Solgar Biotin

Dünya’nın en eski vitamin markası olan Solgar vücut sağlığı yanı sıra aynı zamanda saç ve tırnak sağlığı için gerekli olan Biotin üretimi yapmaktadır. Solgar Biotin çeşitleri ve kullanım alanlarını görelim.

Vitaminler, Mineraller ve Bitkisel ürünler denince ilk akla gelen markalardan biri Solgar marka olarak yarım asrı aşkın tarihi geçmişi bulunmaktadır. Faaliyetlerine 1947 yılında başlamış olup, İlk olarak multivitamin ve mineral takviyeleri piyasaya sunulmuştur. Üretim yanı sıra ürün geliştirmeye önem veren Solgar Dünya’da bir çok ilke imza atmış olup, onlardan biri tuz, şeker ve nişasta gibi alerjiye neden olan maddelerin kullanımına gerek kalmayan teknolojiyi geliştirmiştir. Ürün gruplarına bakacak olursak 500’den fazla ürün çeşitliliği olduğu görülmektedir. Bizim ilgi alanımız Biotin grubu olup, saç ve tırnak sağlığı için etkinliği kanıtlanmış olan Biotin B7 yada H vitamini olarak bilinmektedir. Solgar Biotin grubunda 2 ürünü olup, 1 MG ve 5 MG (mcg) dozu ile satılmaktadır. Şimdi dilerseniz ürünlere ve kullanım alanlarına bakalım.

Solgar Biotin 1000 mcg

Vitamin grubunda yer alan ürünlerden ilki Solgar Biotin 1000 mcg olup, farklı kaynaklarda 1 mg olarak yazılabilir. Kapsül formunda üretilmiş olan bu ürünü kullanmak için herhangi bir saç yada tırnak sorunu olması gerekmez. Çünkü kullanım amacı ortaya çıkabilecek sorunları baştan önlemeye yönelik geliştirilmiştir. Bir nevi Bioditinaz (Biotin Eksikliği) problemini ortadan kaldırmaya yöneliktir. Her gün yemeklerden sonra bir kapsül kullanmanız önerilmektedir. 50 Adetlik cam şişede satılan ürünü 33,95 TL’den başlayan fiyatlarla eczanelerde bulabilirsiniz.

Solgar Biotin 5000 mcg

Biotin grubunda tercih edebileceğiniz ürünlerden biride Solgar Biotin 5000 mcg olup, farklı kaynaklarda 5 mg olarak görebilirsiniz. Bu ürünü kullanmak için saç yada tırnak sağlığı gibi sorunlardan birini yaşıyor olmanız gerekir. Yine 50 Bitkisel Kapsül içeren cam şişesi ile satışa sunulmuş olup, fiyat olarak 57,50 TL’den başlayan fiyatlarla alabilirsiniz. Solgar Biotin 5000 mcg kullanım alanları aşağıda yer almaktadır.
1 mg b7 vitamini 5 mg biotin

Solgar Biotin Faydaları

Saç Dökülmesi Tedavisinde (Ek Ürün):
Biotinin diğer isimleri B7 yada Vitamin H olarak bilinmektedir. B7 vitamini saç ve tırnak sağlığı için gerekli olup, eksikliği halinde saçta kalite kaybına neden olmaktadır. Saçta kalite kaybı yaşayan insanların saçları parlaklığını kaybeder ve mat bir görünüm ortaya çıkar. Aynı şekilde saçı uzama hızında yavaşlama görülür. Erkekler normalde 2 ayda bir kuaföre giderken saçın uzama hızında düşme olursa bu süre 3-4 aya çıkabilmektedir.

Saçta Kalite Artışı Sağlar
Solgar Biotin yada diğer markalar hiç bir şekilde tek başına saç dökülmesini tedavi edici özelliği yoktur. O nedenle dökülme problemi yaşıyorsanız mutlaka bir dermatoloğa giderek dökülme tipinin teşhis ettirmeniz gerekir. Erkeklerde %95 oranında en sık görülen genetik dökülme aynı zamanda kadınların %50 gibi bir oranını etkilemektedir. Teşhis edilen dökülme tipine göre doktorunuz tedavi yöntemi belirleyecektir.

DHT Baskılayıcı Tedavi Önerecektir
Erkek ve kadınlarda görülen genetik dökülmenin nedeni erkeklik hormonu testosteron ile alakalı olup, testosteron ile 5-Alfa Redüktaz enziminin bir araya gelmesi ile birlikte DHT hormonuna dönüşmektedir. DHT hormonu saç yapıcı köklere zarar vererek yeni kıl üretiminin önüne geçmektedir. Genetik dökülmenin tedavisi DHT baskılayıcı bilimsel maddeler (Procapil, Minoxidil ve Finasterid) ile yapılmaktadır. Bu belirttiklerim bir ürün markası olmayıp, DHT baskılayıcı olarak etkinliği kanıtlanmış maddelerdir. Bir dermatoloğa gittiğinizde size bu ürünleri içeren sprey / tablet gibi ürünlerden birini önerecektir.

Ek Ürün Olarak Biotin Kullanmalısınız
DHT hormonu saçları dökmeden önce onları sağlıksız hale getirmektedir. Yani kalitesini son derece azaltmaktadır. Minoxidil, Procapil ve Finasterid içeren ürünlerle DHT hormonunu önlerken saçlarınızın kaybettiği kaliteyi geri kazanmak için mutlaka Biotin kullanmak gerekir. Saç dökülmesi problemi yaşayan insanlar mutlaka 5 mg / 5000 mcg kullanması gerekir. Aynı zamanda doktor gerek görmesi halinde 10 mg / 10000 mcg biotin kullanmanız önerilir. Gerçi Solgar’da 10 mg biotin bulunmamaktadır.

Tırnak Problemleri İçinde Solgar Biotin Kullanabilirsiniz
Kullanım alanı sadece saçlar olmayıp, aynı zamanda tırnak problemleri (kırılma, soyulma, beyaz leke) problemleri için kullanılmaktadır. Bazı arkadaşlarımız saç ile tırnakların ne alakası olduğunu sorabilir. Saç ve tırnaklar aynı madde olan (Keratinden) meydana gelmektedir. İkisi arasındaki tek fark saça rengini veren melamin kısmında ayrışmaktadır. Melamin pigmenti saçlara renk vermektedir. Bu hücrenin ölmesi halinde ise (büyük ölçüde 25-30 yaş ile başlar) saçlar orjinal rengine yani tırnak rengine dönmeye başlar. Bizler buna saçlarım ağardı şeklinde yaklaşırız.

Saç Beyazlaması Problemini Geciktirmektedir
Günlük bir 1 mg / 1000 mcg biotin kullanan insanlarda saç beyazlaması daha ileri yaşlara sarkmaktadır. Çünkü B7 vitamini saça rengini veren melamin pigmentini uzun süre aktif tutmaktadır.

Solgar Biotin Yan Etkileri

Üretici firma bu konuda herhangi bir bilgi vermemektedir. O nedenle biz şöyle şöyle yan etkisi var diyemeyiz. Ama genel kanı Biotin türü vitaminlerin herhangi bir yan etkisi olmadığı yönündedir. Çünkü B7 vitamini fazlalığı herhangi bir soruna neden olmayıp, vücut tarafından dışarı atılmaktadır.

Solgar Biotin Fiyatları

Firma B7 vitamini alanında 2 farklı ürün geliştirmiş olup, fiyatları yukarıda aktarılmıştır. Firmanın İnternet sitesinde yer alan fiyat bilgisi 1000 mcg için 33,95 TL 5000 mcg içinse 57,50 TL olduğu görülmektedir.

Solgar Biotin Nereden Alınır?
Genelde eczanelerde satılan bu ürünleri yetkili / yetkisiz bir çok İnternet sitesi farklı fiyatlarla satmaktadır. Ürün sahteciliğine karşı en güvenlisi eczaneden satın almaktır. Satış yapan bir çok İnternet sitesi firmanın izni olmaksızın yapmaktadır.

Kilo Aldırır mı?
En çok sorulan sorulardan biride bu tür ürünle kilo aldırır mı olup, cevabı hayır olmaktadır. Kilo aldırmadığı gibi kilo vermek, formda kalmak isteyenler içinde tok tutan hissi ile destek olmaktadır.

Nasıl Kullanılır?
Bu tür ürünler bir çok formda karşınıza çıkabilir. Biotin tablet, kapsül, şampuan, pastil, şurup bunlardan bir kaçı olup, Solgar markasında form olarak kapsül şeklinde üretmeyi uygun görmüştür. Kullanımı bildiğimiz tabletlerden farklı olmaksızın genelde yemeklerden sonra günde bir kapsül olacak şekilde kullanın.

Ne Kadar Süre Kullanılmalı?
Bu tür ürünlerin etkisini görmek için en az 3 ay düzenli olarak kullanmak gerekir. Bu nedenle tüketiciler adet olarak daha fazla adet içeren ürünleri tercih ederler. Solgar biotin 50 adet olarak satılırken benzer bir marka olan HP Biotin ise 100 tablet şeklinde satmaktadır. 100 Tablet aldığınızda 1 paket 3 ay kullanılmaktadır.

Solgar Biotin Kullanıcı Yorumları (Deneyimlerinizi Paylaşın)
Evet değerli arkadaşlar ürünler hakkında bizim aktaracaklarımız bu kadar olup, şimdi sizlerden ricamız bu ürünü kullananlar görüşlerini paylaşırsa seviniriz. Bir çok arkadaşımız bu ürünü almadan önce kullanıcı yorumlarına önem vermektedir. Sizlerde olumlu / olumsuz görüşlerinizi lütfen biz ve ziyaretçilerle paylaşınız. Bir başka konuda farklı bir marka ile görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın.

214 Yorum

 1. METİN BAL

  merhaba biotin degerim 165 cıktı doktorum 1000 mcg verdi 3 ay ıcmemi söyledi 1 ay olmak üzere henuz etkisini görmedim ne zaman yanıt alırım, bulantı kusma halsizlik deride döküntüler sacta yaglanma zayıflık sorunum vardı 3-4 senedir

  • Doktor Atilla Kaya

   Metin: Vitaminlerde etki 1,5 ile 3 ay içerisinde görülmeye başlanır. Sabırla kullanmaya devam etmelisin. Biotin ilaç değil, vücut için gerekli bir vitamindir. Fazla olması halinde vücut tarafından atılır.

 2. Derya

  Merhaba. Benim tırnaklarım sürekli kırılıyor. Uzatamıyorum. Bunun için yararlı olduğunu biliyorum. Lakin benim en önemli aorunum şu ki, saçlarıma bakım yaparım. dökülme sorunum yok. Fakat asla uzamıyor. Daha doprusu çok çok çok yavaş uzuyor. En önemli sorunum bu. Bu takviyeyi 5000 olarak günde 1 kullansam işe yarar mı?

  • Doktor Atilla Kaya

   Derya: Sağlıklı saçlar 2 metreye kadar uzamaktadır. Hızlı ve sağlıklı uzama için Biotin hem saçların hem de tırnakların için etkili olacaktır.

 3. İrem

  Merhabalar,
  Solgar biotin kullandım vücudumda tüylenme yaptı. Kapsülleri ezip yada kapsüllerin içindeki tozu şampuanıma katarak kullanabilir miyim? Farklı kullanım şekilleri var mıdır? Teşekkür ederim

  • Dr. Kaya

   İrem: Kaç MG ya da MCG kullandın? 5 Ya da üzeri ise belirtmiş olduğun şikayet kısmen beklenen bir durumdur.

 4. Aslıhan

  Merhabalar, ben biotini saçlarımın hızlı uzaması için aldım fakat eczane hiç danışmadan 5000 mcg verdi 15 yaşındayım kullanıp kullanmama konusunda çok kararsızım verdiğim onca paraya yazık etmek istemiyorum. Bir zararı veya sonradan bir yan etkisi olur mu acaba?

  • Dr. Kaya

   Aslıhan: Senin düşündüğün için 5 MG ya da diğer bir tabirle 5000 mcg fazladır. O nedenle sen 1 MG (1000 mcg) şeklinde almalısın. Ürünü açmadıysan eczaneden değiştirmesini istemelisin.

 5. nurgül

  iyi günler hocam benim saçlarım gücünü kaybetti sürekli dökülmeler oluyor ve uzaması çok yavaşladı mat soluk bir şekil aldı keratin bakımı yaptırmayı düşündüm ama bir yakınım solgar ı önerdi kaç mg kullanacağımı bilmiyorum solgar ı kullanırken keratin bakımı da yaptırmamın bir sakıncası var mıdır ayrıca tırnaklarımda da biri uzarken birinin uzamadığını fark ediyorum teşekkür ederim

  • Dr. Kaya

   Nurgül: Keratin bakımı yaptırmadan önce şunu anlamalıyız. Benim saçımın sorunu keratin yetersizliği mi? Elimizde bu yönde bir bilgi bulunmuyor. Bu nedenle önce bir dermatoloji uzmanına muayene olarak sorunun nedenini öğrenmeli ve ona göre işlem yapılmalıdır. Solgar ya da diğer Biotin markaları saçta kalite artışı yanı sıra tırnak sağlığını düzenler. 2 MG kullanman idealdir. Ama saç dökülmesini tek başına önleyemez.

 6. Canan Gokkaya

  Merhaba emziriyorum ve saclarim cok fazla dokuluyor.Biotin kullanabilir miyim ve faydasını gorebilir miyim?

  • Dr. Kaya

   Canan: Doğum yapalı ne kadar zaman oldu? Doğum sonrası geçici dökülme yaşanır. Bazen hiçbir şey kullanmak gerekmez.

 7. Umit

  Seda hanim bol bol nane tüketirseniz bu sorunu çözersiniz. Ümit

 8. Hatice

  Merhaba,polikistikover dan dolayı dökülen saçların tekrardan çıkma ihtimali var mı?
  Diğer sorum da biotin 5000 mcg kullanmamız tüylenmeyi arttırır mı?Özellikle pcos hastaları için saç dökülmesini azaltmak,saçta kalite artışını sağlamak için ne tavsiye edersiniz?Teşekkür ederim.

  • Dr. Kaya

   Hatice: Dökülen tüm saçlar mutlaka çıkar. Şöyle düşün, saçlar ömür boyu 15-20 defa dökülür, çıkar bu şekilde ömrünü tamamlar. Sağlıklı saçlarda bu döngü 2-6 yıl içinde olurken sağlıksız ya da sendeki gibi PCOS olan hastalarda 6 ay gibi kısa bir sürede dönüşüm yaşanır. Bu nedenle saçların ömrünü tamamlaması kısa sürecektir. Sen Polikistik Over üzerinde yoğunlaşmalısın. Aynı şekilde dermatoloji uzmanı ile görüşerek DHT baskılayıcı ilaçlar kullanmalısın. Biotin tüylenmeyi artırmaz. Sadece tüylerin kalitesini artırma ihtimali vardır.

 9. seda

  merhaba ben 23 yaşındayım polikistikover hastasıyım vücudumda göbek ve sakal bölgemde tüğlenme yaşadım tedavi sürecimde tüğlenmem azaldı fakat polikistikover sebebiyle dökülen saçlarım yerine gelmedi bu ilacı kullanmak istiyorum fakat yeniden tüğlenmem olacak diye endişeleniyorum lütfen yardımcı olur musunuz.kısacası diğer bölgelerim de tüğlenmem olur mu onu merak ediyorum cevabınızı en kısa sürede bekliyorum.

  • Dr. Kaya

   Seda: Solgar ilaç değil, gıda takviyesidir. Tüyleri daha kaliteli hale getirebilir. Bu nedenle mutlaka bir cildiye uzmanına muayene olarak kullanmalısın.

 10. burcu

  bende erkeksi tipi sac dökülmesi var yaklasık 7 yıldır doktorum soyledi.ergenlikten sonra basladı onlerde ve yanarda belirgin acılmalar söz konusu genetik b12 eksikliğim var her ay iğne oluyorum aynı sekilde d vit kullanıyrum. hormonlarımda hiç bir sıkıntı yok biotin ve cinko kullanıyorum ama binlik biotin yetersiz geliyo 5 binlik kullansam fazla kıllanma yaparmı hocam ve sac cıkarmada etisi olur mu ? demir eksikliğim vardı onunla ilgili serum yükleme tedavisi gördüm bunların tekrarlamamsı adına bisey yapabilirmiyim sac için..

  • Dr. Kaya

   Burcu: Erkek tipi dökülmede biotin tek başına yetersiz olur. Biotin + Dihidrotestosteron baskılayıcı Minoksidil ya da Finasterid içeren ilaçlardan birini kullanman gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.