bunlar doğar, uzar, ömrünü tamamlar, dökülür ve yenilenirler. Bu kapsamda sağlıklı bir insanda bile günlük 60-100 adet saç dökülmesi görülmektedir. Aslında bu dökülme değilde ömrünü tamamlamış saçların yenilenme aşamasıdır. Fakat yenilenebilmesi için mutlaka saç kökünün sağlam olması gerekir. Saç kökü ölmesi halinde dökülen saçların yerine yeni tüy gelmeyeceği için hafif hafif seyrelmeler görülecektir. Günlük 100-200 şeklinde dökülüp yerine yeni saç gelmemesi nedeniylede artık kellik problemi adım adım merhaba demeye başlayacaktır.

Saç Kökü Neden Ölür?
Daha önceki konularımızda saç dökülmesi nedenleri ve tiplerini anlatırken özellikle erkeklerde DHT hormonuna bağlı genetik dökülmeler ile kadınlarda ise kansızlık problemine bağlı olarak gelişen dökülmelerin riskli olduğunu belirtmiştik, çünkü diğer dökülmeler saç kökü ile alakalı olmaması nedeniyle dalı kırılan ağaç gibidir. Ağaç o dalı yeniden onarır ve yeşillendirebilir. Saçlarda aynı şekilde dökülme sorunu köklerle alakalı olmaması halinde en geç 2 ay içinde yeniden saçlarınız çıkacaktır. Ama genetik ve demir eksikliği durumuna bağlı dökülmeler saç kökü ile alakalı olması nedeniyle önlem almakta gecikirseniz saç kökleri ölecektir.

Saç Kökü Nasıl Güçlenir?
Evet değerli arkadaşlar sorun belli erkeklerde DHT hormonu yani bir mikrop olarak düşünün devreye giriyor ve saç köklerine zarar vermeye başlıyor. Burada yapılacak işlem basit o hormonu engellemektir. Kadınların saç köklerinin ölmesine neden olan durumsa kansızlık olup, alınacak önlem demir eksikliğine karşı önlem almaktır. Bunun bir çok yolu olup, kolayca sağlığınıza kavuşursunuz.

Genetik Saç Dökülmesi (DHT Hormonunu Baskılayın)
Erkeklerin %95 kadınların ise %50 oranında saç dökülmesi nedeni olan genetik dökülme DHT hormonunun saç köküne zarar vermesi ile alakalıdır. Bu hormonu engellemek ve onu etkisiz hale getirmek için dünyada hatrı sayılır 3 bilimsel madde bulunmaktadır. Bunlar Procapil, Finasterid ve Minoxidil diyebiliriz. Bunlar bir ürün markası olmayıp, kullanacağınız ilaçlarda olması gereken maddelerden biridir. Yani melemen yemeğinin olmazsa olmazı dometes ve biber gibi bu 3 maddeden biri mutlaka kullandığınız ilaç yada spreyde olmalıdır. Zaten ikisi yada daha fazlası aynı üründe olamaz. Size tavsiyem özellikle Procapil olacaktır. Hair Pharma tarafından kadın ve erkeklerde görülen genetik saç dökülmelerine karşı geliştirilmiş olan Hair Forte Sprey kullanmanızdır. Erkeklerde %3 kadınlarda %2 Procapil içeren Hair Forte Sprey genetik saç dökülmelerinde etkilidir.

Kansızlık Problemine Çözüm Bulmalısınız (Kadınlar)
Kadınlara özgü bir durum olan adet görme gibi durumlar bazen kansızlığa neden olabilmektedir. Özellikle demir yönünden zengin gıdaları tüketmemeniz halinde ise vücudunuzdaki kan miktarı düşecektir. Baş dönmesi, sersemlik, yorgunluk ve hatta toprak yeme isteği gibi durumlar ortaya çıkacaktır. Bunlara ek olarak saçlarınızda seyrelme şeklinde dökülmelere neden olacaktır. Çünkü kan miktarı azalması nedeniyle saç kökleri yeteri kadar beslenemeyip, köklerde ölmeler görülebilmektedir. Çok fazla geç kalmadan mutlaka bir kan testi yaptırarak sorunu anlamalısınız. Demir yönünden zengin yeşil yapraklı bitkiler, balık gibi gıdaları tüketmeye özen gösterip aynı zamanda kan yapıcı ilaçlar kullanabilirsiniz. Yada kansızlığa bağlı saç dökülmeleri için yine Hair Pharma tarafından geliştirilen Xpecia kadın tablet kullanmalısınız. İçerisinde demir eksikliğini giderici maddelere ek olarak saçlarınızın yeniden çıkmasını, sağlıklı kalmasını sağlayıcı Biotin, İsoflavon gibi maddeler bulunmaktadır.

Saç Kökü Ölürse Ne Olur?
Ölen köklerin yeri boşalıp, artık orada hiç bir tüy çıkmayacaktır. Sorun devam ettiği sürece önce seyrelip, sonra saç kalmadığını göreceksiniz. Yani kellik problemi ile karşı karşıya kalacaksınız. Önlem almak için gerekli belirtileri zaten görecek ve tedavi için yeterli zamanı bulacaksınız. Maalesef biraz hesapta olmayan maddi gider olacaktır. Çünkü kullanacağınız sprey ve tabletler 40-50 TL’den başlamaktadır.

Saç Kökü Ölmesi

Tek Çözüm Saç Ekimi Olacaktır
Saç dökülmesi aşamasında gerekli önlemi almayan yada geç kalanlar için kellik problemi bazen 20 yaşında yakalayabilir. Gençliğin baharında bu sorunu kimse istemez. Bu aşamada yapılacak tek işlem saç ekimi olup, maalesef ciddi bir masraf ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Tepe bölgesine 5000 tel ektirmek isterseniz bu size muhtemelen 7 ile 10 bin TL arasında bir masraf oluşturacaktır. Saç ekimi nasıl yapıldığını, nelere dikkat edilmesi gerektiğini de bir sonraki konuda ele alalım. Çünkü binlerce insan saç ekimi düşünmektedir.

Saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız mutlaka geç kalmadan bilimsel çözüm yöntemlerini araştırmalısınız. Aksi halde insanın ömrü gibi kıl kökleri de ömrünü tamamlayarak ölecektir. Peki kıl köklerini canlı tutmak için neler yapılması gerektiğini yazımızda görelim.

[adinserter block=”3″]

330 Yorum

 1. Ayşe

  Merhaba benim saçlarım çok seyrek fakat dökülen yerde bi kaç ince tüy gibi çıkmış saç olurmu

  • Doktor Atilla Kaya

   Ayşe: Dökülen saçların yerine (kıl kökleri ölmemesi) halinde yenileri çıkmaktadır. Fakat önemli olan çıkan bu kılların sağlıklı bir şekilde uzamalarını sağlamaktır. Önlem almazsan 6 ay içerisinde onlarda dökülür.

 2. Damla servi

  Hocam merhaba benimde saçlarım kökleri beyaz olarak dökülüyor saç kökleri yağ bezecikleriyle de gelebiliyor dermatoloğa gittim bana tetradox ve ferritin eksikliği ilacı verdi aksatmadan kullanıyorum fakat suan saçım hızlı bi şekilde dökülüyor ne olur yardim edin

  • Doktor Atilla Kaya

   Damla: Verilen ilaçları ne kadar zamandır kullanıyorsunuz?

 3. Fatoş

  Hocam ve saclarim köküyle dökülüor beyaz beyaz 8 senede kel oldu her ikitaraf avuç içi gibi oldu birden deil 8 senede bu hale geldi suan vitaminler bitkisel sac sambuan bakımlar kullaniyorum ama merak ettigim ordan sac çıkarmı tekrar sarımsak sürünce fena yakıyor

  • Doktor Atilla Kaya

   Fatoş: Saçların kökleri dökülmez. Mutlaka bir dermatoloji uzmanına muayene olmanı öneririm.

 4. Elif

  Iyi günler. 20 yaşındayım 3-4 senedir saclarim dökülüyor ve yarısından fazlası gitti nerdeyse. Erkek tipli olduğunu söylüyorlar hormonal bir şey çıkmadı sonuçlarda ne yapmam gerekir ? Daha çıkmaz mi saclarim?

  • Dr. Kaya

   Elif: Erkek tipi olduğu söyleniyorsa tedavi sürecine başlaman gerekirdi. Bir an evvel Minoxidil ya da Finasterid dermatoloji uzmanlarının önereceği bir ilacı kullanmaya başlaman lazım.

 5. Kader

  Saclarım bir buçuk yıl önce döküldü sağ taraftan büyük bir kısmı diyebilirim sacımı kazıttım ama hala yeni saç kökleri çıkma dı yaşım 17 sizce sac köklerin mi oldu sarımsak felan da demedim hatta daha kötü yaptı

  • Dr. Kaya

   Kader: Dökülmeler skarlı ve skarsız olarak iki gruba ayrılır. Bazı dökülmeler skarlı olur, kıl kökleri kısa sürede ölebilir. Bu nedenle daha fazla geç kalmadan dermatoloji uzmanına muayene olmalısın.

 6. Ayşe

  Merhaba hocam benim kardeşim saçlarını teker teker kökünden yoluyor.onun yolduğu bölgeler kellik oluştu yapalı 1 hafta oldu yeniden saç çıkarmı yolduğu bölgelerden ve çıkarsa ne kadar zamanda çıkar

  • Dr. Kaya

   Ayşe: Kardeşinizin yaşadığı psikolojik bir durum gençliğimde bende çok defa yapmıştım. Sorunun adı trikotillomani (saç çekme alışkanlığı) ortaya çıkan saçsızlık kellik değildir. O bölgede 2-3 ay içerisinde yeni saçlar çıkacaktır. Kardeşiniz erkek ise saçlarını kısa kestirerek bu alışkanlıktan kurtulabilir. Kız ise şapka ya da eşarp ile bu alışkanlığı unutabilir.

 7. Fatma

  Merhaba lar tekrar rahatsız ediyorum, uyguladığım tedavi sonucu yeni saçlar çıkıyo fakat, duş aldıktan sonra taradığımda kısmen bunların döküldüğünü fark ediyorum, ekstra bişey yapmama gerek var mı, bu dökülmeyi durdurmak için. Bi de duş alma sıklığı da saç dökülmesini etkiler mi

  • Dr. Kaya

   Fatma: Duş esnası ve sonrasında saçlarına hafif davranışlar uygulamalısın. Mesela saç ekimi yaptıran bir insan hassasiyetinde davranmalısın.

   • Fatma

    , evet ben de olabildiğince narin davranıyorum saçlarıma, ama daha çok dikkat ederim 🙂

 8. Ramazan

  Hocam merhaba, çocukken saçıma sakız yapışmış annemde direk sakızı çekince saç köküyle beraber olduğu gibi gelmiş 26 yaşındayım ve hiç saç çıkmıyor kücük bir bölge ama rahatsız olmaya başladım kısa sça kullandığımda açığa çıkıyor.Tüy var ama saç çıkmıyor ne gibi bir işlem yapmam gerekir hocam değerli bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

  • Dr. Kaya

   Ramazan: Kıl köklerinde kalıcı hasara neden olmuş gibi görünüyor. Burada yapılacak en iyi çözüm o bölgeye saç ekimi yaptırmaktır. Bunun için Op. Dr. Can İşler ile görüşmeni öneririm. 30 Dakikalık bir işlemle daha mutlu olacağını belirtebilirim.

 9. Kerem

  Merhaba hocam ben saçlarımı stresten cımbızla kopardım ordan tekrar saç çıkarmı

  • Dr. Kaya

   Kerem: Gençliğimde bende yapardım. Sorunun ado Trikotilomani yani saç çekme alışkanlığı bu sende kalıcı sorun oluşturmaz. Tabii ki bu sorundan kurtulmak için saçlarını oldukça kısa kestir.

   • Kerem

    Saç çıkarmı yani yeniden ne kadar sürede çıkar

    • Dr. Kaya

     Kerem: Kıl kökleri ölmediği sürece saç çıkacaktır. İnsanın ömrü boyunca saçları 2-6 yılda bir dökülür, 3-4 ay içerisinde yeniden çıkarlar.

     • Kerem

      Kıl köklerinin öldüğü nasıl anlaşılır bunun için bir ilaç varmı

     • Dr. Kaya

      Kerem: Uzun süre çıkmayan, tedavilere yanıt vermeyen kıl kökleri ölmüş kabul edilir.

    • Fatma

     Hocam benim 15 seneye yakın saç dökülmeleri oluyor.saç kökleri yok ve buda deride tutunmasını engelliyor.doktora gittim.akıllı bir çözüm önermediler.vitamin ampuller kullandım uzun zamana sonra az çıktı.tekrar başladı.bölgesel dökülmeler oldu.bayağı kelleştim.ama saçımın sol tarafı daha çok döküldü.kazıdım saçımı 3 sefer yok.yine sorun devam ediyor.hiçbir çare bulamadım.okadar uğraştan samsun da sıkıntıma çare olacak hekim bulamadım.açıkcası hiç ilgilenmiyorlar.bu saç köklerinin hiç olmaması neden oluyor.ve bunu önlemenin bir yolu yokmu.çok sıkıntı ediyorum.aynaların karşısına geçmek istemiyorum.durumum da yok.Hocam bu sorunuma bir çare

     • Doktor Atilla Kaya

      Fatma: Dökülme genetik ise sorunun kaynağı kıl köklerinin ölmesi ve kıl üretiminin durmasıdır. Yani 10-15 yıl içerisinde mutlaka etkili tedavilere başlaman gerekirdi. Dökülme tipi olarak hangi teşhis kondu?

   • Kerem

    Benim saçımda kökünden kopmuş olabilirmi nasıl anlayabilirm

    • Dr. Kaya

     Kerem: Bunu sen anlayamazsın. Test ve görüntüleme yapılması gerekir.

     • Kerem

      Eğer kökünden kopmadıysa 3 4 ay sonramı saç çıkar.ve nerde test yapılır

     • Dr. Kaya

      Kerem: Dökülen saçların 3-4 aylık dinlenme (telogen) süresi bulunur. Bu süreçte kıl kökü dinlenir. Aynı zamanda yeni saç oluşturur.

     • Kerem

      benim cımbızla saçı koparmam kıl kökünde kalıcı hasara neden olmazmı

     • Dr. Kaya

      Kerem: Aynı soruya 3-4 defa aynı cevabı verdim. Senin cımbızla saçı çekmen kalıcı kellik yapmaz. Kıl köküne hasar vermez.

    • Kerem

     Fakat ben saçımı cımbızla kopardım dibinden kökü koptumu bilmiyorum farklı yerlerden de koparmıştım oralardan çıktı fakat burdan çıkarmı onu bilmiyorum

     • Dr. Kaya

      Kerem: Sen çektiğinde sadece kıl gelir. Kıl üreten kök orada kalır. O kök kısa bir süre içinde kılı üretir ve deri dışına gönderir. Senin cımbızla ya da elle saç çekmen herhangi bir kellik yapmaz. Rahat ol, ama bu alışkanlıktan kurtulmaya çalışmalısın. Şapka giymek en iyi çözüm olur.

     • Kerem

      Saç kökü zarar görmemiştir değilmi çok hafif yer belli oluyor zaten kellik saçım zaten 5 numara çok kısa

     • Dr. Kaya

      Kerem: Senin kılı çekmen kıl köküne herhangi bir etki etmez. Kısa bir süre sonra o açıklık olan alanda saçların çıkacaktır. Rahat ol, iyi akşamlar

     • Kerem

      Saçı erken çıkarmak için doğal yöntemler varmı peki

     • Dr. Kaya

      Kerem: Biotin saçta kalite artışı yanı sıra uzama hızında artış sağlar. Biotin kullanabilirsin.

   • Kerem

    Ve 16 yaşındayım ben daha kendimi pişman hissediyorum saç çıkmaz diye cımbızla dibinden kopardım başka yerlerden çıktı burdan daha saç çıkmadı henüz

    • Dr. Kaya

     Kerem: Korkma senin kılı çekmen kıl köküne zarar vermez. Yeniden çıkacak rahat ol

     • Kerem

      Çok teşekkür ederim beni sevindirdiniz

     • Dr. Kaya

      Kerem: Dediğim gibi senden ricam o alışkanlıktan vazgeçmelisin. Bende gençliğimde tek tek çekerdim. Belli bir zaman sonra 3-4 cm genişliğinde açıklık oluşurdu. Kuaför görünce şaşırır, saçkıran sanıyordu. Tabii ki ben ne olduğunu bildiğim için söylemezdim. Saçımı çekmemek için kısa kestir, unuturdum. Sende cımbız gibi ürünleri kendinden uzak tut. Kısa sürede unutursun.

     • Kerem

      Merhaba hocam rahatsız ediyorum tekrar siz yukarıda yorum yapan bir arkadaşa şöyle yazmışsınız küçükken saçına sakız yapışmış anneside koparınca daha saç çıkmamış benim koparmamda bununla aynı şey değilmi

     • Dr. Kaya

      Kerem: Rahatsız etmiyorsun ama kafada fazlaca takarak beni de yoruyorsun. Senin sorunun sakız vs değil, senin sorunun trikotillomani saç çekme alışkanlığı tek tek ya da 2’li şekilde çekilen saçlar yeniden çıkacaktır. Aynı şeyi 5 defa söyledim. Lütfen aynı soruyu tekrar sormayınız.

 10. Ali

  Saçlarıma her dokunduğunda 5 10 tel geliyor kel kalacam yaşım 16 daha

  • Dr. Kaya

   Ali: Saçlarını 50-60 tel avucunla tutup çektiğinde elinde 4-5 kıl kalıyorsa dökülme yaşıyorsun demektir. Bir dermatoloji uzmanına muayene olarak dökülme nedeni bulunmalı ve tedaviye başlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.