Saçı Kazıtmak Dökülmeyi Önler mi?

Saç dökülmesi problemi yaşayan özellikle erkeklerin büyük bir bölümü berberde kafa kazıtma gibi bir uygulamaya başvurmaktadır. Peki saçı kazıtmak gerçekten dökülmeyi önler mi?

Bir çok konuda olduğu gibi saç problemlerinde de genelde kulaktan dolma bilgilerle hareket ettiğimiz görülmektedir. Bilimsel olmayan uygulamalardan biride saçı kazıtmak olup, özellikle erkekler berbere ustura yada makine ile sıfıra vurduruyor. Burada her insanın beklentisi farklı olup, kimisi dökülmenin önüne geçmek istiyor, kimileri ile daha gür saçlara sahip olmak için bunu yapmaktadır.

Beklenti Karşılanıyor mu?
Peki saçını kazıtan insanlarda bekledikleri sonuç gerçekleşiyor mu? Üzgünüm ama cevabım hayır olacaktır. Çünkü saç dökülmesi var olan kıl köklerini cilt yüzeyinden kesmekle önlenecek bir sorun değildir. Aynı şekilde daha gür bir saçlara sahip olmak içinde bu uygulama maalesef beklentinizi karşılamaz. Bu konuyu burada bitirmek yerine neden işe yaramadığını, bilimsel anlamda ne yapılması gerektiğini aktarmak istiyorum.

Dökülmeyi Önler mi?
İlk olarak kadın, erkek, genç yaşlı milyonlarca insanın ortak sorunu olan saç dökülmesi ile başlayalım. Saçını kazıtan insanların %80 gibi önemli bir bölümü ortaya çıkan dökülmenin önüne geçebilmek için yapıyor. Bunu genelde erkekler yaptığı için ilk olarak erkeklerde saç dökülmesi nedenlerini hatırlayalım. Erkeklerde görülen dökülme %95 genetik olup, DHT hormonunun kıl köklerine zarar vermesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Dökülme kıl köklerinde zayıflama / ölme ile oluşur. Çözümü ise kıl köklerine zarar veren DHT hormonunu baskılayarak mümkündür. Kafa derisi dışında bulunan saçları ister kısaltın, ister kazıtın hiç bir yararı olmayacaktır.

Kadınlar bu uygulamaya pek sıcak bakacaklarını tahmin etmiyorum ama yinede değinmek istiyorum. Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri %50 genetik %50 patalojik nedenlere bağlıdır. Genetik olanlar DHT hormonunun kıl köküne zarar vermesi nedeni ile olup, patolojik olanlar ise genelde kadınlarda sık görülen demir eksikliğine bağlı ortaya çıkan kansızlık nedeni ile olur. DHT için ne yapılması gerektiğini yukarıda aktardık, kansızlık içinse yapılması gereken kansızlık tedavisine başlamaktır. Çünkü vücudun ihtiyacı olan 5-6 litre kan oluştuğunda dökülme kendiliğinden düzelmektedir.

Saçkırana Çözüm Olur mu?
Saçları kazıtmak gerek erkekler, gerekse kadınlarda dökülmeye çözüm olmayacağını öğrendik, şimdi ise bir diğer dökülme sorunu olan Allopecia Areata yada halk arasındaki tabiri ile saçkıran, sakal kıran problemine bakalım. Sorunun kaynağı stres, üzüntü ve moral bozukluğu olup, tedavinin en önemli aşaması bu yaşanan sorunlardan uzaklaşmakla olur. Bağışıklık sisteminde ortaya çıkan bu sorunu aşmak için saçlarını kazıtmak çözüm olmaz. Şayet olsa insanların sakal kıran olarak adlandırdığı aslında yine saçkıran sorunu olup, sadece sakallarda görülmesi ile sakal kıran olarak bilinmektedir. Kazıtmak çözüm olsa insanlar en geç haftada bir traş oluyor, yani kazıtıyor ama sakallarda ki saçkıran kaybolmuyor. Çözümü kazıtmak değil sarımsak ile kan akışını hızlandırmak, çözüm olmaması halinde daha etkili tedavi yöntemleri olan kortizon ve SADBE gibi ilaçları kullanmaktır.

Kepeği Önler mi?
Yukarıda yer alan bilgiler ile saçı kazıtmak dökülmenin her türlüsüne çözüm olmadığını gördük, şimdi ise diğer sorunlara geçelim. Yine milyonları etkileyen bir sorun kafada kepek hafif ve aşırı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Hafif kepek kafa derisinin değişim süreci ile ortaya çıkar ve sürekli görülmez. Aşırı kepek ise kafada mantar problemi ile ortaya çıkan pul pul kepek ve kafada kaşıntıya neden olan bir sorundur. Sorunun kaynağı kafa derisinde artış gösteren mantar mikrobudur. Kesin çözümü mantar öldürücü şampuanlar olup, ama saçı kazıtmak işte burada bir nebze işe yaramaktadır. Mantarın yok edilmesi ve kepeğin kısmen yada tamamen yok olmasına etkisi olabilir.

Saçları Gürleştirir mi?
Cevabı en çok merak edilen sorulardan biride gürleştirme konusunda olup, saçları kafa derisi hizasında kesmek, kazıtmak kıl kalitesinde herhangi bir değişime neden olmaz. Saçların daha gür olması için kaliteli olması gerekir. Kaliteli kıl köklerine sahip olmak içinse B7 vitamini yönünden sağlam olmanız gerekir. Saçlarınızda kalitesizlik, incelik, donukluk hissediyorsanız burada yapmanız gereken Biotin kullanmaktır. Saç ve tırnaklarda kalite artışı sağlayan bu ürünler aynı zamanda saçların uzama hızını artırırken beyazlaması geciktirir. Evet arkadaşlar saçları gürleştirmek için kazıtmaya gerek yok, onları ihtiyacı olan vitamin ile beslemelisiniz. Biotin ağızdan alınan tablet olabileceği gibi bazı medikal şampuanlarda örnek Sawpoo içeriğinde bulunmaktadır. Market şampuanı yerine biotin içeren şampuan kullanmanız önerilir.

Bitlenmeye Çözüm Olabilir!
Özellikle çocuklarda sık görülen saç biti halk arasında titizlik ile ilişkilendirilmektedir. Aslında doğru olmayıp, bit bulaşıcı bir hayvandır. Kişiye bulaşması halinde tedavisi ciddiyet ve zaman gerektirir. Yine kafa kaşıntısı ve kafada acıma hissine neden olmaktadır. Kıl köklerine yumurta bırakarak yaşayan bu hayvanın çözümü Dimetichone içeren bit ilaçları ile mümkün olup, saçı kazıtmak yada sıfıra vurdurmak kıl köklerine biriken yumurtaların kafada atılmasını sağlar. Çocuklarda bit tespit etmeniz halinde sıfıra vurdurmanız önerilir.

Yağlanmayı Önler mi?
En çok şikayet edilen sorunlardan biride saçta yağlanma olup, bu sorundan kurtulmak için saçı kazıtmayı düşünenleri aydınlatalım. Aslında yağ saç ile alakası olmayan kafa derisini korumak için salgıdır. Bazı durumlarda normalden fazla yağ salgılaması halinde saçlarda belirgin şekilde ortaya çıkar, saçları ıslatır. Saçı kazıtma geçici bir çözüm olur. Saçınız olmayacağı için yağlanma olmaz, daha doğrusu siz yağın farkına varamazsınız. Fakat saçınız uzamaması halinde aynı sorun devam edecektir. Bu durumun çözümü yok sadece yağlanmayı daha güzel temizleyen günlük kullanıma uygun şampuan çeşitleri kullanmanız gerekir.

Saçları Sıfıra Vurdurma

Evet arkadaşlar bir konunun daha sonuna gelmiş durumdayız. Özetlemek gerekirse saçı kazıtmak dökülmeye çözüm olmadığı yine en çok beklenti içinde olduğumuz durumlardan birisi gürleştirme konusunda da faydası yoktur. Bu konuda sormak istediğiniz hususları aşağıdaki yorum formundan iletebilirsiniz. Tüm sorunları bilimsel yöntemlerle önleyebilirsiniz. Böylesi bilimsel yönü olmayan uygulamalara tevessül etmeyiniz.

Hakkında Doktor Atilla Kaya

305 Yorum

 1. Hocam 23 yaşındayım saçlarım dökülmeye başladı ve çok seyreldi ne yapmalıyım

  • Harun: İlk olarak saçlarının neden döküldüğünü bulmalısın. Birçok dökülme tipi bulunmaktadır. Tipi bulduğunda uygulaman gereken tedaviyi tespit etmek daha kolay olur. Bu nedenle mutlaka bir dermatoloji uzmanına muayene olmalısın.

 2. Saçım kivircik cikiyor düz yada dalgalı cikmasini istiyorum.0 a.vurdurdum kazıttım istediğim gibi çıkarmı

  • Çağatay: Maalesef saçları kısa kestirmek bu isteğini karşılamaz. Çünkü senin saçında disülfit bağları daha yoğun olduğu için kıvırcık çıkmaktadır.

 3. Muhammed İbrahim Bulut

  Merhaba hocam. 19 yaşındayım. Saçlarım 2,3 senedir dökülmeye başladı. Baya seyreldi. Ne yapmalıyım.. Lutfen yardımcı olun.

  • Muhammed: Büyük ihtimalle genetik dökülme olabilir. Bunu anlamak için şuna bakmak gerekir. Ailende saçı dökülen ya da kellik problemi olan var mı?

 4. Merhabalar ben 17 yaşındayım şakaklarda ve biraz daha aşağıda saçlarım açılmış gibi duruyor bende sıfıra kazıttım sol taraf sağ tarafa göre biraz daha açık ne kullanmalıyım veya geri çıkarmı kel kalmak istemiyorum! Jilet falan kullansam çıkarmı yoksa ilaçmı gerekli?

  • Mehmet: Öncelikle senin bir doktor ile görüşerek bu konuda bilgi alman gerekir. Saçları sıfıra vurman ya da jilet falan kullanman herhangi bir etkisi olmaz. Lütfen bir dermatoloji uzmanına muayene olmalısın.

 5. Merhaba
  Benim saçlarım yaklaşık 1 yıldan beri zayıf özellikle arka tarafı saçlarım güçsüz incecik kıl gibi oldu inceldi kuaförüm saçım şekil alsın diye her ay kestirdiğimde ustura ile saçlarımı açıyordu ilk başlarda güzeldi ancak sonrasında saçlarımın hacimsizleştiği güçsüzleştiği fark ettim eski dolgun saçlarıma kavuşmak için ne yapmam gerekiyor.?

  • Uğur: Saçlarında kalite kaybı meydana gelmiş gibi görülüyor. Bu süreçte 5 MG Solgar Biotin kullanmanı öneririm. Aynı şekilde keratin içeren şampuanlarla birlikte 3-6 ay düzenli devam etmelisin. Gelişmeleri paylaşırsan sevinirim.

   • Biotin saç dökülmesi için keratinli şampuan saç kalınlaşması için anladığım kadarıyla doğru mudur?

    • Uğur: Biotin (bioditinaz eksikliğine bağlı) saç dökülmesinde etkilidir. Diğer türlerde yeterli olmaz. Keratin ise saçlardaki kalite kaybını geri kazandırmak içindir.

 6. Merhaba ben 16 yaşındayim kafamda 3senedir egzama var hic tedavi uygulamadım ama bu sene saclarimda dokulme olmaya basladi genel olarak kulak cevresi ve ozellikle ensemde dokulme oluyor. Ust kisimlardga da nadir dokulme ve biraz seyrelme var. Gunde 150 200tel sayiyorum. Dokulme kalici midir ve sebebi nedirbcevaplayabilirseniz sevijirim

  • Alp: Sorun egzama yanı sıra farklı bir nedenden kaynaklı da olabilir. Önce bunu anlamak için dermatoloji uzmanına muayene olmalısın. Bazı dökülme tipleri kıl köklerinin zamanla ölmesine (kalıcı kelliğe) neden olmaktadır. Mutlaka dermatoloji uzmanına muayene olmalısın. Muayene sonucunu benimle de paylaşırsan sevinirim.

  • Dr. Diyar Gür

   Van Gölü Suyu En İyi İlaçtır.

 7. Hocam geçen sene saçlarımın alın bölgesini kahkül bölgesi oluyor orası sanırım, alında çıkan tüyleri makinayla kesmek istedim ama ben o bölgeyi çok kestirdim ve saçımı bir daha kaldıramadım çok kötü gözüktüğü için. Bende saçlarımı dörde vurup kestirdim saçlarım çok yavaş uzuyor hatta ön bölgesi çok seyrek oldu ön bölgenin uzama hızı çok az, saçlarım ince telli sizce saçlarımın bu hale gelmesinde yaptığım hata mı etkili? Saç küsmesi olabilir mi kuaförüm böylebir şeyin olabileceğini söyledi

  • Ümit: Yaşadığın sorun saçını kestirmekle olacağını sanmıyorum. Kansızlık, vitaminsizlik ya da ailesel dökülme olabilir. Bunun için dermatoloji uzmanına muayene olmalı ve gerekli testler yapılmalıdır.

 8. Merhaba hocam ben 18 yaşına yeni girdim saçlarım çok ince telli ve seyreklesti kafamın derisi görünüyor artık önden seyrek baya alından doğru gidiyor sanki herkes kel kalacaksın diyor tedavisi nedir cildiyeye mi gitmeliyim?

  • Fatih: Aile bireylerinde senin gibi saçı dökülen ya da kellik problemi olan var mı? Çünkü ailesel dediğimiz genetik dökülmeye benziyor. Bu sorun minoxidil, finasterid gibi ilaçlarla engellenebilir. Ama ömür boyu engelleyemez.

 9. Hocam merhaba ben 19 yasindayim. Bir yil önce asiri sacim dökülüyordu kansızlık da vardi doktora gittim kutu kutu ilac yuttum. Ve 7 kez mezotorapu yaptirdim. Faydasi olmustu dokulmedi birkac ay ve daha gur cikmaya baslamisti.Ama su 2 aydir inanilmaz şekilde dökülmeye basladi. Hatta tekrardan acilmalar oldu. Ne yapmayalm hocam tekrar randevu aldm dermatoligdan ama sizinde onerdiginiz birsey var mi ?

 10. Merhaba yaşım 16 kafamda kabuklanmalar oluyor ve.sonrasinda dökülüyor veya derimde kalıp kaşınıyor. Bu konu hakkında ne önerebilirsiniz.

  • Mustafa: Sorunun aşırı kepek problemi olabilir. Çözüm olarak ilk etapta Seboderm şampuan kullanmalısın. Yeterli olmaması halinde şampuana ek olarak Dermo TTO losyon da eklemelisin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir